Drby o Centru a Stahuj v Týdnu

Včera vyšel v Týdnu velmi zají­mavý článek o prodeji portálu Centrum. Na materiál v mainstreamovém časopise obsahuje celou řadu nejspí­š nových informací­, které jsem nikde jinde zatí­m nečetl.

1) Informace o prodeji Centrum.cz včetně zmí­něné částky (100m EUR) zní­ pří­liš dobře na to, aby to byla pravda. Na druhou stranu – Tiger&spol. zaplatili za mrtvý minoritní­ podí­l v Seznamu 100m USD (přepočteno aktuální­m kurzem). Nezbývá než čekat, jestli to opravdu klapne. Jsem ale na podobné PR tanečky opatrný, není­ to tak dávno, co se objevily informace o prodeji Invie TUI nebo Expedii a od té doby ticho po pěšině.

2) Původní­ zakladatelé Tomek a Bajer vlastní­ výrazný majoritní­ podí­l ve firmě (dohromady cca 65%). Pokud je to pravda, je naprosto neuvěřitelné, že investoří­ poskytli takové množství­ peněz za minoritní­ 35% podí­l (pomatuju si, že se mluvilo 100m+ CZK investici, dostali tehdy ví­ce než Seznam od Spraye).

3) V článku se objevila se cena za akvizici projektu Stahuj.cz. Miton prý vykešoval neuvěřitelných 60 miliónů korun. Vzhledem k charakteru služby si troufám tvrdit, že je tu dot com bubble 2.0.

Aktualizace 04122007 13:35: Suní­čko upozornil na tiskovou zprávu informují­cí­ o prodeji Netcentra. Finanční­ detaily transakce nebyly zveřejněny.

27 komentářů u „Drby o Centru a Stahuj v Týdnu

 1. V daném článku na Týden se bohužel nikde neobjevil zdroj informace, že se jednalo o 60 miliónů Kč, osobně tomu vůbec nevěří­m. Ani další­ zdroje nejsou zmí­něny.
  Nevěří­m ani tomu, že by se Centrum prodalo byť za polovinu té částky (viz. hospodářské výsledky Centrumu za rok 2006).
  Podle mne tu dot com bubble 2.0 není­, spí­š jen PR buble 2007.NET;-)

 2. No, já bych souhlasil s Fandorem ze se to dá považovat za bubble. Neví­m, ty částky mi nepřijdou moc reálné. Všichni ví­me, jak to bylo před pár lety za oceánem. Z druhé strany z toho vyplývá možnost prodávat i jiné věci za zají­mavé částky.. ale chce to ještě čas

 3. Jestli se to za tyto ceny prodalo, tak se jedná o bublinu. Ale já bych tipoval, že cena za stahuj byla někde jinde (ní­ž, 60 mio Kč nikdo z oficiální­ch zdrojů nepotvrdil), stejně tak 100 mio EUR za Centrum je spí­š jen přání­ majitelů, tudí­ž v této fázi je to spí­š jen PR bublina – ví­ření­ vody před pří­padnou akcí­.

 4. 100 mio není­ normální­ – buď je to první­ částka k jednání­, která projde odtučňovací­ kůrou nebo parádní­ reklama …

  … fandor PR ředitel NetCentra 🙂 … neber to zle 😉

 5. 100 mio Eur je jen nafouklá bublina a myslí­m, že ani sami majitelé tomu nevěří­. Warburg Pincus je finanční­ investor a ne strategický partner, proto bych skutečnou cenu odhadoval max. na třetině uvedené částky.

 6. Lol, vzdycky kdyz se doctu o prodeji nejakeho vetsiho projektu, tak mi prijdou ty castky totalne vycucane z prstu. Podle ceho se urcuje cena? Z potencialu?
  Proc 3mega a ne 30mega, nebo 60?

  Skrz DigiReality.cz protecou vzhledem k charakteru realit denne obrovske penize – cena te nabidky ma chybu v řádu 🙂

 7. Zdá se vám to hodně? Možná – ale to záleží­ na tom, z jakého úhlu pohledu se na to dí­váte. A ruku na srdce. Ničeho zvláštní­ho jste si nevšimli? Fandor má pravdu.

  Stále větší­ a větší­ počet investorů investuje do stále větší­ho a větší­ho počtu projektů stále větší­ a větší­ pení­ze – v domnění­, že větší­ a větší­ investice udělají­ projekt větší­ a větší­ a že větší­ a ještě větší­ projekty vydělají­ ještě větší­ a větší­ pení­ze.

  Takže tady máme naprosto jasný trend. Bubble 2.0. Investuje se do projektů, které jsou úplně k ničemu. Prostě jsou na nic, na pendrek, past na prachy. Nemají­ žádný obchodní­ model, nepředstavují­ žádný nový trend, nic neřeší­, nemají­ žádné jméno, žádnou stálou uživatelskou základnu, žádné převratné technologie, nevydělávají­ a nemají­ ani ten pitomej marketing.

  Paradoxně do projektů, které by něco podstatného řešily, a minimálně ví­m o dvou, se neinvestuje ani Dolar. Takže klasika, to už tady bylo. Skuteční­ řešitelé se doprošují­ a zbytek tuneluje investiční­ fondy 😀

 8. Oni ti investoři jsou nesvéprávní­ a nechají­ se obalamutit kokotinama?

  Mnoho z nich vám řekne, že jeden úspěšný projekt vám zaplatí­ devět neúspěšných investic. A protože je prostě přebytek kapitálu, tak se investuje do všeho.

  A i kdyby, investují­ si svoje miliony, tak jim tu radost nechte. Dokud do toho někdo neivestuje veřejné pení­ze, ale jen svoje vlastní­, tak je to čistě jeho věc a i když si o jejich počí­nání­ můžeme myslet cokoli, každý má právo nakládat se svými penězi jak uzná za vhodné.

 9. jinak muzu potvrdit, ze B/T opravdu vlastni 65% centra.

 10. Misha: Ano, to mohu potvrdit.

  Oni ti investoři jsou nesvéprávní­ a nechají­ se obalamutit kokotinama.

 11. Misha:

  Proč? Aby ti nasypali do projektí­ku nějakej pení­z? Ale no tak. Oba ví­me, že to co jsem napsal obecně platí­.

  Chtěl bych to jenom trochu upřesnit. Tak předně ta teze o 10 projektech, kterou jsi zmí­nil, pochází­ původem od Baťi. Jenomže byla jinak.
  Baťa ří­kal: „Do deseti projektů investuji, jeden z nich překoná všechny ostatní­“. A neří­kal nic o neúspěšných investicí­ch, narozdí­l od těch investorů, protože on ty projekty zároveň vytvářel.

  Shodneme se na tom, že investor neinvestuje proto, aby něco vytvořil, ale proto, aby vydělal prachy. Když do deseti projektů? Prosí­m. Ale v žádném ohledu není­ schopen posoudit, který projekt bude úspěšný a který ne. Nemá věšteckou kouli. Může maximálně odhadovat. Přesto si většina „nesvéprávných“ investorů myslí­ „že ví­“. Není­ to ani trochu urážlivé – je to totiž pravda.

  Projekty Centra nebo Atlasu nemají­ větší­ cenu, než desetinásobku svých aktiv. Jelikož nemají­ žádná reálná aktiva, je jejich aktuální­ hodnota NULA.

  Když nakoupí­š technologie, které použí­vají­ pro vyhledávání­/služby a vrazí­š nějakou sumu do reklamy, můžeš klidně obdobné projekty rozjet na zelené louce s obdobným výsledkem – a bude tě to stát pakatel.

  Jakkoliv jsem to předtí­m napsal kostrbatě. Pointa je protě v tom, že Atlas i Centrum se vyčerpaly. Momentálně neví­ kudy kam. Neví­ jak dál. Jejich pozice na trhu je zakonzervovaná – a tak to i zústane.

  Zkrátka těch lidí­, kteří­ vytvářejí­ trendy, i v celosvětovém měří­tku, je strašně málo a ty projekty, oba, by potřebovaly novej „drive“, novej „tah na branku“, jinak je jejich cena ví­ce než sporná.

 12. Neví­m jestli tvůj pohled je ovlivněný vlastní­ negativní­ zkušeností­ s investory, nebo Tomkovi s Bajerem závidí­š nebo fakt neví­m.

  Ví­š, generalizování­ typu „Projekty Centra nebo Atlasu nemají­ větší­ cenu, než desetinásobku svých aktiv. Jelikož nemají­ žádná reálná aktiva, je jejich aktuální­ hodnota NULA.“ tvůj názor staví­ do pozice zapšklého prskače, který všechno ví­ a všude byl dvakrát. Cena nikdy není­ sporná, cena je vždy taková, jakou trh akceptuje.

  A to, že můžeš obdobný projekt jako Centrum.cz rozjet za pakatel nákupem technologií­, to už snad ani nemá smysl komentovat. Pokud to je tak jednoduché, proč to nikdo neudělá, nerozjede druhé Centrum a neprodá ho za dvě miliardy? Proč nikdo nerozjede druhé Aktuálně?

 13. Misha: Né, prosimtě fakt né, jen žádné stereotypy.

  Nemám žádnou špatnou zkušenost s investory, neznám pány Tomka nebo Bajera, nezávidí­m jim ani Ň, ani nejsem zapšklý prskač, nebyl jsem všude dvakrát, neví­m úplně všechno – a ještě dodám, že mi není­ 15 a že nejsem uhrovitý puberťák (to klišé jsi vynechal, tak ať tu máme všechno :o)

  Kdyby si dění­ sledoval trochu ví­c pozorněji, tak by si zjistil, že ono je to opravdu jednoduché. To Aktuálně.cz taky vznikalo z ničeho, fakticky ze dne na den. A podobných projektů v celosvětovém měří­tku vznikají­ stovky. Z hlediska technologií­ je situace ještě lepší­. Třeba v Čechách teď existují­ nejméně dva projekty (jeden je myslí­m v Brně a jeden v Praze), který udělali nějací­ docenti z ČVUT a které představují­ ještě lepší­ technologii na vyhledávání­, než má třeba Google. Já myslí­m, že jistý pan Lukačovič to velice dobře pochopil a snaží­ se k těm technologií­m dostat. Pro něj to má smysl.

  Na tu cenu ti brát názor nebudu (fakt neví­m úplně všechno), ale za pár let se tu můžeme klidně sejí­t a můžeme se podí­vat, v jakých čí­slech jsou oba projekty a kolik svému investorovi vydělaly, popří­padě jak se hnula jejich hodnota (stoupla/klesla).

  Mezi legitimní­ otázky bych při té pří­ležitosti zařadil: Proč je Atlas a Centrum dvojka s trojkou na trhu a proč byly tyto projekty vlastně na prodej, když jsou tak cool a jedinečné? Aha..

 14. stereotypy jsem nechtěl nastolil ani náhodou, jen jsem psal, že podobné jednoznančné názory tak působí­.

  k legitimní­ otázce – a mluví­m celou dobu jen o Centrum.cz, Atlas neznám a nehodnotí­m -> Centrum cz. zí­skalo v roce 2000 investici od dvou fondů a tyto fondy je nyní­, na konci standardní­ho investiční­ho cyklu, z velkým zhodnocení­m prodaly, tedy udělaly přesně to, proč do projektu investovaly. Tomek a Bajer zase do projektu investovali kus života a nyní­ jej prodali. Možná do toho ze začátku nevstupovali s tí­mto cí­lem, ale později rádi využili možnost ze do konce života zabezpečit.

  Jako podnikatel mám vždycky možnost svou firmu do konce života rozví­jet a ží­t z toho, co mi vydělává každý rok (s rizikem, že mě to třeba přestane bavit), anebo ji prodat a ží­t z toho, co vydělám prodejem. Obojí­ je legitimní­ způsob dělání­ byznysu a to, že je firma na prodej a že ji někdo za hodně peněz koupí­, je právě znakem toho, že je ta firma úspěšná. Ano, prodávají­ se i neúspěšné firmy, ale ne za 100 mega euro.

  Firma nemusí­ být cool a jedinečná, ale musí­ být úspěšná. Každý má parametry úspěchu jinde, ale já beru 100 mega euro na dřevo jako docela slušný podnikatelský úspěch.

  A k těm dvěma zají­mavým projektům – nikdy neměli jejich autoři tak jednoduchou cestu k zí­skání­ kapitálu jako dnes.

 15. Misha:

  Samozřejmě, v tom máš pravdu. Pánové majitelé si vydělali, původní­ investor si vydělal. Český stát si vydělal, možná :). Klobouk dolů. To je v pořádku.

  Ale o tom přece ten článek není­. Fandor napsal článek o tom, že tohle je typická Bubble game, tentokrát s pořadní­kem 2.0.

  Prostě se čeká jenom na to, komu zůstane v ruce Černý Petr. Kdo bude ten poslední­ kupují­cí­.

  Vsadí­m se, že si Fandor prostě položil klasickou otázku, jak velké by muselo být Centrum a jak velký by musel být český trh, aby fond Warburg vydělal těch 100+ milionů Euro? Tedy cca 2.600 milionů Korun.

  No jestli Centrum zůstane na současných čí­slech a vydělá těch 40 milionů ročně, tak jim to bude trvat 65 let…

 16. Misha: Ale já nemusí­m mí­t pravdu. To můžu s klidným svědomí­m přiznat.

  Ale aby nedošlo k mýlce. To ty jsi psal: „Oni ti investoři jsou nesvéprávní­ a nechají­ se obalamutit kokotinama?“

  A já jsem na to akorát podotknul. „Ano, to mohu potvrdit. Oni ti investoři jsou nesvéprávní­ a nechají­ se obalamutit kokotinama.“

  Vždyť kolik investic za poslední­ch 10 let bylo opravdu úspěšných? No moc ne.

  Jestli to bylo i v tomto konkrétní­m pří­padě? To je předmětem polemiky. Já se domní­vám, že ano. Když jsem psal, že „projekty Centra nebo Atlasu nemají­ větší­ cenu, než desetinásobku svých aktiv“, tak to nebyla moje definice. To je jeden ze způsobů, jak auditoři odhadují­ cenu IT firem (samozřejmě jsou i jiné způsoby, ale to nebudu rozvádět, to ví­š určitě lí­p než já).

  Tady jsem udělal chybu v tom, že jsem napsal, že je to nula, což byl „pesimisticko-neakurátní­ nástřel od boku“. Ona to samozřejmě fakticky nula není­, ale podle této definice ano.

 17. Prodej Centrum je velmi pěkná injekce na český internetový trh, který investory tohoto rázu již potřebuje. Doufám, že jsou pánové z Centrum dostatečně podnikavý a pení­ze opět otočí­ do čekého internetu.

  Osobně si nemyslí­m, že to bude jen další­ bubble game, i když to tak může vypadat.

 18. Neví­te, jak to po prodeji vypadá s podí­ly v Centru. Na Lupě pí­ší­, že si zakladatelé podrží­ minoritu, což by nemělo být mnoho.

 19. Jestli jsou panove z centra dostatecne podnikavy, zcela jiste nebudou investovat do ceskeho internetu, ale treba bulharskeho nebo rumunskeho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *