Musím říct, že mě většina novinek na internetu nechává dost chladným, naposledy mé židovské srdíčko zaplesalo nad Groupony/Slevomaty (nadšení už opadlo), ale v tomto případě nejde o nějakou významnou inovaci, pořád je to jen trochu omlazený koncept v USA desítkami let prověřených coupons.
V poslední době mně ale zaujaly dvě trochu související internetové služby nebo spíš koncepty – Bitcoin a Silk Road marketplace. Bitcoin je digitální měna se zajímavými atributy (omezené množství, takže nehrozí inflace; anonymita; nulové poplatky za transakce; více na wiki odkazu). Zajímavé je, že dostupný objem -tj v držení mezi lidmi Bitcoin měny přesáhl 100 milionů dolarů. Zatím nevím co si o tom myslet, protože jsem si to v hlavě ještě celé neposkládal, na jedné mi přijde, že tu reálně existuje něco, co není závislé na establishmentu; na druhé straně hledám důvody proč si nemyslet, že je to geniální scam/bubble.
Ještě zajímavější je ale anonymní tržiště Silk Road, které se nechvalně proslavilo tím, že tam lze koupit libovolný fet pomalu jak v eshopu, který zaplatíte právě Bitcoiny a dealer vám to pošle zavakuované poštou domů (i když jsem drogy nebral, neberu a ani neplánuju brát, přijde mi to hodně cool a zároveň absurdní — teď jsem si objednal na eshopu zcela legálně dvě flašky Cachacy, které když vypiju naráz, tak jsem mrtvej a za pár desítek gramů hulení je to skoro na kriminál jak pro prodejce, tak pro mně). Silk Road je přístupný pouze přes TOR „anonymizér“, pravidla používání jsou velmi liberální, je zakázáno tam prodávat v podstatě jen věci, které mohou ublížit ostatním lidem (např. zbraně). Osobně neplánuju prodávat fet, ale vadí mi přístup služeb jako paypal nebo ebay. Před lety jsem trochu ve větším prodával určitou naprosto legální věc a duo ebay&paypal mě po několika dnech hned zabanovalo jen kvůli vysokým obratům (stížnosti jsem neměl žádné, protože jsem dělal exceptional customer service vzhledem k obrovským maržím), musel jsem prokazovat bůhví co, aby mi odblokovali snad 10 tisíc dolarů a umožnili mi dál prodávat. Čím jsem starší, tím mě regulace obecně víc sere. Snad se blýská na lepší časy 🙂
Doporučená četba k tématu:
Ohledně regulace mám naprosto stejný pocit … jen nejsem co se týče budoucnosti tak optimistický.
Přístup ebay a paypalu nevychází z jejich vnitřního přesvědčení jako spíše z regulací, které vyžaduje vláda. Ten trend je bohužel zcela opačný – hotovost je stále více potírána a regulátoři se snaží, aby každá transakce byla jednoznačně identifikovatelná a dohledatelná roky nazpátek.
Na emisi peněz si vlády usurpují monopol. Po celé Evropě platí úprava, která vyžaduje, aby subjekty emitující elektronické peněžní prostředky (a obávám se, že do toho právě bitcoin spadá) měly bankovní licenci. To znamená jednak kapitál, jednak spolupráci s regulátorem.
Žádná vláda, která nechce jít od válu, nemůže dopustit vznik a rozmach samostatných nezávislých peněz. Podívejte se, jak dopadl tvůrce eGoldu.
Neměl jsem v životě ani cigaretu (natož žádnou tvrdší drogu), přesto nevidím důvod, proč by si svéprávní dospělí lidé nemohli koupit fet dle své libosti. Třebas i v eshopu. Přesto je to, jak píšete nelegální. Pokud vím, tak před nedávnem byly mimo zákon postaveny online hazardní hry v USA – s kreditkou ani paypalem si neškrtnete.
Nemyslím, že se blýská na lepší časy, naopak. íšředníci se už pomalu naučili s internetem pracovat a hledají způsoby, jak ho spoutat. Čeká nás monitorování všeho trafficu (pokusy v US, ve Francii, u nás – UK soud první instance dokonce před pár dny nařídil, viz Pooh.cz), filtrování jakéhokoli nevhodného obsahu, zrušení hotovosti a další hezké věci. V tomhle asi nebudu optimistou…
Na každý neregulovaný úkon sa pripravuje lajstro.
(trpká irónia) Veď by sme skončili ako v Somálsku, ak by si každý mohol len tak, aspoň bez živnostáku, otvoriť obchod.(/trpká irónia)
ad Michal: jasne ze zadna vlada nedovoli nezavisly penize
vtip je v tom, ze BTC nebo jina nezavisla mena neni emitovana nikym, jen si tak virtualne zije v prostoru… tudiz nelze nikoho perzekvovat; to je uplne neco jineho nez egold nebo moneybookers/neteller, i like q, na ktere stacilo udelat bububu
Centralni autorita se rozpada, prave jsem se vratil z festivalu (nikoliv z tekku), z LEGALNIHO festivalu, kde vedle sebe sedeli prodejci v radach s napisy „kokain, hash, LSD, DMT“
mena na principu BTC je potreba, prave spadla na 50%, tzn. ze „tezari“ by ten propad meli brzo vyrovnat, rozhodne lepsi investicni prilezitost nez si v krachujici ekonomice porizovat obstarozni nemovitosti a mit pain in the ass s najemniky
Jeste jednou a kratce, pac se to neodeslalo: bitcoin je neco uplne jineho nez egold nebo jakykoliv ewallet. Nikdo ho neemituje, tzn. neni tvurce nabidky penez, ktery by mohl byt pronasledovan a ktery by mohl kazit menu. To jsou dva hlavni duvody pro BTC.
Jo, stat po tomhle pujde a asi nebude mozne s nim legalne platit v malych objemech, ale jako rezervni mena se BTC nebo jina nezavisla mena protlaci.
Presne jak pise Fandor: studijni literatura je Stephenson a ne prirucka pro startup.
Ackoli v CR naprosto neznamy, Bitcoin me taky hodne zaujal – z podobnych duvodu… Navic nacasovani na obdobi aktualni krize, kdy lide preferuji alternativy pred inflacnimi menami. Super je tez rychlost prevodu, cca 10-15 minut trva kazdy blok (tzn. jedna konfirmace).
Co se tyce anonymniho placeni treba na Silkroad tak to neni az tak uplne anonymni… na univerzite v UK jiz dokazali, ze lze jistym zpusobem trackovat odeslane mince. Tim ale pada hlavni argument proc sit regulovat (jako doupe zlocinu slouzit nebude).
V Cechach jsme rozjeli Bitcoin forum a mining pool http://www.bitcash.cz takze jestli mate chut potrapit grafarny nebo proniknout vice do hloubky fungovani BTC, jste vitani!
Ahoj Fandore,
Jak to vypadá s tebou a Bitcoiny teď?
Máš nějaké, budeš kupovat?
Jsem hrdý nocoiner 🙂