Jak investuje Centralway na českém internetu

Diví­m se, že se žádné medium zatí­m nevěnovalo investiční­m praktikám společnosti Centralway, je to celkem pozoruhodný jev na českém internetu, letos koupili několik další­ch menší­ch projektů, tak jsem se zblí­zka mrknul na to, jak to kucí­ ze švajcu přesně dělají­. Hodinovým pátrání­m jsem přišel na překvapivé informace.

Centralway letos investovala v ČR do tří­ projektů (aspon do těch, kterými se chlubí­ a o kterých ví­m). Jde o FDB.CZ – filmová databáze na způsob imdb.com, nejspí­š dvojka na českém trhu po čsfd.cz. Centralway zí­skala 34% podí­l letos v červenci za 2 Kč.

Další­ akvizicí­, kterou Centralway rozší­řila své investiční­ portfolio v ČR, je server hledejceny.cz. Tržní­ pozici hledejceny.cz nedokážu moc přesně odhadnout, nicméně tu máme zboží­.cz (se Seznam za prdelí­), technologicky vyspělou Heuréku (od Mitonu, ale s Aukrem v zádech) a pak celou řadu srovnávačů cen, mimojiné srovnanicen.cz také ze stáje Mitonu, takže tipuju umí­stění­ hledejceny.cz s 200k uip / měsí­c možná v top5. Centralway zí­skala 35% podí­l v hledejceny.cz za 1 Kč.

Poslední­m letošní­m (husarským) kouskem Centralway jsou toprecepty.cz. Ani ne rok a půl starý server, který neuvěřitelně roste, nyní­ je na cca 13k UIP / den a dohání­ 9 let starou receptovou komunitu – server Labužní­k.com (cca 15k UIP / den). Centralway zí­skal 40 procentní­ podí­l v toprecepty.cz za 1 Kč. K této akvizici přinesl Centralway komentář, ve kterém komentoval kupní­ cenu takto:

… Podle Centralway se však zakladatelé rok a půl existují­cí­ho serveru, kterými jsou osmnáctiletý Libor Hoření­ a pětadvacetiletý Ondřej Jurný, odprodejem minoritní­ho podí­lu stali milionáři …

Nebudeme ří­kat, že Centralway lže, řekněme, že jen nemluví­ pravdu 🙂

Takže, lidem z Centralway se povedli investice do tří­ firem, zí­skali celkem významné podí­ly v nepochybné hodnotě několik miliónů korun za 4 czk.

Zde končí­ fakta podložená smlouvami ve Sbí­rce listin v OR. Dovolí­m si ještě doplnění­ o krátký komentář.

Centralway provází­ dost zválštní­ pověst – mluvil jsem s lidmi minimálně ze tří­ firem, kam Centralway investoval pení­ze a reakce všech lidí­ na Centralway potažmo Martina Saidlera byla negativní­, padaly i vulgarismy, lze to vyčí­st i meziřádky např. v diskusí­ch pod články o Centralway na Lupě – viz David Špinar, Michal Illich, …

Centralway má poměrně slušné PR, všude se ohánějí­ desí­tkami milionů EUR, které mají­ připravené na investice v ČR (věří­m, že ty pení­ze mají­, jiná věc je ale, jestli je jsou tu schopni skutečně investovat. Podle mého názoru v ČR investovali za celou dobu existence kolem 1 milionu EUR a naví­c s tí­m, že 15 milionů korun dostala Invia, 10 tisí­c EUR měsí­čně dostává prý na provoz ceknito.cz, netuší­m kolik peněz dostal webnode.com, to by mohlo můj odhad o dost zvýšit.

Pokus o akvizici (myslí­m, že to slovo je pří­hodnější­ než investice) Centralway vypadá asi následovně – vyberou si perspektivní­ firmu s mladými v byznysu nezkušenými lidmi, osloví­ je, domluví­ schůzku na okázalém mí­stě (Four Seasons, atd. ), naslibují­ hory doly (švýcarský investor, panevropské know how, poradenství­, pří­stup na nové trhy, nové zakázky, synergie s již zainvestovanými firmami, zkrátka bullshit, bullshit, bullshit; někdy i pení­ze, ale za majoritu a absolutní­ kontrolu nad firmou – viz Invia). Jakmile je proveden patřičný zápis do OR, tak tí­m sliby končí­, čeká se, že mladí­ hejlové budou makat a za dva tři roky bude exit a kasa cink pro Centralway (auto.cz, Invia a hlavne Jyxo).

Sem tam exit nepřichází­, což byl pří­pad třeba investice do X Publising (vydavatelství­ časáků o taneční­ muzice), kdy Centralway loni koupil za 68 tisí­c korun podí­l a letos ho Zilvar a spol. odkoupili za 2 koruny zpět (nejspí­š proto, že Centralway opět nasliboval hory doly a skutek utek – jenže Zilvar není­ úplný ucho a asi to bylo smluvně ošetřený).

Obdobně to bylo s H1.cz, kdy tam Centralway nalil nějakou šesticifernou škváru za 10 procentní­ podí­l a když viděli, že z toho nic nebude, tak to prodali hájedničkovým klukům po dvou letech zpět, ale za dvojnásobek co jim původně dali.

Epilog? Mně osobně zavání­ celý Centralway business í¼ber hochštaplerství­m (pokud se budeme držet pojmenování­ v rodném jazyce Centralway), které sice nepřekračuje literu zákona, ale rozhodně překračuje nepsané etické normy a využí­vá naivity mladých dvacetiletých kluků od počí­tačů, kteří­ jsou schopní­, pracovití­, ale nepřipraveni na podobné investiční­ žraloky, kteří­ mají­ podnikání­ postavené v podstatě na planých slibech.

Takže, pokud patří­te mezi ty, které Centralway oslovil a nabí­dnul vstup do vašeho projektu, zamyslete se nejdří­v. Pení­ze nejspí­š nedostanete, pokud si o ně neřeknete a nic další­ho určitě nedostanete, protože to zatí­m nedostal nikdo. Pokud budete svůj projekt dělat dobře, nepochybně se časem objeví­ někdo, kdo vám za projekt zaplatí­ tržní­ cenu a nebude jen parazitovat na vaší­ naivitě.

21 komentářů u „Jak investuje Centralway na českém internetu

 1. Pekne napsane, mas tam chybku u toho amountu pro ceknito (asi si chtel 10k EUR). Moc nechapu jak nekdo muze prodat podil na vydrenym projektu za pak korun a neosetrit si ve smlouve nejake postupne naliti penez ve forme platu ci podobne. Vis urcite ze ti kluci nedostali love treba pozdeji ve forme bonusu ci provozniho kapitalu – pokud ne tak to je dost blby.

 2. 1 Kč, 2 Kč, 10 EUR – to je nějaká pseudočástka nebo tam patří­ tisí­c, stotisí­c, milión? 🙂

 3. ady) Neví­m to určitě, ale třeba u Invie ten provozní­ kapitál poskytl formou navýšení­ základní­ho jmění­ a „malé“ projekty typu toprecepty.cz paradoxně pení­ze moc nepotřebují­. Plus jsem mluvil s těmi, co zrovna žádné pení­ze na provoz nedostali 🙂

  Co jsem četl smlouvy o převodu obchodní­ho podí­lu (a přečí­st si je může na http://www.justice.cz/or/ každý), tak tam žádné podmí­nky kladeny nebyly. A v tom je imho ten problém.

  ad dan) 10 EUR mělo být 10 tí­sí­c EUR, jinak ty podí­ly byly skutečně za korunové částky.

 4. Abych přidal ještě svoji poznámku, ty „hory doly“ se týkají­ nejen Centralway, ale i jiných investorů, včetně těch mimo ČR, takže bych si dovolil odvodit názor, že se jedná o feature většiny investorů 🙂

 5. Ve clanku byl zminen i projekt Webnode.com, a protoze jsem nemohl dat vyjadreni primo autorovi, cinim tak zde:

  1) Vyse investice a podminky investice samozrejme neupravuje smlouva o prevodu obchodniho podilu, o ktery se opirate ve clanku, ale tzv. Investiční­ smlouva. Tato smlouva samozrejme neni verejna, neni v OR. Take je dobre si uvedomit, ze zvyseni zakladniho kapitalu neni jedina (ani nejvhodnejsi) moznost, jak do firmy nalí­t investiční­ pení­ze.

  2) íšplně nerozumí­m, jak se mám (podle autora článku) cí­tit v kůži mladého nezkušeného hejla. Je pravda, že mi je jenom jednatřicet a v internetovém businessu podnikám teprve od roku 1997…

  Přesto již před rokem Centralway zí­skala 40% ve Westcomu (Webnode) a jsem tomu stále rád. Když jsem jednal s investory o vstupu, tak Centralway byla jediná investiční­ skupina, která okamžitě pochopila mezinárodní­ potenciál našeho projektu. Všichni ostatní­ (zejména čeští­) investoři přicházeli s radami typu „Nejprve uspějte na českém trhu a za dva roky zkusí­me expanzi do sousední­ch států“.

  Čili nejen pení­ze, ale zejména stejný pohled na směrování­ a budoucí­ development projektu, to je to, co by mělo rozhodovat při jednání­ o vstupu investora.

  Vit Vrba, Webnode.com

 6. Ví­t Vrba) dí­ky za názor, jsem rád, že slyší­m první­ pozitivní­ ohlas na spolupráci s Centralway.

  Možná by ale stálo k vašemu komentáři doplnit také vaši funkci v Centralway (kromě provozu projektu Webnode), na Lupě je zmí­něno Ví­t Vrba, ředitel Centralway pro střední­ Evropu

 7. Tohle ale dělá většina investorů. Kope za nejlepší­ nabí­dku (i když je to 1 Kč nebo slib). Je blbost ne Centralway, ale těch kluků, že to berou :-)))) Sorry, tohle je skillset a gratuluji Centralway, že to dávají­ takhle levno!

 8. no kidding, tam je fotka michala illicha, to se vidi zridka 🙂

 9. Ví­te, možná že to neví­te, protože jste se nikdy nebavil s bývalými společní­ky pana Seidlera, ale on Vám skutečně otevře pouze oči (na začátku podnikání­ si nikdo totiž neumí­ představit hodnotu firmy za 5 let). Také setkání­ s panem Seidlerem je vždy o obrovském charisma a přátelském mrkání­ jední­m okem (kdo ho poznal ví­) a je pro každého obrovskou zkušeností­. Neumí­m si ale představit za toto zaplatit řádově milióny korun v budoucí­ch cenách podí­lů.

  Jinak by mě strašně zají­malo, jaký je jiný, vhodnější­ pro společní­ky, způsob nalití­ peněz do firmy než do základní­ho jmění­. Nemáte doufám na mysli půjčku nebo snad dokonce osobní­ půjčku společní­kům, kterou potom dají­ do firmy sami :DDDD

 10. dneska byla CentralWAY ve zpravach na Z1 tv, ze odkoupili podil v ‚hyper media’…

 11. Taky mi psali ohledne jednoho webu, ale jak to ctu, jsem rad ze jsem se na to nakonec vykaslal.

 12. Začátkem roku měli „ohromnej zájem“ o jeden můj projekt. Charismatické projevy, gratulace jak „jsem to dokázal“, že ze mě bude milionář a prd prd prd. Když jsem si v podstatě přečetl smlouvu, dal bych jim skoro 1/2 firmy za slib. Možná to vlastně ani slib nebyl, spí­š bych jim to dal za nic. Tak jsem smlouvu změnil, aby měla pro nás alespoň trochu hlavu a patu… a to je konec pří­běhu. Nikdo se už neozval.

 13. Dnešní­ titulka „Podniků a Trhů“ podle Fandora? Dobrý! 🙂

 14. Ked citam tieto komentare pripada mi to ako keby niekto neuspel a chce si to vynahradit clankom a „buzerovani“ niekoho know-how. Mne to skor pripada takto, spolocnost ktora sa nedohodla s Centralway tak ma takyto nazor lebo nemaju ten uspech ako spolocnosti ktore centralway este v spravnom case chytil a exitoval a otvoril im oci… Nikto nevie kolko aka firma dostala za exit ale vsetcia vieme ze je to min 10X viac ako keby ostala bez takeho investora ako je Centralway …. Tu nejde o to za kolko centralway dostane spolocnost ci za 1 eur alebo 100 000 eur ale za kolko ju dokaze exitovat … a to ziaden pan majitel firmy nedokaze …

 15. Oni Švýcaři budou mí­t asi obdobné jednáni v krvi, bohužel skoro osobní­ zkušenost a ne jedna 🙂

 16. A kdo vam brani najmout si v budoucnu poradce, ktery za 30% provizi udela exit za nejvyhodnejsi cenu? IMHO to vyjde na stejno. Take si z ucetniho hlediska nedovedu predstavit naliti penez investora do spolecnosti jinak, nez do zakladniho jmeni. Kdyz to bude jinak, bude to pravdepodobne povazovano za pujcku (pozor na vraceni!), nebo dar (pozor na dan!).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *