Do Londýna vlakem

Sní­daně v Berlí­ně, oběd v Bruselu, večeře v Londýně. Vše ve stejný den, celou dobu maximálně 2 metry nad povrchem zemským.


Jezdí­m rád vlakem, kdykoli to dává jen trochu smysl, tak preferuju vlak před autem, busem i letadlem. Bohužel v ČR to dává smysl maximálně z Prahy do Brna, do Ostravy nebo do Holomóce, mezinárodně předevší­m do Ví­dně, do Berlí­na a možná do Budapešti (trvá to už docela dlouho). Chtěl jsem si dát nějaký delší­ vlakový výlet po Evropě trochu na úrovni, problém je ale cena, většinou 250+ EUR, což je OK cena za letenku do Brazí­lie nebo do Japonska, ale ne za vlakovou jí­zdenku do Londýna, jen pro zají­mavost – zde je pěkně zpracovaný přehled slev na vlak u Českých drah.

Deutsche Bahn mají­ naštěstí­ jeden ne moc známý promo tarif – jmenuje se London Spezial a za 49,- 59 EUR (+ cca 2,5 EUR rezervační­ poplatek) lze jet téměř odkudkoli z Německa do Londýna (za 99 EUR lze potom zakoupit jí­zdenku v první­ tří­dě, trochu lituju, že jsem to nezkusil). Pří­jemným bonusem je možnost navolit si různé stopovery, naopak nevýhodou je značně omezený počet mí­st, takže je potřeba rezervovat v podstatě 3 měsí­ce dopředu.

Využil jsem bydlení­ v Berlí­ně a booknul jsem si už loni jí­zdenku na konec února. Na berlí­nském hlaváku jsem si koupil krosán od Turka k sní­dani a v 6:49 jsem vyrazil vlakem ICE 654 do Kolí­na nad Rýnem. Vlaky ICE jsou pravděpodobně nejlepší­ v Evropě, směle mohou konkurovat Shinkansenu (narozdí­l od vlaků TGV, které mě tak úplně nenadchly). Supermoderní­ interiér, prosklené dveře na fotobuňku, epesní­ WC, speciální­ odhlučněné kupé pro rodiny s malými dětmi (priceless!), bar, restaurační­ vůz, atd. Do Kolí­na dorazil vlak v 11:09, samozřejmě včas. Po cestě do Kolí­na se mi částečně splnil jeden sen – od chví­le kdy jsem viděl Tykwerův film Der Krieger und die Kaiserin jsem se chtěl vždy projet konstrukčně dost zvláštně řešenou nadzemkou ve Wuppertalu. Nadzemkou jsem se neprojel (i když nutkání­ vystoupit na nádraží­ ve Wuppertalu bylo silné), ale aspoň jsem ji viděl na vlastní­ oči z vlaku 🙂

Z Kolí­na jsem pak jiným vlakem pokračoval 11:43 do Bruselu (na nádraží­ Midi), kam vlak dorazil v 13:35. V Bruselu jsem si naplánoval bezmála 6 hodinový stopover, protože tělo musí­ mí­t dostatek živin, aby mělo sí­lu hubnout, takže jsem zašel k Leonovi na mušle a hranolky. Trochu jsem si vočí­hl Brusel, dal jsem si kousek nad nádraží­m Midi acai a taky parádní­ čaj z čerstvé máty u Maročanů (bonusem byla krásná scéna z arabského světa, kdy mladá buchta poněkud hystericky telefonovala a tak nějak – feministicky zaměřené dí­vky prominou – docela srala převážně mužské osazenstvo moudře diskutují­cí­ nejen o životě, takže pan kavární­k k ženě došel a dal jí­ céres, jakej jsem dlouho neviděl, holt pořádek musí­ bejt, na tyhle móresy ze Sexu ve městě není­ nikdo zvědavej, pro arabskou kavárnu to platí­ dvojnásob :).

Po marocké kulturní­ vložce jsem vyrazil jsem na Eurostar, který mí­řil na londýnské nádraží­ St. Pancras (Harry Potter!). Trochu mě vysí­rala bezpečnostní­ a hlavně (poli)celní­ kontrola, ale co člověk nadělá. Z Bruselu do Londýna je to rovných 119 minut (z centra do centra). V Londýně jsem si zašel k bengálcům na večeři.

Pak jsem si šel koupit trochu solidnější­ polo triko, protože v tom mém reklamní­m s obrázkem a nápisem Jelene, jelene, oči máš zelené z Plzně mi bylo trochu žinantní­ jí­t do Hiltonu (nějak jsem si to před cestou neuvědomil), který stál mimochodem fandorovských 75 GBP na noc a ještě se konal bezplatný upgrade na executive floor, což přináší­ různé výhody jako internet zdarma (upscale hotelové mí­vají­ internet značně předražený – viz film Diktáror), vstup zdarma do executive lounge (sní­daně, snacks po celý den a značkový booze večer zdarma). Ale o tom až někdy jindy.

Zpátky do Berlí­na jsem letěl za 35 EUR easyjetem 🙂

19 komentářů u „Do Londýna vlakem

 1. To je paráda. Těší­m se až tuhle cestu taky vyzkouší­m. Dí­ky za super článek.

 2. Ta Wuppertalská nadzemka si několikrát „zahrála“ i ve filmu Pina (mimochodem dobrém – teda pro někoho, koho zají­má moderní­ tanec)

 3. Tak tahle hláška se vydařila: „na tyhle móresy ze Sexu ve městě není­ nikdo zvědavej“

 4. Fandore good job!!! Ví­c takových článků z cest…

 5. celni kontorla v Londyne? voni nejsou v EU? nebo to je zamereny na pasovani zvirat? 🙂

 6. Nejsou v Schengenu… tudí­ž při pří­jezdu můžou prudit. Nicméně EU pasy většinou nechávají­ být. I když ani to není­ pravidlem – před pár lety jsme připluli se slovenským kamarádem (který neuměl ani slovo anglicky) do Harwiche a věnovali se nám snad půl hodiny. Byla to super komedie: „What is the purpose of your travel, sir?“ „Čo? Ja neviem po anglicky! Marek, čo vraví­ ten kokot? … Aký dovod? … A teraz? Čo chce? … Jáj? … Veď to… Povedz mu nech sa ide vytrtkat!“ 🙂

 7. Já mám taky radši vlak. I když není­ úplně nejkomfortnější­. Jezdit vlakem po Ukrajině je zážitek i bez komfortní­ sedačky a občerstvení­. 🙂

 8. Ten céres byla facka nebo něco jiného? Nejlepší­ byl závěr, že letenka stála 35EUR. 🙂

 9. Fandore, super blog:-) Sice jsem ho prave objevil ale libi se mi ze existujou podobny uchylove do cestovani. Palec nahoru…

 10. bertik) v USA jsem byl jen necely tyden v NYC s rodici – dostali vylet od Jeziska, takze zadne vzrusujici story.

  Martin) Although Harry Potter and his schoolmates board the Hogwarts Express at King’s Cross Station, the exterior used in the films was in fact the one that now looms over you, St Pancras Station. http://www.the-magician.co.uk/harry-potter-london-locations.htm

  pidibi & marosh) Jak pí­še Maroshů – v Belgii je fí­zl co kontroluje papí­ry kvůli opuštění­ Schengenu a v Londýne jsou celní­ci mimojiné proto, že nejen český white trash často zkouší­ brigádku, kterou lze pokrýt např. náklady na letenku z/do UK – arbitráž cigaret. Do UK lze dovézt jen určité množství­ cigaret jakože pro osobní­ potřebu, myslí­m že se to liší­ podle země odkud se dorazí­, každopádně cí­ga v UK stojej možná dvakrát tolik co v ČR, takže třeba při 4 kartonech si už lze něco vydělat . Kdysi jsem na Stanstedu viděl nějakého Pakistánce s mega žokem, vychmátli ho, měl to plný cigaret, neví­m co se mu stalo, ale asi nic dobrého 🙂

 11. Vůbec největší­ vejvar jim utnuli někdy kolem roku 2000, kdy přestaly být trajekty mezi Doverem a Calais „duty free“. Podle vyprávění­ mého anglického kamaráda měli tehdy s dědou v důchodů úžasný byznys, kdy se otočili třikrát za den malou Fiestou ve Francii, auto narvané chlastem a cigárama. Přeci jen anglický penzista s hůlkou byl nenápadnější­ než nějaký Pakoš a když je náhodou vyhmátli, tak děda roztržitě ukazoval seznam s nápisem „Fiona’s wedding“ a vyprávěl jak bude vdávat vnučku a bude to velká sláva. Stří­dali P&O, Norfolkline a další­ provozovatele trajektů, občas vyměnili auto… v Doveru vždycky přeházeli do velkýho kombí­ku a doma pak prodávali domluveným hospodám.

  Dneska podle platných právní­ch předpisů žádný limit pro dovoz z EU není­ (jednotný vnitřní­ trh), ale musí­ to být dovoz striktně pro vlastní­ potřebu. Třeba na Erasmus bych si klidně obhájil i deset kartonů, tomu věří­m… 🙂 Akorát tě pak nesmí­ chytit, jak to prodáváš. To by byl samozřejmě průser.

 12. Maroshů, ty tvoje storky ze života (i z cizí­ch životů) miluju 🙂

 13. Za 49 isť do Londonu sa pozreť je veľmi dobrá cena podľa mňa. Ak nahovorí­m priateľku tak toto leto skúsime podobný trip aj my 🙂

 14. Can you advise me please?I My place on residence is Czech republic.
  Would you be so kind to recommend me suitable route to London city by train?

 15. Hi Otto,
  basically you can find train connections to London on IDOS website (http://jizdnirady.idnes.cz/vlaky/spojeni/), just use czech name for London – Londýn. If you will buy train ticket to London in Czech Republic, it will be pretty expensive.

  There is really good deal from Deutsche Bahn – it is called London Spezial (https://www.bahn.de/p/view/angebot/sparpreis-europa/london-spezial.shtml) and you can travel anywhere from Germany to London from 59 eur one way, you can buy ticket online on DB website. But usually it is necessary to buy tickets 2 to 3 months in advance, because for that low price tickets are sold out very quickly.

  I hope it helps you.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *