Blame Canada

Vyprávěnky o letošních prázdninách ve Vancouveru.

Letos na jaře jsem přemýšlel, kam se vydáme o prázdninách. Nejdříve jsem byl rozhodnut jet do Drážďan a trochu si tam prosfištit slovíčka na tamním Goethe Institutu, který nabízí nejlepší německé jazykové kurzy, na které nechodí žádní Češi. Drážďany jsou také skvělé místo k žití, imho jedno z nejlepších ve střední Evropě (ani velké, ani malé, nepřelidněné, ale kosmopolitní, bike very friendly, zajímavá kulturní scéna, nízké životní náklady a zvlášť levné bydlení).

Koketoval jsem i se Severní Amerikou, ale neměl jsem jasnou představu, jak to vymyslet, abychom tam mohli být alespoň měsíc a nestálo to 100k+ (což nakonec stejně stálo :). Pracovat (v kempu) jsem už nechtěl bo jsem lenošný a už na ty fakany americký nemám nervy. Přemýšlel jsem taky, do kterého města, protože ve většině US měst, které mi přijdou atraktivní, jsem už zpravidla několikrát byl.

Nakonec jsme vybrali Vancouver v Kanadě, protože jsem se tam chtěl vždy podívat. Zajímalo mě, proč se Vancouver soustavně umisťuje v různých žebříčcích v top5 nejlepších měst pro život. Dalším důvodem bylo silné zastoupení asijských imigrantů (=> dobré, levné, autentické asijské jídlo) a v neposlední řadě taky jazykovka.

Prvním oříškem byly letenky, mohli jsme letět nejdříve na konci června, tedy v hlabvní sezóně a to se letenky pohybuji kolem 25k za jednoho, což jsem za letenku nikdy nedal a ani nedám (pokud tedy nebude kolem světa). Podařilo se nám chytit akci německé Air France a sehnali jsme zpáteční letenku Lipsko (je to 2 hoďky od Teplákova) – Seattle za 12500 Kč, což je skvělá cena, na druhou stranu let byl středověk, dva přestupy v Paříži a Atlantě, trvalo to celou věčnost. V letu Atlanta – Seattle jsem mimochodem vyzkoušel mobilní internet v letadle, stálo to asi 8 dolarů za celej let a internet byl překvapivě rychlej. Do Seattlu jsme letěli proto, že je to asi 3,5 hodiny busem od Vancouveru.

Dalším oříškem bylo bydlení. Sehnal jsem na poslední chvíli (4 dny před odletem) solidní, zařízený byt 10 minut autobusem od centra za 750 CAD (~ 13000 czk) na měsíc včetně energií a internetu. Byl to podkrovní byt v tradiční rezidenční čtvrti rodinných domků v middle class neighbourhood (East Vancouver). V tomto jsme měli velké štěstí, protože jsme natrefili na bezproblémového landlorda (i když zpočátku se objevila určitá nedůvěra), dokonce nám půjčil na celý pobyt horská kola. Mám osvědčenou metodu, jak shánět byty k pronájmu za podobné peníze skoro kdekoli na světě, někdy to musím popsat 🙂

Posledním úkolem bylo vybrat jazykovku pro K. Vancouver je celkem známá destinace pro studenty angličtiny, zvláště pro ty z Asie (i když občas tam zavítá i Speedy Gonzales z Prahy). Velkým problém je absence nezávislého srovnání jazykovek, podle ceny se orientovat nelze, protože školy mají ceny kurzů velmi podobné, certifikace mají školy také stejné. Nakonec jsem našel klasicky jewish deal by Fandor – jazykovka imigračního centra, kde mohou studovat i neimigranti. Na 3 týdny to stálo tuším 360 CAD, tedy nějakých 6 tisíc korun. Bylo to denní studium, 5 vyučovacích hodin denně (v pátek a o víkendu volno). Kvalita školy byla prý rozumná, trochu víc lidí ve třídě, ale za ty prachy bomba.

A co jsem tam dělal já? Tak především jsem si udělal tzv. žrací list, tj. seznam etnických restaurací a bufetů, které jsem chtěl navštívit a vyzkoušet během oběda. Připadal jsem si jak Alenka v říši gastrodivů, protože do 10 minut na kole jsem měl v dosahu téměř jakoukoli světovou kuchyni v autentické kvalitě a v ceně do 10 CAD / oběd. Celkem vtipné bylo, že chleba jsme si kupovali v obchodě, který se jmenoval Alenka (provozuje ho ukrajinka Ukrajinka), také jsme si tam kupovali vynikající pelmeně.

Druhou aktivitou byla jízda na kole. Vancouver je neuvěřitelně bike friendly, na kole se dá jezdit všude, ke všem hlavním „magistrálám“ jsou v paralelních uličkách zřízeny cyklotrasy, někdy dokonce cyklostezky (např. kolem vody), kanadští řidiči jsou oproti českým neuvěřitelně tolerantní vůči cyklistům. Bez problému lze ve Vancouveru zajet na kole do downtownu, všude jsou stojany pro zamčení kol, zkrátka cykloráj. Neuvěřitelně jsem si to užíval.

Třetí aktivitou byl inline skating. Větší část Vancouveru obepíná stezka pro pěší, cyklisty a bruslaře, které se říká Seawall. Vede totiž kolem moře a nabízí neuvěřitelné výhledy, řekl bych, že je to větší zážitek než The Strand v LA. Nejlepší část pro bruslaře je okruh kolem Stanley parku, to je velký park hned vedle Vancouver downtownu. Bruslení bylo vážně úžasný.

Čtvrtou aktivitou bylo koupání. Ve Vancouveru je docela dost pláží, voda sice není nejteplejší, ale dá se to. U některých pláží jsou také parádní bazény (placený vstup), my jsme vyzkoušeli jen jeden na pláži Kitsilano beach. Ve Vancouveru je taky jedna z nejznámějších clothes optional pláží (nuda), jmenuje se Wreck Beach a je přímo u University of British Columbia kampusu.

Pátou aktivitou byla návštěva místních organic (bio) a ethnic supermarketů. Pokud vás alespoň trochu zajímá jídlo, doporučuju návštěvu řetězce Whole Foods (původně americká firma), je to velký supermarket jen s bio potravinami, dost kladou důraz také na nabídku lokálních potravin (od zeleniny, přes chleba od místních pekařů, …). Budete si připadat jak v Západním Něměcku po sametové revoluci (a pochopíte, jaký jsou tzv. biokoutky v českých markete výsměch). V jednom etnickém supermarketu na Commercial Drive jsou úplnou náhodou objevil Guarana Antarctica (návštěvníci Ambiente Brasileiro jistě znají, měl jsem to 10 minut na kole od baráku a od té doby jsem je pravidelně vykupoval 🙂 Samozřejmě jsem důkladně zkoumal rúzné etnické pochutiny a zkoušel z nich i vařit, povedlo se mi uvařit třeba velmi autenticky chutnající pad thai.

O víkendech jsme jezdili na výlety mimo město, byli jsme ve Whistleru (top lyžařský resort v celosvětovém měřítku, bude se tam konat ZOH 2010), dali jsme si tam lehký hike. Další víkend jsme byli na Vancouver Islandu, což je dost velkej ostrov hned u Vancouveru, jede se tam obrovským trajektem, v hlavním městě ostrova – Victorii – jsme si půjčili auto a ostrov zčásti projeli. Po cestě do Tofino / Ucluelet jsme vzali dva mladé stopaře, děsně smrděli a měli hlad, tak jsme jim nabídli jabka a odlili pár litrů pitné vody. Říkali nám, že dokud je teplo, tak žijí venku a cestují po Kanadě, když začne být zima, najmou si byt a najdou si přes zimu práce. Poslední víkend jsme si dali Grouse Grind, jsem myslel, že se poseru. Náš čas byl 100 minut. Říkám si, co by to s mým tělem udělalo, kdybych to chodil 5x týdně měsíc nebo dva 🙂

Pár dní před odletem jsme se přesunuli zpět do Seattlu (s velmi nepříjemnou historkou při překračování hranic – zapomněli jsme nahlásit, že máme k svačině 4 jablka, dostali jsme 300 dolarů pokutu a vyslýchali mě, proč jezdím tak často do USA, co tam dělám a kde na to beru peníze).

V Seattle jsme si půjčili káru a dali jsme si roadtrip přes Portland do Oregonu na Pacific Coast Highway a po ní zpět do Seattlu. Loni jsme jel po PCH ze San Diega až skoro na hranice Cali a Oregonu, letos jsem chtěl pokračovat dál. PCH každému doporučuju, je to můj nejmilejší roadtrip v USA. Oregon je mimochodem dobrý na shopping, protože se tam neplatí sales tax, skvělý je pro tyto účely outlet Woodburn Company Stores, je to něco jako Premium Outlets nebo Tanger Outlets – mají tam skoro vše – od kalhot pro kluky, co tahaj prdel u kolen až po outdoorové týpky co vyznávají The North Face only 🙂

Tento typ prázdnin – tj. zůstat relativně delší dobu na jednom místě (a nepracovat) – je pro mně relativně nový. Vancouver byl skvělá volba, to město jsme si zamilovali. Obrovskou výhodou je, že máte na vše dostatek času, není potřeba kvaltovat, ale pěkně si můžete město vychutnávat, objevovat nová místa, restaurace, parky, … Člověk si časem začne připadat trochu jako místňák, byť je to samozřejmě relativní.

Strávil jsem na jaře týden v NYC a to byl celkem opak – chtěl jsem toho tolik vidět, zkusit, ochutnat až jsem z toho byl vystresovaný a stihnul jsem zlomek toho, co jsem měl naplánované. A týden v NYC stál víc jak půlku co měsíc ve Vancouveru.

Samozřejmě nemusíte jezdit za oceán, před pár lety jsem si takhle pronajal od jedné polské studentky malé studio na Montmartru v Paříži asi na dva týdny a taky to byl skvělý zážitek, přímo v domě byla pekárna, kam jsem si chodil pro bagety, ve vnitrobloku bylo slyšet kohosi jak hraje francouzské písničky, potuloval jsem se po městě, zkrátka jsem si to užíval (bohužel bez znalosti jazyka). V Evropě bych takto doporučil Barcelonu, Lisabon (ten je obzvlášť skvělý a velmi levný), Amsterdam nebo Stockholm.

20 komentářů u „Blame Canada

 1. Hodne dobrej clanek, jhen tak dal Fandore! Neco takoveho mam taky v planu 🙂

 2. Díky za tipy, ve Vancouveru budu na olympiádu, což sice snižuje využitelnost např. těch bike routes, ale kvalitně jíst se dá i v zimě:) Jinak letenku z Vídně (kam to mám podobně daleko jako ty z Teplákova) jsem koupil za 14 klacků.

 3. super post. Ten tip jak si pronajmout sikovne a levne byt by me zajimal 🙂

 4. Ahoj Fandore, super sepsané. Málem jsem si poslintal notas ja jsem to četl.
  Mohl bys trochu rozepsat rozpocet. Zajimalo by me, na kolik by vysel takovy vylet pro dva take treba na mesic.

  Diky clanek byl hodne motivacni.

 5. Pitrsonek: No, raději jsem finální náklady nepočítal, ale odhaduju že náš to stálo kolem 120k za oba, rozepíšu ti kolik co stojí.

  2 zpáteční letenky do Seattlu – 25 tisíc (to je těžké najít, ale lze)
  2 zpáteční bus seattle – vancouver (greyhound) – 1500 czk
  ubytování na měsíc ve vancouveru – lze do 1000 cad = 17 tisíc czk
  jazykovka pro jednoho na měsíc – 6 tisíc czk
  lítačka na měsíc pro jednoho – 70 CAD = 1200 czk
  jídlo na den, když si dáš jedno levné jídlo venku a snídaně a večeře doma pro oba – 30 CAD = 500 czk (asi to jde i levněji, ale beru to jako dovolenou, ne boot kemp)

  A pak samozřejmě extras – různé vstupné, Starbucks, kino, kultura, koncerty, sport a hlavně výlety – ty nás stály desítky tisíc (včetně 5 denního roadtripu po Oregonu) – půjčení auta, benzín, hotely/hostely, vstupy.

  Ale ve Vancouveru lze dělat mraky věcí zadarmo, takže můžeš náklady dost snížit a pořád si to užiješ – v létě třeba letní kino zdarma, různé festiválky zdarma, blbnutí na pláži, výlety do parků a přírody v okolí (Grouse Grind, Lynn Valley / Lynn Park, …) města autobusem (=zdarma). Tady najdeš, co vše lze ve Vancouveru dělat: http://vancouver.about.com/

  Takže konzervativní odhad pro dva je 80 tisíc na měsíc, když nebudete moc utrácet za výlety a seženete levné letenky; s výlety, nějakým tím půjčením auta, … počítej kolem 100 litrů.

  Samostatnou kapitolou jsou nákupy věcí, co si chceš dovézt domů, výhodnější je nakupovat v USA, i když v Kanadě jsou taky dobré dealy. Na hadry Winners (obdoba TJ MAXX), na elektroniku Future Shop.

 6. Pěkné čtení, hned se zase o trochu víc těším na odlet za týden. V nejbližších 10 dnech bychom mohli zajít na pivko, abych z tebe ještě vytahal nějaká moudra. 😉

 7. Když tě baví kopce typu Grouse Grind, zkus někdy zajet do Harachova k můstkům. Kdysi se tam jezdili závody silničářů a nahoru dojelo jen pár čechů a němců, kteří si kvůli tomu přivezli speciální vybavení…

 8. Admin ze sazkare tam bydli, pry pekne mesto, ale az takhle pekne ho nepopisuje. Asi jsou to ty vylety, ta docasnost, co dela tu magickou tecku.

 9. Orbital: To je pravda, byl jsem všude nadšenej, ale ten Vancouver je fakt cool. Vždy jsem se těšil na cestách zpátky domů, ve Vancouveru bych hned zůstal, kdybych neměl povinnosti v ČR.

 10. tak jsem zvedav na ten popis jewish deal by Fandor sehnani pronajmu bytu around the globe 🙂

 11. No podle toho jak to popisuješ to musí být fakt bomba. Asi se tam také vypravím. Jinak ta cena za ty kurzy angličtiny je fakt suprová. Podle mě ti ale pro angličtinu zcela jistě dá více jenom to prostředí než nějaká škola. Já se vždycky jazyky snažím učit tak, že koukám na telku a zkouším odchytávat jak se co řekne inteligentně.

 12. Musim se k Fandorovi pripojit a Vancouver doporucit. Ja sice na foodie manii neujizdim, ale to mesto miluju pro dostupnost hor a „divociny“ v kombinaci s morem v podstate za barakem. Neco takovyho proste v Evrope neni (mozna Nice, ale fakt to neni to samy) … a podle me to tu Fandor malo rozmazl. Proste rano clovek vstane, sedne na autobus, za pul hodiny je v narodnim parku, da si turu mezi medvedama a odpoledne uz se vali na plazi v zapadajicim slunicku. Co vic chtit od zivota. 🙂
  Oni moc dobre vedi, proc maji na SPZkach napsano „Beautiful British Columbia“ – stravil jsem tam pres ctvrt roku a az taky budu v tom brzkem duchodu, tak kupuju obytne auto, kajak, lyze, kolo a minimalne rok se hodlam flakat po BC a Yukonu.

 13. Kdyz to tady ctu,tak mam pocit,ze jsem bydlel donedavna s velkou casti kanadanu,co se z Vancouveru odstehovali hlavne do Alberty uplne jinde.nejen,ze je ve Vancouveru zhruba 250 dni v roce destivo,vlko a nebo aspon pod mrakem,ale na rozdil od jinych mest je tam velmi draho,malo a spatne placena prace,velmi drahe zivotni naklady v porovnani se zbytkem zapadni Kanady ai kdyz je vsudedo prirody kousek,bezny smrtelnik,ktery si tam vydelavana zivobyti,nema li kanadske vzdelani a tim slusne placeny job,na vyjezdy do prirody v kazdem volnem dni nema ani cas,ani penize!Vetsina puvodnich obyvatel Vancouveru se uz pred par lety odstehovala smerem na vychod,protoze statisice asiatu z Honk kongu a levne pracovni sily z Filipin,Ciny a Thajska stlacily platy zamestnancu na minimum,ze ktereho bezny smrtelnik rozhodne pohodove nevyzije a napriklad platy v Calgary,ci Edmontonu jsou zhruba o polovinu vyssi,zatimco naklady na zivot v obou vedenych mestech jsou o polovinu nizsi.takze na vylet do vancouveru urcite,hlavne v druhe pulce leta a zkraje podzimu,kdy je velka snace na zhruba 4 tydny stabilne hezkeho pocasi,ale zit tam bezny zivot z prijmu bezne prace cloveka bez kanadskeho vzdelani neni rozhodne v dnesni dobe zadny med.

 14. Ahoj Dane, díky za komentář. Byl jsem tam na letní dovolené, takže práci/peníze jsem neřešil, podobně je to např. v San Diegu, kde jsou celkem nízké mzdy a celkem vysoké náklady na život, přesto se tam lidé hrnou – říkají tomu daň za sluníčko.

  Jsou Calgary a Edmonton taky tak cool jako Vancouver? 🙂

 15. Ahoj Fandore,
  ve Vancouveru jsem žil celý rok a musím říct, že mě Tvůj článek extrémně potěšil! 🙂 Z života tam mám dost podobné dojmy a po přečtení toho, co jsi psal, jen začínám trošku litovat, že jsem tam nebyl ještě před olympiádou, stejně jako Ty… Od té doby se dost věcí změnilo, většína k horšímu (nárůst počtu bezdomovců na E Hastings, zvyšování cen, …), ale některé i k lepšímu (viz. např. Tebou již zmiňované cyklostezky, Whistler, nebo výkony Canucks)…

  My bydleli na 58th a Main Street, což je indická čtvrť a to bylo hodně zajímavý, jak etnicky, tak gastronomicky! Grouse Grind jsme si dali několikrát i se snowboardovými botami a výbavou a Calgary není ani zdaleka tak cool jako Vancouver! 🙂 Maj tam sice hezký centrum (narozdíl od vancouverské modrobílé má Calgary rudý nádech) a zajímavě vyřešené břehy okolo řeky, ale jinak tam není skoro nic k vidění. Kdyby nebyly poblíž Rockies, nikdo by tam nejezdil! 😉

  Tolik k VAN. Chtěl bych se Tě totiž ještě na něco zeptat. Za prací a zkušenostmi jsem odjel proto, že jsem se nechal po druháku hloupě vyhodit z VŠ. Od loňska začínám znovu, opět ČVUT a nebaví mě to už teď; po tom, co jsem rok pracoval, mi to přijde jako ztráta času… Chtěl bych se Tě proto zeptat, jestli Ty máš dostudovanou VŠ? A co bys mi poradil?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *