Nakoukání­ do amerycké kultůry – part I.

Chtěl jsem na blog nahodit nějaké poví­dání­ a fotky ze zimní­ dovolené ve Spokojených státech. Nastal ale problém, pač jsem nemohl nají­t foťák. Ten jsem nakonec našel asi tři hodiny před další­m odletetem, opět do USA. Můžu tak konečně napsat agitační­ vyprávěnky o USA 🙂

Letošní­ výlet do USA byl můj třetí­, naplánoval jsem si mí­sta, kde jsem ještě nebyl. Začalo to v Miami, pač jsem sehnal zpáteční­ letenku s Deltou z Prahy s přestupem v Atlantě právě do Miami, stála 11 litrů včetně daně, což je krása, naví­c jsem dostal Skyteam mí­le. V Miami jsem bydlel v Miami Beach, což je fakticky samostatné město, ale zároveň je to v Miami resp. vedle Miami 🙂 Kouzlo Miami Beach je v tom, že je jen 30 minut od letiště. Vyžití­ je zřejmé – dobrý jí­dlo (zvlášť latinskoamerické a seafood), pláž, vycachtáni se v Atlantiku, kluby a bary, hispánská kultura (tu já rád). Po několika dnech jsem si půjčil auto (v US si půjčuju auta většinou jen od Enterprise, pač mají­ nejlepší­ dealy, zvlášť o ví­kendu) a vyrazil na Key West, nejjižnější­ část USA vzdálenou jen 90mil od Kuby. Jel jsem v podstatě po jediné silnici s čí­slem 1, která spojuje všechny Florida Keys (ostrůvky), jeden z mostů této silnice měří­ 10km. Od Key Westu jsem měl velká očekávání­, jsem rád, že jsem ho viděl, ale je velmi drahý (500 USD za ubytování­ na dvě noci mi přišlo moc a moc).

Z Florida jsem vyrazil za do Los Angeles na návštěvu k brněnskému velkopodnikateli. Nechci nijak narušit Johnovo soukromí­, takže radši nebudu nic psát kromě toho, že jsem měl možnost nahlí­žet týden do jeho podnikatelské kuchyně, což bylo velmi inspirativní­ a přes obědy a večeře nahlí­žet do Johnových oblí­bených asijských občerstvoven. Johnovi a jeho ženě bych chtěl poděkovat, že to s takovým dacanem jako jsem já týden vydrželi 🙂 LA je prima město, nejví­c se mi lí­bil výlet na Mullholand drive, Santa Monica/Venice beach stojí­ také za vidění­ mí­sta, stejně tak Beverly Hills, Hollywoow mi už tak cool nepřisel, možná kvůli pokutě za parkování­ 🙁

Po týdnu v LA přiletěl teplákovský adsense magnát, se kterým jsme se vydali na roadtrip přes Orange County do San Diega a zpět. V Orange County jsou parádní­ pláže, v San Diegu taky 🙂

Následoval týdenní­ výlet na Hawaii – když jste v LA, vyplatí­ se na Hawaii zaletět. Zaplatili jsme za zpáteční­ letenku a 4**** hotel na Waikiki Beach v Honolulu asi 850USD každý, což je jak za zájezd do nějakého špinavého hotelu v Tunisku. Honolulu je v podstatě hnusný betonový město, Waikiki přelidněná pláž, to bylo docela zklamání­. Jezdili jsme ale na výlety po celém ostrově a našli plno zají­mavých mí­st (Diamond Head, Hanauma Beach a snorkelling, severní­ část Oahu, …). Dobrou polovinu turistů na Oahu tvoří­ Japonci, nápisy v hotelech jsou dvojazyčné, v Honolulu jsou i japonské fastfoody. Zkrátka taková demoverze Japonska. Za ty prachy to byl super výlet, pří­stě ale zkusí­m jiný ostrov než Oahu (kde se mimochodem natáčel Lost).

Pak už následoval jen přelet do Philly s mezipřistání­m v LAX (John byl tak hodný, přijel pro mě na letiště a dali jsme si v mezičase před další­m letem ještě sní­dani). Z Philly jsem letěl zpět do Miami na poslední­ dva dny dovolené, aby nebyl návrat tak krušný. Po pří­letu do ČR jsem se týden cí­til jak piece of shit, takový jetlag jsem ještě nezažil (důvodem byla nejspí­š poměrně rychlá změna mnoha časových pásem – 11 hodin – Hawaii vs Praha).

Výlet to byl povedený, rozhodně doporučuju návštěvu USA třeba jen na týden (což je tak na New York, kam jsou taky nejlevnější­ letenky).

Do Ameriky lí­tám rád, důvodů je několik:

  • dají­ se tam sehnat levné letenky, v akci už od 11k czk včetně tax
  • mluví­ tam anglicky, což já taky, takže se dorozumí­me, naví­c se nesmějí­ mému pří­zvuku a angličtinu velmi efektivně zlepšuju
  • mají­ tam výborné jí­dlo, konstantní­ kvalita, skvělé a autentické etnické jí­dlo, dobrý servis (John Vanhara mi vyprávěl, jak před lety lí­tal do USA třeba jen na 4 dny – nají­st se)
  • v USA je velmi levně, zvlášť při stávají­cí­ kurzu dolaru ke koruně
  • USA je nekonečná studnice nápadů na podnikání­, jedná se nejspí­š o nejkapitalističtější­ zemi na světě a kvalitní­ kopí­rování­ již existují­cí­ch konceptů je skoro nejbezpečnější­ forma podnikání­, pokud jste alespoň trochu vní­mavý, dostanete kvalitní­ inspiraci každý den
  • v USA je možné válet se u moře v 30 stupňovém vedru a po 5 hodinách letu lyžovat na nejlepší­ch sjezdovkách na světě (což v Evropě nelze)
  • levné nakupy – elektronika, počí­tače, oblečení­, sportovní­ náčiní­, DVD, …
  • při dodržování­ určitých pravidel se tam cí­tí­m velmi bezpečně

Pohled z hotelového pokoje v Miami Beach


Mňamka v kolumbijské reštyce


Silnice čí­slo 1 směrem na Key West


Penzion na Key Westu


Pláž na Key Westu


Key West


Key West


Pelikán – netušil jsem jak je velkej, nahání­ strach.


Když poplavete rovně cca 90 mil, doplavete k Fidelovi


Sunset na Key Westu, mí­stní­ atrakce, plné náměstí­ lidi, pivka v ruce (v US ne moc obvyklý zvyk, venku se pí­t většinou nesmí­)


Cruise


Na cestě zpět do Miami jsem se v půlce cesty vyšplouchal, škoda že něco podobného není­ po cestě do Teplákova


My gangsta car, jinak pěkněj shit


Mexický brigádní­k


Tuhle fotku mám moc rád, neví­m proč


Radost z podnikání­ :-))


Oběd v korejským bufáči, gastro-masakr


Manhattan Beach


Redondo Beach


Manhattan Beach


Tuning po americku


Mulholland drive


LA downtown skyline


Hollywood sign


Cool barák v Hollywood Hillas


Až budete masturbovat u internetu, tak je velká šance, že to péčko vzniklo zde (San Fernando Valley)


Cool barák v Hollywood Hills


Venice Beach


Baywatch @ Venice Beach 🙂


Venice Beach (mám pocit, že je to hriště, kde se natáčelo bí­lí­ muži neumějí­ skákat


Palmy, nejsem si jist kde


Santa Monica


Santa Monica


Santa Monica pier


Malibu


Hollywood blvd.


Někde v Orange County


La Jolla San Diego


La Jolla San Diego


Moje oblí­bená zví­řata (sea lion) v La Jolla


Waiki Beach, Honolulu, Oahu island


Hanauma bay (parádní­ šnorchlování­)

26 komentářů u „Nakoukání­ do amerycké kultůry – part I.

  1. Ty obrázky fakt nejedou, doufám že to dáš dokupy Fandore a nepřipraví­š nás o takovej megasetí­k 😀

  2. hmm, jsem nevěděl že si až takový cestovatel, jsem myslel že si budeš válet šunky celou dobu na pláži 🙂 a obrázky nejdou 🙁

  3. pekne, nechces sa tam prestahovat?
    chystam sa do nyc, dufam ze to bude stat za prd a mozem kludne umret na slovensku. (jedine miesto na zemeguli ktore sa mi lubilo bola saudi arabia, ale to je samozrejme na zivot nepouzitelne)

  4. Fandore pí­šeš, že se při dodržování­ určitých pravidel cí­tí­š v USA bezpečně. Mohl bys ří­ci něco bližší­ho ke Tvým pravidlům?

  5. Základem je selský rozum, snaží­m se zjistit kam raději nechodit (tj. nebezpečné čtvrti a mí­sta, býva to dobře popsáno v Lonely Planet), nejtrajdám venku moc pozdě (po půlnoci), když je potřeba, vezmu si taxi (večer, …), ze zásady se neopí­jí­m, když jsem v zahraničí­, snaží­m se neustále mí­t přehled, kde jsem.

    Zkrátka nemá smysl si hrát na hrdinu 🙂

  6. Kdokoli jiný by o dovolené sbalil rodinu a odjel na chatu maximálně na Šumavu, ale to Fandor neee, on jede roadtrip přes půlku světa a sjede toho ví­c než většina lidí­ za celý život 🙂 pěkný vyprávění­ 😉

  7. Tak to je parádní­ post a taky fotky.

    Kdy se chystáš na další­ dovolenou?

  8. Ty jo Fandore, uvažoval jsem o nějakém dobrodrůžu někde v Asii – Thajsko, Malajsie, ale nějak jsi mě zlákal fotkama..možná přežiju mada faka Amí­ky:) a kouknul bych tam, aspon tam nemají­ malárii:)))

  9. Pěknej spot i fotky, dí­ky. Hezky se na některá ta mí­sta vzpomí­ná… Mimochodem, to by mě zají­malo, kde v USA se Ti zatí­m lí­bilo nejví­c, pokud se to vůbec dá nějak srovnávat. Myslí­m teď jednak po stránce vizuální­ (krajina/města/…) a jednak po stránce životní­ho stylu. Rozdí­l mezi east coast a west coast mi totiž přišel značnej.

  10. Je to nejspis chipmunk, videla si prece Chip ‚n Dale, ne? 🙂

  11. Uz pres tyden na dalsi dovolene jsem, je to takova zvlastni dovolena, trimesicni 🙂 Napisu o ni pozdeji.

  12. Tak Jihovychodni Asie ma urcite taky neco do sebe, hlavne je jeste daleko levnejsi.

    Jinak dobra pripominka s temi nemocemi – v USA v podstate zadne srajdy jako v Asii nebo Latinske Americe nejsou, to je velka vyhoda.

  13. Libilo se mi na hodne mistech, jenze zalezi na tom, jak to clovek bere – jestli z turistickeho pohledu nebo z pohledu potencialniho mista k ziti. Dokazal bych si predstavit zit v NYC a chci to i zkusit na 3-6 mesicu, mozna pristi rok, mozna napresrok, uvidime jak se to vyvrbi. Prijemna je cela SoCal, moc se mi libilo i v Miami Beach, ale tam je pres leto na chcipnuti a Miami patri preci jen mezi nebezpecnejsi US mesta.

    Z mest se mi libilo Chicago, San Francisco; z prirody jsem ucuraval v Moab, Utah; byl jsem tam pred lety na horskych kolech, je tam jedna z technicky nejnarocnejsich trati pro MTB, v podstate se jezdi po skalach. Taky se mi moc libilo v Rocky Mountains, Colorado. Udelam o tom vyletu dalsi post.

  14. za kolko sa podla teba da zit (dlhodobo) v nyc? teda hlavne ubytovanie, pokial by to nemala byt naka totalna diera?

  15. Ty jo, ta „mí­ra shody“ mě docela zaráží­. 🙂 NYC, Chicago a možná SF pro žití­ – naprostý souhlas.

    Bydlet na jihu Californie jsem si na dva měsí­ce vyzkoušel, a i když je tam spousta věcí­ super (počasí­, pláže, auta, kluby, lidi,…), neví­m, jestli bych tu kulturu pendlování­ mezi městem a okolní­mi vilovými satelity zvládl.

    Každopádně se těší­m na další­ články, pěkné čtení­!

  16. Kua ta závist 🙂 musim ví­c makat, abych se do LA taky někdy podí­val jinak než v kině.

  17. Pekne cteni a pekne a zajimave fotky! Hledala jsem pocity Cechu z L.A. a dostala se sem. Diky za doporuceni navstevy Statu obecne, potrebuju se v mem napadu utvrdit a tohle pomohlo. 🙂

  18. Ahoj, chtěla jsem se zeptat, nemáš zkušenosti, jaké to jet v zimě do californie? chystáme se tam v prosinci, jelikož jindy bychom se tam na dýl jak na 2 týdny nedostali. Chceme to tam procestovat. Dí­ky

  19. V prosinci jsem v Kalifornii nebyl, jen v listopadu a pak v únoru. Obecně je prosinec jeden z nejhorší­ch měsí­ců na návštěvu Kalifornie. Může sví­tit sluní­čko a být to na kalhoty a triko s krátkým rukávem, ale taky může být půl dne mlha a půl dne pršet. Držel bych se jižní­ Kalifornie, tzn. mezi L.A. a San Diegem, zajel bych si do Las Vegas, eventuelně na jednodenní­ pěší­ výlet do Tijuany (budete-li v San Diegu). Na národní­ parky vesměs zapomeňte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *