Bitcoin & Silk Road

Musí­m ří­ct, že mě většina novinek na internetu nechává dost chladným, naposledy mé židovské srdí­čko zaplesalo nad Groupony/Slevomaty (nadšení­ už opadlo), ale v tomto pří­padě nejde o nějakou významnou inovaci, pořád je to jen trochu omlazený koncept v USA desí­tkami let prověřených coupons.

V poslední­ době mně ale zaujaly dvě trochu souvisejí­cí­ internetové služby nebo spí­š koncepty – Bitcoin a Silk Road marketplace. Bitcoin je digitální­ měna se zají­mavými atributy (omezené množství­, takže nehrozí­ inflace; anonymita; nulové poplatky za transakce; ví­ce na wiki odkazu). Zají­mavé je, že dostupný objem -tj v držení­ mezi lidmi Bitcoin měny přesáhl 100 milionů dolarů. Zatí­m neví­m co si o tom myslet, protože jsem si to v hlavě ještě celé neposkládal, na jedné mi přijde, že tu reálně existuje něco, co není­ závislé na establishmentu; na druhé straně hledám důvody proč si nemyslet, že je to geniální­ scam/bubble.

Ještě zají­mavější­ je ale anonymní­ tržiště Silk Road, které se nechvalně proslavilo tí­m, že tam lze koupit libovolný fet pomalu jak v eshopu, který zaplatí­te právě Bitcoiny a dealer vám to pošle zavakuované poštou domů (i když jsem drogy nebral, neberu a ani neplánuju brát, přijde mi to hodně cool a zároveň absurdní­ — teď jsem si objednal na eshopu zcela legálně dvě flašky Cachacy, které když vypiju naráz, tak jsem mrtvej a za pár desí­tek gramů hulení­ je to skoro na kriminál jak pro prodejce, tak pro mně). Silk Road je pří­stupný pouze přes TOR „anonymizér“, pravidla použí­vání­ jsou velmi liberální­, je zakázáno tam prodávat v podstatě jen věci, které mohou ublí­žit ostatní­m lidem (např. zbraně). Osobně neplánuju prodávat fet, ale vadí­ mi pří­stup služeb jako paypal nebo ebay. Před lety jsem trochu ve větší­m prodával určitou naprosto legální­ věc a duo ebay&paypal mě po několika dnech hned zabanovalo jen kvůli vysokým obratům (stí­žnosti jsem neměl žádné, protože jsem dělal exceptional customer service vzhledem k obrovským marží­m), musel jsem prokazovat bůhví­ co, aby mi odblokovali snad 10 tisí­c dolarů a umožnili mi dál prodávat. Čí­m jsem starší­, tí­m mě regulace obecně ví­c sere. Snad se blýská na lepší­ časy 🙂

Doporučená četba k tématu:

7 komentářů u „Bitcoin & Silk Road

 1. Ohledně regulace mám naprosto stejný pocit … jen nejsem co se týče budoucnosti tak optimistický.

  Pří­stup ebay a paypalu nevychází­ z jejich vnitřní­ho přesvědčení­ jako spí­še z regulací­, které vyžaduje vláda. Ten trend je bohužel zcela opačný – hotovost je stále ví­ce potí­rána a regulátoři se snaží­, aby každá transakce byla jednoznačně identifikovatelná a dohledatelná roky nazpátek.

  Na emisi peněz si vlády usurpují­ monopol. Po celé Evropě platí­ úprava, která vyžaduje, aby subjekty emitují­cí­ elektronické peněžní­ prostředky (a obávám se, že do toho právě bitcoin spadá) měly bankovní­ licenci. To znamená jednak kapitál, jednak spolupráci s regulátorem.

  Žádná vláda, která nechce jí­t od válu, nemůže dopustit vznik a rozmach samostatných nezávislých peněz. Podí­vejte se, jak dopadl tvůrce eGoldu.

  Neměl jsem v životě ani cigaretu (natož žádnou tvrdší­ drogu), přesto nevidí­m důvod, proč by si svéprávní­ dospělí­ lidé nemohli koupit fet dle své libosti. Třebas i v eshopu. Přesto je to, jak pí­šete nelegální­. Pokud ví­m, tak před nedávnem byly mimo zákon postaveny online hazardní­ hry v USA – s kreditkou ani paypalem si neškrtnete.

  Nemyslí­m, že se blýská na lepší­ časy, naopak. íšřední­ci se už pomalu naučili s internetem pracovat a hledají­ způsoby, jak ho spoutat. Čeká nás monitorování­ všeho trafficu (pokusy v US, ve Francii, u nás – UK soud první­ instance dokonce před pár dny naří­dil, viz Pooh.cz), filtrování­ jakéhokoli nevhodného obsahu, zrušení­ hotovosti a další­ hezké věci. V tomhle asi nebudu optimistou…

 2. Na každý neregulovaný úkon sa pripravuje lajstro.

  (trpká irónia) Veď by sme skončili ako v Somálsku, ak by si každý mohol len tak, aspoň bez živnostáku, otvoriť obchod.(/trpká irónia)

 3. ad Michal: jasne ze zadna vlada nedovoli nezavisly penize
  vtip je v tom, ze BTC nebo jina nezavisla mena neni emitovana nikym, jen si tak virtualne zije v prostoru… tudiz nelze nikoho perzekvovat; to je uplne neco jineho nez egold nebo moneybookers/neteller, i like q, na ktere stacilo udelat bububu

  Centralni autorita se rozpada, prave jsem se vratil z festivalu (nikoliv z tekku), z LEGALNIHO festivalu, kde vedle sebe sedeli prodejci v radach s napisy „kokain, hash, LSD, DMT“

  mena na principu BTC je potreba, prave spadla na 50%, tzn. ze „tezari“ by ten propad meli brzo vyrovnat, rozhodne lepsi investicni prilezitost nez si v krachujici ekonomice porizovat obstarozni nemovitosti a mit pain in the ass s najemniky

 4. Jeste jednou a kratce, pac se to neodeslalo: bitcoin je neco uplne jineho nez egold nebo jakykoliv ewallet. Nikdo ho neemituje, tzn. neni tvurce nabidky penez, ktery by mohl byt pronasledovan a ktery by mohl kazit menu. To jsou dva hlavni duvody pro BTC.

  Jo, stat po tomhle pujde a asi nebude mozne s nim legalne platit v malych objemech, ale jako rezervni mena se BTC nebo jina nezavisla mena protlaci.

  Presne jak pise Fandor: studijni literatura je Stephenson a ne prirucka pro startup.

 5. Ackoli v CR naprosto neznamy, Bitcoin me taky hodne zaujal – z podobnych duvodu… Navic nacasovani na obdobi aktualni krize, kdy lide preferuji alternativy pred inflacnimi menami. Super je tez rychlost prevodu, cca 10-15 minut trva kazdy blok (tzn. jedna konfirmace).

  Co se tyce anonymniho placeni treba na Silkroad tak to neni az tak uplne anonymni… na univerzite v UK jiz dokazali, ze lze jistym zpusobem trackovat odeslane mince. Tim ale pada hlavni argument proc sit regulovat (jako doupe zlocinu slouzit nebude).

  V Cechach jsme rozjeli Bitcoin forum a mining pool http://www.bitcash.cz takze jestli mate chut potrapit grafarny nebo proniknout vice do hloubky fungovani BTC, jste vitani!

 6. Ahoj Fandore,

  Jak to vypadá s tebou a Bitcoiny teď?
  Máš nějaké, budeš kupovat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *