Čtenář vyprávěnek Edie se inspiroval mými články (1, 2, 3) o práci v amerických kempech a letos v létě se do jednoho vydal. Poprosil jsem ho, aby napsal pár řádků o svých zkušenostech, třeba tím motivuje další zájemce 🙂
Ahoj Fandore,
ještě jednou díky za článek, který jsi o kempech publikoval – bez něho bych se o této možnosti pracovat, vzdělávat se, cestovat ani nedozvěděl.Do Států jsem jel s organizací CCUSA (www.ccusa.cz). Přihlásil jsem se do jejich internetové aplikace, vyplnil všechny informace o mé osobě, které vyžádali. Přidal něco jako referenční dopis, sehnal 3 reference od anglicky mluvících lidí, kteří mě znají a čekal. Po nějaké době se mi ozvala jejich agentka, že si domluvíme interview. Holka byla moc milá, interview probíhalo celé v angličtině. Vyptávala se mě na zkušenosti s dětmi, částečně na to, co jsem vyplnil v dotazníku, vybírali jsme aktivity, které bych byl ochoten s dětmi vykonávat. Několik dní po interview se mi agentura opět ozvala s tím, že jsem prošel a zařadili mě do databáze.
Po několika týdnech mi přišel email, v kterém jsem měl informace o kempu, ve kterém budu pracovat (nemohl jsem si ho vybrat sám, vybrala mi ho agentura), nástupní termín apod. Následně mě zavolala šéfová kempu a měli jsme krátký 10 min. rozhovor o tom jaké to asi v kempu bude, ptala se mě na různé věci z mého okolí – vše bylo obecné.
Za projití tohoto procesu jsem agentuře platil něco okolo 370 eur. V této ceně byla zahrnuta zpáteční letenka do Států, pojištění a možná pomoc USA, kdyby se něco stalo. Dále pak různé materiály o tom, jak se chovat k dětem.
Když to shrnu, tak jsem byl s agenturou maximálně spokojen a co slíbili, to taky dodrželi.Jak jsem psal dřív, byl jsem v armádním kempu a přesto, že jsem si ze začátku myslel, že to je značná nevýhoda (mašírování, stavění do řad, uklízení chodeb a záchodků) nakonec se to ukázalo jako značná výhoda.
Jídlo sice za nic nestálo – armádní kuchyně bez invence, každý týden to samé, ale vyvážil to přístup kolegů a nadřízených. Hlavně ti kolegové byli úžasní. Směs z celého světa, z ČR jsem byl sám. Strašně se mi líbil přístup spolupracovníků, asi to bylo tím, jak jsme byli všichni stejná věková skupina ve stejných podmínkách. Míchání kultur, názorů a vůbec chování byla velká zkušenost. Samozřejmě jazykově jsem se zas o něco zlepšil.
Plus tohoto kempu byl i střední management. Můj vedoucí byl chlap, co studoval na mariňáka, docela pohodář. Náš nejvyšší boss byl chlápek, co zažil válku v Perském zálivu, Irák, Afgánistán apod. Maximální kliďas do té doby, než ho něco nebo někdo naštval, pak se v něm projevil velitel a lítaly třísky – děti a my jsme z něho měli respekt.
Ale abych se dostal k té hlavní výhodě armádního kempu. Rodiče dávali děti do tohohle typu tábora z toho důvodu, aby jejich ratolesti dostaly pod kůži řád a poslušnost. Díky tomu, když někdo něco nedělal nebo se mu nechtělo, jsme na něho mohli zařvat a určitým (nenásilným) způsobem ho potrestat. Když jsem potom mluvil s lidmi z jiných kempů takovou možnost neměli.
Cestování je kapitola sama pro sebe o tom jako cestovateli nemusím moc psát. Prostě bomba. První týden s klukama v NY a potom couch surfing po východním pobřeží.
TBC?
Zdravim, chtěl bych se zeptat, jak jste se k tomu dostal… resp. jaký způsobem jste byl přidělen do kempu US ozbrojených složek 🙂
Předem díky za odpověď
FH