Filmový tip: L’affaire Farewell

FarewellMěl bych tu tip na opravdu dobrý biják, kterých je málo (bohužel tak 30-40 procent filmů, kterým dám šanci, je promarněný čas). L’affaire Farewell je celkem unikátní tím, že jednou z hlavní postav představuje Emir Kusturica jako HEREC. Asi nikoho nepřekvapí, že jsem film viděl loni na festivalu francouzských filmů ve Vancouveru na lístek z Grouponu :-))

Příběh podle skutečných událostí o neopěvovaném hrdinovi a špionovi KGB, plukovníku Vladimíru Větrovovi, s kódovým označením Farewell, který vedl tajnou operaci a v roce 1983 byl popraven. V průběhu studené války se francouzská tajná služba dostane k informacím o špionážní akci Sovětského svazu, namířené proti Spojeným státům. Varování vyslané americkým kolegům odstartuje řetěz osudných událostí.

Politický thriller z období osmdesátých let odehrávající se v Moskvě popisuje tehdejší skutečné události. Píše se rok 1981. Zklamání z Brežněvovy vlády a nenaplněných ideálů komunismu přiměje plukovníka KGB Grigorieva, jehož skutečné jméno zní Vladimir Větrov, k velmi zásadnímu kroku. Vyhledá v Moskvě francouzského inženýra a postupně mu předá celou řadu důvěrných dokumentů, svědčících o největší špionážní akci proti Spojeným státům v historii studené války. Zdroj s krycím jménem Farewell se podílí na zničení špionážní sítě, díky níž sovětská tajná služba získávala detailní informace o stavu vědeckého, průmyslového a vojenského výzkumu na Západě. Ronald Reagan vyhlašuje nový zbrojní projekt Hvězdné války a Sovětskému svazu, který přišel o své drahocenné informátory, zvoní umíráček. Farewell tak svým způsobem pomohl změnit svět. Za svou práci však nic nechtěl – to považoval za příliš kapitalistické. Splnil zkrátka jen svůj úkol – pro Rusko, ale především pro svého syna.

3 komentáře u „Filmový tip: L’affaire Farewell

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.