Jak na angličtinu – zábavně a efektivně

Připravuji projekt týkající se online podnikání a vydělávání na internetu. Zamýšlel jsem se přitom, jaké jsou předpoklady proto, aby se člověk mohl stát úspěšným dělníkem internetu. Jedním z nich je podle mého názoru solidní znalost angličtiny na úrovni komfortního užívání. Chtěl jsem o tom napsat pár odstavců, nakonec jsem to psal celou noc a je toho skoro 20 tisíc znaků. Doufám, že alespoň někoho text inspiruje.

Komfortním užíváním angličtiny myslím situaci, kdy používáte angličtinu na takové úrovni, že vás to neobtěžuje. Nevím, jestli ten pocit znáte, ale tak před čtyřmi pěti lety mě otravovalo číst delší anglické texty. Musel jsem u toho moc přemýšlet a soustředil jsem se víc na angličtinu než na samotné sdělení. Stejně tak je to u sledování filmů, kde ale záleží na tom, jakou angličtinu máte naposlouchanou. Já mám trochu problém s britskými filmy a seriály. Finální metou je pak suverenita při mluveném projevu – tj. schopnost konverzovat bez větších obtíží a hlavně stresů, jestli to zvládnu a jestli se neztrapním. Mluvím pořád jako massabob, rodilému mluvčímu je tak po třech sekundách mého projevu jasné, že pochazím „from somewhere near Russia“, ale přečtu si a zařídím vše co potřebuju a navíc komfortně. A o to jde, ne

A k čemu že dělník internetu potřebuje angličtinu? Téměř ke všemu – většina zásadních informací z oboru je v angličtině – ať už jde o blogy, diskusní fóra, knihy nebo konference. Anglicky mluví všechny autority v oboru, stejně tak jako obchodní partneři v oboru. To nejzásadnější většinou někdo převypráví do češtiny, býva to ale zatíženo informačním šumem, takže se může změnit vyznění původní informace nebo myšlenky podle smýšlení převyprávěče. I přesto ale neexistuje na českém internetu v podstatě žádný solidní informační zdroj o vydělávání na internetu (snaží se o třeba Webtrh a pár blogů včetně toho mého, ale jde zatím jen o útržkovité informace). Nehledě na fakt, že podnikat na anglickém internetu je úplně jiná liga, protože potenciální trh není desetimilionový, ale asi půlmiliardový.

Měl jsem a stále mám problém – jsem děsně líný a nedisciplinovaný (tím se nechlubím, jen konstatuju, je to smutné a nejde s tím nic dělat), ale zároveň jsem před lety tak nějak tušil, že se tu angličtinu naučit musím. Věděl jsem, že nedokážu sedět u učebnice a pravidelně se učit slovíčka, gramatiku a všechny ty věci okolo (i když ze začátku to v podstatě jinak nejde). Studium jazyka patří mezi vopruzy jako třeba hubnutí, které jsou dost náročné právě na disciplínu a pravidelnost, proto chodí po světě plno obézních lidí, kteří se nedomluví jinak než svoji mateřštinou.

Připravil jsem několik tipů, jak se angličtinu efektivně a zároveň zábavně naučit; třeba to někomu z vás pomůže nebo alespoň inspiruje.

Jazykový základ
Vycházím z předpokladu, že do vás někde nalili základy – buď na základce nebo na střední škole nebo v nějakých kurzech. Z mých zkušeností jsou hromadné jazykové kurzy s periodicitou jednou až dvakrát týdně buď k ničemu nebo skoro úplně k ničemu. Výjimku tvoří kurzy pořádané národními jazykovými instituty v Praze. V případě angličtiny jde o kurzy British Council, v případě němčiny Goethe Institut, v případě francouzštiny Francouzský institut a v případě španělštiny Instituto Cervantes. Kurzy těchto institutů jsou velmi efektivní, učí je rodilí mluvčí, jede se velmi rychle, zároveň jsou náročné na přípravu. Nevýhodou je, že si člověk může připadat jako blbec, protože lektoři často vůbec neumí český a od první lekce komunikují v daném jazyce.
Dobrou alternativou pro studium jazyka v ČR jsou individuální (one to one) kurzy, jejich nevýhodou je cena, nevím kolik stojí v Praze (asi několik stokorun za hodinu), ja platil před 8-10 lety v Teplákově za angličtinu a němčinu kolem 100czk/hodina.

Nadstavba
Pokud jstě někde kolem na úrovni A2 – B1, nabízí se plno možností, jak jazykové možnosti zábavně vylepšit. Mimochodem, svůj jazykový level zjistíte zdarma a velmi přesně programem Dialang, počítejte, že testování vám zabere 2-3 hodiny.

Pro studenty
Pokud studujete vysokou školu, existuje několik možností, jak jazykové znalosti vylepšit a v podstatě zadarmo nebo velmi levně.

Tutoři a tutorky
Existuje několik možností, jak pomáhat zahraničním studentům studujícím v ČR, jednak je tam jazykový benefit a jednak lze vydělat nějaké kapesné, případně získat ubytování na nadstandardní koleji zdarma. Třeba americké univerzity v Praze (NYU nebo UNYP) shánějí české tutory, kteří by se starali o zahraniční studenty v Praze. V zásadě jde o pomoc s orientací (kde co jak), případně výpomoc ve školní knihovně. Kdysi jsem dostal nabídku na takovou práci při škole, kromě ubytování zdarma na luxusní koleji nabízeli take finanční refundaci kolem 5000 czk měsíčně. Bezplatně, ale s určitými výhodami lze dělat tutory na Univezitě Karlově v rámci fakult, podrobnosti získáte na oddělení zahraničních styků. Další možností je požádat ubytovací kancelář univerzity o bydlení s nějakým zahraničním studentem, ale to je dvousečné, protože někdy bývá střet kultur jiný než může být vaše představa. Já jsem během studia dělal správce sítě na koleji UK pro cizince, takže znám plno britských mediků arabského původu a to se může hodit ) Bylo to fajn, denně jsem musel komunikovat anglicky a byla za to i pár tisíc korun měsíčně a ještě jsem bydlel za pár korun 5 minut od pražského hradu.

Tutorka
Moje finská tutorka Anna-Stina

Stipendia a Erasmus Socrates
Pokud jste ve druhém a vyšším ročníku VŠ, máte možnost využít celou řadu stipendií pro studium v zahraničí. Nejběžnější je program Erasmus / Socrates, který má několik výhod. Jednak je celkem snadné se na program dostat (pokud tedy nestudujete VŠE, Právnickou fakultu nebo FSV IES nebo FSV IMS, že jo Jilme 😉 a ministerstvo školství resp. univerzita refunduje rozdíl životních nákladů v ČR a zemi kde budete studovat, takže při troše skromnosti (pokud nejste velcí jedlící) vyjde celá ta piškuntálie zdarma. Základní pravidla pro vybrání do programu – nehlásit se do Velké Británie, kam chce každý, ale volit Něměcko, Rakousko, Francii, Benelux nebo Skandinávii – zvlášť Švédsko/Finskou jsou žhavé tipy; v Řecku, Španělsku nebo Portugalsku si užijete prima prázdniny za peníze daňových poplatnílů, ale studium a jazyky jsou o ničem, nehledě na ten jižanský bordel. Druhým pravidlem je napsat do projektu, že budete v cizině dělat SMYSLUPLNOU bakalářku nebo diplomku ideálně vztahující se k dané zemi. Kecy o družbách, poznávání nové země a cestování nikoho ve škole nezajímají. Pokud vás zajímá, jak takový Erasmus program vypadá, mrkněte na film Auberge espagnole, L‘ (česky se to jmenuje tuším Erasmus a já)

Jyvaskyla
Intelektuálně náročné studium ve Finsku

Kromě programu Eramus/Socrates má každá univerzita bilaterální dohody a různá stipendia na univerzitách po celém světě. Zvláště na venkovských univerzitách (Ústí, Liberec, Pardubice, etc.) se tyto stipendijní programy setkávají s nezájmem, protože venkovským buránkům se nechce za humna…

Robitschek scholarship
Specialitkou, o které se moc neví, je stipendijní program Paula Robitschka, židovského čechoameričana, který založil před několika lety stipendijní fond, který platí každý rok několik českým studentům dva semestry na University of Nebraska v Lincolnu. Stipendium zahrnuje úplně vše včetně letenky, pojištění, ubytování a jídla (a to se jen tak nevidí). Stačí když si vezmete jen svůj kartáček a čisté spoďáry. Pan Fandor se o stipendium dvakrát ucházel, leč neúspěšně. Veškeré informace o stipendiu najdete na uvedeném webu, deadline pro podání přihlášek je většinou 1. března.

Angličtina o prázdninách
Anglicky je možné se učit i o prázdninách. Možností je několik, nejlepší volbou je podle mého názoru práce v americkém letním táboře. V ČR to zajišťuje několik agentur včetne Student Agency nebo GTS INT, já (a nejen já) ale doporučuju agenturu CCUSA, jsou to prima chlapíci. Funguje to tak, že zaplatíte cca 12 tisíc korun (plus dvojku za J1 vízum americké ambasádě – vaše malá podpora války v Iráku), oni vám seženou práci, zaplatí zpáteční letenku do New Yorku plus cestu do kempu kempy bývají obvykle na východním pobřeží, ale mohou být třeba i v Kalifornii) a pojištění, kemp vám hradí ubytování, stravu a někdy praní prádla. Vše je to perfektně zařízené a zorganizované, stačí si jen sbalit baťůžek a trefit na ruzyňské letiště. Kemp trvá obvykle 8-10 týdnů, na konci dostanete kapesné ve výši kolem 1000 USD. Což není žádná bomba, ale nefinanční přínosy jsou penězi nevyčíslitelné. A za těch 1000 USD se dá měsíc vesele cestovat po Americe nebo si koupit nějaký ten gadget, třeba iPod. Při výběru práce trvejte na tom, abyste mohli dělat s dětma, pozici se říká camp counselor (něco jako táborový vedoucí), odmítejte pomocné práce (support staff), to je k ničemu, protože skončíte v kuchyni s Poláky a Rusy a anglicky se moc nenaučíte. Naopak jako vedoucí budete celé dny s americkými dětmi (které jsou zpravidla uplně stejné jako české děti, nedejte na předsudky) a ty vám angličtinu velmi rychle vycepují tak, že se vám o tom ani nezdálo. Je to nejlepší a nejlevnější jazykovka, co znám, byť je to děsněj záhul, kdy si většina lidí sáhne na fyzické i psychické dno. České agentury nabízejí také programy Work&Travel, ale to nebrat, skončíte někdě v zábavní parku a budete prodávat zmrzlinu, to o angličtině také moc není.

CCUSA
Moji svěřenci v kempu Frenchwoods (upstate New York) v jídelně

Volunteering
Další možností jsou dobrovolnické aktivity, nezkoušel jsem osobně, ale kamarádi mi o tom nadšeně referovali. Jedná se o dobrovolnické akce mladých lidí z celého světa, většinou po Evropě, trvá to obvykle týden až měsíc a spravují se třeba cesty, staví se ekocentra nebo se někdě neco opravuje. Zaplatíte poplatek kolem dvou tisíc, dopravu na místo a na místě máte zpravidla bydlení a stravu zdarma. Tak 6 hodin denně se pracuje a pak je kulturně-zábavní program. V ČR vám takový dobrovolnický pobyt dokáže zařídit treba agentura INEX/SDA. Krátkodobé projekty probíhají v letních měsících, dlouhodobě (několikaměsíční po celý rok).

Další možností, o které vím, kterou jsem nezkoušel (ale zkusit chci) a která je dobrodružnější, je práce v Kibbutzu. Kibbutz je označení výrobního nebo zemědělského družstva v Izraeli, které funguje tak trochu na socialisticko-utopistických principech (především ve sdílení a rovnoměrné distribuci hmotných statků). Pracuje se za ubytování, stravu, případně symbolické kapesné, v Kibbutzu bývá možnost sportovního vyžití, pořádají výlety. Problémem může být nestabilní bezpečnostní situace v Izraeli. Více informací naleznete v mých ryze delikátních záložkách.

Internship
Během studia i po studiu je možné vyjet do ciziny na internship, což je označení pro neplacenou nebo placenou praxi. Studenti VŠE nebo některých technických škol mohou využít program AISEC, což jsou stáže v zahraničí ve renomovaných (Deloitte&Touche, PwC), ale i méně renomovaných firmách. Není triviální se do programu dostat (zvlášť na marketingové pozice), v IT je to prý snaží.

Pro absolventy existují internship programy v USA, buď si můžete sehnat práci sami a agenturu vyřídí jen víza nebo vám práci seženou. Internship můžře trvat až 18 měsíců a prý z něj lze celkem snadno přejít na pracovní povolení => zelenou kartu => občanství (celé to ale trvá třeba 7-10 let). Více informací je na webu Student Agency nebo GTS INT.

Najdi si svého expata
V Praze žije prý 40 tisíc lidí, jejichž rodnou řečí je angličtina. Plno z nich se izoluje v expatské komunitě, řada z nich ale i touží navázat kontakt s Čechy (nejen sexuální). Mám mezi expaty několik kamarádů, poměrně pravidelně chodíme na pivo, jednak je to fajn kvůli jazyku a jednak je to zajímavá zkušenost bavit s někým, kdo na nás a naši zemi kouká jinak, očima cizince. Expati se slejzaj ma serverech expats.cz nebo prague.tv. Na živo je možné potkat expaty U Malého Glenna nebo v Jámě, kde mají nejlepší burgery v Praze a wifi zdarma.

Expat Fred
Můj expat Fred


Ubytuj svého cizince

Pokud jste mladí a/nebo bez předsudků a máte vlastní byt nebo alespoň volný gauč, můžete se zapojit do komunitních projektů jako jsou Hospitality club nebo Couchsurfing. Principem je nabídka ubytování a/nebo průvodcování po městě, kde žijete, pro cizince, především mladé baťůžkáře s omezeným rozpočtem. Znám několik lidí, kteří jsou do programu zapojeni a nemohou si to vynachválit. Nikdo se nesetkal s jevy, které každého napadnou – bezpečnost, okrádení a podobně. Benefity jsou zřejmé – intercultural experience, poznáváním nových lidí a trénování jazyka.

Jazykový kurz v cizině
Tohle je pro lidi, co mají čas a peníze. Určitě se to vyplatí. Má to ale několik háčků – je to časově náročné (nemá smysl vyrážet na kratší dobu než 1 měsíc), stoji to plno peněz (počítejte 50 tisíc na měsíc sakumprdum v Evropě, USA/Austrálie/Nový Zéland vyjde dráž o cenu letenky). Existují dvě možnosti, jak si jazykový kurz zařídit – buď koupit u agentur jako Student Agency, GTS INT nebo Intact; tuto variantu nedoporučuju – zvláště první dvě agentury jsou v ČR velmi silné a hravě dokáží naplnit zahraniční jazykovky jen studenty z ČR/SR. Potom se vám stane, že přijedete do jazykovky třeba v Dublinu nebo Brightonu a 70 procent studentů budou tvořit právě Češi a Slováci. A to snižuje efekt, protože budete chtě nechtě mluvit česky. Ideální je najít si takovou školu, kde je šance, že žádní Češi a Slováci nebudou, což výrazně zvýši efekt učení jazyka. S internetem to jde celkem snadno, předloni jsem zařizoval bratrovi sprachkurs v Drážďanech v Goethe Institutu, bylo to sice dražší než od českých agentur, ale nebyl tam z východní Evropy nikdo a když jsem po třech týdnech za bratrem přijel, pletl si spojku „a“ a „und“ – protože 3 týdny nepromluvil česky. Na jazykových kurzech můžete být ubytování v rodinnách nebo ve studentských bytech s dalšími studenty. Před lety jsem byl v Dublinu, bydlel jsem v rodině, měl jsem štěstí, protože rodina byla skvěla. Hostitelské rodiny bývají ale dost často (a)sociální, takže je to sázka do loterie. Jazykový kurz v cizině je velmi drahý, ale za měsíc se tam můžete naučit tolik co za několik let v Čechách, nehledě na fakt, že získáte určitou jistotu při mluvení. A v Anglii nebo Irsko je možnost legálně pracovat (i když to není vůbec jednoduché, neboť pracovní trh s nekvalifikovanou evropskou pracovní sílou je poměrně saturovaný). Takže pokud můžete, uvažujete o tom, tak neváhejte a vyražte.

Irsko
Z jazykového kurzu v Dublinu (tohle je Glendalough)

Eurovíkend nejen v Londýně
Pokud nemáte čas, ale máte peníze, jsou fajn eurovíkendy v Londýně (nebo Manchesteru, Dublinu, Belfastu, …). I několik málo dní v anglicky mluvícím prostředí pomáhá (když se snažíte resp. chcete), v Londýně máte angličtinu doslova všude kolem sebe včetně metra plného vyvedených reklam se současnou hovorovou angličtinou nebo i slangem. Kromě toho můžete jít zdarma do jednoho z mnoha londýnských muzeií – pokud máte rádi umění, určitě nevynechejte Tate Modern na břehu Temže; v létě se konají v londýnských parcích divadelní představení zdarma. A když nebude žádné divadlo, můžete si koupit Times, Guardian nebo nějaký tabloid s prsatou holkou na zadní straně a nebo nějaký časák a číst si v (Hyde)parku na lehátku. Zajďete si určitě do knihkupectví, mívaj tam i plno knížek o internetovém marketingu, můžete si sednout ke stolu nebo do křesla a začíst se, nikdo vás nebude prudit, loni jsem si koupil v Birminghamu, shodou okolností v obchoďáku navrženém česko-britským architektem, povedenou knížku Google Advertising Tools od O’Reilly právě na základě listování v knihkupectví (název knížky je dost zavádějící, ve skutečnosti je to o možnostech vydělávání na Internetu).
Z Londýna je možné vyjet vlakem nebo autobusem do Brightonu, přímořského ospalého letoviska 2 hodinky od Londýna. Nebo přiletět do Londýna v pátek, půjčit se v půjčovně Enterprise auto na víkend s 50 procentní slevou a vzít to do přes Salisbury, Stonehenge někam na jih, třeba do Southamptonu nebo Bournemouth a zpět. Vyzkoušejte, Londýn prostě stojí za to.

Filmy, knihy, BBC a SlovoDne
Tohle je taková klasika, kterou radí každá druhá učitelka angličtiny, ale pro úplnost to uvedu také. Širokou nabídku pro zájemce o studium anglčtiny má BBC. A to jak česká redakce, tak i ta mezinárodní. I když je to pěkně zpracované, přibližuje se to už té nudné učebnici (a audio nahrávky jsou v real audio, takže to nelze nacpat do iPodu bez konvertování).

Zábavnější je poslouchat BBC Radio 1, třeba ranní The Chris Moyles Show, což je formát vzdáleně podobný Marešovi&Hezuckému na E2 s tím rozdílem, že Marešovi tam ráno nechodí hosté jako Madonna. Vtipná je taky víkendová show Sary Cox. BBC Radio můžete v ČR poslouchat buď jako realaudio stream, nebo stahovat podcasty anebo rippovat do mp3 pomocí BBC Radio Ripper a následně poslouchat třeba v iPodu. Co vás možná překvapí, pokud BBC Radio 1 neznáte, je velmi progresivní playlist v porovnáné třeba s ČRo 1 – Radiožurnál. Upozorňuju, že začátečníky bude BBC R1 nejspíš frustrovat, protože nebudou asi rozumět, tak je lepší to ani nezkoušet.

Kromě BBC je možné poslouchat i jiné podcasty, v iTunes krámě je jich plno zdarma. Oborové podcasty včetně pořadu Net Income mého hrdiny Shoemoneyho lze stáhnout z webu Webmaster Radio.

Kromě podcastů existují audioknihy – tj. více či méně dramatické zpracování knížek. Nepřišel jsem tomu moc nachuť kromě mých nejoblibenějších českých knížek inscenovaných v ČRo (třeba Škovereckého Zbabělci). Audioknihy v angličtině si můžete koupit na Audible nebo sehnat na P2P.

Dobrou volbou jsou i tradiční tištěné knihy. Anglicky psané knihy o internetovém marketingu resp. SEO / SEM bývají psané jednoduchou a srozumitelnou angličtinou, mám rozpracováno recenze asi na 10 titulů, které stojí za přečtení, tak vydržte. U každého knižního tipu bude naví překvapení! Pro začatečníky jsou vhodné dětské knížky, mám tu PiPi Dlouhou punčochu v angličtině, kdyby měl někdo zájem

Vtipný anglický občasník o záludnostech češtiny píše Fred na Slovu Dne.

No, radit vám, abyste koukali na anglické filmy, v původním znění nebo s anglickými titulky nebudu, protože to už stejně děláte, ne

Tip pro obyvatele Prahy 6

Můžu se utlouct po indickém resp. pakistánském jídle. Na Břevnově v Praze 6 funguje skvělá indická restaurace (Yuhů, stav se někdy, zvu tě), která nabízí takeaway a delivery. Většinou když tam volám, tak na mě mluví anglicky. Takže si procvičím angličtinu vhodnou pro komunikaci s indickými linkbuildery a ještě si při tom objednám žvanec. Za hodinku pak přijde mladý Ind, zazvoní, řekně I am delivery man and here is your food, ja mu řeknu Thanks, man a je to. Tohle procvičování angličtiny patří mezi můj nejoblíběnější způsob, takže intenzivně procvičuju několikrát týdně 🙂

Tipy Johna Vanhary
V rámci názorové rozmanitosti jsem poprosil amerického pana velkopodnikatele s čínskými koly, aby napsal pár odstavců o tom, jak válčil s angličtinou on, zde to je (automaticky ohákováno).

John Vanhara: Já jsem se anglicky naučil především že čtení knížek, psaní emailu a
dívání se na filmy v angličtině s anglickými titulky. Mluvit a rozumět
konverzaci je nejtěžší. Ani jedno se nedá dělat bez slovní zásoby. A
vybudovat slovní zásobu je nejlepší čtením. Když si vezměte
jednoduchou knížku, tak se můžete kdykoliv zastavit, otevřít slovník,
najít slovíčka a přemýšlet nad významem. Když to bude knížka co vás
bude bavit tak to není ani moc bolestivé učení. První kniha půjde
pomalu, další se bude číst už snadněji a pak budete číst v angličtině
stejně jednoduše jako v češtině.

Využijte každou příležitost, kterou máte ke komunikaci v angličtině.
Každodenní život je škola zadarmo. Je to taky nejlepší škola. Když
jsem třeba moc dobře anglicky neuměl a jezdil jsem do USA na dovolené,
tak jsem využíval každou příležitost k tomu abych si angličtinu
procvičil. Obzvláště když vám někdo chce něco prodat tak na vás mají
velkou trpělivost i když vám angličtina moc nejde. Já jsem takto třeba
přijel na letiště, otevřel zlaté stránky (Yellow pages) a volal
půjčovnám automobilů ať mi řeknou jaké mají ceny. S některými jsem se
nedokázal domluvit vůbec, s některými ano… ale byla to taková lekce
konverzace angličtiny zadarmo:-) Tohle bylo v době před Internetem,
takže mi nezbyla ani jiná možnost než to obvolat telefonem, ale byla
to dobrá možnost jak mluvit anglicky.

Další tipy na výuku angličtiny potažmo cizích jazyků zdarma najdete na Skrblíkovi.

51 komentářů u „Jak na angličtinu – zábavně a efektivně

  1. Skvělá sbírka tipů. Chtěl bych upozornit, že několik těch odkazů už vede na 404 nebo hůř na MFA. Třeba ten dialang, nebo Robitschek. Určitě se budu inspirovat na nově založené stránce dailyenglish.cz, kde chci shromažďovat tipy na studium i běžné zdokonalování angličtiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.