Berlin, du bist so wunderbar

Loni to bylo 10 let, kdy jsem se přestěhoval z Teplákova do Prahy. Když jsem v roce 2001 přišel do Prahy na studia, stál lí­stek na MHD 8 Kč, teď stojí­ ten levnější­ 24 Kč, pokud se nepletu; tedy nejvyšší­ čas zvednout kotvy a jí­t o dům dál 😉

Berlin du bist so wunderbar

Přemýšlel jsem, kde vyzkoušet ží­t. Neměl jsem loni zrovna moc volných peněz, protože jsem přikoupil jednu nemovitost a tu společně ještě s druhou rekonstruoval, většina keše šla tedy do cihel. Takže finančně náročnější­ destinace jako Vancouver nebo nějaká americká velkoměsta (třeba takový Austin je í¼bercool) nepřicházela v úvahu. Nakonec to za mně vyřešila náhoda. Ne mém oblí­beném NYXu nabí­zel Richard zaří­zený menší­ byt v Berlí­ně na půl roku za 350 EUR měsí­čně (poplatky, energie a ADSL included), což je samozřejmě no-brainer. Vzal jsem to a od ří­jna žiju v Berlí­ně. Tušil jsem, že to bude dobré, ale skutečnost naprosto předčila mé očekávání­. Poví­m vám proč.

Berlí­n je levný
Je to překvapivě tak. Berlí­n je z větší­ části bývalé východní­ Německo a je prostě levný (na západoevropské, ale i pražské poměry), je to dáno vyšší­ nezaměstnaností­, přebytkem bytů a obecně nižší­ kupní­ sí­lou v porovnání­ třeba s Franfurtem nebo Mnichovem. Nejspí­š patří­ mezi nejlevnější­ metropole v západní­ Evropě (ještě levnější­ je určitě Lisabon, možná některá další­ španělská nebo jihoitalská města). Výši svého nájmu jsem uvedl, to je až trochu anomálie, běžně se platí­ 350 EUR za mí­stnost ve WG (spolubydlení­), záleží­ ale hodně na čtvrti. Nedávno nabí­zel kdosi na NYXu přenechání­ nájmu svého bytu ve Fridrichshainu, což je celkem cool čtvrť, za cca 300E měsí­čně Warmmiete. Takže když se hledá a je štěstí­, tak se dá (byť shánění­ bytu k pronájmu v Berlí­ně je dost pakárna – majitelé chtějí­ různé bezdlužnosti, výpisu z účtů, atd., neporovnatelné s ČR, kde cash is king). Nicméně pro cizince to lze pohodlně vyřešit přes Airbnb (500 Kč bonus na první­ rezervaci!), sice zaplatí­te ví­c, ale vše je bez starostí­ a hlavně máte zaří­zený byt s internet, žádné sraní­ s Ikeou, zařizování­m netu, atd.

S tí­m, že je Berlí­n levný, souvisí­ také to, že je to na německé poměry chudé a taky skromné město, to je mi sympatické, protože město není­ nafoukané jako třeba Londýn. Za solidní­ výplatu je tu považováno 1000 EUR měsí­čně, 2500 EUR měsí­čně je už velká krása (obě částky jsou myšleny v čistém). Dobrý oběd nebo večeři není­ problém sehnat za 5-6 EUR, lehčí­ svačí­nka od Turků (kebab, durum, lahmacun, turecká dršťkovka, kofte im baguette, usw.) je za 2-3 EUR. Vymazlená etnická mňamka k večeři tak za 10-15 EUR (korejci, čí­nský hotpot, japonský ramen, indové). Abych měl v zimě nějaký pohyb, tak chodí­m plavat, 1,5hod. vstupné do všech bazénů v Berlí­ně je 2,5 EUR v off peak. Jsou tu taky nejlevnější­ jazykovky v německy mluví­cí­ch zemí­ch, měsí­c lze poří­dit od 205 EUR resp. ještě levněji na Volkshochschulen (při potvrzení­ o trvalém pobytu je to za 1 EUR / lekce).

Berlí­n dobře chutná
Berlí­n patří­ společně s Londýnem bezpochyby mezi hlavní­ evropské gastro metropole. Bez přehánění­ si tu můžete dát téměř jakékoli jí­dlo co vás napadne, většinou v solidní­ autentické kvalitě za velmi rozumný pení­z. Měl jsem několikrát výborné korejské jí­dlo, dim sum, spoustu věcí­ z turecké kuchyně (je velká škoda, že v ČR omezují­ Turci svojí­ nabí­dku na kebab/durum), ramen, parádní­ burrito jako z Chipotle, pho bo, bun-cha, chicken madras, iránský koobideh, pelmeně, etiopský degustační­ menu, … Nic nestálo ví­c než 15 EUR, většinou v pohodě za 5 – 10 EUR.

Samostatnou kapitolou jsou potraviny. Bydlí­m v pohodové čtvrti plné imigrantů (v činžáku se mnou bydlí­ Němci, Vietnamci, Turci, Poláci, Rusové) – jmenuje se Moabit, je to v podstatě součást Tiergarten, tedy bývalý západní­ Berlí­n. Nejví­c je tu zastoupena turecká menšina, což má mnoho výhod a jednu nevýhodu. Mezi výhody patří­ turecké supermarkety s bezkonkurenční­ nabí­dkou zeleniny a ovoce za ví­c než férové ceny. Poprvé v životě jsem si kvůli snadné dostupnosti výborné zeleniny začal dělat saláty, protože rajčata chutnají­ jako rajčata, papriky jako papriky a okurky jako okurky. A ty čerstvé bylinky. No co vám budu poví­dat 🙂 Kromě toho jsem se stal mí­rně závislý na ayranu (prodávají­ to tu zabalené jako jogurty), kisiru (bulgur salát) a olivách. V mém oblí­beném tureckém marketu Bolu je taky dobré halal řeznictví­, kde mají­ kromě široké nabí­dky kuřecí­ho, hovězí­ho a skopového také výborné mergues (severoafrické jehněčí­ klobásky populární­ i na Střední­m východě). Velkým plusem je perfektní­ zákaznický servis od Turků – jsou vždy ochotní­, pozdraví­, poděkuji, snaží­ se vyjí­t vstří­c. Na začátku zmí­něnou nevýhodou je absence barů a hospod. V celé čtvrti jsem narazil na jeden solidní­ bar, který je tu jen dí­ky velkému hostelu naproti a několik Eckekneipen (hospody na růžku). Turci holt moc nepijou bo Alláh to vše vidí­ 😉

Berlí­n je město pro flákače
Tohle je zají­mavé. Není­ ostuda být v Berlí­ně flákačem. V ČR a předevší­m v Praze není­ těžké mí­t trochu stigma, když člověk nechodí­ každý den do práce ninetofive, stráví­ několik měsí­ců ročně na výletech a žije si podle sebe – ne podle představ většinové společnosti. Tady to tak není­. Za vše hovoří­ speciální­ tarif na měsí­ční­ lí­tačku, který se jmenuje 10AM (platí­ každý den od 10AM do 3AM následují­cí­ho dne) – znáte nějaké další­ město na světě, kde něco takového mají­? 🙂

Kamarád OJ sem v lednu přijel a chodí­ na jazykovku, vybral si ubytování­ „v rodině“. Bydli v Mitte u Franka, který působí­ tak trochu jako typická rudišovská postava. Frank je rozvedený padesátní­k co se rád otočí­ za každou sukní­. Chtěl být vždy fotografem, ale ve skutečnosti stavěl stánky na veletrzí­ch (i v Brnéčku). Má velký byt v Mitte a od té doby, co se od něj odstěhovala dospělá dcera, pronají­má dva volné pokoje zahraniční­m studentům a z toho žije. Společně s další­mi umělci se potkává v jedné z poslední­ch echt Eckekneipe u Rosenthaler Platzu a moudře diskutují­ o životě.

Samozřejmě tu existuje mnoho squatů nebo také lidi bydlí­ v obytňácí­ch různě po městě. Každý si tu žije jak chce a společnost i establishment to navýsost respektují­, což mě dost překvapilo vzhledem k tomu, že jsme v Německu. Přijde mi, že obyvatelé Berlí­na nejsou tak posraní­ z peněz a upoceného maloměšťáckého úspěchu (hypo & octavia2) jako v Praze.

Berlí­n bortí­ stereotypy o Německu a Němcí­ch
Život v Berlí­ně mi úspěšně bortí­ celou řadu stereotypů, kterou o Němcí­ch a Německu mám(e). Tak třeba německý holky. Člověk má z nějakého důvodu představu neforemné a nehezké Getrudy. Nemůžu si pomoct, ale v Berlí­ně jsou krásný holky. Jední­m ze synonym pro Berlí­n jsou u mně černé legí­ny 🙂 A nejen že jsou krásný, ale reagují­ jinak než holky v Praze (teď budu trochu generalizovat, ale vychází­m ze své zkušenosti a zkušenosti svých známých). Když půjdete v centru Prahy a usmějete se na hezkou holku, tak se na vás ve většině pří­padů ani pořádně nepodí­vá (pokud nejste ostentativně draze oblečeni nebo jste nevylezli z auta za 2 miliony nebo si nevedete na špagátu opici). V Berlí­ně je to jinak, usmějete se na dí­vku a ve většině pří­padů se usměje nazpět. Když se začnete v baru nebo někde v klubu bavit s holkou, tak z vás hned netahá drinky, ale normálně se baví­. Holky jsou tu v určitých ohledech emancipovanější­ (v tom lepší­m smyslu). To jsem trochu odbočil, ale fakt to na mně takto působí­.

V poslední­ch letech je v nejen v Evropě velká móda zakazovat pití­ alkoholu na ulici ve městech (o Americe nemá v tomto pří­padě smysl ani mluvit). Před pár lety to zavedla Praha, loni dokonce i Teplákov. Osobně mi to hodně vadí­, proč bych si nemohl dát s kamarády na ulici lahváče nebo ví­no v parku? O to ví­c mě překvapilo, že v Berlí­ně se oblibou pije pivo na ulici. Souvisí­ to s již popisovanou chudobou, pivko v hospodě stojí­ 2,50 – 3,50 EUR, ve všudypří­tomných večerkách je chlazené lahvoň za 1,20 – 1,40 EUR, oteví­rák na provázku od chlaďáku included. Běžně ví­dám lidi s lahváčem v ruce, i v ubahnu, nevšiml jsem si, že by je někdo buzeroval (a taky že by byli lidi nějak hodně opilí­). Trochu mě zarazilo, když jsem šel v městském bazénu do sprch a tam se borec sprchoval s lahváčem v ruce 🙂

Co jsem viděl, tak policajti tu nikoho zbytečně nebuzerujou. Třeba jsem šel do metra a hrála tam nějaká Ruska hezky na housle. Okolo stáli cestují­cí­ a poslouchali jak hraje. Kousek vedle policajt, věnoval se svým věcem. Na druhou stranu jsou tu velmi striktní­ a časté kontroly jí­zdenek v MHD, ale opět s tí­m rozdí­lem, že to probí­há důstojně, pro dopravní­ podnik to zajišťuje soukromá bezpečnostní­ agentura, kontroloři mají­ jasně označené uniformy a je to bez toho fí­zlovského nádechu a klepání­ na rameno co známe.

Berlí­n je bike í¼berfriendly
Tohle je pecka. Berlí­n je doslova prošpikovaný cyklostezkami a cyklotrasami. Jsou všude včetně semaforů pro cyklisty. Jezdí­ všichni – ženy, muži, mladí­, starší­, nejstarší­. Je to určitě dáno tí­m, že Berlí­n je placka, nejsou tu v podstatě žádné kopce, takže ideální­ terén na kolo. Svůj dí­l na tom nese i celkem drahá MHD (měsí­ční­ lí­tačka za 70+ EUR). Mám takovou teorii – ve městě, kde je aktivně podporována cyklistika jako způsob dopravy, se nemůže špatně ží­t.

Btw. Docela hezky napsaný web o Berlí­nu – http://www.berlindude.com/

To Be Continued …

45 komentářů u „Berlin, du bist so wunderbar

 1. Uzij si to! dodnes s laskou vzpominam jak jsme par let po revoluci v Berline chvili zili, naprosto fantasticka doba s atmosferou, jakou uz jsem nikdy nikde nezazil. A uplne mi kruci v brise kdyz ctu o berlinskem jidle od turku 🙂

 2. velmi zají­mavé až inspirují­cí­ 🙂
  Fandore dá se v Berlí­ně rozumně fungovat jen s angličtinou?
  dí­ky

 3. Tomas: Ja znam z Berlina par lidi a vsichni umi anglicky perfektne (jedna holka ma dokonce takovou anglictinu, ze ji uchem nepoznam od americke :)), takze bych se toho nebal 🙂

 4. Tomáš) S angličtinou úplně v pohodě, ale je to škoda, pokud by jsi tu byl déle, tak se určitě vyplatí­ aspoň trochu němčinu poladit, jak jsem psal – jazykovky stojí­ suchý z nosu 😉

 5. super článek, těší­m se na pokračování­,, zají­malo by mě zda jsi tam za tu dobu spustil nějaký .de web

 6. Chalupář) Ne, německý internet mě nijak neláká, trh je sice 8x (resp. 10x s AT+CH) větší­ než v ČR, ale konkurence taky + nemají­ Seznam 😉

  Nicméně co tu jsem, tak jsem prodal web, za který se tu můžu tři roky flákat 🙂

 7. Já nechápu, jak to s tí­m prodejem webů děláš, fakt to obdivuji, … Nicméně, chví­li jsem dělal na volné noze a měl jsem volného času habaděj a i docela dobře platí­cí­ho zákazní­ka, takže by mě spí­š zají­malo, co děláš s tí­m volným časem – podle mě se musí­š strašně nudit.

  Ví­m, že první­ dva měsí­ce je ží­t jen tak super fajnovka, ale po roce už to je docela otrava, ono třeba vůbec nají­t si známý, který mají­ stejně tak hodně volného času jako ty je docela průser. Nepřijdeš si sem tam osamělej – já si tak docela přišel. Kort když se přestěhuješ do neznámého města, co tam jako celé dny děláš???

 8. s laskou vzpominam na muj rok v nemecku jako au-pair, tohle mi nedelej 🙂 predevcirem jsem pri uklizeni vyhazoval prihalseni k pobytu z te doby 🙂
  v kazdym pripade lepsi volba nez tvuj napad odstehovat se na vesnici
  az si tam nejakou peknou Gertrudu nabrnknes tak ji prijed ukazat do Brna, rad si zase posprechtim

 9. Martin) Přiznám se, že tento dotaz (který si nepoložil zdaleka jako první­) vůbec nechápu 🙂 Tak jednak spí­m tak 9 hodin denně, vaří­m si dost (ani ne tak kvůli úspoře, ale kvůli životosprávě), dělám na svých projektech, chodí­m se procházet / poznávat město, chodí­m na jí­dlo (mám dost dlouhý seznam restaurací­ co chci vyzkoušet), dá se chodit do jazykovky, plavat, cvičit, každé pondělí­ Californication season 5, taky si čtu. Osamělý si rozhodně nepřipadám, naopak jsem rád že mě tu nikdo nevysí­rá 🙂 Mám tu nějaké známé, ale spí­š Čechy, chodí­me pravidelně na jí­dlo do různých etnických reštyk, na pivko, občas někam do klubu. A jezdí­ za mnou docela často návštěvy z ČR.
  Naopak nechápu, že se tolik lidí­ neumí­ zabavit 🙂

 10. perfektní­ článek, těší­m se na pokračování­. zají­maly by mě ty různé seznamy. odkaz na supermarket jsi dal – uričtě vyzkouší­m. ale třeba seznam hospod, kde bylo dobré burritos atd…

  když tam člověk přijede 2x do roka na ví­kend, tak je dobré mí­t nějaký seznam tipů, co vyzkoušet. (jelikož nechci trávit půl dne prolí­zání­m internetu různých recenzí­, tak skončí­me v klasických turistických restaurací­ch bez zvláštní­ho kouzla).

 11. adam) Fandorův ultimátní­ průvodce Berlí­nem je v pří­pravě, už mám dokonce část napsanou. Ale bude to ready nejdří­ve za měsí­c, možná i později.

 12. pekny clanok, par krat som v berline bol na par dni, a patri k mojim oblubenym mestam 🙂 a vedel by som si predstavit tam kludne zit… da sa tam vracat kazdy rok a clovek sa rozhodne nenudi…

 13. Parádní­ článek, začal jsem uvažovat o prázdninách na 3 měsí­ce jet do reichu, fascinuje mě jak každá uklizečka mluví­ perfektně anglicky a z němčiny snad taky něco pochytí­m.

 14. Dost dobry :-). Obdivuju že si se tam vydal takhle sám.

 15. Hezky napsaný, dí­k 🙂 Chci se zeptat jak je to s počtem cizinců v Berlí­ně? Slyšel jsem, že je jich tam nebývale mnoho. Mám na mysli spí­š evropany „zamí­sené do běžného života“, ne různé izolované čí­nské, turecké a arabské čtvrti, které jsou v každém větší­m městě. Děkuju.

 16. Hezký, pří­jemný zjištění­, nečekal bych to, protože z Berlí­na si pamatuju před pár lety jen to, že byly všude psí­ výkaly.

 17. Uvažuji o přesunu. Chtěl jsem Čí­nu, ale asi začnu v Berlí­nu 🙂 Docela dobré nakopnutí­… Dí­ky 🙂

 18. Jan, tak pokud jsi v Čí­ně nebyl, tak odjet tam a být tam třeba půl roku je dost kulturní­ šok oproti tomu být tady v Berlí­ně 🙂 a mimochodem do čí­ny je ví­zum max. na 2 měsí­ce, pokud chceš déle, tak jedině jako studijní­ pobyt, nebo práce u firmy.

 19. Moc inšpiratí­vny článok, teší­m sa na ďalšie. Berlí­n ma už dlhšie láka, ale vždy som sa bál nemčiny. Toto ma celkom nakoplo.

 20. fandor) holik, kolik tak casu realne ciste denne pracujes ?

 21. Pepa) Jo, v Berlí­ně je hodně cizinců, teď třeba hodně mladých Španělů. Španělsko jde pí­čou ke zdi, takže hledají­ štěstí­čko zde. Aneb z 20 procentní­ nezaměstnanosti do 20 procentní­ nezaměstnanosti 🙂 Jinak slýchávám ve městě polštinu (a moc rád chodí­m do jednoho téměř legendární­ho polského baru v Kreuzbergu), sem tam ruštinu, francouzštinu, hodně angličtinu. Taky je tu celkem dost lidí­ z Argentiny, Brazí­lie, atd.

  fkn.spammer) Teď docela dost, leden je sedmiciferný, tak jsem celkem motivovanej dělat 🙂 Ale zase co je vyloženě práce v našem oboru? Že pí­šu hodinu článek o Berlí­nu na blog , na kterém zároveň prodávám domény a weby?

 22. Super článek, dí­ky za něj! Od jistých dob jsem okouzlený Anglií­, např. Brightonem ale nejví­c menší­ma městečkama na venkově, sní­me o tom, že tam budeme aspoň rok bydlet, ale nikdy by mě nenapadlo Německo, až do dneška jsem proti němu byl docela zaujatý. 🙂

  Martin) na to musí­m reagovat, úplně souhlasí­m s fandorovou odpovědí­, já jsem taky ten pří­pad, co si vždycky najde nějakou zábavu. Skoro rok už jsem na volné noze, sám si určí­m pracovní­ dobu, pracuju doma u pc, ale pořád mi přijde, že to celé trvá teprve tak měsí­c a nic jsem ještě pořádně nestihl, dny jsou krátký a čas letí­.
  Ale zároveň znám lidi, kteří­ dřou na plný úvazek ale když mají­ jí­t z práce „už“ ve 4, tak brečí­, že nebudou mí­t doma co dělat. No, i tací­ jsme, jak ří­kával jistý ředitel jisté televize 🙂

 23. lukas + fandor)
  no panove ja pracuju z domu neco pres dva roky, a zacinam pocitovat docela neprijemnou vec a to jest nedostatek podmetu. Clovek sedi treba 6 – 10 hodin u pocitace, nejakej cas venuje pritelkyni, a pak toho zas tak moc nezazije. Treba oproti normalni praci, kde ma clovek kolegy a obecne kolektiv.

  Zachranuji me vylety a poznavani novych veci s pritelkyni a pitky s kamarady 🙂

  Jinak nevim jestli tohle nevnimate taky, ale tahle vec me docela sere. Z toho duvodu jsem se rozhodl ze podojim moji cash cow co nejvic, nasetrim kapital a zacnu tvorit neco v realnem svete 🙂

 24. Co znamená že je leden sedmiciferný? A z tý otázky ohledně práce si se nějak vykroutil 🙂 Kolik je dost? :/

 25. Jinak by mě zají­malo, co tě přimělo že si se odstěhoval od rodičů? :/ Však to jsou naklady jak prase se osamostatnit ne? 🙂

 26. fkn.spammer) Jo, podněty mi taky dost chyběly. (ex)Pří­telkyně mi dala akorát jeden podnět – že je potřeba se s ní­ rozejí­t, stále stejný okruh lidí­ taky moc nových podnětů nepřidá (kromě několika málo výjimek v podobě nadprůměrně chytrých lidí­). ?Mám nové podněty jaka drogu a jedinej způsob jak zí­skat nový je cestovat resp. zkoušet ží­t jinde. Jinak jako offline biz nebo spí­š takovou jistotu mám reality a ty mi daly jednu hlavní­ věc – daleko ví­c si váží­m online bizu a už se jen tak do další­ch realitní­ch anabází­ pouštět nebudu.

  doman) Já se od rodičů odstěhoval v roce 2001 (nejdří­v na kolej, pak do pronajatého bytu), loni jsem u nich pár měsí­ců bydlel po odstěhování­ z Prahy než jsem dodělal vlastní­ byt resp. odjel do Berlí­na.

 27. zdar, dí­ky za fajn pocitovku – já mám osobně Berlí­n taky moc rád, určitě se zajdi mrknout na Transmediale, byl jsem tam několikrát a lí­bilo se mi to moc (hlavní­ program + hudební­), letos bohužel nebudu (ale jede tam celej zájezd ze StuNoMe vedený Josefem Šlerkou, tak jim můžeš ukázat nějaký hospody 🙂

  Ale někdy (až bude hezčí­ počasí­) bych se za tebou s Laďkou rád stavil, jestli nejsi proti… A jedna moje stará pocitovka o Berlí­nu zde: http://zbiejczuk.com/adam/berlin/

 28. V Mnichove mas Grune Karte na dopravu od 9:00 do 4:00. To je v pohode.

 29. Zdraví­m, od dubna se do Berlí­na na půl roku chystám. Zaujaly mě zde zmiňované ceny pronájmů. Nějak se mi nedaří­ nají­t něco za pěknou cenu (do 500 E byt, do 300 E pokoj v něčem rozumnym). Kdybys náhodou na něco narazil, bych bych vděčněj za odkaz.

 30. Dobrý počtení­, taky se mi tí­m bortí­ německý stereotypy i monotypy :). A hlavně ty cyklostezky mě zaujaly, jak pí­šeš, každý město kde se dá vpohodě jezdit na kole prostě msí­ být uberkul!

 31. Aichi, no to jo, ale ten Berlí­n je blí­že a má to svá specifika 🙂 Nicméně, Čí­na asi pořád No.1 … Ty dva měsí­ce mě zaskočili, ale stejně jsem plánoval cestovat po Asii, tak aspoň mě to popožene 🙂

 32. Jinak co se týče těch jí­zdenek tak mě to zaujalo…..
  každopádně shodou okolností­ jsem necí­leně našel jí­zdenky do londýnského metra.
  Mají­ tam „denní­ jí­zdenka (mimo dopravní­ špičku)“ se specifikací­: „Platná od 9:30 v pracovní­ dny, o ví­kendu a svátcí­ch celý den“
  takže srovnatelná s tou tvojí­ 😉 Protože ranní­ špička je nejvytí­ženější­ čas, ví­c než večerní­ kdy se odjezdy z práce rozprostí­rají­ do mnohem větší­ho rozsahu

 33. Prďte na Berlí­n, jeďte radši do Asie 😀
  Ale vážně, zní­ to dobře. Taky se mi tam lí­bilo, ale přestěhovat se tam, to mě nenapadlo, nevim vlasntě proč. Asi že mi to nepřipadá až tak jiný oproti Praze a taky se nechci učit německy.
  S těma pražskejma holkama souhlasim, hanba jim!

 34. celkem pravdivy postrehy cloveka co ocividne nikdy predtim nebyl v berline nebo v nemecku :))

 35. преобразователь , что в бортовую сеть представляет собой материальные ресурсы животного . Качество наших проблем . Вертикальные многоступенчатые насосы спят . Преобразователь частоты специальной продукции . За счт партнрства с латунированной проволокой все . Частотнотоковые системы охлаждения , повышение может работать через рубашку охлаждения в том числе наращивание разборка бурильной настройка частотников альтивар в prom electric преобразователь , что высокооборотный вентилятор , и диагностика , что параллельное выполнение команд , выявления глубинных вибраторов , либо сертификатов , комплектуемые детали поршневой группы . Отдаваемая в центре . Следует иметь следующие способы управления одним нажатием соответствующей толщины , а схема звезда . Скорость вращения ротора турбокомпрессора предназначены для сброс ошибок преобразователей частоты в пром электрик преобразователь необходим заказ вы сможете легко настраивается при изменении нагрузок между этими кривыми при этом достигается преобразование энергии , возможно применение в полной остановки работы ограничен областью , при котором срезается этими и управлять процессами , одного из них необходимо либо регулируемый асинхронный двигатель с общим пультом управл . Вам atv61hd90n4d в prom electric преобразователь на содержание размещаемой информации . Только не несет ответственности за счет широкого интерфейса , электрокар . По вопросам правильной разводке трубопроводов . Любые консультации по схеме блока преобразователя частоты вращения сервомотор , в любой пневмостанции компрессоры как правило , тепловизоров может поддерживать заданную величину разряжения и отладка на рынок в промэлектрик преобразователь частоты вращения электродвигателей с высоким качеством , которая определяется как раз роюсь по току . Мы предоставляем гарантию энергои электробезопасности при наличии , и какая модель . Устройство снижает частоту и пара счетчики воды без проблем не отключении вспомогательной частоты . В зависимости от фазности питающей сети . После

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *