Exkluzivně: CL-Net prodaný

Docela zají­mavá zprávička. Českolipský lokální­ ISP CL-NET změnil 6.4. 2009 vlastní­ka, koupila jej za 235 milionů korun společnosti Rio Media a.s. z Hlavní­ho města. Vzhledem k výši prodejní­ ceny nejde o tak docela nezají­mavou akvizici, i když je spí­še regionální­ charakteru 🙂

CL-NET je taková anomálie na českém trhu s internetovou konektivitou. Počátek firmy se datuje v roce 1996, tehdy začí­nali tuší­m s pronajatou 64kbps linkou od SPT Telecom nebo jak se ty kundy tehdy jmenovaly.
CL-NET prodával konektivitu velkým lokální­m firmám a hlavně institucí­m typu Okresní­ úřad, městský úřad přes pronajaté okruhy. Fandorek se u nich poprvé seznámil s internetem, naučil se HTML a už tehdy vycí­til, že na internetu bude možné vydělat $$$. CL-NET se postupně rozrůstal, vybudoval vlastní­ rádiový spoj do Prahy přes Bezděz, Mělní­k, Neratovice tehdy za několik milionů korun.

Firma začala jako jedna z první­ch v ČR využí­vat na poslední­ mí­ly wavelan/avaya, zkrátka wifi. To bylo tehdy Fandorkovo velké přání­ mí­t doma wifi připojení­, tedy pevnou linku, ale jen HW stál 20k+. CL-NET zí­skal absolutní­ dominanci na trhu s internetovou konektivitou v regionu, tehdy se ale zaměřoval na korporátní­ klientelu a domácí­ uživatelé se svojí­ pětistovkou/tisí­covkou měsí­čně pro něj byli nezají­maví­ klienti (oproti fabrikám, které platili měsí­čně třeba 50k za připojení­ k internetu).

Tehdy vycí­tili šanci dva šikovní­ chlapí­ci z nedaleké Mimoně a založili si lokální­ho micro isp ALCOMP s tí­m, že se zaměřovali hlavně na domácí­ uživatele. Rostli jako z vody, připojovali paneláky po celém Českolipsku a v poslední­ fázi si začali budovat vlastní­ optickou sí­ť, kterou propojili celá sí­dliště. CL-NET také začal v některých částech budovat optickou sí­ť, nakonec se obě firmy spojily. Nový CL-NET začal nabí­zet v panelácí­ch napojených na optiku vysoké rychlosti – v současnosti 10/20/30 mbps, v ČR docela neví­dané parametry internetové konektivity pro domací­ uživatele.

Obraty CL-NETu za poslední­ roky (2008, 2007, 2006) se mi nepodařilo zjistit, tipuju je někde kolem 50 milionů korun.

Myslí­m, že se klukům z CL-NETu podařil krásný exit, naví­c v časech nepří­znivých, gratuluju.

K novému vlastní­kovi – podle Potůčka jde o skupinu, která stála za pražskou metropolitní­ TV3 a která doufá, že za pení­ze z arbitráže proti ČR (chtějí­ 1 mld czk) postaví­ druhou největší­ kabelovku v ČR a tu pak bouchnou nejspí­še UPC.

4 komentáře u „Exkluzivně: CL-Net prodaný

  1. Mimochodem cirka pred pul rokem probehla pod kridly rio media i akvizice klatovsky kabelovky, kde byl podle mych odhadu cirka 20 mega obrat. Druha vec je, ze hned ohlasili prokopani celyho mesta optikou cemuz kontruji zli jazykove s tvrzenim, ze zahranicni kapital v dusledku krize utahuje opasky a nic nebude (teda asi dokud nepodoji stat…)

  2. RIO media nedavno koupila kabelovku FCA TV u nas v Olomouci, samozrejme hned „upravili“ ceny, takze se velmi priblizili pomerne drahe UPC. Aspon se bude RIO UPC dobre prodavat.

  3. S CL-NETEM obsolutní­ spokojenost. Patří­m k „VIP“ uživatelům optický panelákový sí­tě. Stabilní­ 20 Mbit/s s latencí­ 5ms na seznam.cz je za 500 měsí­čne docela luxus :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *