Jak investuje Centralway na českém internetu

Divím se, že se žádné medium zatím nevěnovalo investičním praktikám společnosti Centralway, je to celkem pozoruhodný jev na českém internetu, letos koupili několik dalších menších projektů, tak jsem se zblízka mrknul na to, jak to kucí ze švajcu přesně dělají. Hodinovým pátráním jsem přišel na překvapivé informace.

Centralway letos investovala v ČR do tří projektů (aspon do těch, kterými se chlubí a o kterých vím). Jde o FDB.CZ – filmová databáze na způsob imdb.com, nejspíš dvojka na českém trhu po čsfd.cz. Centralway získala 34% podíl letos v červenci za 2 Kč.

Další akvizicí, kterou Centralway rozšířila své investiční portfolio v ČR, je server hledejceny.cz. Tržní pozici hledejceny.cz nedokážu moc přesně odhadnout, nicméně tu máme zboží.cz (se Seznam za prdelí), technologicky vyspělou Heuréku (od Mitonu, ale s Aukrem v zádech) a pak celou řadu srovnávačů cen, mimojiné srovnanicen.cz také ze stáje Mitonu, takže tipuju umístění hledejceny.cz s 200k uip / měsíc možná v top5. Centralway získala 35% podíl v hledejceny.cz za 1 Kč.

Posledním letošním (husarským) kouskem Centralway jsou toprecepty.cz. Ani ne rok a půl starý server, který neuvěřitelně roste, nyní je na cca 13k UIP / den a dohání 9 let starou receptovou komunitu – server Labužník.com (cca 15k UIP / den). Centralway získal 40 procentní podíl v toprecepty.cz za 1 Kč. K této akvizici přinesl Centralway komentář, ve kterém komentoval kupní cenu takto:

… Podle Centralway se však zakladatelé rok a půl existujícího serveru, kterými jsou osmnáctiletý Libor Hoření a pětadvacetiletý Ondřej Jurný, odprodejem minoritního podílu stali milionáři …

Nebudeme říkat, že Centralway lže, řekněme, že jen nemluví pravdu 🙂

Takže, lidem z Centralway se povedli investice do tří firem, získali celkem významné podíly v nepochybné hodnotě několik miliónů korun za 4 czk.

Zde končí fakta podložená smlouvami ve Sbírce listin v OR. Dovolím si ještě doplnění o krátký komentář.

Centralway provází dost zválštní pověst – mluvil jsem s lidmi minimálně ze tří firem, kam Centralway investoval peníze a reakce všech lidí na Centralway potažmo Martina Saidlera byla negativní, padaly i vulgarismy, lze to vyčíst i meziřádky např. v diskusích pod články o Centralway na Lupě – viz David Špinar, Michal Illich, …

Centralway má poměrně slušné PR, všude se ohánějí desítkami milionů EUR, které mají připravené na investice v ČR (věřím, že ty peníze mají, jiná věc je ale, jestli je jsou tu schopni skutečně investovat. Podle mého názoru v ČR investovali za celou dobu existence kolem 1 milionu EUR a navíc s tím, že 15 milionů korun dostala Invia, 10 tisíc EUR měsíčně dostává prý na provoz ceknito.cz, netuším kolik peněz dostal webnode.com, to by mohlo můj odhad o dost zvýšit.

Pokus o akvizici (myslím, že to slovo je příhodnější než investice) Centralway vypadá asi následovně – vyberou si perspektivní firmu s mladými v byznysu nezkušenými lidmi, osloví je, domluví schůzku na okázalém místě (Four Seasons, atd. ), naslibují hory doly (švýcarský investor, panevropské know how, poradenství, přístup na nové trhy, nové zakázky, synergie s již zainvestovanými firmami, zkrátka bullshit, bullshit, bullshit; někdy i peníze, ale za majoritu a absolutní kontrolu nad firmou – viz Invia). Jakmile je proveden patřičný zápis do OR, tak tím sliby končí, čeká se, že mladí hejlové budou makat a za dva tři roky bude exit a kasa cink pro Centralway (auto.cz, Invia a hlavne Jyxo).

Sem tam exit nepřichází, což byl případ třeba investice do X Publising (vydavatelství časáků o taneční muzice), kdy Centralway loni koupil za 68 tisíc korun podíl a letos ho Zilvar a spol. odkoupili za 2 koruny zpět (nejspíš proto, že Centralway opět nasliboval hory doly a skutek utek – jenže Zilvar není úplný ucho a asi to bylo smluvně ošetřený).

Obdobně to bylo s H1.cz, kdy tam Centralway nalil nějakou šesticifernou škváru za 10 procentní podíl a když viděli, že z toho nic nebude, tak to prodali hájedničkovým klukům po dvou letech zpět, ale za dvojnásobek co jim původně dali.

Epilog? Mně osobně zavání celý Centralway business über hochštaplerstvím (pokud se budeme držet pojmenování v rodném jazyce Centralway), které sice nepřekračuje literu zákona, ale rozhodně překračuje nepsané etické normy a využívá naivity mladých dvacetiletých kluků od počítačů, kteří jsou schopní, pracovití, ale nepřipraveni na podobné investiční žraloky, kteří mají podnikání postavené v podstatě na planých slibech.

Takže, pokud patříte mezi ty, které Centralway oslovil a nabídnul vstup do vašeho projektu, zamyslete se nejdřív. Peníze nejspíš nedostanete, pokud si o ně neřeknete a nic dalšího určitě nedostanete, protože to zatím nedostal nikdo. Pokud budete svůj projekt dělat dobře, nepochybně se časem objeví někdo, kdo vám za projekt zaplatí tržní cenu a nebude jen parazitovat na vaší naivitě.

21 komentářů u „Jak investuje Centralway na českém internetu

 1. Pekne napsane, mas tam chybku u toho amountu pro ceknito (asi si chtel 10k EUR). Moc nechapu jak nekdo muze prodat podil na vydrenym projektu za pak korun a neosetrit si ve smlouve nejake postupne naliti penez ve forme platu ci podobne. Vis urcite ze ti kluci nedostali love treba pozdeji ve forme bonusu ci provozniho kapitalu – pokud ne tak to je dost blby.

 2. 1 Kč, 2 Kč, 10 EUR – to je nějaká pseudočástka nebo tam patří tisíc, stotisíc, milión? 🙂

 3. ady) Nevím to určitě, ale třeba u Invie ten provozní kapitál poskytl formou navýšení základního jmění a „malé“ projekty typu toprecepty.cz paradoxně peníze moc nepotřebují. Plus jsem mluvil s těmi, co zrovna žádné peníze na provoz nedostali 🙂

  Co jsem četl smlouvy o převodu obchodního podílu (a přečíst si je může na http://www.justice.cz/or/ každý), tak tam žádné podmínky kladeny nebyly. A v tom je imho ten problém.

  ad dan) 10 EUR mělo být 10 tísíc EUR, jinak ty podíly byly skutečně za korunové částky.

 4. Abych přidal ještě svoji poznámku, ty „hory doly“ se týkají nejen Centralway, ale i jiných investorů, včetně těch mimo ČR, takže bych si dovolil odvodit názor, že se jedná o feature většiny investorů 🙂

 5. Ve clanku byl zminen i projekt Webnode.com, a protoze jsem nemohl dat vyjadreni primo autorovi, cinim tak zde:

  1) Vyse investice a podminky investice samozrejme neupravuje smlouva o prevodu obchodniho podilu, o ktery se opirate ve clanku, ale tzv. Investiční smlouva. Tato smlouva samozrejme neni verejna, neni v OR. Take je dobre si uvedomit, ze zvyseni zakladniho kapitalu neni jedina (ani nejvhodnejsi) moznost, jak do firmy nalít investiční peníze.

  2) Úplně nerozumím, jak se mám (podle autora článku) cítit v kůži mladého nezkušeného hejla. Je pravda, že mi je jenom jednatřicet a v internetovém businessu podnikám teprve od roku 1997…

  Přesto již před rokem Centralway získala 40% ve Westcomu (Webnode) a jsem tomu stále rád. Když jsem jednal s investory o vstupu, tak Centralway byla jediná investiční skupina, která okamžitě pochopila mezinárodní potenciál našeho projektu. Všichni ostatní (zejména čeští) investoři přicházeli s radami typu „Nejprve uspějte na českém trhu a za dva roky zkusíme expanzi do sousedních států“.

  Čili nejen peníze, ale zejména stejný pohled na směrování a budoucí development projektu, to je to, co by mělo rozhodovat při jednání o vstupu investora.

  Vit Vrba, Webnode.com

 6. Vít Vrba) díky za názor, jsem rád, že slyším první pozitivní ohlas na spolupráci s Centralway.

  Možná by ale stálo k vašemu komentáři doplnit také vaši funkci v Centralway (kromě provozu projektu Webnode), na Lupě je zmíněno Vít Vrba, ředitel Centralway pro střední Evropu

 7. Tohle ale dělá většina investorů. Kope za nejlepší nabídku (i když je to 1 Kč nebo slib). Je blbost ne Centralway, ale těch kluků, že to berou :-)))) Sorry, tohle je skillset a gratuluji Centralway, že to dávají takhle levno!

 8. no kidding, tam je fotka michala illicha, to se vidi zridka 🙂

 9. Víte, možná že to nevíte, protože jste se nikdy nebavil s bývalými společníky pana Seidlera, ale on Vám skutečně otevře pouze oči (na začátku podnikání si nikdo totiž neumí představit hodnotu firmy za 5 let). Také setkání s panem Seidlerem je vždy o obrovském charisma a přátelském mrkání jedním okem (kdo ho poznal ví) a je pro každého obrovskou zkušeností. Neumím si ale představit za toto zaplatit řádově milióny korun v budoucích cenách podílů.

  Jinak by mě strašně zajímalo, jaký je jiný, vhodnější pro společníky, způsob nalití peněz do firmy než do základního jmění. Nemáte doufám na mysli půjčku nebo snad dokonce osobní půjčku společníkům, kterou potom dají do firmy sami :DDDD

 10. dneska byla CentralWAY ve zpravach na Z1 tv, ze odkoupili podil v ‚hyper media’…

 11. Taky mi psali ohledne jednoho webu, ale jak to ctu, jsem rad ze jsem se na to nakonec vykaslal.

 12. Začátkem roku měli „ohromnej zájem“ o jeden můj projekt. Charismatické projevy, gratulace jak „jsem to dokázal“, že ze mě bude milionář a prd prd prd. Když jsem si v podstatě přečetl smlouvu, dal bych jim skoro 1/2 firmy za slib. Možná to vlastně ani slib nebyl, spíš bych jim to dal za nic. Tak jsem smlouvu změnil, aby měla pro nás alespoň trochu hlavu a patu… a to je konec příběhu. Nikdo se už neozval.

 13. Dnešní titulka „Podniků a Trhů“ podle Fandora? Dobrý! 🙂

 14. Ked citam tieto komentare pripada mi to ako keby niekto neuspel a chce si to vynahradit clankom a „buzerovani“ niekoho know-how. Mne to skor pripada takto, spolocnost ktora sa nedohodla s Centralway tak ma takyto nazor lebo nemaju ten uspech ako spolocnosti ktore centralway este v spravnom case chytil a exitoval a otvoril im oci… Nikto nevie kolko aka firma dostala za exit ale vsetcia vieme ze je to min 10X viac ako keby ostala bez takeho investora ako je Centralway …. Tu nejde o to za kolko centralway dostane spolocnost ci za 1 eur alebo 100 000 eur ale za kolko ju dokaze exitovat … a to ziaden pan majitel firmy nedokaze …

 15. Oni Švýcaři budou mít asi obdobné jednáni v krvi, bohužel skoro osobní zkušenost a ne jedna 🙂

 16. A kdo vam brani najmout si v budoucnu poradce, ktery za 30% provizi udela exit za nejvyhodnejsi cenu? IMHO to vyjde na stejno. Take si z ucetniho hlediska nedovedu predstavit naliti penez investora do spolecnosti jinak, nez do zakladniho jmeni. Kdyz to bude jinak, bude to pravdepodobne povazovano za pujcku (pozor na vraceni!), nebo dar (pozor na dan!).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.