Jak levně rekonstruovat nejen nájemní­ nemovitosti

Všechny nemovitosti, které jsem koupil, s výjimkou garáží­, jsem musel ví­ce či méně rekonstruovat. Třeba moje vlajková loď – nájemní­ dům v centru Teplákova – byl ve velmi slušném stavu, ovšem jako kanceláře. A ty je v Teplákově velmi těžké udat, pokud nejsou A grade (tj. vymazlené kancly po rekonstrukci se vší­m komfortem nebo rovnou v novostavbě). Takže jsem to musel celé překonvertovat na byty, naštěstí­ měl dům skvělé dispozice, takže jsem se v podstatě obešel bez pří­ček a stačilo udělat oddělené vchody, koupelny a kuchyňské kouty.

Naopak zmiňovaný start-up byt byl v době koupě v podstatě na úrovni 4 stěn se stropem, vše se měnilo / dělalo nové.

Rekonstrukce bych z pohledu nákladů a vlastně i organizace rozdělil (a i oddělil!) na dvě části – práce a materiál.

Práce
Část práce, tedy sehnat stavební­ firmu/řemeslní­ky, kteří­ dělají­ dobře, nekradou a je na ně jakž takž spolehnutí­ je dost obtí­žné. Já měl štěstí­, že jsem podědil solidní­ firmičku, která dělá pro mého otce. Mám s nimi deal, že mé projekty mají­ jako výplň mezi lépe placenými zakázkami a účtují­ mi krásných 165 Kč na hodinu. Takže se vše táhne, ale je to za solidní­ pení­z a hlavně kvalitně.

Ideální­ je rekonstruovat v zimě, pokud tedy nejsou potřeba technologické procesy závislé na teplu (např. fasády, atd.). Ve stavebnictví­ totiž není­ v zimě moc práce a borci mají­ ví­ce času a jsou ochotni dělat za méňě peněz.

Abych ušetřil, tak nenechám stavební­ firmy dělat žádnou nekvalifikovanou práci jako je různé bourání­, vyklí­zení­ suti, atd. V Teplákově se dají­ sehnat typové, kteří­ v pohodě pracují­ za 50 Kč / hodina, já dávám jako lidumil 70 Kč nebo si to dělám sám 🙂 Ví­m, že známí­ na tuhle práci nají­mají­ bezdomovce nebo třeba studenty/učně/nezaměstnané.

Zkoušel jsem na začátku také to, že jsem najmul nezaměstnaného pří­buzného, který je šikovný, leccos umí­, on dělal podlahy, zdil, nahazoval, … a já mu dělal helfera, navážel jsem stavební­ materiál, … To se mi neosvědčilo, bylo to sice levné, ale děsně pomalé plus když dotyčný není­ profí­k, tak se některé činnosti (třeba natahování­ lepidla na perlinku) učí­ a trvá mu to 3x déle než tomu kdo to dělal nesčetněkrát. Takže nejlí­p mi vycházejí­ tak 3 až 5 členné zednické party, těm to odsejpá a lze to ještě uplatit.

Pokud váš čeká nějaká hardcorovější­ rekonstrukce, tak se vyplatí­ zamyslet nad nákupem nějakého užitkového vozidla, ve kterém se dá vozit suť, materiál, atd. Mým favoritem je Škoda Felicia Pickup, ojetinu lze koupit od 15 tisí­c a je to držák. Za úvahu stojí­ taky nějaká regulérní­ dodávka, třeba 20 let starý Transit lze koupit kolem 20 tisí­c korun a vejde se tam vše.
Typicky zbavování­ se suti přes najmutý kontejner s odvozem na placenou skládku je velmi drahá záležitost, daleko lepší­ je to odvézt někomu, kdo tí­m zarovnává terén, samozřejmě zadarmo. Jinak tip na zbavování­ se odpadu – v každém větší­m městě jsou sběrné dvory, neví­m jak to funguje jinde, ale v Teplákově tam lze odvést leccos zdarma, pení­ze chtějí­ jen za speciality jako je suť nebo lepenka, většinu věci ale berou zdarma.

Stavební­ materiál
Shánění­ stavební­ho materiálu je pro mně velká radost, kde se mé židovské já náležitě vyřádí­ 🙂 Shánět / kupovat si sám materiál je základem velké úspory, dost řemeslní­ků se netají­ tí­m, že kdyby měli být placeni jen za odvedenou práci, tak to nědělají­. Holí­ zákazní­ky na materiálu – kupují­ velkoobchodně s 30-40 procentní­m rabatem a prodávají­ za doporučenou cenu svým zákazní­kům. Pokud se chystáte třeba stavět dům, tak je ideální­ podle projektu zadat stavební­ firmě, ať vám sepí­ši seznam materiálu a objednal bych to v několika kamionech najednou přes internet, úspora bude zcela zásadní­


*** Pro shánění­ levného stavební­ho materiálu a solidní­ch řemeslní­ků doporučuji web DobraPoptavka.cz


Takže kde a jak nakupovat matroš? Kromě obligátní­ch prodejen stavebnin jako Raab Karcher nebo Rabat (vždy si tam řekněte o slevu, 5-10% dají­ od dveří­ každému) existují­ tyto možnosti jak ušetřit:

  • Aukro
  • – na aukru lze sehnat leccos, od tlačí­tka ke geberit WC po izolaci, doporučuji vždy vyzkoušet, jestli tam není­ to co potřebujete. Zvlášť levně tam lze poří­dit FAB zámky, bezpečnostní­ kování­ na dveře, interiérové dveře (často s obložkami jako bonus „zdarma“). Na Aukru jsou také dobré dealy na elektrospotřebiče, minulý týden jsem např. koupil novou luxusní­ digestoř v ceně 20k+ za 4,5 tisí­ce korun.

  • Poptávkové servery
  • – použí­vám epoptavka.cz, výsledky jsou vynikají­cí­. Pokud chcete hodně ušetřit (a u konkrétní­ho zboží­ to nevadí­), uveďte ve specifikaci, že vám nevadí­ II. jakost a že je pro vás prioritní­ ní­zká cena. Pozor, neplaťte na nabí­dky z poptávkových serverů dopředu, raději na dobí­rku. Poptávkové servery dodavatele neprověřují­ a občas se tam objeví­ podvodní­k nebo lempl.

  • Stavební­ bazary
  • – bazary, kde se prodává nadlimitní­ stavební­ materiál, většinou nový, ale výrazně zlevněný. Mám dobrou zkušenost se Stavobazarem u Kladna (např. levné vany) a Stavební­m bazarem Harfa, který se specializuje na nová plastová okna solidní­ kvality (KBE profily) a velmi levné interiérové dveře (od 650 Kč) i vchodové bezpečnostní­ (od 2000 Kč); výhodou nákupu oken v STB Harfa je předevší­m okamžitá dostupnost mnoha rozměrů, nemusí­te čekat na zaměření­ a vyrobení­ (ušetří­te tak 3-6 týdnů) a prodávají­ to bez montáže.

  • Hobby markety (využí­vám předevší­m OBI a Baumax)
  • – spoustu dobrých dealu jsem udělal v hobby marketech, často mí­vají­ akční­ nabí­dky sprchových koutů s vaničkou (kolem 2000 – 2500 Kč), zají­mavé jsou výprodeje zbytků a dlažeb kolem 100-150 Kč za m2 (do koupelen a na záchody), bezkonkurenční­ jsou laminátové podlahy – neseru se s tí­m a kupuju ty nejlevnější­ od 80 Kč / m2, podle zkušenosti docela vydrží­, mám vyzkoušenou značku Profi Laminat z Baumaxu, poměr cena / výkon geniální­ (naopak v OBI bývají­ ty nejlevnější­ plovoučky už docela shitové). V hobby marketech se ale vyhněte levným setům WC & umyvadlo, je to druhojakostní­ junk se kterým je hodně problémů (WC protéká, umyvadlo nesedí­, …); kupte raději někde českou JIKU.

  • Castorama
  • – polský hobbymarket, my ze Sudet máme nejbližší­ ve Zhořelci, mají­ tam masakrální­ ceny. Samozřejmě vzhledem k vzdálenosti a dopravě to chce vyrazit na větší­ nákup ideálně dodávkou. Kupoval jsem třeba sprchový kout za 1600, levné obklady, levné kuchyně, levné granitové dřezy, … Pozor ale na dveře, Poláci mají­ jinou normu. Kupoval jsem tam parádní­ vchodové dveře za 1800 / kus, ale handyman mi musel převrtávat panty a zkracovat je, protože neseděly, tak na to bacha. Jinak v Castoramě si lze vyří­dit s českým osvědčení­m o DIČ nákupy bez DPH(!), což některé stavební­ firmy z regionu vesele využí­vají­. Jinak momentálně je v Polsku o cca 5 Kč levnější­ benzí­n, takže když vezmete plnou, tak další­ úspora doma 🙂

Specializované kamenné velkoobchody

  • Jakub
  • – specializovaný velkoobchod s elektroinstalační­m materiálem, mají­ pobočky různě po ČR, velmi dobré ceny, fajn obsluha, mohu doporučit.

  • Koupelny Ptáček
  • – neschopná arogantní­ zmrdofirma – hodnotí­m je podle zkušeností­ s pražskou a teplákovskou pobočkou, never more!

  • Keramika Soukup
  • – velkoobchod se sanitou, kuchyně, koupelny, dlažby, … Ideální­, pokud potřebujete něco fajnovější­ho, perfektní­ profesionální­ pří­stup.

  • Platforma
  • – tip od čtenáře, prý obdoba Makra pro stavební­ materiál, vše na jednom mí­stě, bohužel jen v Praze a Ostravě.

Specializované eshopy s dobrými cenami, které mohu doporučit

  • levnevany.cz
  • – teplákovský prodejce II. jakostní­ch van a pří­slušenství­ Polysan – II. jakost často znamená téměř neviditelnou nedokonalost. Obyčejné vany seženete levněji ve stavobazaru, pokud chcete ale fajnovější­ vanu, tak levnevany.cz jsou dobrá volba, mají­ v nabí­dce i hodně vymazlené designové vany s původní­ cenou 60k 🙂

  • akoupelnyatopeni.cz
  • – osvědčený a levný dodavatel materiálu na koupelny, na topení­, vodoinstalaci, kotle, bojlery, … Existují­ ještě kapku levnější­ eshopy, ale akoupelnyatopeni má v Rumburku vlastní­ velký sklad, solidní­ jednání­, doporučuju.

  • stawebniny.com
  • – na tento eshop jsem narazil přes epoptáku, mají­ nejlevnější­ Velux střešní­ okna na českém internetu, na komplet Velux sortiment sleva 28% z doporučených cen, mají­ taky levné izolace a fasádní­ polystyreny, jednou mi poslali okna za 20 tisí­c aniž bych je zaplatil 🙂

  • vase-stavba.cz
  • eshop Mr. Grilla (ex-forpsi / wedos), mají­ solidní­ ceny, velký výběr a hlavně dobrý zákaznický servis, už několikrát se mnou řešila objednávky pří­mo Grillova manželka 🙂

  • Kuchyně Macháček
  • – asi nejlevnější­ kuchyně z Polska u nás v Sudetech (má pobočky v celých severní­ch Čechách), Macháček má sice uberpičovskou doménu, ale ceny za kuchyně solidní­, mám od něj už čtyři, platí­m u něj kolem 7000 tisí­c za klasickou 1,8m linku vč. pracovní­ desky (je dobré mu zavolat a zeptat se, zda nemá na skladě nějaký ležák s extra slevou). Domů bych si kuchyni od Macháčka nekoupil, ale do nájemní­ho bytu ideál!

  • Stanislav Pecinovský elektro
  • – tohle je borec od nás z Teplákova, který už od revoluce vozí­ z Německa špičkové elektrospotřebiče značek AEG, Liebherr, Bosch, Siemens nebo Kí¼ppersbusch (téměř jak Miele) ve II. jakosti, což znamená, že má spotřebič nějakou kosmetickou vadu a v Německu to nelze normálně prodat – většinou jde o nějaký škrábanec, často na neviditelném mí­stě. Má v nabí­dce ví­ceméně komplet bí­lou techniku – jak samostatně stojí­cí­ spotřebiče, tak vestavby. Oproti běžným maloobchodní­m cenám je tam až poloviční­ úspora. Ří­kal mi, že do nájemní­ch bytů nabí­zí­ repasovaný značkový set vestavěná trouba + varná deska kolem 4000 Kč. Problém je, že nemá web, v Teplákově má showroom (email na něj pecinovskystanda@seznam.cz), pří­padně část nabí­dky (spí­š high-end věci) na Aukru. V ČR se tí­m živí­ ví­c firem, ale tento člověk je časem prověřený, má kvalitní­ zboží­ a dělá i servis.

Jeden obecný tip z šedé zóny. Téměř všude slyší­ na (hotovostní­) platbu bez faktury / dokladu (a taky bez DPH), nemělo by se to, ale dost se to děje, je na vás jak s tí­m naloží­te. Stejně tak se vyplatí­ se všude ptát na slevu, je to trochu vysí­račský pří­stup, ale funguje. Tohle jsem se naučil od otce, on sám má 80-90 procentní­ úspěšnost, téměř všude vám automaticky nějakou slevu dají­. Samozřejmě ne na šroubky za 30 Kč.

A na závěr jeden priceless tip k rekonstrukci koupelny, který vám ušetří­ neuvěřitelné problémy. Nepouží­vejte plastove sprchové vaničky. Je to největší­ zlo koupelen, protože je celkem snadné je prošlápnout (a to ani nemusí­te být obézní­), zatýká do nich, musí­ se pravidělně zadělávat silikonem a v neposlední­ řadě se použí­vání­m poškrábou a špatně se myjou. Hrůza. Nejlepší­ je koupit si sprchový kout s vaničkou, vaničku prodat do stavobazaru (mně dali za novou 400,-) a prostor pro vaničku vyzdí­t a obložit obkladem, to vám potom vydrží­ bezúdržbově na věky.

Jaké jsou vaše zkušenosti s rekonstrukcemi? A kde sehnat ten nejlevnější­ materiál? Poví­dejte, přehánějte 🙂 Dobré tipy doplňuju resp. doplní­m do vyprávěnky.

31 komentářů u „Jak levně rekonstruovat nejen nájemní­ nemovitosti

  1. Práce 100% souhlas. Jenom ty ceny mas fakt zidovsky. U nas pod 100 Kc na hodku nesezenu ani cikany na vykopy, kvalifikovana prace je tak 150 Kc na hodku – placeno hotove na ruku, jakmile je faktura tak ani zivnostnici (natoz firmy) nejsou ochotni jit pod 200.

    Osobni helfrovani remeslnikum se mi velmi osvedcilo. Jenom ja jich mel 5 naraz. Dal jsem v praci vypoved a pres leto makal s nima… Hruba stavba rostla krasne pred ocima a zednici meli produktivitu prace jak svina, protoze kdyz jsem tam byl s nima, tak se nemohli vymlouvat, ze nemeli to a vono…

    Kdyz bych shrnul uspory na stavbe oproti firme na klic, tak jsem celkove na mene nez polovine rozpoctu 🙂 Z cehoz na materialu tak 20-25% a na praci min. 50%. Firma tam mela polozky jako zrizeni staveniste 5% ceny stavby, zemni prace 150tis. ja je mel za cca 30tis, atd…

    Nejhorsi zkusenost jsem udelal se strecharskou firmou, ktere jsem dal udelat komplet strechu a odjel si do Nemecka. Kdyz jsem se vratil, tak jsem myslel ze me trefi infarkt…

    Se stavebnim materialem se mi zadarilo obzvlaste dobre 🙂 Vysledkem je tento eshop se stavebnim materialem. Na ceny se moc nedivejte, kluci se obvykle neobtezuji to menit. Umi ale hodne dobre zateplovaci polystyren od Bachla (rozvoz po cele CR zdarma) a do vetsiny oblasti (Fandorov zrovna ne) i cihly (nutno po kamionech). Pokud neco planujete stavet, tak jim poslete poptavku s tim, ze Vam jde hlavne o cenu a jak budou podzimni vyprodeje, tak oni neco pekneho vykouzli 🙂

    Ono obecne je idealni kupovat matros v lednu, ale je dobre mit nekoho, kdo vam ohlida, kdy ktery vyrobce slevnuje – kazdy rok je to jinak.

  2. Jo a tu dodavku si kupte, vyplati se to. Ja na to prisel az jsem zkur… bavoraka. Vzal jsem Feldu Pickup, neni spatna a ma temer nulovou ztratu hodnoty. Ma ale kratkou korbu a houby jakou nosnost, dneska bych vzal asi toho Transita, nebo jeste lepe Avii s kontejnerem.

    Docela bych uvazoval i o nejake vyrazene jesterce (vysokozdvih). Koupite ji za dvacku, zaplati se pri skladani matrosu a jeste mate prima pomocnika na pristrkovani cihel, stropnic, malty, betonu a tramu remesnikum az pod ruku. Nikdy bych neveril, kolik casu se prodrba timhletim presouvanim.

    Na cem nesetrit, je kvalitni aku vrtacka, flexa, kladivo a michadlo na lepidlo. Minimem je Makita nebo Devalt, stejne jsou po jedne stavbe na odpis.

  3. Taky vesměs se vší­m souhlasí­m krom teda podlahy, nejhorší­ co můžeš udělat je koupit jí­ v marketu 🙂 sice za levno, ale kvalita nulová a ještě se blbě pokládá… Nejlepší­ je probrouzdat na netu a tam nají­t nějakou kvalitní­ v akci. O několik let posuneš interval výměny. A měnit podlahu v malým zabydleným bytě není­ nic pří­jemnýho…

  4. Zatí­m mám zkušenosti sice pouze s kancelářemi, ale taky se mi vyplatilo koupit levně ve špatném stavu a pak investovat do rekonstrukce. Osobně bych k tvému seznamu přidal Platformu, což je tak trochu jako Makro pro řemeslní­ky (i když ne doslova). Máme kartu a dá se tam na jednom mí­stě sehnat vše potřebné. Ideální­ je s sebou vzí­t pří­mo řemeslní­ky, aby si řekli co přesně potřebují­, zaplatit to, nechat dovézt a pak už platit jen práci.

    Určitě se dají­ některé věci nakoupit jinde levněji, ale pokud se jedná o rekonstrukci jedné kanceláře, tak to takové terno není­ a během cca 2 hodin (i s cestou) mám nakoupeno vše potřebné.

  5. „Osobni helfrovani remeslnikum se mi velmi osvedcilo. Jenom ja jich mel 5 naraz. Dal jsem v praci vypoved a pres leto makal s nima… Hruba stavba rostla krasne pred ocima a zednici meli produktivitu prace jak svina, protoze kdyz jsem tam byl s nima, tak se nemohli vymlouvat, ze nemeli to a vono…“ –> souhlas! v tomhle je největší­ kouzlo efektivity práce. zkracuje to prostoje, anuluje prostor pro výmluvy, zvyšuje loajalitu.
    ještě bych k tomu dodal např. týdenní­ interval výplat a stanovení­ premie za dodržení­ termí­nu (time is money). naprostá vágnost při stanovování­ termí­nů a jejich následné ne/dodržování­ je největší­ zhouba tohohle byznysu.
    jinak kvalitní­ řemeslní­k se u nás vyvažuje zlatem, než začla ta „krize“, byl vůbec problém nějakého řemeslní­ka v mnoha oborech sehnat, natož kvalitní­ho, kterej naví­c i dodrží­ slova.

    (jinak dí­k za článek, přiví­tám pokračování­ ;-))

  6. Martine, s těmi podlahami nesouhlasí­m. Mám např. v bytě, kde bydlí­ už 2 roky tři kluci podlahu z OBI za stovku, byl to dost shit, ale pořád drží­. Dnes mají­ plovoucí­ laminátové podlahy už dobré zámky, záleží­ taky na tom, jak připraví­š podklad pro podlahu, pokud je tam beton, tak není­ vůbec žádný problém. Pokud ti na levnou laminátovku spadne třeba kladivo, tak to podlahu poškodí­, ale takový pád by poškodil i parkety.

  7. Na vesnici se dají­ v pohodě sehnat lidi, co pracují­ prakticky celý den za 2 stovky + nějaký ten oběd a pivko.

    Jinak dí­ky za super článek s poznatky z praxe. Sami se teď chystáme rekonstruovat jeden polorozpadlý dům. Tak nějak jsme si spočí­tali, že než odvážet suť, radši si uděláme terasu, na kterou se použije 🙂

  8. S rekonstrukcemi zatí­m nemám zkušenost, takže k tomu nemám moc co ří­ct, naopak, se zájmem jsem si ho přečetl, protože se mi to bude brzo hodit, takže dí­ky za článek.

    Jediná věc která je mi naprosto proti srsti, je to vykachlí­kování­ sprchy mí­sto vaničky. To se mi právě zdá jako hnus. Ve spárách se usazuje špí­na, musí­ se to pravidelně čistit, a stejně mám pořád pocit, že to je špinavé. Když bydlí­m v penzionu kde mají­ takhle udělanou sprchu, tak se sprchuju v pantoflí­ch. Naproti tomu čistá bí­lá vanička je prostě čistá. Možná dobře nechápu, kudy že pod ni má zatékat? Jako pod okrajem, co je až venku za plexisklem? Nebo kolem zdi? Předpokládám že kraj co přiléhá ke zdi se překrývá obkladem zdi. Je fakt že plastová (akrylátová?) asi moc nevydrží­, ale nedá se koupit i smaltovaná nebo takového něco kvalitnější­ho než plast? Do toho bych asi šel já.

  9. init: Pravidelně se musí­ čistit stejně tak vykachlí­kovaná vanička jako akrylátová. U akrylátové je nevýhoda, že se použí­vání­m poškrábe a ve škrábancí­ch se pak usazuje špí­na, kterou nelze moc dobře umýt.

    U akrylátové vaničky zatýka v krají­ch co přiléhají­ ke zdi, zatýkalo mi v nájemní­ch bytech v Praze, kde jsem bydlel, zatýkalo i v jiným nemovitostech, co naše familie má.

    Jistě lze koupit kvalitní­ vaničku, asi i kvalitní­ plastovou, ale baví­me se tu o nájemní­ch nemovitostech, kde je hlavní­m předpokladem trvanlivost, pokud možno nezničitelnost a dostupná cena.

  10. Už mám dvě stavby za sebou a nyní­ se chystám na třetí­. Osvědčil se mi také postup nákup + dozor. Materiál koupí­m, kde ho mají­ nejlevněji, sám si dovezu, najmu makačenka (u nás v buranově na severu chtějí­ 70-100 Kč/hod) a dělám s nima. Na stavbu si vezmu notebooka a telefon a v kanceláři sedí­ sekretářka/asistentka, která se snaží­ maximum mé práce udělat a pří­padně volá (i 10x denně). Oproti stavbě na klí­č jsem s cenami na méně než polovičce.

  11. fandor: Ty hele, ale vanička asi nemá nést váhu člověka ne? Nemělo by to být zasazený do betonu nebo tak něco? Neví­m, ale „funguji“ ve dvou ruzných a dnes už letitých plastových sprcháčí­ch a prošlápnutí­ jsem neviděl… Ale se zatejkání­m a plesnivění­m silikonu je to provar, teď si do nového bytu dělám sprcháč s odtokovým žlabem, ale ten taky není­ na to že je to kus plechu zrovna lowcost, jak tam máš udělanej odtok?

  12. SH) No vaničky co mi přišly do ruky jsou řešeny tak, že maji uvnitř jakous takous železnou konstrukci, ale je to blbě udělaný, protože to nese vaničku jen v bodech, ne v prostoru.

    Odtok – normálně se udělá odpad se sifonem do dlažby / pod dlažbu uprostřed vykachlí­kovaného sprcháče (bacha na vyspádování­).

  13. Zrovna nedávno jsem dokončil první­ fázi rekonstrukce chaty a že jde takhle ušetřit by mě nenapadlo 🙂 Na druhou stranu bych si asi netroufl přestavovat sám střechu když o tom ví­m prd.

    Chystám se ještě nasadit všude plastová okna, ale problém je ten, že ty starý dřevěný maj jiný rám, než ty novější­ co se běžně prodávají­. Nemá někdo přehled jak se tohle řeší­? Jestli se dají­ vyrobit plastová okna na mí­ru, nebo se ten prostor v okně musí­ nějak vymlátit a zazdí­t tak aby to pasovalo na ty nové?

  14. Kvalitní­ vanička je keramická, je dražší­, ale prošlápnout nejde. Do nájemní­ho bytu mi přijde vykachlí­kovaný sprcháč nejlepší­, ale musí­ tam být hydroiz0lace, obklad není­ vodotěsný.

  15. A já si zrovna zrekonstruoval malou koupelnu za 90k. Za to bys měl ty celej barák 🙂

  16. Fandore, jaký bys vybral materiál na oplocení­ stavební­ho pozemku v centru obce v poměru kvalita/vzhled/cena, výška min 2,5m? Oplocení­ by už mělo být „na furt“, tzn. zůstalo by i po stavbě domu.

  17. To Jan: Koupelka byla jedna z nejdrazsich veci na mym baraku a pokud sis ji delal pro sebe, tak s 90k jsi trumfnul i fandora 🙂

    To Martin: Keramicka vanicka je bomba, nejlevnejsi jsem kupoval za 3k vsecho sedi, rychle se montuje a ve vysledku je to levnejsi nez kachlikovat. Vrsek uz bych ale plastovej asi nechtel, bral jsem hodne kvalitni parni box, montovalo se to k praseti, stalo penez jak za kravu a ve vysledku radsi pouzivam koupelku pro hosty, kde je ten keramickej obezdenej a vykachlikovanej.

    Plovoucka: I ta nejlevnejsi pro najemniky staci, ale kdyz zvazis ze Baumax jede s marzi 50% a vice, tak je jasny ze za ty prachy co zbudou na dovoz a vyrobu to zadna hitparada neni. Musis si vyhrat kdyz ji pokladas, tj. prebrat, doprostred mistnosti dat ty relativne slusne a vsechny ty krive vyskladat ke krajum, kde budou skrine… Pro sebe jsem sel do Kaindla, ktereho meli v Hornbachu v akci za 400 za metr (nejdrazsi z tech co prodavaji), akorat jsem ho vzal od znameho co to vozi z raichu a vcetne list a polozeni to vyslo na 300/m2. Tak me to nadchlo, ze jsem se na tom chci obohatit, jenze ja jsem linej a znamej ma prace ze nestiha uz tak…

  18. Dario) Plastová okna se dělají­ standardně na mí­ru, já teď ale potřeboval jen dva kusy 90×150, nechtělo se mi poptávat okna, nechat to zaměřovat, atd. tak jsem je koupil ve staveb. bazaru hotová (a nová)

    TonyK) já teď koupil v OBI 11mm tří­vrstvou dřevěnou podlahu za 409 Kč / m2 (za použití­ bobří­ků), do nájemní­ho bytu bych ji nedal, ale pro vlastní­ bydlení­ úplně super. Nedává mi moc smysl platit za laminátovou podlahu ví­c jak 250 Kč / m2 (naví­c já bych si ji do svého bytu / domu nikdy nedal, je mi to nepří­jemný, je studená, chytá se na ní­ prach, cvaká, nepřirozenej materiál, zkrátka vhodná jen do nájemní­ch nemovitosti a možná do vlastní­ch kanclů).

  19. DO) Oplocení­ jsem nikdy nedělal, ale je na to expert můj otec. Do továrny jim v minulosti chodil materiál svázaný velmi kvalitní­m drátem. Otce napadlo koupit „stav“ na dělání­ pletiva a z drátů se dělalo superkvalitní­ pletivo (mí­sto odvážení­ do sběru za pakatel), které jednak použí­val při stavbě tenisových kurtů (padlo tam toho mraky) a další­ch svých nemovitostí­ a taky prodával (to jen abyste věděli, kde se vzali mé jewish kořeny).

  20. TonyK) Jinak k té 50procentní­ marži na ty nejlevnější­ plovoučky – dost pochybuju o tom, že na tyhle lákadla z akční­ho letáku mají­ 50procentní­ marži, slyšel si někdy výraz loss leaders ? Samozřejmě tě hobby market hned oholí­ na MDF lištách, které si většina zákazní­ků přikoupí­.

  21. Výborná témy, postrehy, linky.
    Keď už ste to načali, kde nakupujete náradie ? VÅ•tačky, el. kladivá, brúsky …

  22. Diky za vyborny clanek, take se o podobne snazime, je fajn videt ze nekdo premysli stejne:-) A takhle srovnane tipy- skvele!
    Ohledne spotrebicu- my jsme do naseho bytu kupovali spotrebice z expozice od Hanaka, sice vyssi kategorie, ale maji velky vyber a urcite i levnejsi veci. Uspora cca 50%.
    Doufam, ze se mi podari vyuzit ta levna okna, ty ted dost resim- v byte co potrebujeme pronajmout je jich asi milion 🙁 a ne ze by sla vsechna otevrit.
    Mam dotaz, nejaky tip na levne kango? Chystam se bourat „najemni“ koupelnu.

  23. Dí­ky za skvělý článek,

    určitě se vyplatí­ zadat poptávku všude možně a nechat si zaslat nabí­dky, jako dobrý nápad mi přijde
    napsat tak 3 největší­m firmám v oboru a zjistit si u nich ceny… to je pro porovnání­ a pro argumentaci proč
    chceš mí­t lepší­ cenu dobrá cesta

  24. Zdraví­m, my jsem po rekontrukci koupelny u rodinného domu, včetně výkopových prací­, čili odvoz sutě atd. Doporučení­ je takové, že jsem rád, že to mám za sebou, ale mohu doporučit poptávkový systém na webu. Zadal jsem cenovou poptávku včetně navržené ceny a dostalo se mi ví­ce nabí­dek a tak že jsme se mohli dohodnout ke spokojenosti obou stran. tAkže všichni co zvažujete pustit se do něčeho podobného, tak zkuste i tuto možnost. Pavel

  25. ahoj fandore, s tí­m, že se sprchové vaničky dají­ snadno poničit nesouhlasí­m. podle mě závisí­ na výrobci. my rekonstruovali před necelýma dvouma rokama, máme sprchovou vano a neměli jsme nejmenší­ potí­že. naopak, aspoň já si to nemůžu vynachválit. ty máš špatné zkušenosti? od koho si je sehnal? měj se, zuzka

  26. sprchové vany – měl jsem na mysli plastové sprchové vaničky, je celkem jedno od jakého výrobce, všechny se časem poškrábou, špatně se myjí­, méně kvalitní­ je možné i prošlápnout. Porcelánové jsou kvalitnější­ (a taky o dost dražší­), ale mají­ zase nevýhodu v tom, že se někdy na spodní­ straně rosí­ vlivem změny teplot (studená voda / teplá voda / teplota v koupelně třeba v zimě) a pokud je koupelna v patře, může to způsobit průsak vody (samozřejmě záleží­ na tom, jak je udělaná hydroizolace, atd.). Ty zkušenosti s porcelánovými vaničkami mám od svého zední­ka, ten doporučuje vaničky nepouží­vat, jen vyzdí­vat. Mám ve svých bytech jen vyzděné sprchové kouty a je to bezúdržbové 🙂

  27. Vyborny clanek a skvele napsany! My se chystame zrekonstruovat parkety v obyvaku a nevim, jestli je lepsi si na e-poptávce zajistit ty nejlevnější­ nebo zkusit udelat sam.. Otazka je, jestli jit do rizika bez zkusenosti.. Co myslite? Dekuji za tipy a nápady:-)

  28. Dobrej článek, já měl vždycky s financema problém a tohle mi určitě pomůže trošku ušetřit 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *