Exkluzivně: CL-Net prodaný

Docela zajímavá zprávička. Českolipský lokální ISP CL-NET změnil 6.4. 2009 vlastníka, koupila jej za 235 milionů korun společnosti Rio Media a.s. z Hlavního města. Vzhledem k výši prodejní ceny nejde o tak docela nezajímavou akvizici, i když je spíše regionální charakteru 🙂

CL-NET je taková anomálie na českém trhu s internetovou konektivitou. Počátek firmy se datuje v roce 1996, tehdy začínali tuším s pronajatou 64kbps linkou od SPT Telecom nebo jak se ty kundy tehdy jmenovaly.
CL-NET prodával konektivitu velkým lokálním firmám a hlavně institucím typu Okresní úřad, městský úřad přes pronajaté okruhy. Fandorek se u nich poprvé seznámil s internetem, naučil se HTML a už tehdy vycítil, že na internetu bude možné vydělat $$$. CL-NET se postupně rozrůstal, vybudoval vlastní rádiový spoj do Prahy přes Bezděz, Mělník, Neratovice tehdy za několik milionů korun.

Firma začala jako jedna z prvních v ČR využívat na poslední míly wavelan/avaya, zkrátka wifi. To bylo tehdy Fandorkovo velké přání mít doma wifi připojení, tedy pevnou linku, ale jen HW stál 20k+. CL-NET získal absolutní dominanci na trhu s internetovou konektivitou v regionu, tehdy se ale zaměřoval na korporátní klientelu a domácí uživatelé se svojí pětistovkou/tisícovkou měsíčně pro něj byli nezajímaví klienti (oproti fabrikám, které platili měsíčně třeba 50k za připojení k internetu).

Tehdy vycítili šanci dva šikovní chlapíci z nedaleké Mimoně a založili si lokálního micro isp ALCOMP s tím, že se zaměřovali hlavně na domácí uživatele. Rostli jako z vody, připojovali paneláky po celém Českolipsku a v poslední fázi si začali budovat vlastní optickou síť, kterou propojili celá sídliště. CL-NET také začal v některých částech budovat optickou síť, nakonec se obě firmy spojily. Nový CL-NET začal nabízet v panelácích napojených na optiku vysoké rychlosti – v současnosti 10/20/30 mbps, v ČR docela nevídané parametry internetové konektivity pro domací uživatele.

Obraty CL-NETu za poslední roky (2008, 2007, 2006) se mi nepodařilo zjistit, tipuju je někde kolem 50 milionů korun.

Myslím, že se klukům z CL-NETu podařil krásný exit, navíc v časech nepříznivých, gratuluju.

K novému vlastníkovi – podle Potůčka jde o skupinu, která stála za pražskou metropolitní TV3 a která doufá, že za peníze z arbitráže proti ČR (chtějí 1 mld czk) postaví druhou největší kabelovku v ČR a tu pak bouchnou nejspíše UPC.

4 komentáře u „Exkluzivně: CL-Net prodaný

  1. Mimochodem cirka pred pul rokem probehla pod kridly rio media i akvizice klatovsky kabelovky, kde byl podle mych odhadu cirka 20 mega obrat. Druha vec je, ze hned ohlasili prokopani celyho mesta optikou cemuz kontruji zli jazykove s tvrzenim, ze zahranicni kapital v dusledku krize utahuje opasky a nic nebude (teda asi dokud nepodoji stat…)

  2. RIO media nedavno koupila kabelovku FCA TV u nas v Olomouci, samozrejme hned „upravili“ ceny, takze se velmi priblizili pomerne drahe UPC. Aspon se bude RIO UPC dobre prodavat.

  3. S CL-NETEM obsolutní spokojenost. Patřím k „VIP“ uživatelům optický panelákový sítě. Stabilní 20 Mbit/s s latencí 5ms na seznam.cz je za 500 měsíčne docela luxus :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.