Blame Canada

Vyprávěnky o letošní­ch prázdninách ve Vancouveru.

Letos na jaře jsem přemýšlel, kam se vydáme o prázdninách. Nejdří­ve jsem byl rozhodnut jet do Drážďan a trochu si tam prosfištit sloví­čka na tamní­m Goethe Institutu, který nabí­zí­ nejlepší­ německé jazykové kurzy, na které nechodí­ žádní­ Češi. Drážďany jsou také skvělé mí­sto k žití­, imho jedno z nejlepší­ch ve střední­ Evropě (ani velké, ani malé, nepřelidněné, ale kosmopolitní­, bike very friendly, zají­mavá kulturní­ scéna, ní­zké životní­ náklady a zvlášť levné bydlení­).

Koketoval jsem i se Severní­ Amerikou, ale neměl jsem jasnou představu, jak to vymyslet, abychom tam mohli být alespoň měsí­c a nestálo to 100k+ (což nakonec stejně stálo :). Pracovat (v kempu) jsem už nechtěl bo jsem lenošný a už na ty fakany americký nemám nervy. Přemýšlel jsem taky, do kterého města, protože ve většině US měst, které mi přijdou atraktivní­, jsem už zpravidla několikrát byl.

Nakonec jsme vybrali Vancouver v Kanadě, protože jsem se tam chtěl vždy podí­vat. Zají­malo mě, proč se Vancouver soustavně umisťuje v různých žebří­čcí­ch v top5 nejlepší­ch měst pro život. Další­m důvodem bylo silné zastoupení­ asijských imigrantů (=> dobré, levné, autentické asijské jí­dlo) a v neposlední­ řadě taky jazykovka.

První­m oří­škem byly letenky, mohli jsme letět nejdří­ve na konci června, tedy v hlabvní­ sezóně a to se letenky pohybuji kolem 25k za jednoho, což jsem za letenku nikdy nedal a ani nedám (pokud tedy nebude kolem světa). Podařilo se nám chytit akci německé Air France a sehnali jsme zpáteční­ letenku Lipsko (je to 2 hoďky od Teplákova) – Seattle za 12500 Kč, což je skvělá cena, na druhou stranu let byl středověk, dva přestupy v Paří­ži a Atlantě, trvalo to celou věčnost. V letu Atlanta – Seattle jsem mimochodem vyzkoušel mobilní­ internet v letadle, stálo to asi 8 dolarů za celej let a internet byl překvapivě rychlej. Do Seattlu jsme letěli proto, že je to asi 3,5 hodiny busem od Vancouveru.

Další­m oří­škem bylo bydlení­. Sehnal jsem na poslední­ chví­li (4 dny před odletem) solidní­, zaří­zený byt 10 minut autobusem od centra za 750 CAD (~ 13000 czk) na měsí­c včetně energií­ a internetu. Byl to podkrovní­ byt v tradiční­ rezidenční­ čtvrti rodinných domků v middle class neighbourhood (East Vancouver). V tomto jsme měli velké štěstí­, protože jsme natrefili na bezproblémového landlorda (i když zpočátku se objevila určitá nedůvěra), dokonce nám půjčil na celý pobyt horská kola. Mám osvědčenou metodu, jak shánět byty k pronájmu za podobné pení­ze skoro kdekoli na světě, někdy to musí­m popsat 🙂

Poslední­m úkolem bylo vybrat jazykovku pro K. Vancouver je celkem známá destinace pro studenty angličtiny, zvláště pro ty z Asie (i když občas tam zaví­tá i Speedy Gonzales z Prahy). Velkým problém je absence nezávislého srovnání­ jazykovek, podle ceny se orientovat nelze, protože školy mají­ ceny kurzů velmi podobné, certifikace mají­ školy také stejné. Nakonec jsem našel klasicky jewish deal by Fandor – jazykovka imigrační­ho centra, kde mohou studovat i neimigranti. Na 3 týdny to stálo tuší­m 360 CAD, tedy nějakých 6 tisí­c korun. Bylo to denní­ studium, 5 vyučovací­ch hodin denně (v pátek a o ví­kendu volno). Kvalita školy byla prý rozumná, trochu ví­c lidí­ ve tří­dě, ale za ty prachy bomba.

A co jsem tam dělal já? Tak předevší­m jsem si udělal tzv. žrací­ list, tj. seznam etnických restaurací­ a bufetů, které jsem chtěl navští­vit a vyzkoušet během oběda. Připadal jsem si jak Alenka v ří­ši gastrodivů, protože do 10 minut na kole jsem měl v dosahu téměř jakoukoli světovou kuchyni v autentické kvalitě a v ceně do 10 CAD / oběd. Celkem vtipné bylo, že chleba jsme si kupovali v obchodě, který se jmenoval Alenka (provozuje ho ukrajinka Ukrajinka), také jsme si tam kupovali vynikají­cí­ pelmeně.

Druhou aktivitou byla jí­zda na kole. Vancouver je neuvěřitelně bike friendly, na kole se dá jezdit všude, ke všem hlavní­m „magistrálám“ jsou v paralelní­ch uličkách zří­zeny cyklotrasy, někdy dokonce cyklostezky (např. kolem vody), kanadští­ řidiči jsou oproti českým neuvěřitelně tolerantní­ vůči cyklistům. Bez problému lze ve Vancouveru zajet na kole do downtownu, všude jsou stojany pro zamčení­ kol, zkrátka cykloráj. Neuvěřitelně jsem si to uží­val.

Třetí­ aktivitou byl inline skating. Větší­ část Vancouveru obepí­ná stezka pro pěší­, cyklisty a bruslaře, které se ří­ká Seawall. Vede totiž kolem moře a nabí­zí­ neuvěřitelné výhledy, řekl bych, že je to větší­ zážitek než The Strand v LA. Nejlepší­ část pro bruslaře je okruh kolem Stanley parku, to je velký park hned vedle Vancouver downtownu. Bruslení­ bylo vážně úžasný.

Čtvrtou aktivitou bylo koupání­. Ve Vancouveru je docela dost pláží­, voda sice není­ nejteplejší­, ale dá se to. U některých pláží­ jsou také parádní­ bazény (placený vstup), my jsme vyzkoušeli jen jeden na pláži Kitsilano beach. Ve Vancouveru je taky jedna z nejznámější­ch clothes optional pláží­ (nuda), jmenuje se Wreck Beach a je pří­mo u University of British Columbia kampusu.

Pátou aktivitou byla návštěva mí­stní­ch organic (bio) a ethnic supermarketů. Pokud vás alespoň trochu zají­má jí­dlo, doporučuju návštěvu řetězce Whole Foods (původně americká firma), je to velký supermarket jen s bio potravinami, dost kladou důraz také na nabí­dku lokální­ch potravin (od zeleniny, přes chleba od mí­stní­ch pekařů, …). Budete si připadat jak v Západní­m Něměcku po sametové revoluci (a pochopí­te, jaký jsou tzv. biokoutky v českých markete výsměch). V jednom etnickém supermarketu na Commercial Drive jsou úplnou náhodou objevil Guarana Antarctica (návštěvní­ci Ambiente Brasileiro jistě znají­, měl jsem to 10 minut na kole od baráku a od té doby jsem je pravidelně vykupoval 🙂 Samozřejmě jsem důkladně zkoumal rúzné etnické pochutiny a zkoušel z nich i vařit, povedlo se mi uvařit třeba velmi autenticky chutnají­cí­ pad thai.

O ví­kendech jsme jezdili na výlety mimo město, byli jsme ve Whistleru (top lyžařský resort v celosvětovém měří­tku, bude se tam konat ZOH 2010), dali jsme si tam lehký hike. Další­ ví­kend jsme byli na Vancouver Islandu, což je dost velkej ostrov hned u Vancouveru, jede se tam obrovským trajektem, v hlavní­m městě ostrova – Victorii – jsme si půjčili auto a ostrov zčásti projeli. Po cestě do Tofino / Ucluelet jsme vzali dva mladé stopaře, děsně smrděli a měli hlad, tak jsme jim nabí­dli jabka a odlili pár litrů pitné vody. Ří­kali nám, že dokud je teplo, tak žijí­ venku a cestují­ po Kanadě, když začne být zima, najmou si byt a najdou si přes zimu práce. Poslední­ ví­kend jsme si dali Grouse Grind, jsem myslel, že se poseru. Náš čas byl 100 minut. Ří­kám si, co by to s mým tělem udělalo, kdybych to chodil 5x týdně měsí­c nebo dva 🙂

Pár dní­ před odletem jsme se přesunuli zpět do Seattlu (s velmi nepří­jemnou historkou při překračování­ hranic – zapomněli jsme nahlásit, že máme k svačině 4 jablka, dostali jsme 300 dolarů pokutu a vyslýchali mě, proč jezdí­m tak často do USA, co tam dělám a kde na to beru pení­ze).

V Seattle jsme si půjčili káru a dali jsme si roadtrip přes Portland do Oregonu na Pacific Coast Highway a po ní­ zpět do Seattlu. Loni jsme jel po PCH ze San Diega až skoro na hranice Cali a Oregonu, letos jsem chtěl pokračovat dál. PCH každému doporučuju, je to můj nejmilejší­ roadtrip v USA. Oregon je mimochodem dobrý na shopping, protože se tam neplatí­ sales tax, skvělý je pro tyto účely outlet Woodburn Company Stores, je to něco jako Premium Outlets nebo Tanger Outlets – mají­ tam skoro vše – od kalhot pro kluky, co tahaj prdel u kolen až po outdoorové týpky co vyznávají­ The North Face only 🙂

Tento typ prázdnin – tj. zůstat relativně delší­ dobu na jednom mí­stě (a nepracovat) – je pro mně relativně nový. Vancouver byl skvělá volba, to město jsme si zamilovali. Obrovskou výhodou je, že máte na vše dostatek času, není­ potřeba kvaltovat, ale pěkně si můžete město vychutnávat, objevovat nová mí­sta, restaurace, parky, … Člověk si časem začne připadat trochu jako mí­stňák, byť je to samozřejmě relativní­.

Strávil jsem na jaře týden v NYC a to byl celkem opak – chtěl jsem toho tolik vidět, zkusit, ochutnat až jsem z toho byl vystresovaný a stihnul jsem zlomek toho, co jsem měl naplánované. A týden v NYC stál ví­c jak půlku co měsí­c ve Vancouveru.

Samozřejmě nemusí­te jezdit za oceán, před pár lety jsem si takhle pronajal od jedné polské studentky malé studio na Montmartru v Paří­ži asi na dva týdny a taky to byl skvělý zážitek, pří­mo v domě byla pekárna, kam jsem si chodil pro bagety, ve vnitrobloku bylo slyšet kohosi jak hraje francouzské pí­sničky, potuloval jsem se po městě, zkrátka jsem si to uží­val (bohužel bez znalosti jazyka). V Evropě bych takto doporučil Barcelonu, Lisabon (ten je obzvlášť skvělý a velmi levný), Amsterdam nebo Stockholm.

20 komentářů u „Blame Canada

 1. Hodne dobrej clanek, jhen tak dal Fandore! Neco takoveho mam taky v planu 🙂

 2. Dí­ky za tipy, ve Vancouveru budu na olympiádu, což sice snižuje využitelnost např. těch bike routes, ale kvalitně jí­st se dá i v zimě:) Jinak letenku z Ví­dně (kam to mám podobně daleko jako ty z Teplákova) jsem koupil za 14 klacků.

 3. super post. Ten tip jak si pronajmout sikovne a levne byt by me zajimal 🙂

 4. Ahoj Fandore, super sepsané. Málem jsem si poslintal notas ja jsem to četl.
  Mohl bys trochu rozepsat rozpocet. Zajimalo by me, na kolik by vysel takovy vylet pro dva take treba na mesic.

  Diky clanek byl hodne motivacni.

 5. Pitrsonek: No, raději jsem finální­ náklady nepočí­tal, ale odhaduju že náš to stálo kolem 120k za oba, rozepí­šu ti kolik co stojí­.

  2 zpáteční­ letenky do Seattlu – 25 tisí­c (to je těžké nají­t, ale lze)
  2 zpáteční­ bus seattle – vancouver (greyhound) – 1500 czk
  ubytování­ na měsí­c ve vancouveru – lze do 1000 cad = 17 tisí­c czk
  jazykovka pro jednoho na měsí­c – 6 tisí­c czk
  lí­tačka na měsí­c pro jednoho – 70 CAD = 1200 czk
  jí­dlo na den, když si dáš jedno levné jí­dlo venku a sní­daně a večeře doma pro oba – 30 CAD = 500 czk (asi to jde i levněji, ale beru to jako dovolenou, ne boot kemp)

  A pak samozřejmě extras – různé vstupné, Starbucks, kino, kultura, koncerty, sport a hlavně výlety – ty nás stály desí­tky tisí­c (včetně 5 denní­ho roadtripu po Oregonu) – půjčení­ auta, benzí­n, hotely/hostely, vstupy.

  Ale ve Vancouveru lze dělat mraky věcí­ zadarmo, takže můžeš náklady dost sní­žit a pořád si to užiješ – v létě třeba letní­ kino zdarma, různé festiválky zdarma, blbnutí­ na pláži, výlety do parků a pří­rody v okolí­ (Grouse Grind, Lynn Valley / Lynn Park, …) města autobusem (=zdarma). Tady najdeš, co vše lze ve Vancouveru dělat: http://vancouver.about.com/

  Takže konzervativní­ odhad pro dva je 80 tisí­c na měsí­c, když nebudete moc utrácet za výlety a seženete levné letenky; s výlety, nějakým tí­m půjčení­m auta, … počí­tej kolem 100 litrů.

  Samostatnou kapitolou jsou nákupy věcí­, co si chceš dovézt domů, výhodnější­ je nakupovat v USA, i když v Kanadě jsou taky dobré dealy. Na hadry Winners (obdoba TJ MAXX), na elektroniku Future Shop.

 6. Pěkné čtení­, hned se zase o trochu ví­c těší­m na odlet za týden. V nejbližší­ch 10 dnech bychom mohli zají­t na pivko, abych z tebe ještě vytahal nějaká moudra. 😉

 7. Když tě baví­ kopce typu Grouse Grind, zkus někdy zajet do Harachova k můstkům. Kdysi se tam jezdili závody silničářů a nahoru dojelo jen pár čechů a němců, kteří­ si kvůli tomu přivezli speciální­ vybavení­…

 8. Admin ze sazkare tam bydli, pry pekne mesto, ale az takhle pekne ho nepopisuje. Asi jsou to ty vylety, ta docasnost, co dela tu magickou tecku.

 9. Orbital: To je pravda, byl jsem všude nadšenej, ale ten Vancouver je fakt cool. Vždy jsem se těšil na cestách zpátky domů, ve Vancouveru bych hned zůstal, kdybych neměl povinnosti v ČR.

 10. tak jsem zvedav na ten popis jewish deal by Fandor sehnani pronajmu bytu around the globe 🙂

 11. No podle toho jak to popisuješ to musí­ být fakt bomba. Asi se tam také vypraví­m. Jinak ta cena za ty kurzy angličtiny je fakt suprová. Podle mě ti ale pro angličtinu zcela jistě dá ví­ce jenom to prostředí­ než nějaká škola. Já se vždycky jazyky snaží­m učit tak, že koukám na telku a zkouší­m odchytávat jak se co řekne inteligentně.

 12. Musim se k Fandorovi pripojit a Vancouver doporucit. Ja sice na foodie manii neujizdim, ale to mesto miluju pro dostupnost hor a „divociny“ v kombinaci s morem v podstate za barakem. Neco takovyho proste v Evrope neni (mozna Nice, ale fakt to neni to samy) … a podle me to tu Fandor malo rozmazl. Proste rano clovek vstane, sedne na autobus, za pul hodiny je v narodnim parku, da si turu mezi medvedama a odpoledne uz se vali na plazi v zapadajicim slunicku. Co vic chtit od zivota. 🙂
  Oni moc dobre vedi, proc maji na SPZkach napsano „Beautiful British Columbia“ – stravil jsem tam pres ctvrt roku a az taky budu v tom brzkem duchodu, tak kupuju obytne auto, kajak, lyze, kolo a minimalne rok se hodlam flakat po BC a Yukonu.

 13. Kdyz to tady ctu,tak mam pocit,ze jsem bydlel donedavna s velkou casti kanadanu,co se z Vancouveru odstehovali hlavne do Alberty uplne jinde.nejen,ze je ve Vancouveru zhruba 250 dni v roce destivo,vlko a nebo aspon pod mrakem,ale na rozdil od jinych mest je tam velmi draho,malo a spatne placena prace,velmi drahe zivotni naklady v porovnani se zbytkem zapadni Kanady ai kdyz je vsudedo prirody kousek,bezny smrtelnik,ktery si tam vydelavana zivobyti,nema li kanadske vzdelani a tim slusne placeny job,na vyjezdy do prirody v kazdem volnem dni nema ani cas,ani penize!Vetsina puvodnich obyvatel Vancouveru se uz pred par lety odstehovala smerem na vychod,protoze statisice asiatu z Honk kongu a levne pracovni sily z Filipin,Ciny a Thajska stlacily platy zamestnancu na minimum,ze ktereho bezny smrtelnik rozhodne pohodove nevyzije a napriklad platy v Calgary,ci Edmontonu jsou zhruba o polovinu vyssi,zatimco naklady na zivot v obou vedenych mestech jsou o polovinu nizsi.takze na vylet do vancouveru urcite,hlavne v druhe pulce leta a zkraje podzimu,kdy je velka snace na zhruba 4 tydny stabilne hezkeho pocasi,ale zit tam bezny zivot z prijmu bezne prace cloveka bez kanadskeho vzdelani neni rozhodne v dnesni dobe zadny med.

 14. Ahoj Dane, dí­ky za komentář. Byl jsem tam na letní­ dovolené, takže práci/pení­ze jsem neřešil, podobně je to např. v San Diegu, kde jsou celkem ní­zké mzdy a celkem vysoké náklady na život, přesto se tam lidé hrnou – ří­kají­ tomu daň za sluní­čko.

  Jsou Calgary a Edmonton taky tak cool jako Vancouver? 🙂

 15. Ahoj Fandore,
  ve Vancouveru jsem žil celý rok a musí­m ří­ct, že mě Tvůj článek extrémně potěšil! 🙂 Z života tam mám dost podobné dojmy a po přečtení­ toho, co jsi psal, jen začí­nám trošku litovat, že jsem tam nebyl ještě před olympiádou, stejně jako Ty… Od té doby se dost věcí­ změnilo, větší­na k horší­mu (nárůst počtu bezdomovců na E Hastings, zvyšování­ cen, …), ale některé i k lepší­mu (viz. např. Tebou již zmiňované cyklostezky, Whistler, nebo výkony Canucks)…

  My bydleli na 58th a Main Street, což je indická čtvrť a to bylo hodně zají­mavý, jak etnicky, tak gastronomicky! Grouse Grind jsme si dali několikrát i se snowboardovými botami a výbavou a Calgary není­ ani zdaleka tak cool jako Vancouver! 🙂 Maj tam sice hezký centrum (narozdí­l od vancouverské modrobí­lé má Calgary rudý nádech) a zají­mavě vyřešené břehy okolo řeky, ale jinak tam není­ skoro nic k vidění­. Kdyby nebyly poblí­ž Rockies, nikdo by tam nejezdil! 😉

  Tolik k VAN. Chtěl bych se Tě totiž ještě na něco zeptat. Za prací­ a zkušenostmi jsem odjel proto, že jsem se nechal po druháku hloupě vyhodit z VŠ. Od loňska začí­nám znovu, opět ČVUT a nebaví­ mě to už teď; po tom, co jsem rok pracoval, mi to přijde jako ztráta času… Chtěl bych se Tě proto zeptat, jestli Ty máš dostudovanou VŠ? A co bys mi poradil?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *