Beef Vrba against Saidler – 1:0

Mám pro vás jednu novinku z bezedné studnice radosti a smí­chu – Sbí­rky listin OR aneb jak ze sebe Ví­t Vrba udělal krutého klauna.

Ale pěkně popořadě. Ví­t Vrba, tvůrce celosvětově úspěšného webmakeru Webnode (jako respekt!), v minulosti naletěl lžislibům loupežnické skupiny Martina Saidlera a prodal jim 40% procent své firmy Westcom (formálně provozovatel Webnode) za klasickou saidlerovskou jednu korunku českou. Saidler posléze zlákal Vrbu na shánění­ další­ch korunových oveček – dostal na to fajnovou funkci šéf Centralway pro střední­ a východní­ Evropu

Protože jsem krapet zlomyslný, tak si nemůžu nechat ují­t pastnout sem vyjádření­ Ví­ta Vrby z minulosti, v kontextu událostí­ poslední­ doby velmi, velmi vtipných:

íšplně nerozumí­m, jak se mám (podle autora článku) cí­tit v kůži mladého nezkušeného hejla. Je pravda, že mi je jenom jednatřicet a v internetovém businessu podnikám teprve od roku 1997…

Přesto již před rokem Centralway zí­skala 40% ve Westcomu (Webnode) a jsem tomu stále rád. Když jsem jednal s investory o vstupu, tak Centralway byla jediná investiční­ skupina, která okamžitě pochopila mezinárodní­ potenciál našeho projektu. Všichni ostatní­ (zejména čeští­) investoři přicházeli s radami typu „Nejprve uspějte na českém trhu a za dva roky zkusí­me expanzi do sousední­ch států“.

Čili nejen pení­ze, ale zejména stejný pohled na směrování­ a budoucí­ development projektu, to je to, co by mělo rozhodovat při jednání­ o vstupu investora.

Rok se sešel s rokem a Ví­t Vrba už není­ se Saidlerem kámoš, před pár měsí­ci začal přes media vyhrožovat, že zveřejní­ prohlášení­ k praktikám Centralway (psal jsem o nich celkem zevrubně zde).

Podle Sbí­rky listin převedl Saidler svůj 40% podí­l ve Westcomu zpět na Vrbu za – wait for it – 1 CHF. Domní­vám se, že je to taková malá Saidlerova premiéra, nicméně i přesto svoji investici zhodnotil 20násobně, kdo to dnes dokáže, že jo 🙂

Ví­t Vrba se odmlčel a žádné prohlášení­ nevydal. Moc by mě zají­malo, jakou špí­nu na Saidlera ví­, že mu Saidler de facto bezplatně převedl 40% procentní­ podí­l ve firmě, která má bezpochyby hodnotu miliony dolarů.

Tí­m se ale kruh neuzaví­rá. Fascinuje mě a baví­ zároveň, jak se u Saidlera hezky vyškolili lidi, které svými investicemi odrbal. Ví­t Vrba si před pár měsí­ci založil Westcom akcelerátor, s.r.o., předpokládám že začne svůj vlastní­ klon centralway. Stejně tak třeba kucí­ z Invie, kteří­ investovali pár stovek tisí­c do Orbionu a vykešovali za to v podstatě bez práce několik milionů korun (kupní­ cena byla v intervalu 10-15mio za celou firmu) zatí­mco Hejl se Zají­cem makali až se z nich čoudilo 🙂

Poznámka: Jeden čtenář poukázal na fakt, že bez peněz investorů z Invie by nedokázal Orbion tvořit obsah webu tak rychle jak ho tvořil resp. by nerostl tak rychle jak rostl. Což je asi pravda, takže ta role inviáků nebyla tak zanedbatelná jak jsem napsal výše.

11 komentářů u „Beef Vrba against Saidler – 1:0

 1. Tak mile deti, jake z toho plyne pouceni?

  Je potřeba se dobře (při)učit, kterak sehnat nějakého toho hejla nebo aspon zají­ce 🙂

 2. Fandore nemohl napsat ví­ce informací­ o projektu Orbion. Zají­malo by mě kdo ho realizoval, co uděali atd. a komu ho prodali, za kolik atd.

  Dí­ky

 3. Pitrsonek – začali to dělat dva mladí­ kluci Zají­c a Hejl, co dří­ve programovali pro Invii, pak se k tomu přisrali spolumajitelé Invie, kteří­ nejspí­š na základě vrážení­ klí­nů do hlavy a pár set tisí­c peněz zí­skali cca poloviční­ podí­l.

  Co udělali si můžeš prohlédnout na Orbion.cz, v zásadě zpracovali turistické průvodce pro většinu zemí­ do kterých jezdí­ Češi, nějaké komunitní­ funkce (forum, galerie, profily), měli návštěvnost v malých desí­tkách tisí­c UIP, zisky z reklamy v řádu malých milionů (cca 1-3 mio) a prodali to pak vlastní­kům vydavatelství­ MF (neplést s Mafrou) asi po dvou třech letech za zmí­něných 10-15 mio czk.

 4. Fandore, všechno není­ tak černobí­lé, jak to zdálky může vypadat. Pří­ště klidně nejdří­v napiš nebo zavolej než o nás něco napí­šeš.

 5. Super článek, dí­ky!

  Jsem moc rád za znovuoživení­ blogu. Ta novinářská krev se v Tobě nezapře!

 6. To je naprosta bomba jak zacinas psat. Nic k tomu nemam, nic o tom nevim, ale skutecne se mi libi ten pribeh v pozadi oveseny realiemi.

  Kdyz te nezabijou fetaci v Sudetech, tak to bude mafie v Praze.

 7. Jak rychle se v tom našem malém státečku ší­ří­ zprávy k pří­slušným lidem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *