2009

Nosi (původně jsem chtěl napsat internetový podnikatel z Cikánova, ale přišlo mi to takové zlé 🙂 napsal hezké shrnutí­ jeho roku 2009, tak se inspiruju a taky přidám své dva centy.

I když byl rok 2009 relativně úspěšný, zaměří­m se spí­š na to, co se nepovedlo. Začnu ale tí­m, co mi udělalo radost. Na rok 2009 jsem si nedával nějaké konkrétní­ plány, stanovil jsem si výši tržeb, kterou bych rád dosáhnul, čemuž jsem se nakonec přiblí­žil. Jediný konkrétní­ cí­l bylo udělat 50 tisí­c korun týdně zisk na doménách, což se povedlo a dokonce jsem to o dost překročil.

Pochlubil bych se develem domény Anglie.cz, web hezky roste, brzy začnu prodávat pří­mou inzerci. Na chlubení­ je ještě několik další­ch webů, ale ty prozrazovat nechci – stačilo, že jsem vymyslel průmyslový standard na euroví­kendy affiliate biz 🙂

Radost mi udělalo také cestování­, rok 2009 byl v tomto ohledu pestrý:

 • Thajsko – klasický baťůžkářský trip na zahřátí­ v zimě, letěli jsme s Qatar Airways (první­ zkušenost s arabáškými aerolinkami, vymazlený to mají­ kucí­ vopálený. Thajsko samožřejmě mazec, hodně se mi lí­bí­l Bangkok a pak Koh Lanta, což je nejzevlovatější­ ostrov na světě – za pár šupů můžete zevlit do aleluja
 • NYC – týden v New Yorku v květnu, já tam jel za účelem sní­st co nejví­c etnického jí­dla, pří­telkyně vyplenit co nejví­c outletů; já jsem úkol splnil, ona podle její­ch slov nikoliv 🙂 V New Yorku jsem byl předtí­m asi 3x, ale jen na Manhattanu, tentokrát jsem chtěl poznat ostatní­ části, takže jsme bydleli pár dní­ v Queens a pár dní­ v úžasném loftovém hostelu v Brooklynu – East Williamsburg, což je klasická industriální­ čtvrť plná tovární­ch budov konvertovaných na lofty s velmi bohémským obyvatelstvem, malý loft lze pronajmout kolem 1000 USD na měsí­c. Jedinou nevýhodou NYC je drahota, přijde mi jako finančně nejnáročnější­ americké město, nelze např. sehnat solidní­ hotel pod 100 USD/noc – ani při využití­ všech židoserverů jako Priceline, Travelzoo, Hotwire, etc.
 • Budapešť – krátký euroví­kendy vlakem, v podstatě sightseeing a hlavně žrádlo, lí­bilo se moc, super byla cesta vlakem (přes eshop ČD lze koupit EC za 500 Kč jeden směr, je to o dost pohodlnější­ než letadlo, ale cesta trvá cca 6 hodin), Budapešť mi přišla hodně levná (hezký hotel v centru s dobrou sní­daní­ za 40 EUR/pokoj v sezóně je paráda)
 • Vancouver + USA roadtrip – highlight loňského rokum, už jsem popisoval zde, alespoň částečně jsem pochopil, proč mnozí­ považují­ tohle město za nejlepší­ mí­sto na světě pro městský život, když vše vyjde, tak letos jedeme znovu, ale na celé prázdniny
 • Chorvatsko – dost lidí­ považuje Chorvatsko za takovou sociální­ destinaci pro masy chudých českých turistů v autech plných konzerv a plechovkového piva. To je ale velká chyba. Byl jsem před lety v Chorvatsku několikrát s rodiči. Lí­bilo se mi tam, ale srala mě dlouhá cesta autem. Loni jsem si řekl, že to zkusí­m jinak. Koupil jsem za trojku dvě zpáteční­ letenky Praha – Split (ano, se Skyeurope – oba lety byly bez problému a načas a za týden po našem pří­letu do Prahy zkrachovali. V 6 ráno jsme vstali na Břevnově a v 9 jsme se už koupali kousek u Trogiru. Měli jsme s sebou jen dva malé baťůžky, nic jsme nebookovali dopředu, spali jsme v hostelu a v private rooms. Dali jsme během týdne okruh Trogir – Split – Brač/Bol – Hvar/Hvar town – Trogir. Hodně se mi lí­bí­lo městečko Bol na ostrově Brač, překvapilo mě, jak se snaží­ být Hvar town upscale, taková trochu upocená snaha o Monaco na Jadranu. To že jsme neměli auto a pevný itinerář bylo naprosto skvělé, byli jsme o dost flexibilnější­ a byla to zkrátka pohoda. Jedinou nevýhodou je, že Chorvatsko je docela drahé, kvalita služeb dosti často neodpoví­dá cenám, na druhou stranu moře a pří­roda jsou úžasné. Jsem zvědavý, jestli bude v sezóně 2010 nabí­zet někdo levné lety Praha – Split/Dubrovní­k, protože ČSA chtějí­ za tyhle lety 20k za zpátečku a ještě někdy lí­tají­ těmi malými ATR mrdkami, ve kterých se mi chce vždy zvracet – je to něco podobného jako ten ahydův private jet do Monaca :))

A co se nepovedlo? Těch věcí­ byla celá řada. Za největší­ problém považuju absenci fokusu, neustálé změny priorit, nedotáhování­ úkolů do konce, vymýšlení­ pí­čovin, neefektivní­ nakládání­ s penězi, ale o tom bude další­ odstavec. Dělali jsme na mnoho projektech a nic není­ pořádně dotažené, v nákladech to samozřejmě stálo statisí­ce korun. Několik uber premium domén stojí­, přitom by mohly vatit tak s 2 měsí­ční­m developmentem hodně peněz. Ří­kám si to každý rok, že bych se měl věnovat tak maximálně třem věcem pořádně, jenže neustále mě napadají­ nové věci, které bych rád zkusil, ale to ničí­ koncentraci na důležité věci. V tomto ohledu na sobě musí­m makat.

Další­ problém – money management. íščtem loni prosvištělo dost peněz, dlouhodobý zůstatek na účtě je ale minimální­. Důvodem je předevší­m moje neustálá touha investovat do domén, někdy bohužel na úkor zdravého cash flow 🙁 Letos jsem si řekl, že se polepší­m.

Rok 2009 byl také ve znamení­ toho, že přestala fungovat většina mých zdrojů pří­jmů z minulosti. Sní­ží­ly se výrazně pří­jmy z Adsense, prodej zpětných odkazů je téměř na nule (v době největší­ slávy jsem prodal odkaz za 500k+/rok; Yuhů bohužel vylepšil Seznam, takže už mé nejen patičkové linky nefungují­), affiliate vyhní­vá (kašlu na to + výrazně vzrostla konkurence), lead gen na práci v Anglii vyhnil, protože šla do hajzlu libra a Anglie už není­ pro česko-slovenské libruchtivce tak atraktivní­ (to už ale začalo v roce 2008, nicméně v roce 2009 byl pří­jem z tohoto segmentu nula zatí­mco v roce 2008 pořád ještě v řádu šesti cifer). Zůstal hosting, který ale moc peněz nevydělá (na druhou stranu vydělává pení­ze už téměř 10 let) a obchodování­ s doménami.

Kdybych v minulosti nediverzifikoval, tak jsem letos v hajzlu. Musel jsem vymýšlet nové věci, abych nahradil předchozí­ pří­jmy, koupil jsem dvě zcela různé, ale velmi zají­mavé cash cows (jednu za cca 3 měsí­ční­ návratnost – bez legrace) a druhou za cca šestiměsí­ční­ návratnost. Obojí­ je myslí­m bomba a nějakou kačku to v následují­cí­ch letech určitě přinese. Docela solidně se rozjí­ždí­ některé zahraniční­ geo names projekty.

Jsem taky rád, že jsem v roce 2008 začal investovat do nemovitosti v Teplákově. Sice je to chví­lemi neuvěřitelný pain in ass řešit situace typu zamrzla voda nebo popeláři nevyvážej popelnice, splátky jsou taky voser (finančně je to dost náročný, kromě splátek se musí­ průběžně platit rekonstrukce, energie a další­ věcí­, které by člověka nenapadli – kdykoliv kdy jedu do Teplákova, tak jsem lehčí­ o 10-20 litrů :), ale reality jsou prostě věc, které zůstane a nějak bude fungovat pořád. Celý dům je už v podstatě zrekonstruovaný, začí­nám obsazovat první­mi nájemní­ky a zdá se, že roční­ yield bude dosahovat přes 10 procent (z ceny nemovitosti), podmí­nkou samozřejmě bylo vymyslet maximální­ možné zhodnocení­ prostor v celém domě.

Jak ří­ká jeden můj známej – pení­ze není­ těžké vydělat, těžké je udržet si dlouhodobě solidní­ standard. Pomatujte na to až si budete mnout ruce nad výdělky z adsense nebo affiliate programů 🙂

31 komentářů u „2009

 1. Gratuluji.. Ze z tebe bude investor do nemovitosti bych neveril, kdyz si pamatuji diskuze co jsem meli pred 2 roky a chtel jsi delat vse jen online.

 2. Ked si tie prachy uzivas cestovanim je to fajn. Inak ja som myslel ze teplakov to je nejaka narazka ako sedlakov a ono to asi fakt existuje 😀

 3. Hmm, zaují­mavé čí­tanie.. S tou neustálou zmenou priorí­t máš sví¤tú pravdu, pre mňa osobne je to najví¤čšia brzda pokroku za posledné roky. Tento rok som si jasne zadefinoval 3 hlavné aktivity a zatiaľ odolávam nutkaniu na začatie niečoho ďalšieho 😉

 4. Gratuluji. Mám s těmi prioritami také problémy. To je problém internetu. Člověk nedokáže udržet pozornost v jednom směru a neustále těká, diverzifikuje a občas něco taky pěkně podělá (viz. můj tragický projekt directoglobal, na který budu vydělávat ještě nejmí­ň 3 měsí­ce, abych se z toho vůbec nějak vyhrabal). Ale o tom to je. Sám už dnes vidí­m, že i na internetu prostě nemůže nikdy fungovat automatizace a že pěkná práce hlavou a rukama přináší­ ovoce i zde. Tak ať se ti letos daří­ a všem ostatní­m také.

 5. Že jsi v kapitole o cestování­ nezmí­nil dvě cesty do Brna (incl. jí­zdu šalinou a rozjezdem), to si snad děláš čurinu.

 6. Michal: Tak Brno bylo jednoznačně highligtem z cest po ČR, ale to bych mohl psát taky o každé cestě do Teplákova 🙂

 7. Parada, taketo clanky su dost motivujuce. A vidim, ze naplno uzivas hlavne vyhody podnikania – volnost a cestovanie 🙂

 8. to Vembl: Jako Váš bývalý inzerent musí­m ří­ct, že directoglobal.com dojelo na Vašem pří­stupu, na něčem jiném. Klientům jste se dostatečně nevěnovali, zkrátka jste se snažili mí­t systém a ten co nejméně udržovat, tak se pak není­ čemu divit, že to zkrachovalo…

 9. Ta posedlost solidnim standardem uz fakt hranici s obsesi. Musim ti aspon zapalit ten zrekonstruovanej barak, abys videl, ze i tak ti bude dobre. Ale ty ho mas urcite pojistenej a z pojistky jeste beres affil.

  No jsi kluk sikovnej 🙂

 10. 50 000 měsí­čně zisk na doménách – do toho počí­táš co – prodeje a parking, nebo i něco jiného?

 11. 50 000 týdně zisk na doménách – do toho počí­táš co – prodeje a parking, nebo i něco jiného?

 12. Sorry za double post, platí­ samozřejmě to týdně – jak jsi psal v článku.

 13. S tou absencí­ fokusu – tak si zkus nají­t systematickýho člověka, nějaký projekťáka, kterýmu zadáš tyhle dlouhodobější­ a méně vizionářský činnosti. Makat na sobě je potřeba, ale musí­š brát v úvahu i osobní­ dispozici, něco se prostě nepředělá (a ani by to tak nebylo dobře).

  Jinak pěknej otevřenej post, to já bych asi takhle otevřenej na netu nedokázal být. Každopádně zajmavý, jak končí­ ten slavnej pasivní­ pří­jem z affilu 🙂

 14. Velmi pekné zhrnutie.Čo sa týka domén, tak som tiež dosť nakupoval.

 15. A ten trading je většinou z cz, generických nebo tak půl napůl? 🙂

  Jinak pěkný článek. Neposunoval jsi to měřidlo důchodu? 😉

 16. Petr: nebuď zvědavý, budeš brzy starý a umřeš 🙂 s počí­tadlem jsem nehýbal, ale neví­m, jestli to stihnu, je to tak 50/50 🙂

 17. Fandore, ale bylo by mozna dobry zminit, ze tech 50K Kc/tyden na domenach je prumer a ze nebyt tech dvou salu SA a Seznamu, tak jsi tak na desetine 😉 Nebo se pletu?

 18. M.: Pleteš se, SA & Seznam prodeje tvoří­ cca polovinu. Bouchnul jsem loni několik další­ch hodně drahých domén a pak samozřejmě plno levnější­ch domén v intervalu 10-100k 🙂

  Faktem ale je, že dost pochybuju, že bych letos dosáhnul nebo dokonce přesáhnul loňské prodeje, bylo to výjimečné a ojedinělé 🙂 Letos bych byl rád tak za 1,2m czk za rok z domén.

 19. No konečně zase nějaká aktivita zde, jak vidí­m dle komentů nejsem sám kdo se zase těšil na nějaký zají­mavější­ post, i když konkrétně tenhle už jsem četl dří­v pří­mo u zdroje.

  Já bejt takhle úspěšnej tak neprošustruju ani korunu na výletech po světě, všechno bych hned nalil zpět do bizu, aby bylo za rok 2x tolik.

  Ale tak hádám, že každej jsme jinej což je nakonec dobře pro všechny.

 20. Razer: Takovejch bylo, co reinvestovali všechno do bizu a mají­ dnes hovno. Čí­mž netvrdí­m, že se mi to taky nemůže stát, ale aspoň zůstanou zážitky na zlaté časy 🙂

  + jsem samozřejmě nesmí­rně skromnej a nejsem hamižnej :))

 21. 50 K tydne na domenach je masakr. Teoreticky uz bys teda nic jinyho nemusel delat ne? Nerikej, ze 200 tisic mesicne nestaci 🙂

  jsou to vsechno domeny co si regnul pred par lety nebo i ted se ti povede nejakej peknej handreg, pripadne koupis levne draze prodas?

  Sorry jsem proste hrozne zvedavej :-)…

 22. Michal: No jak se to vezme, mám dost přes kilo měsí­čně náklady – nájem, splátky za barák, rekonstrukce, serverhousing, účetní­, jí­dlo, benzí­n, telefony, … Nepočí­tám do toho cestování­ a náklady na akvizici nových domén.

  Z těch prodejů jsou tak 30-40 procent obratu domény, které jsem před lety (před 4 roky a déle) odchytil – napr. eurovikendy.cz, inkaso.cz, semd.cz, krivoklatsko.cz, cinovec.cz, …; zbytek jsou domény které jsem koupil v rozmezí­ 10-100 tisí­c/kus loni a předloni (letenka.cz, rozvoz.cz, recept.cz, …).

  Nepomatuju si, že bych nějak draze prodal nějaký handreg, na to nejsem moc dobrej. Vlastně jeden – levnadvd.cz, to jsem handregnul, jenže jsem zapomněl prodloužit, pak to kdosi odchytil a prodal za 80k Popronu 🙂

 23. Tak jestli byla letenka.cz v rozmezí­ 10-100 tisí­c, tak to byla dobrá koupě a ještě lepší­ prodej. 🙂

 24. Jediný konkrétní­ cí­l bylo udělat 50 tisí­c korun týdně zisk na doménách, což se povedlo a dokonce jsem to o dost překročil. “ to je vážne fajn :). Gratulujem 🙂

 25. 🙂 tipuju kozoroh – taky hodne rozjetyho a pak nic nedokoncim:-) ale aspon se porad neco deje:)

 26. apropo thajsko batuzkem planuju tudle zimu taky:-) i kdyz jak koukam na zpravy tak nevim nevim:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *