Jak (pasivně) investovat s dvouciferným roční­m výnosem?

Zají­mavá otázka v nadpisu, že? Pojďme si takto během pátku, což je vlastně malá sobota, udělat mentální­ cvičení­ na téma jak investovat řekněme 1 až 10 miliónů korun českých a zí­skat co nejvyšší­ výnos a zároveň rozumnou bezpečnost investice (z podstaty věci je to protimluv, ale asi je logické, že nikdo nechce o svoji investici přijí­t). Předpokládejme, že pomyslná částka k investováná je v hotovosti a chceme „pasivní­“ pří­jem ve smyslu co největší­ nezávislosti investice/výnosu na našem času/úsilí­, naopak neuvažujeme, že budeme s investovanou částkou aktivně podnikat (ve smyslu práce na poloviční­ nebo plný úvazek).

Upozorňuju, že souhlasí­m s Johnovou filozofií­ u účelu investování­ – nechápu investování­ jako vydělávání­ peněz, ale jako prostředek k udržení­ peněz resp. jejich hodnoty vydělaných podnikání­m.

Zají­mají­ mě vaše osobní­ zkušenosti, ne teorie které jste se dočetli v knihách od Kiyosakiho, chci slyšet skutečně zkušenosti z praxe, ne praxí­ nepodložené názory nebo dojmy, zkvalitní­ to diskusi.

Sám jsem nevymyslel nic kromě nemovitostí­ (resp. nic etického, jinak např. půjčování­ peněz se zajištění­m je super biz), u nás v Sudetech mám sám cca 6,5 – 15% roční­ výnos. Nejví­ce lze vyvařit na mých oblí­bených garáží­ch, ale je tam ten elementární­ problém s hrozně prťavým nominálem (měsí­ční­ výnos z pronájmu kolem 1000 Kč) a i s nákupem (je potřeba nalézt garáže ke koupi za dobrou cenu, musí­ se připravit paperwork, odhad, daň z převodu nemovitosti, nají­t nájemce, atd.). Na druhou stranu mám u garáží­ štěstí­ na dlouhodobě nájemní­ky a funguje to doslova jako Adsense – nikdo po mně nic nechce a prachy chodí­ jako hodinky každý měsí­c nebo i na 3 měsí­ce dopředu na účet, jednou ročně zaplatí­m pojistku a fakturu za elektřinu.

Na jednom bytu koupeném v dražbě dělám 12% ročně (a to jsou v kupní­ ceně započí­tány i pozemky, které mají­ hodnotu podobnou jako byt, ale přirozeně z nich není­ žádný výnos), na druhou stranu byly s bytem velké starosti a nervy (a ještě můžou teoreticky být), takže kdybych do výnosu započí­tal i hodnotu svého času, tak by byl výnos jednociferný (a kdybych věděl jak to bude vše probí­hat, tak bych do toho podruhé nešel). Polyfunkční­ dům v Teplákově mi dělá cca 6,5% – 8% podle obsazenosti, je tam problém sehnat perspektivní­ nájemce pro prodejny / kanceláře, naopak pronájem bytů je stabilní­.

U nás v Sudetech se nyní­ objevují­ činžovní­ domy s 7-8 byty (někdy před rekonstrukcí­, někdy s částečnou rekonstrukcí­, někdy po rekonstrukci), kde lze reálně dosáhnout výnos 9% (roční­ výnos z jednoho bytu reálně od cca 60 tisí­c korun), což mi přijde celkem zají­mavé (z jednoho domu tak ročně zí­skáte 400k-500k Kč). Při vhodně nastavených podmí­nkách a ceně lze sehnat solidní­ nájemní­ky, v poslední­ době jsou hitem důchodci. Sám mám jeden pár seniorů v nájmu a jsou zlatí­, stejně tak jako moji známí­, kteří­ vlastní­ nemovitosti. Důchodci mají­ důchod (stálý, garantovaný pří­jem), jsou většinou slušní­, nehluční­, zodpovědní­, no zkrátka landlordův sen. Důchodci mají­ jediné specifikum – zpravidla nedají­ dohromady ví­ce než jednu kauci, někdy ani to. I přesto jsem ale zatí­m neslyšel negativní­ zkušenost na nájemní­ky-důchodce s komeční­m nájemným (důchodci – reguláči bývají­ naopak zcela opačná story).


*** Pro shánění­ levného stavební­ho materiálu a solidní­ch řemeslní­ků doporučuji web DobraPoptavka.cz


Nakonec postřeh, který jsem slyšel v rozhovoru s jední­m borcem z Penty (významná slovensko-česká private equity skupina – např. Žabka nebo lékárny Dr. Max) na Motejlek.tv – tvrdil, že cí­lem Penty je dosáhnout 20% zhodnocení­ investovaného kapitálu ročně (a to se sakra snaží­, mají­ spoustu hotovosti, aktivně to manažují­).

Do čeho investujete vy a jak své investice hodnotí­te?

76 komentářů u „Jak (pasivně) investovat s dvouciferným roční­m výnosem?

 1. Dluhopis = půjčuješ pení­ze ve ví­ře, že ti je vrátí­. Prý nejbezpečnější­ investice. Kdo z vás půjčí­ Řecku, Portigalsku, Francii, Itálii, Španělsku. USA a EU nepřetržitě tiskmou pení­ze, tj. čeká nás docela pěkná inflace, budeli mí­t tedy některý s těchto států na splacení­ svých závazků, stejně ti vrátí­ bezcené pení­ze, za svých 1000Kč si za 20 let nekoupí­š ani chleba, máslo a mlí­ko.

  ČR = utí­kají­ li firmy, že se zde nedá podnikat, chceš zde investovat. Co ČEZu vrazí­ komando z EU, sebere co může a vyměří­ pokutu (za 5 let, co je v podnikání­ lepší­ než nejistota).

  Akcie = nejsou žádné papí­ry ani speulace vrahů z Wall Street. Akcie je podí­l na firmě, akkrát je tam ní­sto 2, 3, 4 společní­ků i několik milionů společní­ků. Protože by se nikdy na ničem nedohodli, existuje nějaké vedení­, které vede (rozhoduje). Není­ to těžké si představit, prostě jen stačí­ vytěsnit z hlavy kecy o spekulantech co zničí­ svět, myslí­m, že soused instelatér není­ spekulat, podniká stejně, jako HP, Apple, Coca Cola.

  Měny – jedens stát krachuje, druhý prosperuje, co ví­c dodat.

  Komodiny (měď, zlato, vepřové půlky, juice, přenice, kakao, sója) – to vše jsou komodity. Některé potřebujeme, některé ně. Někdo je vyrábí­, některé se těží­. Nekterých je konečný počet (ropa), některé se dají­ vyrábět donekonečka (kukuřice). Opět zde platí­ jen selský rozum. Ví­ce populace ví­ce sní­. Ví­ce obilí­ na stejné ploše půdy. Ví­ce počí­tačů = ví­ce průmyslových kovů. Každý použí­vá mobilní­ telefon, ale co v něm je? Kdo ví­? A kolk to stojí­? A jak to vyrobit? Jde to vůvec. Auto? Benzí­nové = ropa? Elektro = co je v baterií­ch? Kdo dělá proud?

  A pro odlehčení­. Vložky, dámské vložky, fajn bussines. Zvětšují­cí­ populace zvyšuje spotřebu. Spotřeba se opakuje měsí­c co měsí­c co měsí­c co měsí­c …… Neustále reklama v televizi? Neustále se zdražují­? S čeho se vyrábí­? Vata? Asi ano, ale z čeho se skutečně vyrábí­? Co objednávají­ továrny, které tento výrobek kompletují­? Vatu, tuny vaty? Těžko.

 2. Zdraví­m pánové, neví­te někdo zda a jak funguje obchod s exekuovanými cennými papí­ry?

 3. Jan: Teoreticky funguje (viz část šestá OSŘ – výkon rozhodnutí­ a též pří­slušná ustanovení­ EŘ), prakticky se však nevyskytuje. Jednak je máloktéry typický povinný vlastní­kem cenných papí­rů a pokud snad na nějakého takového exekuce směřuje, tak je obvykle CP jední­m z nejlikvidnější­ch statků, tudí­ž než se exekutor rozkouká, CP jsou pryč a hotovost zašitá (pokud má povinný všech pět pohromadě).

 4. Já teda vůbec nechápu, Marka N. Buďto neví­ co je likvidita nebo je úplně mimo.

  Likvidita znamená, jak dobře se dá tento statek prodat. Z makra však ví­me, že cenné papí­ry patří­ k tzv, M3 tj. nejhůře likvidní­ peněžní­ agregát. To že se jich lze snadno zbavit, ještě neznamená, že jdou snadno prodat.

 5. LOL, to je hezký, že znáš z makra skupinu M3. Ale teď se vžij do role povinného, který má sto akcií­ ČEZu, deset tisí­c podí­lových listů SPOROTRENDu, byt v Kotěhůlkách, vybavení­ domácnosti a starého Favorita. Co z toho prodáš nejsnadněji? A neberu odvoz Favorita do kovošrotu… 🙂

  Jasně, jsou i CP které neprodáš kliknutí­m v počí­tači pří­padně návštěvou banky na rohu, ale kdo tady někdy viděl náložní­ nebo skladní­ list?

 6. Nemovitosti z nedobrovolnych drazeb mi neprijdou jako dobra cesta (jak tu nekde bylo dotazovano/zminovano). I opakovana drazba je za 2/3 odhadni ceny – prvni nevyhoda. Druha nevyhoda je, ze u klesajiciho trhu obecne odhad vychazi srovnavaci metodou vetsinou docela vysoko (navic vychazi z nabidkovych cen!). Dale uz pouhym pohledem do posudku a drazebni vyhlasky je vetsinou zjevne, ze s tim bude hromada problemu. Navic u bytu nutnost ziskat pravomocne rozhodnuti k vyklizeni, to muze trvat par let a pokud si to clovek nezazaluje sam, advokat bude stat hromadku penez.

 7. Zdaleka ne všechny nemovitosti z nedobrovolnych drazeb jsou obyvany povinnym …

 8. Martine v první­m bodě nemáš pravdu. Opakovaná dražba je upravená v OSŘ a i letmý pohled na opakované dražby ( http://www.google.cz/search?client=opera&rls=en&q=site:portaldrazeb.cz+opakovan%C3%A1 ) ukazuje, že tam bývá polovina.

  Taky se dá provést převzetí­ vydraženého bytu tzv. na hulváta. Ve chví­li, kdy původní­ obyvatelé zrovna nejsou pří­tomni se jim vymění­ zámky, pří­padně soupis věcí­, uskladnit na jejich náklady a nazdar. Je to sice trochu na hraně, ale vzniká otázka čí­m by se oháněli, když uží­vají­ tvůj majetek bez právní­ho důvodu. Znám člověka, co to takhle vyřešil.

  Se znalečáky souhlas – občas si v duchu ří­kám, že k takovému „znalci“ by se hodil ještě Sirupčí­k a moji velcí­ oblí­benci Šroubek s Vroubkem. 🙂

 9. Mikulas: Jsi blb. Komu ted patri Zabka je jedno, ale mela ji Penta, to je asbolutne spravne. A je nepodstatne, ze ji ted ma v Cesku Tesco, protoze s ni zatim moc neudelalo. Akorat si nekde konkuruje s Tesco Express.

 10. Dámy a páni, myslí­m, že trocha teórie nikoho nezabije. Mám za sebou už naozaj veľa strát, čí­m chcem vtipne podotknúť, že má s investovaní­m bohaté skúsenosti 🙂
  Podľa mí´jho názoru pasí­vny prí­jem neexistuje. A už ví´bec nie na úrovni 10-20% p.a. Ak niekto dosahuje tieto výnosy, tak to musí­ byť sakra aktí­vny prí­stup.

  Pri úvahách o investovaní­ doporučujem zamyslieť sa nad týmto smerom:

  – vysoký výnos je možné dosiahnuť vo ví¤čšine prí­padov len s vysokou pákou. Fandor zmienil Pentu. Ale kludne zoberme hoc akú rádoby private equity skupinu, alebo privatizéra/tunelára. Penta má návratnosť aktí­v okolo 7%, Agrofert tiež okolo 7% a J&T cez 3%. Pre mnohých to znie až neuveriteľne ní­zko. Ale sú to v podstate rozumné čí­sla (až na J&T).
  Vysokú návratnosť kapitálu dosahujú s použití­m dlhu, teda finančnej páky – leverage. Ak by investovali len čisto hotovosť, tak by ich výsledky boli práve tak vysoké, aká je návratnosť aktí­v (kapitál + záví¤zky).

  – dosahovať dlhodobo a konzistentne výnos na 10% je veľmi ťažké. Toto je tiež vidieť na zmienených troch skupinách. Mali obdobia, keď na jednom obchode zarobili stovky aj tisí­cky percent. Ale s rastúcim kapitálom a aktí­vami musí­š í­sť do viacerých obchodov, ví¤čší­ch obchodov, nie na všetko ti banky požičajú. Množia sa chyby a stratové obchody. Priemerný výnos je potom o dosť nudnejší­ ako v časoch ryžovania na kupónke.

  – reinvestovať zí­skaný cashflow s rovnakým výnosom je veľmi ťažké. Na to, aby si si udržal rovnaký výnos p.a. potrebuješ zí­skaný cash reinvestovať s rovnakým výnosom. TO znamená, že ivestí­ciamusí­ byť škálovateľná a musí­ mať priestor na takmer neobmedzený rast (rádovo aspoň do stoviek miliÅ„ov Kč).
  Ak totiž len vyberáš cash a za ten nevieš dokúpiť investí­ciu (reinvestovať), tak tvoj výsledný výnos bude veľmi, veľmi nudný.
  DObrým prí­kladom sú reality a elektrárne. ROčne dajme tomu vytiahneš z takej elektrárničky, alebo z bytu 10% z investovanej sumy. Za túto hotovosť si však nevieš kúpiť ďalší­ byt, alebo ďalšiu elektrárňu. Takže ten ročný cash mí´žeš akurát tak dať na termiňák, alebo sporiaci účet (ak by si mal výnosom obdobne dobrú investí­ciu ako byt, ale škálovateľnú a smožnosťou reinvestí­cie malej sumy, tak by si predsa nemal byt, ale zrovna túto investí­ciu).
  Za dvadsať rokov zistí­š, že kompletná suma vyplateného nájmu, alebo zsiku z elektrárne, ktorá bola následne úročená v banke, sa rovná výnosu oveľa nižšiemu ako je projektovaných 10% p.a. Pretože si nezí­skal úroky z úrokov (nevieš reinvestovať) z 10%, ale len z vkladu v banke (2-3%). Investí­cia teda nerastie exponencionálne, ale len lineárne.

  – toto všetko sa dá vyriešiť s použití­m páky – úveru. Nudné 7% výnosy premení­m na 15-20% ako žraloci. Malý cash, ktorý som nevedel reinvestovať použijem ako splátku úveru, a hneď je investí­cia (aspoň čiastočne) škálovateľná.
  Pes je zakopaný v tom, že pák a drvivú ví¤čšinu účastnní­kov tejto hry zabije. Ono totiž tá páke znásobuje nie len zisky, ale aj straty.
  Z tisí­c podnikateľov a investorov, ktorí­ chceli dobyť svet pomocou páky (úveru), nakoniec prežije niekoľko kusov. Dnes poznáme Pentu a J&T. Ale spomeňte si na všetkých tunelárov a podnikateľov z 90tych rokov, ktorí­ už dávno skracovali a ich majetok sa scvrkol z miliárd na desiatky, alebo jednotky milónov. ALebo ak neboli šikovní­ v likvidáciách a tuneloch, tak prišli o všetko.
  Aj relatí­vne rozumní­ „sérioví­“ podnikatelia takto často dopadnú. Naprí­klad Václav Fischer.
  My sa inšpirujeme prí­behmi úspešných, ale nevidí­me tisí­cky hrobov tých, ktorí­ zlyhali.

  Na záver – nesní­vajte o výnosoch 20-30%. Za každé percentí­čko zisku nad výnosmi vkladu v banke buďte radi. S pasivitou to ďaleko nedotiahnete. A už ví´bec nie k pasí­vnemu prí­mu.

 11. Máte tu niekto skúsenosti s klubom NFD? Aký máte na to názor? Mí´j kolega si to nevie vynachváliť a sľubuje si od toho strašne vysoké pasí­vne prí­jmy v budúcnosti, no mne sa to nezdá zas až také bezpečné.

 12. fandor

  dokazem bez vaznejsich problemov zhodnotit kapital 18 % rocne pre klienta – pri takomto percente dokonca s garanciou. mam prepracovany niekolkorocny system tradingu-rozlozenia rizika psychologie, stylu a brokerov. Na trhu robim cez 12 rokov. Ale toto nieje ponuka! Klientov si vyberam.

 13. fedor – ty isto dobre ovladas matematiku. Mohol by si mi prosim ta spocitat, ze ked ti dam 10 mil. kc, tak kedy sa s tymi 18% p.a. stanem miliardarom? Chcel by som vediet ci to do dochodku stihnem.
  Potom mam este kamarata, ktory by dal 100 mil. Kc. neviem sice presne, ale jemu by si mohol pomoct stat sa miliardarom tak za 14-15 rokov tusim.
  Spocitaj mi to prosim presne a potom sa dohodneme na stretnuti.
  PS – kolkych miliardarov uz mas za tych 12 rokov co si na trhu?

 14. ….pan glasa vy ste STRASNE prerobili
  na trhoch…. ja take pocity nemam. Ale nebudem presviecat PORAZENEHO… klientov mam niekolko vratane vlastneho Hedge Fund. nech sa dari….

 15. Fedor, ak máš vlastný hedge fund, tak dobre vieš, že toto je nezmysel:
  „18 % rocne pre klienta “ pri takomto percente dokonca s garanciou. „

 16. „…High investment returns with little or no risk
  Overly consistent returns
  Secretive and/or complex strategies
  Provides no evidence of business activity
  Operator hides their identity
  They advertise a „Limited Availability“
  They have „Pass-Throughs“…“

  fedor maly: clovece ty splnujes 7 z 10-ti symptomu Ponzi :))

 17. filip

  este raz Nieje to nezmysel. Je to strasne prepracovany system rozlozenia rizika ….obchodnikov. brokerov a roznych mien. kedze roznych obchodnikov tj. aj roznych systemov tradingu presne podla risk levelu! s kazdym obchodnikom co pre mna robi mam osobne stretnutie. ci je to indonezia.india alebo cina. obchodnik musi mat historiu – kedze Filip vies ze na trhoch vie pracovat len 5% ludi. Mam na to presny filter ktory som tvoril 3,5 roka atd. atd. obchodnik je vyhodnocovany tyzdenne. mesacne …. akekolvek zakolisanie mimo filter ide mimo mojeho kapitalu atd. atd. je toho strasne vela. Filip samzrejme nedokazem pracovat s miliardami ale miliony ok. aby sa to dokazalo garantovat. a nebyvaju vzdy len plusy bez toho to nejde. ale kedze je to rozlozene – minusy su strasne malicke v priemere k pomeru plusov su to nasobky. Garancie mozem vysvetlit do emailu. kedze je to administrativne narocne s kapitalom pod 50k usd nepracujem a tiez momentalne som plny na 3-6 mes. kedze teraz viac pracujem s investorom z dubaia. snazim sa drzat presny pomer mojeho kapitalu. FILIP este budes o mne pocut….o par mes.rokov… S touto debatou tu koncim…lebo vidim ze zavist na cz a sk je sport. haha Ponzi to nieje-to je nezmysel ktory spoznam za par chvil. ja mozem dolozit vypisy mojich trading uctov… ale nechajme to tak…… zaradte ma medzi lusrov a klamarov mne to nevadi-objem kapitalu z cz-sk mam len 5%.

 18. Zdravim.Konecne jsem narazila na stranku, kde se resi problem, ktery me vazne zajima. A treba mi i poradite…Zajimam se delsi dobu o to, kam bych investovala penize. neni jich moc, ale nerada bych je nechala lezet v bance na ucte s minimalnim urokem. nehlede k tomu,ze zjistovat veci ohledne jineho vynosu je mnohem zajimavejsi. Zatim jsem se predevsim soustredila na pronajem. Poridila jsem maly byt v Praze jako investici. neni to spatne,mam ho asi 5let a zatim snad ani den nebyl byt prazdny.Avsak kdyz clovek odecte to,co nekteri najemnici rozbiji ( upozornuji,ze nejsem prubojny clovek, a tak se vetsinou s nima nehadam a poridim vec novou ),jak se postupne mnou zrenovovany byt vybydluje a pak zaplatis dan a moc toho nezbyde.tam je spis fajn ta jistota,ze v Praze se byt pronajme.Ale samozrejme vim,ze narazit na nesolidniho najmemce muzes kdekoli.Tuhle investici si asi zatim necham,menit to nebudu.Ale ted mam dalsi penize na investici a premyslim,jak s nimi nalozim.jak je psano v clanku nahore, tak dobre se zdaji byt garaze. Koupis,pronajmes a cekas na penize.v pripade neobsazeni je ztrata minimalni.jenze….netusim,kde bych vubec mela garaz koupit.Zda se mi jich v nabidkach nejak moc:-) Pokud mate nejaky dobry tip,sem s nim:-).Pak jeste uvazuji o pronajmu bytu v mensim meste.mam moznost koupit byt cca za 500-700tis.Ale vaham.Tam, uz je to s neobsazenim horsi.tak vaham..Ale ve finale kdyz si vezmete vynos z Prahy, kde mam cca cisteho 4tisice.tak z mensiho mesta ( ale nejmene nad 20tis obyvatel a mesto s nizkou nezamestnanosti), tak tam by mohly byt tak 3tis az 3500kc cisteho.a naklady na porizeni jsou mene jako polovicni..Neco malo jsem investovala do zlata a stribra.Povazuji stribro za lepsi investici a premyslim,zda nemam investovat vice.Omlouvam se a upozornuji, ze jsem uplny amater a dnes poprve se s nekym vlastne delim se svymi naozry a uvahami.Privitam kazdou radu a nazor.Dik

 19. Muze mi někdo poslat kontakt na fedor maly.
  mel bych pro neho klienta.

 20. KUPIM CCA 200KG ZLATA NEBO 40KG PLATINY MOZNO I PO CASTECH. TIEZ AKO PREVODEM Z BU NA DORUCITELA. PLATBA PRES AUT DEV PRO
  BEZNYCH MENACH. NABIDKY PRE MA PISTE TU. VDAKA

 21. 18% ak niekto slľubuje garantovaných = podvod. Robí­m dosť dlho na kapitálových trhoch aby som vedel, že takéto niečo je podvod. O čo dotyčnému ide? Jednoduché, potrebuje si zohnať hejlov , ktorí­ mu zveria peniaze na “ investí­cie“.

 22. Já osobně tomuto odvětví­ trhu bohužel také moc nerozumí­m, proto jsem si taky byla nucena (respektive bylo to pro mě asi nejlepší­ a nejlogičtější­ řešení­) nají­t finanční­ho poradce v oblasti investic, kterého jsem nakonec ulovila ve firmě GTI, která má už několik let zkušeností­. Nicméně nikdy mi nenabí­zeli garantovaných 18% procent. I já, ačkoli tomu pří­liš nerozumí­m, jsem si jistá, že taková garance prostě z logického hlediska není­ možná.

 23. Já jedu v akcií­ch. Nakupuji silné firmy v krizi ala Buffet. Naví­c do toho zohledňuji situaci na komoditní­ch trzí­ch a na forexu. Pokud je levný dolar a určitý segment trhu padá kvůli ní­zkým cenám komodit, vyhledávám podhodnocené firmy, kterým se i za těchto těžkých podmí­nek daří­ a nakupuji popř. ředí­m. Pokud je dolar drahý, přestávám investovat do akcií­ v USA a hledám pří­ležitosti u nás (většinou pení­ze utratí­m ve vlastní­ firmě). O těch garáží­ch také uvažuji a už se poohlí­ží­m.

 24. Asi nejzají­mavější­ jsou penny stocks, sice je velký odpad, ale při dobrym vyhodnocení­ to jde.

 25. ja jsem resil investice u ferratum tim p2p zusobem a zatim jsem spokojenej. 🙂 vychazi to moc dobre

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *