Jak levně rekonstruovat nejen nájemní nemovitosti

Všechny nemovitosti, které jsem koupil, s výjimkou garáží, jsem musel více či méně rekonstruovat. Třeba moje vlajková loď – nájemní dům v centru Teplákova – byl ve velmi slušném stavu, ovšem jako kanceláře. A ty je v Teplákově velmi těžké udat, pokud nejsou A grade (tj. vymazlené kancly po rekonstrukci se vším komfortem nebo rovnou v novostavbě). Takže jsem to musel celé překonvertovat na byty, naštěstí měl dům skvělé dispozice, takže jsem se v podstatě obešel bez příček a stačilo udělat oddělené vchody, koupelny a kuchyňské kouty.

Naopak zmiňovaný start-up byt byl v době koupě v podstatě na úrovni 4 stěn se stropem, vše se měnilo / dělalo nové.

Rekonstrukce bych z pohledu nákladů a vlastně i organizace rozdělil (a i oddělil!) na dvě části – práce a materiál.

Práce
Část práce, tedy sehnat stavební firmu/řemeslníky, kteří dělají dobře, nekradou a je na ně jakž takž spolehnutí je dost obtížné. Já měl štěstí, že jsem podědil solidní firmičku, která dělá pro mého otce. Mám s nimi deal, že mé projekty mají jako výplň mezi lépe placenými zakázkami a účtují mi krásných 165 Kč na hodinu. Takže se vše táhne, ale je to za solidní peníz a hlavně kvalitně.

Ideální je rekonstruovat v zimě, pokud tedy nejsou potřeba technologické procesy závislé na teplu (např. fasády, atd.). Ve stavebnictví totiž není v zimě moc práce a borci mají více času a jsou ochotni dělat za méňě peněz.

Abych ušetřil, tak nenechám stavební firmy dělat žádnou nekvalifikovanou práci jako je různé bourání, vyklízení suti, atd. V Teplákově se dají sehnat typové, kteří v pohodě pracují za 50 Kč / hodina, já dávám jako lidumil 70 Kč nebo si to dělám sám 🙂 Vím, že známí na tuhle práci najímají bezdomovce nebo třeba studenty/učně/nezaměstnané.

Zkoušel jsem na začátku také to, že jsem najmul nezaměstnaného příbuzného, který je šikovný, leccos umí, on dělal podlahy, zdil, nahazoval, … a já mu dělal helfera, navážel jsem stavební materiál, … To se mi neosvědčilo, bylo to sice levné, ale děsně pomalé plus když dotyčný není profík, tak se některé činnosti (třeba natahování lepidla na perlinku) učí a trvá mu to 3x déle než tomu kdo to dělal nesčetněkrát. Takže nejlíp mi vycházejí tak 3 až 5 členné zednické party, těm to odsejpá a lze to ještě uplatit.

Pokud váš čeká nějaká hardcorovější rekonstrukce, tak se vyplatí zamyslet nad nákupem nějakého užitkového vozidla, ve kterém se dá vozit suť, materiál, atd. Mým favoritem je Škoda Felicia Pickup, ojetinu lze koupit od 15 tisíc a je to držák. Za úvahu stojí taky nějaká regulérní dodávka, třeba 20 let starý Transit lze koupit kolem 20 tisíc korun a vejde se tam vše.
Typicky zbavování se suti přes najmutý kontejner s odvozem na placenou skládku je velmi drahá záležitost, daleko lepší je to odvézt někomu, kdo tím zarovnává terén, samozřejmě zadarmo. Jinak tip na zbavování se odpadu – v každém větším městě jsou sběrné dvory, nevím jak to funguje jinde, ale v Teplákově tam lze odvést leccos zdarma, peníze chtějí jen za speciality jako je suť nebo lepenka, většinu věci ale berou zdarma.

