Jak (pasivně) investovat s dvouciferným ročním výnosem?

Zajímavá otázka v nadpisu, že? Pojďme si takto během pátku, což je vlastně malá sobota, udělat mentální cvičení na téma jak investovat řekněme 1 až 10 miliónů korun českých a získat co nejvyšší výnos a zároveň rozumnou bezpečnost investice (z podstaty věci je to protimluv, ale asi je logické, že nikdo nechce o svoji investici přijít). Předpokládejme, že pomyslná částka k investováná je v hotovosti a chceme „pasivní“ příjem ve smyslu co největší nezávislosti investice/výnosu na našem času/úsilí, naopak neuvažujeme, že budeme s investovanou částkou aktivně podnikat (ve smyslu práce na poloviční nebo plný úvazek).

Upozorňuju, že souhlasím s Johnovou filozofií u účelu investování – nechápu investování jako vydělávání peněz, ale jako prostředek k udržení peněz resp. jejich hodnoty vydělaných podnikáním.

Zajímají mě vaše osobní zkušenosti, ne teorie které jste se dočetli v knihách od Kiyosakiho, chci slyšet skutečně zkušenosti z praxe, ne praxí nepodložené názory nebo dojmy, zkvalitní to diskusi.

Sám jsem nevymyslel nic kromě nemovitostí (resp. nic etického, jinak např. půjčování peněz se zajištěním je super biz), u nás v Sudetech mám sám cca 6,5 – 15% roční výnos. Nejvíce lze vyvařit na mých oblíbených garážích, ale je tam ten elementární problém s hrozně prťavým nominálem (měsíční výnos z pronájmu kolem 1000 Kč) a i s nákupem (je potřeba nalézt garáže ke koupi za dobrou cenu, musí se připravit paperwork, odhad, daň z převodu nemovitosti, najít nájemce, atd.). Na druhou stranu mám u garáží štěstí na dlouhodobě nájemníky a funguje to doslova jako Adsense – nikdo po mně nic nechce a prachy chodí jako hodinky každý měsíc nebo i na 3 měsíce dopředu na účet, jednou ročně zaplatím pojistku a fakturu za elektřinu.

Na jednom bytu koupeném v dražbě dělám 12% ročně (a to jsou v kupní ceně započítány i pozemky, které mají hodnotu podobnou jako byt, ale přirozeně z nich není žádný výnos), na druhou stranu byly s bytem velké starosti a nervy (a ještě můžou teoreticky být), takže kdybych do výnosu započítal i hodnotu svého času, tak by byl výnos jednociferný (a kdybych věděl jak to bude vše probíhat, tak bych do toho podruhé nešel). Polyfunkční dům v Teplákově mi dělá cca 6,5% – 8% podle obsazenosti, je tam problém sehnat perspektivní nájemce pro prodejny / kanceláře, naopak pronájem bytů je stabilní.

U nás v Sudetech se nyní objevují činžovní domy s 7-8 byty (někdy před rekonstrukcí, někdy s částečnou rekonstrukcí, někdy po rekonstrukci), kde lze reálně dosáhnout výnos 9% (roční výnos z jednoho bytu reálně od cca 60 tisíc korun), což mi přijde celkem zajímavé (z jednoho domu tak ročně získáte 400k-500k Kč). Při vhodně nastavených podmínkách a ceně lze sehnat solidní nájemníky, v poslední době jsou hitem důchodci. Sám mám jeden pár seniorů v nájmu a jsou zlatí, stejně tak jako moji známí, kteří vlastní nemovitosti. Důchodci mají důchod (stálý, garantovaný příjem), jsou většinou slušní, nehluční, zodpovědní, no zkrátka landlordův sen. Důchodci mají jediné specifikum – zpravidla nedají dohromady více než jednu kauci, někdy ani to. I přesto jsem ale zatím neslyšel negativní zkušenost na nájemníky-důchodce s komečním nájemným (důchodci – reguláči bývají naopak zcela opačná story).


*** Pro shánění levného stavebního materiálu a solidních řemeslníků doporučuji web DobraPoptavka.cz


Nakonec postřeh, který jsem slyšel v rozhovoru s jedním borcem z Penty (významná slovensko-česká private equity skupina – např. Žabka nebo lékárny Dr. Max) na Motejlek.tv – tvrdil, že cílem Penty je dosáhnout 20% zhodnocení investovaného kapitálu ročně (a to se sakra snaží, mají spoustu hotovosti, aktivně to manažují).

Do čeho investujete vy a jak své investice hodnotíte?

76 komentářů u „Jak (pasivně) investovat s dvouciferným ročním výnosem?

 1. ja ukladam prachy do cezu
  vzdy kdyz klesne akcie pod 700 nakupuju (zrovna vcera jsem dokupoval)
  stabilni vyplata dividendy – ikdyz tenhle rok byl pokles, ale dividendy se budou platit porad protoze stat s tim pocita a do budoucna vidim pekny rust ceny – dostavba temelina atd atd

 2. Hele zrovna to taky řeším, kam jako ulejt cash, na účtě se mi válí nižší stovky tisíc a set sakra to nechci mít v bance – bankám totiž nevěřím! Už mám jedno parkovací stání, asi 2 roky a za tu dobu jeho cena stoupla cca. o 20% a je tam dobrej výhled. Koupil jsem ho za 157.000 Kč a je v Praze přímo u metra (slovy přímo rozuměj to, že když vyjdeš z garáže stojíš 10m před vstupem do stanice metra…

  Uvažoval jsem teď o koupi dalšího bytu na hypo pro sebe, ale stále do toho nechci jít, protože se moje situace s bydlením může rychle změnit, zatím žiju sám, ale to taky nemusí být nadosmrti. Navíc je těžké najít dobrý byt za rozumnou cenu s rozumnou dopravní dostupností v Praze… V Praze se furt vyplatí skoro více pronajímat. Když jsem se tak díval na byty, tak když je to hezký zrekonstruovaný byt = na pronájem, když je to pastýřka v původním stavu = k prodeji.

  Takže zrovna teď uvažuji o koupi další garáže. Problém garáže je ten, že najít nájemce trvá třeba měsíc i dva, nestačí dát jen dobrou cenu jako u bytů. Ale už třeba mám nájemce parkovacího stání a je relativně spolehlivý, o nic se vlastně nestarám, prachy chodí atd…

  Jinak ty garáže v Praze na nájmu + zhodnocení dělají tak 10-14% ročně, když dobře koupíš… Alespoň to takhle bylo za poslední 2 roky a ty jak všichni víme byly tak trošku slabší na růst nemovitostí…

 3. Ještě jsem nic nevydělal nemůžu investovat:-) To je důvod, proč bohatí bohatnou a chudí jsou pořád chudí. Nejtěžší je prostě ten první mega no…

 4. Martin: Takže parkovací stání OK? Na minulém blogu jsi psal, že jsi to chtěl prodat a nicmoc z toho nebylo.

 5. jedu v bytech. koupil jsem pár bytů s regulovaným nájemným i s nájemníky s dekretem před cca 7 lety, těsně před začátkem deregulace. postupně všichni při zákonném zvedání nájmů byty opustili, a to jsem je nijak nešikanoval (jen v jednom případě soudy s nájemcem, který napadlo výpověď za neplacení nájmu). původně byl výnos vcelku nízký, dnes jsem na cca 8 – 18 % p.a. bez započítání vlastního času jebání se s řešením občasných provozních záležitostí a sháněním nájemníků. pokud nájemník odejde, při troše snahy je byt vždy pronajat za 0 – 3 měsíce.
  jediný zásadní problém je, že nám dva odešlí regulování nájemníci dluží celkem docela velkou raketu, kolem 150.000, z větší části nedobytnou. ti dekretáři jsou fakt problém, jejich mentalita je na úrovni oslů. všichni měli možnost si několikrát během posledních 20 let byty odkoupit za naprostý pakatel, nicméně pro ně byla ideální cena 0,- Kč nebo si dokonce rovnou mysleli, že byty jsou prostě jejich a nikdo jim je nemusí vzít. a že jim nikdo nemůže zvýšit nájem ani inkaso. a že se budou donekonečna proti všemu odvolávat a výpovědi zažalovávat, proti všem návrhům platebních příkazů podávat odpor, prostě oddálit platbu všech dluhů a důsledků vlastní historické čiročiré idiocie. prostě živoucí komunismus. tyhle zmrdy střílet.
  sorry, že jsem se tak rozepsal, málokdo tohleto chápe… 😉

 6. Když už tak voláš po etice investování, tak by mě zajímalo, nakolik je etická koupě nemovitosti v dražbě a následné vyhazování nájemníků na ulici..

  Ceny v dražbách jsou hezké, ale zajímalo by mě, jaké se s tím pojí problémy (jak rychle rozhodují soudy), jaké to nese náklady a hlavně, co to udělá s karmou?

 7. No já s těma bytama pořád nevím, jestli je to úplně tak pasivní příjem. Člověk se s tím nejdřív jebe, aby nakoupil za co nejlevněji, samozřejmě potom to musí většinou rekonstruovat, což je další čas. Potom shání nájemce (asi nejjednodušší) a potom řeší problémy po nájemnících. Nevím, jestli to za těch cca 9 až 10 % stojí. Podle mě moc práce za velmi konzervativní zhodnocení.

 8. Souhlas, ale co jiného? Akcie považuju za obdobu gamblingu, spořící účet s 2% PA nemá snad ani smysl zmiňovat.

 9. Dražil jsem prázdný byt, majitel bydlel jinde, takže no harm, do dražeb ale už nepůjdu, možná s výjimkou nějaké garáže.

 10. No nevím. Stání jsou imho blbá v tom, že si tam lidé narozdíl od garáží nemůžou kramařit (uložení pneu, lyže, nějaký nepotřebný bordel z bytu, …), odhaduju že u stání budou nezanedbatelné poplatky za služby (u garáží je to nula až 500 ročně).

 11. Mam nakoupeny dluhopisy CPI, cca 7 – 8% rocne v CZK. Pak pujcky znamym samozrejme s rucitelem cca 12% p.a. Rozhoduji se ke koupi nejakeho dluhopisoveho ETF (HYG, JNK apod.) s pravidelnou mesicni vyplatou dividend (po zdaneni ale nic moc cca 6% p.a a expozice v USD). Byty ano, ale ne jednotlive… nejlepe cinzovni dum.

 12. Nemovitosti zatím fungují pořád nejlépe. Koupit levně malý starý byt v lokalitě s dobrou dostupností a vybaveností, zrekonstruovat a prodat. Výnos 10 – 15% (časově se to převážně vždy dá celé zvládnout do roka). Pronájem se neosvědčil, jsou s tím dlouhodobé starosti. Raději koupit prodat a otáčet dále.

 13. 5: To ti musi byt jasne, ze timhle zpusobem (20%) nemohli ty penize ziskat.

 14. Vidim to uplne stejne jako ty, Fandore. Sporici ucet totalni vysmech, akcie je loterie. Ja jedu taky v nemovitostech, nic lepsiho jsem nevymyslel, ale taky me to stve a rad bych sel do neceho jineho. Vyjma toho delam teda jeste v hodne malym objemu pujcky, ale prave jen znamym. Jisteni jen pres smenku. Clovek musi byt osobne lety praxe provereny, jinak bych do toho asi nesel. A takovych lidi, co znam a co potrebuji pujcit, zas tolik neni.
  Nemovitosti – u me ty garaze vedou na plne care. Mam jich hafo, v ruznych mestech. Paradoxne nejvetsi propadak jsou ty v Praze. To jsem si vymyslel tak pred rokem jako zatim posledni kousek a to je teda vec. ROI tam mam usmudlanych cca. 7 proc. Jsou v Praze Vrsovicich, v civilizaci – zadny mimo! Nikdy byl neveril, jaky bude problem je pronajmout. To do dneska nechapu. V kazde sudetacke prdelce zdaleka takovy problem nemam. K prelomu roku tam zas jednu budu mit volnou – kdyby nahodou nekdo mel zajem si ji tam pronajmout, ozvete se 🙂
  Bezny ROI v garazich v sudetech mam 8-11 proc. To uz jde. Problemy temer zadny, to slape krasne. Ale musi si clovek vybirat zajimavy kousky, znalost lokality nutnou podminkou. Mam jednu garaz v drazby, tam je krasny ROI 17 proc. a takovy maly paradox, ze muj najemnik je byvaly (exekuovany) majitel te garaze. Byl to risk, ale svete div se, zadne problemy s nim nemam 🙂
  A pak mam jeden vetsi byt v krajskem meste mimo sudety. Tam je teda vyhoda jen to, ze jde vic penez najednou, ne tak po troskach, jako u tech garazi. Ale teda ROI 4.5 proc., pff, nekde je chyba:) Asi v tom, ze jsem ten byt kupoval jeste pred tou slavnou krizi, jeho hodnota je nyni o mnoho nizsi nez ma nakupni 🙁

 15. Díky za dobrý komentář. S tou klesající hodnotou nemovitostí to mám podobně, barák v Teplákově je teď tak milion mínus tržní hodnota oproti tomu co jsem do toho dal, ale zase tak mě to nevadí, protože mám v plánu nechat si ho nejspíš napořád. Byty v krajských a větších městech nejsou imho moc dobrý deal vzhledem k výši výnosu pokud v nich neplánuješ bydlet, na druhou stranu pokud chceš opravdu kvalitní nemovitost (z pohledu pronajmutelnosti), tak menší byt ve slušné části Prahy je tutovka. Pro ty více za vodou potom pražský činžák, to může živit rodinu po mnoho generací (pokud ovšem nebudou potomci pičusové podobně jako někteří restituenti co prodávali po revoluci nejen činžáky za suchý z nosu).

  Zajímalo by mě kolik řádově garáží máš a jak ti jde „škálování“ resp. jaký v tom máš systém a kolik máš / měl si u garáží problémových nájemníků? Já jsem u garáží vystřídal zatím 4 nájemníky (z toho dva byly firmy) a vše bez nejmenších problémů. Naopak otec má s neplatiči u garáží celkem problémy.

 16. Přiznám se, že uvedený postup s koupí, rekonstrukcí a prodejem malého bytu mi přijde jako krajně nešťastný, zvlášť za 10-15% zisk. Jednak to nemá s investováním nic moc společného, je to normální podnikání a úsilí za 100-300 tis. korun (navíc před zdaněním!) značné.

 17. Snazim se sem postnout jeste jeden delsi komentar, ale nic …. po odeslani stranky nenapisou zadnou chybu, ale komentar se zde neobjevi. Kdyz se ho snazim postnout jeste jednou, system o tom prvnim postu vi, ze prej je ten druhy duplicitni.

 18. To je sranda pánové! Internetová elita investuje do garáží, já se tomu teda nesměju, ale čekal jsem tu nějaké kreativnější kousky 😀
  Kdo říká, že jsou akcie hazard, se nikdy nepotkal s indexem v delším období než 1 rok..
  A nezapomeňte na inflacik,když se tady šermujete s % 🙂

  Zkuste aspoň tu zemědělskou pudu hoši!

  Jinak s tím Johnovým článkem moc nesouhlasím…ok, udržet hodnotu, ale investování by mělo být právě o navyšování, když už neseme spojené riziko, tak si přece něco sladkého zasloužíme.

 19. midasify) No, já se za internetovou elitu nikdy nepovažoval, jsem jen provinční línej živnostníček. Jinak se snažím investovat samozřejmě i pro výnos, ale je jasné, že klasickým podnikáním / prací lze peníze zhodnotit v jiných řádech než na úrovni 10 procent ročně. Problém je ale ve chvíli, když se člověku z různých důvodů nechce investovat do core podnikání a radši jde na jistotu, což jsou třeba ty nemovitost.

 20. Prijde me ze ty komentare o akciich ala hazard, loterie apod jsou od lidi kteri se nikdy neobtezovali na nic vic nez precist si clanky v novinach od stejne informovanych lidi.

  Akcie neni nic jineho nez podil na firme a investovat do nich by se melo v dlouhodobem horizontu – idealne nekonecno jako treba Buffet. Lidi na tom prodelavaj kalhoty prave proto ze kupuji nahore a pri krizi prodaji. A nebo se snazi kratkodobe spekulovat na coz nemaji informace.

  V dlouhodobem horizontu jsou akcie 8% rocni zisk + dividendy. A pokud nakupujes indexy ruznych zemi tak jedina sance jak tou „loterii“ dlouhodobe prodelat je ze cely svet pujde do prdele. V tomto pripade vam lidi sice porad budou chtit bydlet v bytech nebo klidne i garazi, ale nevim cim vam zaplatej.

  Ziju v Australii a zdejsi index 200 nejvetsich firem ma dividendu pres 5% (+ tax kredity ale to je na dele). Najde se tu hodne dospelych spolecnosti s valuaci miliard $ s dividendou 8+%. Kdyz k tomu pripoctu rychle rostouci populaci, ohromne nerostne bohatstvi, silici AUD … Emergin markets jsou sice vetsi riziko s vyssi fluktuaci ale jako dlouhodoba zalezitost taky zajimava.

 21. In long term we are all dead. Co se týče Buffeta, tak on se na jednu stranu tváří jako long term investor, ale jeho firmy se už tak moc nechovají. Je to takovej poloviční bullshit.

  Moje otázka je: Kde sháníte ty garáže? Mimo dražbu – to nechci. Přemýšlím, že bych to zkusil v Brně.

 22. Kde sehnat garáž ? co třeba na realitních servrech ? jen na Srealitách je v Brně přes 100 garáží k prodeji….

 23. Ino od vcera jeste premyslim o tve otazce a fakt to neni sranda 🙂 Premyslim o dalsich moznostech…ale pokud chce clovek podstoupit velmi nizke riziko, tak mu asi moc jinych moznosti nez nemovitosti nezbyva, zemedelska pudam, ale v tom clovek musi trosku umet chodit (u nas v teplakove se obcas neco najde)..pak tu mame investovani do kovu (myslim fyzicky). Zajimave jsou treba zlate mince (hodnota zlata plus sberatelska)..osobne mam rad i stribrne (lepe se delaji serie).. zmine akcie, zas takovy hazard nejsou, ale popravde pokud tomu moc nerozumis nesel bych do toho, a to z duvodu, ze zdejsi profi brokeri jsou sebranka vydelavajici na spreadech a ne na vynosu klienta…navic jejich odbornost je zalostna.. Co je docela zajimavy, otevreni sporiciho uctu v zahranici, tam mas obcas docela jine sazby,nicmene porad je problem kurzove riziko a chce to mit po ceste vhodnou zemi..
  Asi udelam nejaky seznam investicnich prilezitosti 🙂

 24. V tom, že dobře nakoupené nemovitosti jsou dlouhodobě nejlepším řešením se asi všichni shodneme. Máte je ale vůbec v plánu někdy zase prodat? Nebo je to u všech taková „doživotní pojistka“?
  V takovém případě bych do diskuze vůbec nepletl spořící účet, protože dostupnost těch prostředků je úplně jiná než u byt/činžáku. Pokud víte někdo o lepším způsobu, jak uložit např 1M, o kterém vím, že ho budu za rok, možná za dva, ale možná taky za 3 měsíce potřebovat, tak se rád přiučím.

 25. Hatatitla : osobne to chci dozivotne drzet a spis prikupovat. Urcite ne prodavat. Ja taky vim, ze ty penize v tom ulozene nebudu nutne a rychle potrebovat (pro takove urcely mam penize jine). Proto pro tve ucely bych bral klidne ten sporici ucet / TV. Na webtrhu jsem ted zachytil zminku o standardne pojistene Rusko Evropske bance, ktera nabizi 4.4%. A to uz je preci jen neco, o cem stoji za to popremyslet – pokud ty penize chci mit nejak vice k dispozici, az je budu z niceho nic potrebovat.

 26. Nemovitosti jsou stále alespoň nějaká jistota. Dnešní peníze – papírky nejsou již ničím kryté, zlatem apod. a v případě padnutí měny komodity jako zlato, drahé obrazy, nemovitosti tím hodnotu extrémně neztratí. Pronajímám chalupu, tento byznys stále v ČR roste, je s tím ale spojeno dost práce, stojí to čas občas i nervy s nájemníky a dle lokality to je nebo není jen sezónní záležitost léto/zima. Roi jen tak 4-5%. Chystám se rekonstruovat malý RD – nákup byl do 200t. v menším městě, rekonstrukce náklady cca. 300t., prodej by mohl být 900t.-1,2m. Koupit byt zvažuju…stále na vážkách…když už tak 1+1 nebo max. 2+kk, nejlepší na pronajímání.

 27. Trochu z jineho soudku, se kterym mam zkusenost

  1. Vypisovani naked call/put opci – funguje podobne jako byznys pojistoven, dobry rok je cca +30%, je to konzistentni. Idealni u nekolika firem sledovanych dlouhodobe a vyuzivani excesu v cenach.
  2. Korporatni dluhopisy mensich firem – dnes 10-12% u fundamentalne slusnych firem
  3. Capital structure arbitrage – (long debt/short equity), 20-40%, nekonzistentni ale zajimave
  4. Development pud – 15% v roli financniho investora

  Bohuzel krome toho posledniho nejde o pasivni pristup k investovani, je potreba se to postupne ucit, venovat cas orientaci ve fundamentech. Zacit se to ucit s miliony vetsinou nevede k nicemu hezkemu.

 28. Nerozumím tomu, ale jak je to s pronájmem např. kanclů firmám? Přijde mi to lepší než byty, nebo se pletu? Firmu klidně vyhodím bez morální újmy, asi neničí prostory, nemá důvod a zaměstatnancům je to jedno. Bez problémů by měla platit.

  Ale nevím jak jsou kancelářské prostory dostupné a jak je to s daněmi. Asi se to musí přiznávat, protože firmy budou chtít doklad?

  Díky za odpověď.

 29. Když se necítím na investování, jak hrozné je nechat hnít peníze na spořícím účtu s cca 2,4 % úrokem?

 30. Investice do nemovitostí je poměrně časově náročná záležitost. Navíc teoretických výnosů je obtížné dosáhnout kvůli možné neobsazenosti objektu, případně nutnosti průběžné renovace.
  Investice s vyšším zhodnocením obecně nesou vyšší míru rizika a zároveň nároky (čas) na znalost daného prostředí.
  Jako alternativu bych viděl státní dluhopisy. Poslední emise českých spořících dluhopisů s výnosem 3,41 % p.a. na pětiletém dluhopisu se mi jeví jako velice bezpečná a měla by udržet hodnotu prostředků. Další emise bude pravděpodobně v polovině příštího roku.
  http://www.sporit.eu/news/ministerstvo-financi-nabidne-obcanum-dalsi-sporici-dluhopisy-naposledy-s-danovym-zvyhodnenim-/

 31. Tož Alfréde, inflace bude za 2012 někde kolem 3%, tak si to spočti, kolik si naspoříš… 🙂 Jinak jsem si u Fio otevřel e-Broker a když mám v továrně na zlo chvilku čas mezi napsáním nějakého toho podání, tak si otevřu http://finance.google.com, čtu si a občas něco koupím/prodám. Kolega si otvírá sport.cz a Fortunu a jsme asi tak na stejno. Respektive oba tvrdíme, že jsme v plusu a kdykoliv můžeme přestat. 🙂 … Ba ne, já to samozřejmě počítám a od května jsem asi 13% plus, což je sice dobrý, ale vzhledem k tomu jak málo tomu (si?) věřím a jak malou část peněz jsem tam na začátku nalil je těch 13% super na papíře, ale jen taková almužnička v reálu…

 32. to Andre: male kancelare se ted pronajimaji za suchy z nosu a v krizi se pronajimaji mnohem hur nez byty … mne osobne prijdou mnohem zajimavejsi obchodni prostory, i kdyz i pro ne plati to co pro kancelare a krizi

  treba tohle je vec o ktery bych uvazoval, kdybych chtel utopit penize v nemovitostech
  http://www.sreality.cz/detail/prodej/komercni/obchodni-prostory/brno-zidenice-bubenickova/3967849308

  neni nad to mit na stary kolena vlastni trafiku 🙂

  jinak Fandor se mel hned na zacatku zminit o jakem horizontu investovani uvazuje, protoze je fakt rozdil investovant na mesic, rok, pet let, nebo do duchodu 🙂

 33. Jednině fyzické zlato, jediný skutečný uchovatel hodnoty (o to ti jde, tuším) aktuálně posledních deset let s ročním zhodnocením několika desítek procent. Rozhodně nebrat stříbro, je to napůl průmyslový kov, který může být zasažen krizí. Zlato pouze investiční, mince = +20% DPH, v okamžiku investice přicházíš o 20%, tzv. sběratelská a umělecká hodnota je jakési fluidum, kdy zlato mnohdy i o 50% přeplácíš, ale budeš li se ho potřebovat zbavit, nikdo ti to nezaplatí.

  Zemědělské půda, je ji stále méně a populace roste, s tím souvisí hnojiva a pitná voda. Jen na těchto komoditách je tolik přípežitostí, že není co řešit.

 34. No, problém je v tom, že to není investice s pravidelným výnosem, výnos se realizuje jedině při prodeji a nejsem si jist jaká je skutečná likvidita.

 35. Dluhopisy nejsou špatné, ale na českém trhu lze najít i „spořáky/termíňáky“ s podobným zhodnocením (např. produkt Clear Deal od J&T). Nicméně problém je pořád v tom, ze 3-4 procenta je děsně málo.

 36. Kanclů, třeba u nás v Teplákově, je brutální přetlak, najít solidní nájemníky (resp. vůbec nějaké nájemníky) je dost těžké, zvlášť pokud nemáš áčkové kanceláře (po rekonstrukci, strukturovaná kabeláž, klimatizace, …). Myslím, že v Praze to bude podobné.

  A jinak ta poznámka s daněmi a dokladem je myšlena jako vtip nebo jak?

 37. Kde se dá dozvědět více o korporátních dluhopisech, případně je nakoupit?

 38. fandor: Blbě jsem to napsal. Třeba, kdybych pronajímal jednu garáž/byt, tak bych mohl vybírat nájem v hotovosti přímo od nájemníka a finančák by teoreticky nemusel nic vědět. 🙂

  Což u seriozního byznysu s několika byty není možné.

 39. Andre: my jsme meli kdysi pronajatej druzstevni byt a majitele nekdo naprasil na FU a ten pak s prosikem po roce volal, celej nestastnej, jak to bude resit … a tak stejne ja mel pronajatej dum, majiteli jsem to platil cash a kdyz na konci najmu vztah zaskripal skrz kauce, tak jsem ho taktne upozornil, ze se muzeme sejit na FU a doresit to tam … takze nedoporucuji ani u blbe garaze 🙂

 40. Co byste doporučili devatenáctiletému studentovi, který má našetřeno nějakých 300k CZK? Mám docela solidní zaměstnání (Už teď 60k při osmi hodinách denně bez víkendů).

  Nebo se úplně vysrat na nějaký investování, a procestovat to, dokud jsem mladej?

 41. TO Roman: Omyl, osvobozené od DPH je pouze investiční zlato, umění v podobě mincí a jiných forem pseodu zlata zatíženo DPH je, ale v případě prodeje ti kupec zaplatí jen fyzické zlato, to má svou cenu kótovánu a vyděračství státu se nepočítá, zrovnatak jako „umělecké“ stvárnění neznámým mazalem, chceš li uplatnit likviditu např. v zahraniční.

  TO Fandor: Linvidita fyzického zlata je omamžitá, celosvětová a uplatnitelná od posledního frcu v Bronxu až po prestižní investiční dům na Manhetenu.

  U zemědělské půdy se pachtovné (nájemné) obvykle ročně. Vzhelem k tomu, že v ČR prakticky neexistuje neobdělávané pole, odpadá i problém s hledáním nájemníka, ba naopak, často nájemník léta neplatil, takže se při zpětném výběru dá počáteční návratnost dostat hodně nad dvojciferná %. Stejně tak voda (akcie – dividenda), voda rybník – výlov, atd.

  Investovnání, je především o přemýšlení, štve tě, že již 10 let neustále zdražuje plyn, svez se ….

 42. Ivo: Dík, je mi to jasné. 🙂 Také bych to nedělal.

 43. To ROB …..štve tě, že již 10 let neustále zdražuje plyn, svez se ….
  Můžeš to nějak rozvést ?

 44. Fandor – korporátní dluhopisy: http://screener.finance.yahoo.com/bonds.html nebo https://www.zionsdirect.com/.
  Ja to ale takto nedelam. Vetsinou, kdyz narazim na nejakou zajimavou firmu, proverim si ji, seznamim se s jejim byznysem. Kdyz je ta firma zadluzena, podivam se, za kolik se obchoduje jeji dluh. Pak se muzu rozhodnout, jestli koupim equity nebo bond. No a kdyz je nahodou byznys nevalny a dluh vysoky, je to kandidat na dalsi zkoumani a capital structure arbitraz.
  Jinak bych po zkusenostech na trhu doporucil zacinat delat investice do firem prave pres dluhopisy a az nasledne zkouset equity, kde je to riziko vetsi.

 45. Těžaři plynu, přepravci plynu (potrubáři, rejdaři), břidlicový plyn, distributoři plynu, sklady plynu, technické plyny …. chce to přemýšlet, představ si tn bussines, kdo má jakou marži, kde je riziko podnikání, je obor regulovaný státem a jím placenými vyžírkami, ovládají trh odbory, je vykazován stabilní růst atd.

  Není to fak nic těžkého, představ si webstudio A a B. Obě jsou na prodej, obě za podobnou cenu, co tě bude zajímat? Nejspíš – zadlužení, schopné vedení, bussines model, vůdcovství na trhu, nasmlouvané zakázky dopředu, není podnikání postaveno na jednom grafikovi, který může odejít či onemocnět, jak je rozvrstveno portfolio zákazníků (např. statní sektor začne šetřit a jsi bez zakázek) atd.

  Obecně lze říci, že nejlepší obory jsou takové, které si spotřebitel nemůže odepřít, nový nábytek oželím, ale co:
  jídlo – se někde pěstuje (pole), zemědělec chce max výtěžnost (hnojiva), za minimální práci (stroje)
  voda – se někde čistí (technologie, chemie), nějak dopravuje (vodárny)
  energie – se někde vyrábí (výrobce), potřebuje účinné (technologie), a pro výrobní kapacity pohon (uhlí, plyn, jádro)
  zdraví – někdo se stará (nemocnice), diagnostikuje na špičkových (vývoj), přístrojích (výroba) a léčí (léky), pokud možno civilizační a bující nemoce (rak, parkinson, atd.) a má v portfoliu stárnoucí populaci (geriatrika).

  Takovou slohovku zvládne skoro každý, jen se nad tím zamyslet a věcí nezbytných, stále zdražujících nabízejících možnost se svést jsou stovky 🙂

 46. Robe, moc pekna slohovka 😀 A mel bys v soucasne dobe tip na neco konkretniho? Jednak podnik, na kterem se vest (je vubec neco takoveho realne v CR nebo se bavis o zahranici? je CEZ a RWE ta prava volba?) a jednak metoda toho vezeni – akcie? V CR podminkach mi to porad prijde trosku jako loterie. Dluhopisy (vydava je vubec nejaka z tech spolecnosti? Nevim o tom.). Atp. Jeste jedna konkretnejsi slohovka by mohla, dobre se to cte. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *