Beef Vrba against Saidler – 1:0

Mám pro vás jednu novinku z bezedné studnice radosti a smíchu – Sbírky listin OR aneb jak ze sebe Vít Vrba udělal krutého klauna.

Ale pěkně popořadě. Vít Vrba, tvůrce celosvětově úspěšného webmakeru Webnode (jako respekt!), v minulosti naletěl lžislibům loupežnické skupiny Martina Saidlera a prodal jim 40% procent své firmy Westcom (formálně provozovatel Webnode) za klasickou saidlerovskou jednu korunku českou. Saidler posléze zlákal Vrbu na shánění dalších korunových oveček – dostal na to fajnovou funkci šéf Centralway pro střední a východní Evropu

Protože jsem krapet zlomyslný, tak si nemůžu nechat ujít pastnout sem vyjádření Víta Vrby z minulosti, v kontextu událostí poslední doby velmi, velmi vtipných:

Úplně nerozumím, jak se mám (podle autora článku) cítit v kůži mladého nezkušeného hejla. Je pravda, že mi je jenom jednatřicet a v internetovém businessu podnikám teprve od roku 1997…

Přesto již před rokem Centralway získala 40% ve Westcomu (Webnode) a jsem tomu stále rád. Když jsem jednal s investory o vstupu, tak Centralway byla jediná investiční skupina, která okamžitě pochopila mezinárodní potenciál našeho projektu. Všichni ostatní (zejména čeští) investoři přicházeli s radami typu „Nejprve uspějte na českém trhu a za dva roky zkusíme expanzi do sousedních států“.

Čili nejen peníze, ale zejména stejný pohled na směrování a budoucí development projektu, to je to, co by mělo rozhodovat při jednání o vstupu investora.

Rok se sešel s rokem a Vít Vrba už není se Saidlerem kámoš, před pár měsíci začal přes media vyhrožovat, že zveřejní prohlášení k praktikám Centralway (psal jsem o nich celkem zevrubně zde).

Podle Sbírky listin převedl Saidler svůj 40% podíl ve Westcomu zpět na Vrbu za – wait for it – 1 CHF. Domnívám se, že je to taková malá Saidlerova premiéra, nicméně i přesto svoji investici zhodnotil 20násobně, kdo to dnes dokáže, že jo 🙂

Vít Vrba se odmlčel a žádné prohlášení nevydal. Moc by mě zajímalo, jakou špínu na Saidlera ví, že mu Saidler de facto bezplatně převedl 40% procentní podíl ve firmě, která má bezpochyby hodnotu miliony dolarů.

Tím se ale kruh neuzavírá. Fascinuje mě a baví zároveň, jak se u Saidlera hezky vyškolili lidi, které svými investicemi odrbal. Vít Vrba si před pár měsíci založil Westcom akcelerátor, s.r.o., předpokládám že začne svůj vlastní klon centralway. Stejně tak třeba kucí z Invie, kteří investovali pár stovek tisíc do Orbionu a vykešovali za to v podstatě bez práce několik milionů korun (kupní cena byla v intervalu 10-15mio za celou firmu) zatímco Hejl se Zajícem makali až se z nich čoudilo 🙂

Poznámka: Jeden čtenář poukázal na fakt, že bez peněz investorů z Invie by nedokázal Orbion tvořit obsah webu tak rychle jak ho tvořil resp. by nerostl tak rychle jak rostl. Což je asi pravda, takže ta role inviáků nebyla tak zanedbatelná jak jsem napsal výše.

11 komentářů u „Beef Vrba against Saidler – 1:0

 1. Tak mile deti, jake z toho plyne pouceni?

  Je potřeba se dobře (při)učit, kterak sehnat nějakého toho hejla nebo aspon zajíce 🙂

 2. Fandore nemohl napsat více informací o projektu Orbion. Zajímalo by mě kdo ho realizoval, co uděali atd. a komu ho prodali, za kolik atd.

  Díky

 3. Pitrsonek – začali to dělat dva mladí kluci Zajíc a Hejl, co dříve programovali pro Invii, pak se k tomu přisrali spolumajitelé Invie, kteří nejspíš na základě vrážení klínů do hlavy a pár set tisíc peněz získali cca poloviční podíl.

  Co udělali si můžeš prohlédnout na Orbion.cz, v zásadě zpracovali turistické průvodce pro většinu zemí do kterých jezdí Češi, nějaké komunitní funkce (forum, galerie, profily), měli návštěvnost v malých desítkách tisíc UIP, zisky z reklamy v řádu malých milionů (cca 1-3 mio) a prodali to pak vlastníkům vydavatelství MF (neplést s Mafrou) asi po dvou třech letech za zmíněných 10-15 mio czk.

 4. Fandore, všechno není tak černobílé, jak to zdálky může vypadat. Příště klidně nejdřív napiš nebo zavolej než o nás něco napíšeš.

 5. Super článek, díky!

  Jsem moc rád za znovuoživení blogu. Ta novinářská krev se v Tobě nezapře!

 6. To je naprosta bomba jak zacinas psat. Nic k tomu nemam, nic o tom nevim, ale skutecne se mi libi ten pribeh v pozadi oveseny realiemi.

  Kdyz te nezabijou fetaci v Sudetech, tak to bude mafie v Praze.

 7. Jak rychle se v tom našem malém státečku šíří zprávy k příslušným lidem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.