Stavební materiál
Shánění stavebního materiálu je pro mně velká radost, kde se mé židovské já náležitě vyřádí 🙂 Shánět / kupovat si sám materiál je základem velké úspory, dost řemeslníků se netají tím, že kdyby měli být placeni jen za odvedenou práci, tak to nědělají. Holí zákazníky na materiálu – kupují velkoobchodně s 30-40 procentním rabatem a prodávají za doporučenou cenu svým zákazníkům. Pokud se chystáte třeba stavět dům, tak je ideální podle projektu zadat stavební firmě, ať vám sepíši seznam materiálu a objednal bych to v několika kamionech najednou přes internet, úspora bude zcela zásadní


*** Pro shánění levného stavebního materiálu a solidních řemeslníků doporučuji web DobraPoptavka.cz


Takže kde a jak nakupovat matroš? Kromě obligátních prodejen stavebnin jako Raab Karcher nebo Rabat (vždy si tam řekněte o slevu, 5-10% dají od dveří každému) existují tyto možnosti jak ušetřit:

 • Aukro
 • – na aukru lze sehnat leccos, od tlačítka ke geberit WC po izolaci, doporučuji vždy vyzkoušet, jestli tam není to co potřebujete. Zvlášť levně tam lze pořídit FAB zámky, bezpečnostní kování na dveře, interiérové dveře (často s obložkami jako bonus „zdarma“). Na Aukru jsou také dobré dealy na elektrospotřebiče, minulý týden jsem např. koupil novou luxusní digestoř v ceně 20k+ za 4,5 tisíce korun.

 • Poptávkové servery
 • – používám epoptavka.cz, výsledky jsou vynikající. Pokud chcete hodně ušetřit (a u konkrétního zboží to nevadí), uveďte ve specifikaci, že vám nevadí II. jakost a že je pro vás prioritní nízká cena. Pozor, neplaťte na nabídky z poptávkových serverů dopředu, raději na dobírku. Poptávkové servery dodavatele neprověřují a občas se tam objeví podvodník nebo lempl.

 • Stavební bazary
 • – bazary, kde se prodává nadlimitní stavební materiál, většinou nový, ale výrazně zlevněný. Mám dobrou zkušenost se Stavobazarem u Kladna (např. levné vany) a Stavebním bazarem Harfa, který se specializuje na nová plastová okna solidní kvality (KBE profily) a velmi levné interiérové dveře (od 650 Kč) i vchodové bezpečnostní (od 2000 Kč); výhodou nákupu oken v STB Harfa je především okamžitá dostupnost mnoha rozměrů, nemusíte čekat na zaměření a vyrobení (ušetříte tak 3-6 týdnů) a prodávají to bez montáže.

 • Hobby markety (využívám především OBI a Baumax)
 • – spoustu dobrých dealu jsem udělal v hobby marketech, často mívají akční nabídky sprchových koutů s vaničkou (kolem 2000 – 2500 Kč), zajímavé jsou výprodeje zbytků a dlažeb kolem 100-150 Kč za m2 (do koupelen a na záchody), bezkonkurenční jsou laminátové podlahy – neseru se s tím a kupuju ty nejlevnější od 80 Kč / m2, podle zkušenosti docela vydrží, mám vyzkoušenou značku Profi Laminat z Baumaxu, poměr cena / výkon geniální (naopak v OBI bývají ty nejlevnější plovoučky už docela shitové). V hobby marketech se ale vyhněte levným setům WC & umyvadlo, je to druhojakostní junk se kterým je hodně problémů (WC protéká, umyvadlo nesedí, …); kupte raději někde českou JIKU.

 • Castorama
 • – polský hobbymarket, my ze Sudet máme nejbližší ve Zhořelci, mají tam masakrální ceny. Samozřejmě vzhledem k vzdálenosti a dopravě to chce vyrazit na větší nákup ideálně dodávkou. Kupoval jsem třeba sprchový kout za 1600, levné obklady, levné kuchyně, levné granitové dřezy, … Pozor ale na dveře, Poláci mají jinou normu. Kupoval jsem tam parádní vchodové dveře za 1800 / kus, ale handyman mi musel převrtávat panty a zkracovat je, protože neseděly, tak na to bacha. Jinak v Castoramě si lze vyřídit s českým osvědčením o DIČ nákupy bez DPH(!), což některé stavební firmy z regionu vesele využívají. Jinak momentálně je v Polsku o cca 5 Kč levnější benzín, takže když vezmete plnou, tak další úspora doma 🙂

Specializované kamenné velkoobchody

 • Jakub
 • – specializovaný velkoobchod s elektroinstalačním materiálem, mají pobočky různě po ČR, velmi dobré ceny, fajn obsluha, mohu doporučit.

 • Koupelny Ptáček
 • – neschopná arogantní zmrdofirma – hodnotím je podle zkušeností s pražskou a teplákovskou pobočkou, never more!

 • Keramika Soukup
 • – velkoobchod se sanitou, kuchyně, koupelny, dlažby, … Ideální, pokud potřebujete něco fajnovějšího, perfektní profesionální přístup.

 • Platforma
 • – tip od čtenáře, prý obdoba Makra pro stavební materiál, vše na jednom místě, bohužel jen v Praze a Ostravě.

Specializované eshopy s dobrými cenami, které mohu doporučit

 • levnevany.cz
 • – teplákovský prodejce II. jakostních van a příslušenství Polysan – II. jakost často znamená téměř neviditelnou nedokonalost. Obyčejné vany seženete levněji ve stavobazaru, pokud chcete ale fajnovější vanu, tak levnevany.cz jsou dobrá volba, mají v nabídce i hodně vymazlené designové vany s původní cenou 60k 🙂

 • akoupelnyatopeni.cz
 • – osvědčený a levný dodavatel materiálu na koupelny, na topení, vodoinstalaci, kotle, bojlery, … Existují ještě kapku levnější eshopy, ale akoupelnyatopeni má v Rumburku vlastní velký sklad, solidní jednání, doporučuju.

 • stawebniny.com
 • – na tento eshop jsem narazil přes epoptáku, mají nejlevnější Velux střešní okna na českém internetu, na komplet Velux sortiment sleva 28% z doporučených cen, mají taky levné izolace a fasádní polystyreny, jednou mi poslali okna za 20 tisíc aniž bych je zaplatil 🙂

 • vase-stavba.cz
 • eshop Mr. Grilla (ex-forpsi / wedos), mají solidní ceny, velký výběr a hlavně dobrý zákaznický servis, už několikrát se mnou řešila objednávky přímo Grillova manželka 🙂

 • Kuchyně Macháček
 • – asi nejlevnější kuchyně z Polska u nás v Sudetech (má pobočky v celých severních Čechách), Macháček má sice uberpičovskou doménu, ale ceny za kuchyně solidní, mám od něj už čtyři, platím u něj kolem 7000 tisíc za klasickou 1,8m linku vč. pracovní desky (je dobré mu zavolat a zeptat se, zda nemá na skladě nějaký ležák s extra slevou). Domů bych si kuchyni od Macháčka nekoupil, ale do nájemního bytu ideál!

 • Stanislav Pecinovský elektro
 • – tohle je borec od nás z Teplákova, který už od revoluce vozí z Německa špičkové elektrospotřebiče značek AEG, Liebherr, Bosch, Siemens nebo Küppersbusch (téměř jak Miele) ve II. jakosti, což znamená, že má spotřebič nějakou kosmetickou vadu a v Německu to nelze normálně prodat – většinou jde o nějaký škrábanec, často na neviditelném místě. Má v nabídce víceméně komplet bílou techniku – jak samostatně stojící spotřebiče, tak vestavby. Oproti běžným maloobchodním cenám je tam až poloviční úspora. Říkal mi, že do nájemních bytů nabízí repasovaný značkový set vestavěná trouba + varná deska kolem 4000 Kč. Problém je, že nemá web, v Teplákově má showroom (email na něj pecinovskystanda@seznam.cz), případně část nabídky (spíš high-end věci) na Aukru. V ČR se tím živí víc firem, ale tento člověk je časem prověřený, má kvalitní zboží a dělá i servis.

Jeden obecný tip z šedé zóny. Téměř všude slyší na (hotovostní) platbu bez faktury / dokladu (a taky bez DPH), nemělo by se to, ale dost se to děje, je na vás jak s tím naložíte. Stejně tak se vyplatí se všude ptát na slevu, je to trochu vysíračský přístup, ale funguje. Tohle jsem se naučil od otce, on sám má 80-90 procentní úspěšnost, téměř všude vám automaticky nějakou slevu dají. Samozřejmě ne na šroubky za 30 Kč.

A na závěr jeden priceless tip k rekonstrukci koupelny, který vám ušetří neuvěřitelné problémy. Nepoužívejte plastove sprchové vaničky. Je to největší zlo koupelen, protože je celkem snadné je prošlápnout (a to ani nemusíte být obézní), zatýká do nich, musí se pravidělně zadělávat silikonem a v neposlední řadě se používáním poškrábou a špatně se myjou. Hrůza. Nejlepší je koupit si sprchový kout s vaničkou, vaničku prodat do stavobazaru (mně dali za novou 400,-) a prostor pro vaničku vyzdít a obložit obkladem, to vám potom vydrží bezúdržbově na věky.

Jaké jsou vaše zkušenosti s rekonstrukcemi? A kde sehnat ten nejlevnější materiál? Povídejte, přehánějte 🙂 Dobré tipy doplňuju resp. doplním do vyprávěnky.

31 komentářů u „Jak levně rekonstruovat nejen nájemní nemovitosti

 1. Práce 100% souhlas. Jenom ty ceny mas fakt zidovsky. U nas pod 100 Kc na hodku nesezenu ani cikany na vykopy, kvalifikovana prace je tak 150 Kc na hodku – placeno hotove na ruku, jakmile je faktura tak ani zivnostnici (natoz firmy) nejsou ochotni jit pod 200.

  Osobni helfrovani remeslnikum se mi velmi osvedcilo. Jenom ja jich mel 5 naraz. Dal jsem v praci vypoved a pres leto makal s nima… Hruba stavba rostla krasne pred ocima a zednici meli produktivitu prace jak svina, protoze kdyz jsem tam byl s nima, tak se nemohli vymlouvat, ze nemeli to a vono…

  Kdyz bych shrnul uspory na stavbe oproti firme na klic, tak jsem celkove na mene nez polovine rozpoctu 🙂 Z cehoz na materialu tak 20-25% a na praci min. 50%. Firma tam mela polozky jako zrizeni staveniste 5% ceny stavby, zemni prace 150tis. ja je mel za cca 30tis, atd…

  Nejhorsi zkusenost jsem udelal se strecharskou firmou, ktere jsem dal udelat komplet strechu a odjel si do Nemecka. Kdyz jsem se vratil, tak jsem myslel ze me trefi infarkt…

  Se stavebnim materialem se mi zadarilo obzvlaste dobre 🙂 Vysledkem je tento eshop se stavebnim materialem. Na ceny se moc nedivejte, kluci se obvykle neobtezuji to menit. Umi ale hodne dobre zateplovaci polystyren od Bachla (rozvoz po cele CR zdarma) a do vetsiny oblasti (Fandorov zrovna ne) i cihly (nutno po kamionech). Pokud neco planujete stavet, tak jim poslete poptavku s tim, ze Vam jde hlavne o cenu a jak budou podzimni vyprodeje, tak oni neco pekneho vykouzli 🙂

  Ono obecne je idealni kupovat matros v lednu, ale je dobre mit nekoho, kdo vam ohlida, kdy ktery vyrobce slevnuje – kazdy rok je to jinak.

 2. Jo a tu dodavku si kupte, vyplati se to. Ja na to prisel az jsem zkur… bavoraka. Vzal jsem Feldu Pickup, neni spatna a ma temer nulovou ztratu hodnoty. Ma ale kratkou korbu a houby jakou nosnost, dneska bych vzal asi toho Transita, nebo jeste lepe Avii s kontejnerem.

  Docela bych uvazoval i o nejake vyrazene jesterce (vysokozdvih). Koupite ji za dvacku, zaplati se pri skladani matrosu a jeste mate prima pomocnika na pristrkovani cihel, stropnic, malty, betonu a tramu remesnikum az pod ruku. Nikdy bych neveril, kolik casu se prodrba timhletim presouvanim.

  Na cem nesetrit, je kvalitni aku vrtacka, flexa, kladivo a michadlo na lepidlo. Minimem je Makita nebo Devalt, stejne jsou po jedne stavbe na odpis.

 3. Taky vesměs se vším souhlasím krom teda podlahy, nejhorší co můžeš udělat je koupit jí v marketu 🙂 sice za levno, ale kvalita nulová a ještě se blbě pokládá… Nejlepší je probrouzdat na netu a tam najít nějakou kvalitní v akci. O několik let posuneš interval výměny. A měnit podlahu v malým zabydleným bytě není nic příjemnýho…

 4. Zatím mám zkušenosti sice pouze s kancelářemi, ale taky se mi vyplatilo koupit levně ve špatném stavu a pak investovat do rekonstrukce. Osobně bych k tvému seznamu přidal Platformu, což je tak trochu jako Makro pro řemeslníky (i když ne doslova). Máme kartu a dá se tam na jednom místě sehnat vše potřebné. Ideální je s sebou vzít přímo řemeslníky, aby si řekli co přesně potřebují, zaplatit to, nechat dovézt a pak už platit jen práci.

  Určitě se dají některé věci nakoupit jinde levněji, ale pokud se jedná o rekonstrukci jedné kanceláře, tak to takové terno není a během cca 2 hodin (i s cestou) mám nakoupeno vše potřebné.

 5. „Osobni helfrovani remeslnikum se mi velmi osvedcilo. Jenom ja jich mel 5 naraz. Dal jsem v praci vypoved a pres leto makal s nima… Hruba stavba rostla krasne pred ocima a zednici meli produktivitu prace jak svina, protoze kdyz jsem tam byl s nima, tak se nemohli vymlouvat, ze nemeli to a vono…“ –> souhlas! v tomhle je největší kouzlo efektivity práce. zkracuje to prostoje, anuluje prostor pro výmluvy, zvyšuje loajalitu.
  ještě bych k tomu dodal např. týdenní interval výplat a stanovení premie za dodržení termínu (time is money). naprostá vágnost při stanovování termínů a jejich následné ne/dodržování je největší zhouba tohohle byznysu.
  jinak kvalitní řemeslník se u nás vyvažuje zlatem, než začla ta „krize“, byl vůbec problém nějakého řemeslníka v mnoha oborech sehnat, natož kvalitního, kterej navíc i dodrží slova.

  (jinak dík za článek, přivítám pokračování ;-))

 6. Martine, s těmi podlahami nesouhlasím. Mám např. v bytě, kde bydlí už 2 roky tři kluci podlahu z OBI za stovku, byl to dost shit, ale pořád drží. Dnes mají plovoucí laminátové podlahy už dobré zámky, záleží taky na tom, jak připravíš podklad pro podlahu, pokud je tam beton, tak není vůbec žádný problém. Pokud ti na levnou laminátovku spadne třeba kladivo, tak to podlahu poškodí, ale takový pád by poškodil i parkety.

 7. Na vesnici se dají v pohodě sehnat lidi, co pracují prakticky celý den za 2 stovky + nějaký ten oběd a pivko.

  Jinak díky za super článek s poznatky z praxe. Sami se teď chystáme rekonstruovat jeden polorozpadlý dům. Tak nějak jsme si spočítali, že než odvážet suť, radši si uděláme terasu, na kterou se použije 🙂

 8. S rekonstrukcemi zatím nemám zkušenost, takže k tomu nemám moc co říct, naopak, se zájmem jsem si ho přečetl, protože se mi to bude brzo hodit, takže díky za článek.

  Jediná věc která je mi naprosto proti srsti, je to vykachlíkování sprchy místo vaničky. To se mi právě zdá jako hnus. Ve spárách se usazuje špína, musí se to pravidelně čistit, a stejně mám pořád pocit, že to je špinavé. Když bydlím v penzionu kde mají takhle udělanou sprchu, tak se sprchuju v pantoflích. Naproti tomu čistá bílá vanička je prostě čistá. Možná dobře nechápu, kudy že pod ni má zatékat? Jako pod okrajem, co je až venku za plexisklem? Nebo kolem zdi? Předpokládám že kraj co přiléhá ke zdi se překrývá obkladem zdi. Je fakt že plastová (akrylátová?) asi moc nevydrží, ale nedá se koupit i smaltovaná nebo takového něco kvalitnějšího než plast? Do toho bych asi šel já.

 9. init: Pravidelně se musí čistit stejně tak vykachlíkovaná vanička jako akrylátová. U akrylátové je nevýhoda, že se používáním poškrábe a ve škrábancích se pak usazuje špína, kterou nelze moc dobře umýt.

  U akrylátové vaničky zatýka v krajích co přiléhají ke zdi, zatýkalo mi v nájemních bytech v Praze, kde jsem bydlel, zatýkalo i v jiným nemovitostech, co naše familie má.

  Jistě lze koupit kvalitní vaničku, asi i kvalitní plastovou, ale bavíme se tu o nájemních nemovitostech, kde je hlavním předpokladem trvanlivost, pokud možno nezničitelnost a dostupná cena.

 10. Už mám dvě stavby za sebou a nyní se chystám na třetí. Osvědčil se mi také postup nákup + dozor. Materiál koupím, kde ho mají nejlevněji, sám si dovezu, najmu makačenka (u nás v buranově na severu chtějí 70-100 Kč/hod) a dělám s nima. Na stavbu si vezmu notebooka a telefon a v kanceláři sedí sekretářka/asistentka, která se snaží maximum mé práce udělat a případně volá (i 10x denně). Oproti stavbě na klíč jsem s cenami na méně než polovičce.

 11. fandor: Ty hele, ale vanička asi nemá nést váhu člověka ne? Nemělo by to být zasazený do betonu nebo tak něco? Nevím, ale „funguji“ ve dvou ruzných a dnes už letitých plastových sprcháčích a prošlápnutí jsem neviděl… Ale se zatejkáním a plesnivěním silikonu je to provar, teď si do nového bytu dělám sprcháč s odtokovým žlabem, ale ten taky není na to že je to kus plechu zrovna lowcost, jak tam máš udělanej odtok?

 12. SH) No vaničky co mi přišly do ruky jsou řešeny tak, že maji uvnitř jakous takous železnou konstrukci, ale je to blbě udělaný, protože to nese vaničku jen v bodech, ne v prostoru.

  Odtok – normálně se udělá odpad se sifonem do dlažby / pod dlažbu uprostřed vykachlíkovaného sprcháče (bacha na vyspádování).

 13. Zrovna nedávno jsem dokončil první fázi rekonstrukce chaty a že jde takhle ušetřit by mě nenapadlo 🙂 Na druhou stranu bych si asi netroufl přestavovat sám střechu když o tom vím prd.

  Chystám se ještě nasadit všude plastová okna, ale problém je ten, že ty starý dřevěný maj jiný rám, než ty novější co se běžně prodávají. Nemá někdo přehled jak se tohle řeší? Jestli se dají vyrobit plastová okna na míru, nebo se ten prostor v okně musí nějak vymlátit a zazdít tak aby to pasovalo na ty nové?

 14. Kvalitní vanička je keramická, je dražší, ale prošlápnout nejde. Do nájemního bytu mi přijde vykachlíkovaný sprcháč nejlepší, ale musí tam být hydroiz0lace, obklad není vodotěsný.

 15. A já si zrovna zrekonstruoval malou koupelnu za 90k. Za to bys měl ty celej barák 🙂

 16. Fandore, jaký bys vybral materiál na oplocení stavebního pozemku v centru obce v poměru kvalita/vzhled/cena, výška min 2,5m? Oplocení by už mělo být „na furt“, tzn. zůstalo by i po stavbě domu.

 17. To Jan: Koupelka byla jedna z nejdrazsich veci na mym baraku a pokud sis ji delal pro sebe, tak s 90k jsi trumfnul i fandora 🙂

  To Martin: Keramicka vanicka je bomba, nejlevnejsi jsem kupoval za 3k vsecho sedi, rychle se montuje a ve vysledku je to levnejsi nez kachlikovat. Vrsek uz bych ale plastovej asi nechtel, bral jsem hodne kvalitni parni box, montovalo se to k praseti, stalo penez jak za kravu a ve vysledku radsi pouzivam koupelku pro hosty, kde je ten keramickej obezdenej a vykachlikovanej.

  Plovoucka: I ta nejlevnejsi pro najemniky staci, ale kdyz zvazis ze Baumax jede s marzi 50% a vice, tak je jasny ze za ty prachy co zbudou na dovoz a vyrobu to zadna hitparada neni. Musis si vyhrat kdyz ji pokladas, tj. prebrat, doprostred mistnosti dat ty relativne slusne a vsechny ty krive vyskladat ke krajum, kde budou skrine… Pro sebe jsem sel do Kaindla, ktereho meli v Hornbachu v akci za 400 za metr (nejdrazsi z tech co prodavaji), akorat jsem ho vzal od znameho co to vozi z raichu a vcetne list a polozeni to vyslo na 300/m2. Tak me to nadchlo, ze jsem se na tom chci obohatit, jenze ja jsem linej a znamej ma prace ze nestiha uz tak…

 18. Dario) Plastová okna se dělají standardně na míru, já teď ale potřeboval jen dva kusy 90×150, nechtělo se mi poptávat okna, nechat to zaměřovat, atd. tak jsem je koupil ve staveb. bazaru hotová (a nová)

  TonyK) já teď koupil v OBI 11mm třívrstvou dřevěnou podlahu za 409 Kč / m2 (za použití bobříků), do nájemního bytu bych ji nedal, ale pro vlastní bydlení úplně super. Nedává mi moc smysl platit za laminátovou podlahu víc jak 250 Kč / m2 (navíc já bych si ji do svého bytu / domu nikdy nedal, je mi to nepříjemný, je studená, chytá se na ní prach, cvaká, nepřirozenej materiál, zkrátka vhodná jen do nájemních nemovitosti a možná do vlastních kanclů).

 19. DO) Oplocení jsem nikdy nedělal, ale je na to expert můj otec. Do továrny jim v minulosti chodil materiál svázaný velmi kvalitním drátem. Otce napadlo koupit „stav“ na dělání pletiva a z drátů se dělalo superkvalitní pletivo (místo odvážení do sběru za pakatel), které jednak používal při stavbě tenisových kurtů (padlo tam toho mraky) a dalších svých nemovitostí a taky prodával (to jen abyste věděli, kde se vzali mé jewish kořeny).

 20. TonyK) Jinak k té 50procentní marži na ty nejlevnější plovoučky – dost pochybuju o tom, že na tyhle lákadla z akčního letáku mají 50procentní marži, slyšel si někdy výraz loss leaders ? Samozřejmě tě hobby market hned oholí na MDF lištách, které si většina zákazníků přikoupí.

 21. Výborná témy, postrehy, linky.
  Keď už ste to načali, kde nakupujete náradie ? Vŕtačky, el. kladivá, brúsky …

 22. Diky za vyborny clanek, take se o podobne snazime, je fajn videt ze nekdo premysli stejne:-) A takhle srovnane tipy- skvele!
  Ohledne spotrebicu- my jsme do naseho bytu kupovali spotrebice z expozice od Hanaka, sice vyssi kategorie, ale maji velky vyber a urcite i levnejsi veci. Uspora cca 50%.
  Doufam, ze se mi podari vyuzit ta levna okna, ty ted dost resim- v byte co potrebujeme pronajmout je jich asi milion 🙁 a ne ze by sla vsechna otevrit.
  Mam dotaz, nejaky tip na levne kango? Chystam se bourat „najemni“ koupelnu.

 23. Díky za skvělý článek,

  určitě se vyplatí zadat poptávku všude možně a nechat si zaslat nabídky, jako dobrý nápad mi přijde
  napsat tak 3 největším firmám v oboru a zjistit si u nich ceny… to je pro porovnání a pro argumentaci proč
  chceš mít lepší cenu dobrá cesta

 24. Zdravím, my jsem po rekontrukci koupelny u rodinného domu, včetně výkopových prací, čili odvoz sutě atd. Doporučení je takové, že jsem rád, že to mám za sebou, ale mohu doporučit poptávkový systém na webu. Zadal jsem cenovou poptávku včetně navržené ceny a dostalo se mi více nabídek a tak že jsme se mohli dohodnout ke spokojenosti obou stran. tAkže všichni co zvažujete pustit se do něčeho podobného, tak zkuste i tuto možnost. Pavel

 25. ahoj fandore, s tím, že se sprchové vaničky dají snadno poničit nesouhlasím. podle mě závisí na výrobci. my rekonstruovali před necelýma dvouma rokama, máme sprchovou vano a neměli jsme nejmenší potíže. naopak, aspoň já si to nemůžu vynachválit. ty máš špatné zkušenosti? od koho si je sehnal? měj se, zuzka

 26. sprchové vany – měl jsem na mysli plastové sprchové vaničky, je celkem jedno od jakého výrobce, všechny se časem poškrábou, špatně se myjí, méně kvalitní je možné i prošlápnout. Porcelánové jsou kvalitnější (a taky o dost dražší), ale mají zase nevýhodu v tom, že se někdy na spodní straně rosí vlivem změny teplot (studená voda / teplá voda / teplota v koupelně třeba v zimě) a pokud je koupelna v patře, může to způsobit průsak vody (samozřejmě záleží na tom, jak je udělaná hydroizolace, atd.). Ty zkušenosti s porcelánovými vaničkami mám od svého zedníka, ten doporučuje vaničky nepoužívat, jen vyzdívat. Mám ve svých bytech jen vyzděné sprchové kouty a je to bezúdržbové 🙂

 27. Vyborny clanek a skvele napsany! My se chystame zrekonstruovat parkety v obyvaku a nevim, jestli je lepsi si na e-poptávce zajistit ty nejlevnější nebo zkusit udelat sam.. Otazka je, jestli jit do rizika bez zkusenosti.. Co myslite? Dekuji za tipy a nápady:-)

 28. Dobrej článek, já měl vždycky s financema problém a tohle mi určitě pomůže trošku ušetřit 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *