Jak (pasivně) investovat s dvouciferným roční­m výnosem?

Zají­mavá otázka v nadpisu, že? Pojďme si takto během pátku, což je vlastně malá sobota, udělat mentální­ cvičení­ na téma jak investovat řekněme 1 až 10 miliónů korun českých a zí­skat co nejvyšší­ výnos a zároveň rozumnou bezpečnost investice (z podstaty věci je to protimluv, ale asi je logické, že nikdo nechce o svoji investici přijí­t). Předpokládejme, že pomyslná částka k investováná je v hotovosti a chceme „pasivní­“ pří­jem ve smyslu co největší­ nezávislosti investice/výnosu na našem času/úsilí­, naopak neuvažujeme, že budeme s investovanou částkou aktivně podnikat (ve smyslu práce na poloviční­ nebo plný úvazek).

Upozorňuju, že souhlasí­m s Johnovou filozofií­ u účelu investování­ – nechápu investování­ jako vydělávání­ peněz, ale jako prostředek k udržení­ peněz resp. jejich hodnoty vydělaných podnikání­m.

Zají­mají­ mě vaše osobní­ zkušenosti, ne teorie které jste se dočetli v knihách od Kiyosakiho, chci slyšet skutečně zkušenosti z praxe, ne praxí­ nepodložené názory nebo dojmy, zkvalitní­ to diskusi.

Sám jsem nevymyslel nic kromě nemovitostí­ (resp. nic etického, jinak např. půjčování­ peněz se zajištění­m je super biz), u nás v Sudetech mám sám cca 6,5 – 15% roční­ výnos. Nejví­ce lze vyvařit na mých oblí­bených garáží­ch, ale je tam ten elementární­ problém s hrozně prťavým nominálem (měsí­ční­ výnos z pronájmu kolem 1000 Kč) a i s nákupem (je potřeba nalézt garáže ke koupi za dobrou cenu, musí­ se připravit paperwork, odhad, daň z převodu nemovitosti, nají­t nájemce, atd.). Na druhou stranu mám u garáží­ štěstí­ na dlouhodobě nájemní­ky a funguje to doslova jako Adsense – nikdo po mně nic nechce a prachy chodí­ jako hodinky každý měsí­c nebo i na 3 měsí­ce dopředu na účet, jednou ročně zaplatí­m pojistku a fakturu za elektřinu.

Na jednom bytu koupeném v dražbě dělám 12% ročně (a to jsou v kupní­ ceně započí­tány i pozemky, které mají­ hodnotu podobnou jako byt, ale přirozeně z nich není­ žádný výnos), na druhou stranu byly s bytem velké starosti a nervy (a ještě můžou teoreticky být), takže kdybych do výnosu započí­tal i hodnotu svého času, tak by byl výnos jednociferný (a kdybych věděl jak to bude vše probí­hat, tak bych do toho podruhé nešel). Polyfunkční­ dům v Teplákově mi dělá cca 6,5% – 8% podle obsazenosti, je tam problém sehnat perspektivní­ nájemce pro prodejny / kanceláře, naopak pronájem bytů je stabilní­.

U nás v Sudetech se nyní­ objevují­ činžovní­ domy s 7-8 byty (někdy před rekonstrukcí­, někdy s částečnou rekonstrukcí­, někdy po rekonstrukci), kde lze reálně dosáhnout výnos 9% (roční­ výnos z jednoho bytu reálně od cca 60 tisí­c korun), což mi přijde celkem zají­mavé (z jednoho domu tak ročně zí­skáte 400k-500k Kč). Při vhodně nastavených podmí­nkách a ceně lze sehnat solidní­ nájemní­ky, v poslední­ době jsou hitem důchodci. Sám mám jeden pár seniorů v nájmu a jsou zlatí­, stejně tak jako moji známí­, kteří­ vlastní­ nemovitosti. Důchodci mají­ důchod (stálý, garantovaný pří­jem), jsou většinou slušní­, nehluční­, zodpovědní­, no zkrátka landlordův sen. Důchodci mají­ jediné specifikum – zpravidla nedají­ dohromady ví­ce než jednu kauci, někdy ani to. I přesto jsem ale zatí­m neslyšel negativní­ zkušenost na nájemní­ky-důchodce s komeční­m nájemným (důchodci – reguláči bývají­ naopak zcela opačná story).


*** Pro shánění­ levného stavební­ho materiálu a solidní­ch řemeslní­ků doporučuji web DobraPoptavka.cz


Nakonec postřeh, který jsem slyšel v rozhovoru s jední­m borcem z Penty (významná slovensko-česká private equity skupina – např. Žabka nebo lékárny Dr. Max) na Motejlek.tv – tvrdil, že cí­lem Penty je dosáhnout 20% zhodnocení­ investovaného kapitálu ročně (a to se sakra snaží­, mají­ spoustu hotovosti, aktivně to manažují­).

Do čeho investujete vy a jak své investice hodnotí­te?

76 komentářů u „Jak (pasivně) investovat s dvouciferným roční­m výnosem?

  1. ja ukladam prachy do cezu
    vzdy kdyz klesne akcie pod 700 nakupuju (zrovna vcera jsem dokupoval)
    stabilni vyplata dividendy – ikdyz tenhle rok byl pokles, ale dividendy se budou platit porad protoze stat s tim pocita a do budoucna vidim pekny rust ceny – dostavba temelina atd atd

  2. Hele zrovna to taky řeší­m, kam jako ulejt cash, na účtě se mi válí­ nižší­ stovky tisí­c a set sakra to nechci mí­t v bance – bankám totiž nevěří­m! Už mám jedno parkovací­ stání­, asi 2 roky a za tu dobu jeho cena stoupla cca. o 20% a je tam dobrej výhled. Koupil jsem ho za 157.000 Kč a je v Praze pří­mo u metra (slovy pří­mo rozuměj to, že když vyjdeš z garáže stojí­š 10m před vstupem do stanice metra…

    Uvažoval jsem teď o koupi další­ho bytu na hypo pro sebe, ale stále do toho nechci jí­t, protože se moje situace s bydlení­m může rychle změnit, zatí­m žiju sám, ale to taky nemusí­ být nadosmrti. Naví­c je těžké nají­t dobrý byt za rozumnou cenu s rozumnou dopravní­ dostupností­ v Praze… V Praze se furt vyplatí­ skoro ví­ce pronají­mat. Když jsem se tak dí­val na byty, tak když je to hezký zrekonstruovaný byt = na pronájem, když je to pastýřka v původní­m stavu = k prodeji.

    Takže zrovna teď uvažuji o koupi další­ garáže. Problém garáže je ten, že nají­t nájemce trvá třeba měsí­c i dva, nestačí­ dát jen dobrou cenu jako u bytů. Ale už třeba mám nájemce parkovací­ho stání­ a je relativně spolehlivý, o nic se vlastně nestarám, prachy chodí­ atd…

    Jinak ty garáže v Praze na nájmu + zhodnocení­ dělají­ tak 10-14% ročně, když dobře koupí­š… Alespoň to takhle bylo za poslední­ 2 roky a ty jak všichni ví­me byly tak trošku slabší­ na růst nemovitostí­…

  3. Ještě jsem nic nevydělal nemůžu investovat:-) To je důvod, proč bohatí­ bohatnou a chudí­ jsou pořád chudí­. Nejtěžší­ je prostě ten první­ mega no…

  4. Martin: Takže parkovací­ stání­ OK? Na minulém blogu jsi psal, že jsi to chtěl prodat a nicmoc z toho nebylo.

  5. jedu v bytech. koupil jsem pár bytů s regulovaným nájemným i s nájemní­ky s dekretem před cca 7 lety, těsně před začátkem deregulace. postupně všichni při zákonném zvedání­ nájmů byty opustili, a to jsem je nijak nešikanoval (jen v jednom pří­padě soudy s nájemcem, který napadlo výpověď za neplacení­ nájmu). původně byl výnos vcelku ní­zký, dnes jsem na cca 8 – 18 % p.a. bez započí­tání­ vlastní­ho času jebání­ se s řešení­m občasných provozní­ch záležitostí­ a shánění­m nájemní­ků. pokud nájemní­k odejde, při troše snahy je byt vždy pronajat za 0 – 3 měsí­ce.
    jediný zásadní­ problém je, že nám dva odešlí­ regulování­ nájemní­ci dluží­ celkem docela velkou raketu, kolem 150.000, z větší­ části nedobytnou. ti dekretáři jsou fakt problém, jejich mentalita je na úrovni oslů. všichni měli možnost si několikrát během poslední­ch 20 let byty odkoupit za naprostý pakatel, nicméně pro ně byla ideální­ cena 0,- Kč nebo si dokonce rovnou mysleli, že byty jsou prostě jejich a nikdo jim je nemusí­ vzí­t. a že jim nikdo nemůže zvýšit nájem ani inkaso. a že se budou donekonečna proti všemu odvolávat a výpovědi zažalovávat, proti všem návrhům platební­ch pří­kazů podávat odpor, prostě oddálit platbu všech dluhů a důsledků vlastní­ historické čiročiré idiocie. prostě živoucí­ komunismus. tyhle zmrdy stří­let.
    sorry, že jsem se tak rozepsal, málokdo tohleto chápe… 😉

  6. Když už tak voláš po etice investování­, tak by mě zají­malo, nakolik je etická koupě nemovitosti v dražbě a následné vyhazování­ nájemní­ků na ulici..

    Ceny v dražbách jsou hezké, ale zají­malo by mě, jaké se s tí­m pojí­ problémy (jak rychle rozhodují­ soudy), jaké to nese náklady a hlavně, co to udělá s karmou?

  7. No já s těma bytama pořád neví­m, jestli je to úplně tak pasivní­ pří­jem. Člověk se s tí­m nejdří­v jebe, aby nakoupil za co nejlevněji, samozřejmě potom to musí­ většinou rekonstruovat, což je další­ čas. Potom shání­ nájemce (asi nejjednodušší­) a potom řeší­ problémy po nájemní­cí­ch. Neví­m, jestli to za těch cca 9 až 10 % stojí­. Podle mě moc práce za velmi konzervativní­ zhodnocení­.

  8. Souhlas, ale co jiného? Akcie považuju za obdobu gamblingu, spoří­cí­ účet s 2% PA nemá snad ani smysl zmiňovat.

  9. Dražil jsem prázdný byt, majitel bydlel jinde, takže no harm, do dražeb ale už nepůjdu, možná s výjimkou nějaké garáže.

  10. No neví­m. Stání­ jsou imho blbá v tom, že si tam lidé narozdí­l od garáží­ nemůžou kramařit (uložení­ pneu, lyže, nějaký nepotřebný bordel z bytu, …), odhaduju že u stání­ budou nezanedbatelné poplatky za služby (u garáží­ je to nula až 500 ročně).

  11. Mam nakoupeny dluhopisy CPI, cca 7 – 8% rocne v CZK. Pak pujcky znamym samozrejme s rucitelem cca 12% p.a. Rozhoduji se ke koupi nejakeho dluhopisoveho ETF (HYG, JNK apod.) s pravidelnou mesicni vyplatou dividend (po zdaneni ale nic moc cca 6% p.a a expozice v USD). Byty ano, ale ne jednotlive… nejlepe cinzovni dum.

  12. Nemovitosti zatí­m fungují­ pořád nejlépe. Koupit levně malý starý byt v lokalitě s dobrou dostupností­ a vybaveností­, zrekonstruovat a prodat. Výnos 10 – 15% (časově se to převážně vždy dá celé zvládnout do roka). Pronájem se neosvědčil, jsou s tí­m dlouhodobé starosti. Raději koupit prodat a otáčet dále.

  13. 5: To ti musi byt jasne, ze timhle zpusobem (20%) nemohli ty penize ziskat.

  14. Vidim to uplne stejne jako ty, Fandore. Sporici ucet totalni vysmech, akcie je loterie. Ja jedu taky v nemovitostech, nic lepsiho jsem nevymyslel, ale taky me to stve a rad bych sel do neceho jineho. Vyjma toho delam teda jeste v hodne malym objemu pujcky, ale prave jen znamym. Jisteni jen pres smenku. Clovek musi byt osobne lety praxe provereny, jinak bych do toho asi nesel. A takovych lidi, co znam a co potrebuji pujcit, zas tolik neni.
    Nemovitosti – u me ty garaze vedou na plne care. Mam jich hafo, v ruznych mestech. Paradoxne nejvetsi propadak jsou ty v Praze. To jsem si vymyslel tak pred rokem jako zatim posledni kousek a to je teda vec. ROI tam mam usmudlanych cca. 7 proc. Jsou v Praze Vrsovicich, v civilizaci – zadny mimo! Nikdy byl neveril, jaky bude problem je pronajmout. To do dneska nechapu. V kazde sudetacke prdelce zdaleka takovy problem nemam. K prelomu roku tam zas jednu budu mit volnou – kdyby nahodou nekdo mel zajem si ji tam pronajmout, ozvete se 🙂
    Bezny ROI v garazich v sudetech mam 8-11 proc. To uz jde. Problemy temer zadny, to slape krasne. Ale musi si clovek vybirat zajimavy kousky, znalost lokality nutnou podminkou. Mam jednu garaz v drazby, tam je krasny ROI 17 proc. a takovy maly paradox, ze muj najemnik je byvaly (exekuovany) majitel te garaze. Byl to risk, ale svete div se, zadne problemy s nim nemam 🙂
    A pak mam jeden vetsi byt v krajskem meste mimo sudety. Tam je teda vyhoda jen to, ze jde vic penez najednou, ne tak po troskach, jako u tech garazi. Ale teda ROI 4.5 proc., pff, nekde je chyba:) Asi v tom, ze jsem ten byt kupoval jeste pred tou slavnou krizi, jeho hodnota je nyni o mnoho nizsi nez ma nakupni 🙁

  15. Dí­ky za dobrý komentář. S tou klesají­cí­ hodnotou nemovitostí­ to mám podobně, barák v Teplákově je teď tak milion mí­nus tržní­ hodnota oproti tomu co jsem do toho dal, ale zase tak mě to nevadí­, protože mám v plánu nechat si ho nejspí­š napořád. Byty v krajských a větší­ch městech nejsou imho moc dobrý deal vzhledem k výši výnosu pokud v nich neplánuješ bydlet, na druhou stranu pokud chceš opravdu kvalitní­ nemovitost (z pohledu pronajmutelnosti), tak menší­ byt ve slušné části Prahy je tutovka. Pro ty ví­ce za vodou potom pražský činžák, to může živit rodinu po mnoho generací­ (pokud ovšem nebudou potomci pičusové podobně jako někteří­ restituenti co prodávali po revoluci nejen činžáky za suchý z nosu).

    Zají­malo by mě kolik řádově garáží­ máš a jak ti jde „škálování­“ resp. jaký v tom máš systém a kolik máš / měl si u garáží­ problémových nájemní­ků? Já jsem u garáží­ vystří­dal zatí­m 4 nájemní­ky (z toho dva byly firmy) a vše bez nejmenší­ch problémů. Naopak otec má s neplatiči u garáží­ celkem problémy.

  16. Přiznám se, že uvedený postup s koupí­, rekonstrukcí­ a prodejem malého bytu mi přijde jako krajně nešťastný, zvlášť za 10-15% zisk. Jednak to nemá s investování­m nic moc společného, je to normální­ podnikání­ a úsilí­ za 100-300 tis. korun (naví­c před zdanění­m!) značné.

  17. Snazim se sem postnout jeste jeden delsi komentar, ale nic …. po odeslani stranky nenapisou zadnou chybu, ale komentar se zde neobjevi. Kdyz se ho snazim postnout jeste jednou, system o tom prvnim postu vi, ze prej je ten druhy duplicitni.

  18. To je sranda pánové! Internetová elita investuje do garáží­, já se tomu teda nesměju, ale čekal jsem tu nějaké kreativnější­ kousky 😀
    Kdo ří­ká, že jsou akcie hazard, se nikdy nepotkal s indexem v delší­m období­ než 1 rok..
    A nezapomeňte na inflacik,když se tady šermujete s % 🙂

    Zkuste aspoň tu zemědělskou pudu hoši!

    Jinak s tí­m Johnovým článkem moc nesouhlasí­m…ok, udržet hodnotu, ale investování­ by mělo být právě o navyšování­, když už neseme spojené riziko, tak si přece něco sladkého zaslouží­me.

  19. midasify) No, já se za internetovou elitu nikdy nepovažoval, jsem jen provinční­ lí­nej živnostní­ček. Jinak se snaží­m investovat samozřejmě i pro výnos, ale je jasné, že klasickým podnikání­m / prací­ lze pení­ze zhodnotit v jiných řádech než na úrovni 10 procent ročně. Problém je ale ve chví­li, když se člověku z různých důvodů nechce investovat do core podnikání­ a radši jde na jistotu, což jsou třeba ty nemovitost.

  20. Prijde me ze ty komentare o akciich ala hazard, loterie apod jsou od lidi kteri se nikdy neobtezovali na nic vic nez precist si clanky v novinach od stejne informovanych lidi.

    Akcie neni nic jineho nez podil na firme a investovat do nich by se melo v dlouhodobem horizontu – idealne nekonecno jako treba Buffet. Lidi na tom prodelavaj kalhoty prave proto ze kupuji nahore a pri krizi prodaji. A nebo se snazi kratkodobe spekulovat na coz nemaji informace.

    V dlouhodobem horizontu jsou akcie 8% rocni zisk + dividendy. A pokud nakupujes indexy ruznych zemi tak jedina sance jak tou „loterii“ dlouhodobe prodelat je ze cely svet pujde do prdele. V tomto pripade vam lidi sice porad budou chtit bydlet v bytech nebo klidne i garazi, ale nevim cim vam zaplatej.

    Ziju v Australii a zdejsi index 200 nejvetsich firem ma dividendu pres 5% (+ tax kredity ale to je na dele). Najde se tu hodne dospelych spolecnosti s valuaci miliard $ s dividendou 8+%. Kdyz k tomu pripoctu rychle rostouci populaci, ohromne nerostne bohatstvi, silici AUD … Emergin markets jsou sice vetsi riziko s vyssi fluktuaci ale jako dlouhodoba zalezitost taky zajimava.

  21. In long term we are all dead. Co se týče Buffeta, tak on se na jednu stranu tváří­ jako long term investor, ale jeho firmy se už tak moc nechovají­. Je to takovej poloviční­ bullshit.

    Moje otázka je: Kde shání­te ty garáže? Mimo dražbu – to nechci. Přemýšlí­m, že bych to zkusil v Brně.

  22. Kde sehnat garáž ? co třeba na realitní­ch servrech ? jen na Srealitách je v Brně přes 100 garáží­ k prodeji….

  23. Ino od vcera jeste premyslim o tve otazce a fakt to neni sranda 🙂 Premyslim o dalsich moznostech…ale pokud chce clovek podstoupit velmi nizke riziko, tak mu asi moc jinych moznosti nez nemovitosti nezbyva, zemedelska pudam, ale v tom clovek musi trosku umet chodit (u nas v teplakove se obcas neco najde)..pak tu mame investovani do kovu (myslim fyzicky). Zajimave jsou treba zlate mince (hodnota zlata plus sberatelska)..osobne mam rad i stribrne (lepe se delaji serie).. zmine akcie, zas takovy hazard nejsou, ale popravde pokud tomu moc nerozumis nesel bych do toho, a to z duvodu, ze zdejsi profi brokeri jsou sebranka vydelavajici na spreadech a ne na vynosu klienta…navic jejich odbornost je zalostna.. Co je docela zajimavy, otevreni sporiciho uctu v zahranici, tam mas obcas docela jine sazby,nicmene porad je problem kurzove riziko a chce to mit po ceste vhodnou zemi..
    Asi udelam nejaky seznam investicnich prilezitosti 🙂

  24. V tom, že dobře nakoupené nemovitosti jsou dlouhodobě nejlepší­m řešení­m se asi všichni shodneme. Máte je ale vůbec v plánu někdy zase prodat? Nebo je to u všech taková „doživotní­ pojistka“?
    V takovém pří­padě bych do diskuze vůbec nepletl spoří­cí­ účet, protože dostupnost těch prostředků je úplně jiná než u byt/činžáku. Pokud ví­te někdo o lepší­m způsobu, jak uložit např 1M, o kterém ví­m, že ho budu za rok, možná za dva, ale možná taky za 3 měsí­ce potřebovat, tak se rád přiučí­m.

  25. Hatatitla : osobne to chci dozivotne drzet a spis prikupovat. Urcite ne prodavat. Ja taky vim, ze ty penize v tom ulozene nebudu nutne a rychle potrebovat (pro takove urcely mam penize jine). Proto pro tve ucely bych bral klidne ten sporici ucet / TV. Na webtrhu jsem ted zachytil zminku o standardne pojistene Rusko Evropske bance, ktera nabizi 4.4%. A to uz je preci jen neco, o cem stoji za to popremyslet – pokud ty penize chci mit nejak vice k dispozici, az je budu z niceho nic potrebovat.

  26. Nemovitosti jsou stále alespoň nějaká jistota. Dnešní­ pení­ze – papí­rky nejsou již ničí­m kryté, zlatem apod. a v pří­padě padnutí­ měny komodity jako zlato, drahé obrazy, nemovitosti tí­m hodnotu extrémně neztratí­. Pronají­mám chalupu, tento byznys stále v ČR roste, je s tí­m ale spojeno dost práce, stojí­ to čas občas i nervy s nájemní­ky a dle lokality to je nebo není­ jen sezónní­ záležitost léto/zima. Roi jen tak 4-5%. Chystám se rekonstruovat malý RD – nákup byl do 200t. v menší­m městě, rekonstrukce náklady cca. 300t., prodej by mohl být 900t.-1,2m. Koupit byt zvažuju…stále na vážkách…když už tak 1+1 nebo max. 2+kk, nejlepší­ na pronají­mání­.

  27. Trochu z jineho soudku, se kterym mam zkusenost

    1. Vypisovani naked call/put opci – funguje podobne jako byznys pojistoven, dobry rok je cca +30%, je to konzistentni. Idealni u nekolika firem sledovanych dlouhodobe a vyuzivani excesu v cenach.
    2. Korporatni dluhopisy mensich firem – dnes 10-12% u fundamentalne slusnych firem
    3. Capital structure arbitrage – (long debt/short equity), 20-40%, nekonzistentni ale zajimave
    4. Development pud – 15% v roli financniho investora

    Bohuzel krome toho posledniho nejde o pasivni pristup k investovani, je potreba se to postupne ucit, venovat cas orientaci ve fundamentech. Zacit se to ucit s miliony vetsinou nevede k nicemu hezkemu.

  28. Nerozumí­m tomu, ale jak je to s pronájmem např. kanclů firmám? Přijde mi to lepší­ než byty, nebo se pletu? Firmu klidně vyhodí­m bez morální­ újmy, asi neničí­ prostory, nemá důvod a zaměstatnancům je to jedno. Bez problémů by měla platit.

    Ale neví­m jak jsou kancelářské prostory dostupné a jak je to s daněmi. Asi se to musí­ přiznávat, protože firmy budou chtí­t doklad?

    Dí­ky za odpověď.

  29. Když se necí­tí­m na investování­, jak hrozné je nechat hní­t pení­ze na spoří­cí­m účtu s cca 2,4 % úrokem?

  30. Investice do nemovitostí­ je poměrně časově náročná záležitost. Naví­c teoretických výnosů je obtí­žné dosáhnout kvůli možné neobsazenosti objektu, pří­padně nutnosti průběžné renovace.
    Investice s vyšší­m zhodnocení­m obecně nesou vyšší­ mí­ru rizika a zároveň nároky (čas) na znalost daného prostředí­.
    Jako alternativu bych viděl státní­ dluhopisy. Poslední­ emise českých spoří­cí­ch dluhopisů s výnosem 3,41 % p.a. na pětiletém dluhopisu se mi jeví­ jako velice bezpečná a měla by udržet hodnotu prostředků. Další­ emise bude pravděpodobně v polovině pří­ští­ho roku.
    http://www.sporit.eu/news/ministerstvo-financi-nabidne-obcanum-dalsi-sporici-dluhopisy-naposledy-s-danovym-zvyhodnenim-/

  31. Tož Alfréde, inflace bude za 2012 někde kolem 3%, tak si to spočti, kolik si naspoří­š… 🙂 Jinak jsem si u Fio otevřel e-Broker a když mám v továrně na zlo chvilku čas mezi napsání­m nějakého toho podání­, tak si otevřu http://finance.google.com, čtu si a občas něco koupí­m/prodám. Kolega si otví­rá sport.cz a Fortunu a jsme asi tak na stejno. Respektive oba tvrdí­me, že jsme v plusu a kdykoliv můžeme přestat. 🙂 … Ba ne, já to samozřejmě počí­tám a od května jsem asi 13% plus, což je sice dobrý, ale vzhledem k tomu jak málo tomu (si?) věří­m a jak malou část peněz jsem tam na začátku nalil je těch 13% super na papí­ře, ale jen taková almužnička v reálu…

  32. to Andre: male kancelare se ted pronajimaji za suchy z nosu a v krizi se pronajimaji mnohem hur nez byty … mne osobne prijdou mnohem zajimavejsi obchodni prostory, i kdyz i pro ne plati to co pro kancelare a krizi

    treba tohle je vec o ktery bych uvazoval, kdybych chtel utopit penize v nemovitostech
    http://www.sreality.cz/detail/prodej/komercni/obchodni-prostory/brno-zidenice-bubenickova/3967849308

    neni nad to mit na stary kolena vlastni trafiku 🙂

    jinak Fandor se mel hned na zacatku zminit o jakem horizontu investovani uvazuje, protoze je fakt rozdil investovant na mesic, rok, pet let, nebo do duchodu 🙂

  33. Jednině fyzické zlato, jediný skutečný uchovatel hodnoty (o to ti jde, tuší­m) aktuálně poslední­ch deset let s roční­m zhodnocení­m několika desí­tek procent. Rozhodně nebrat stří­bro, je to napůl průmyslový kov, který může být zasažen krizí­. Zlato pouze investiční­, mince = +20% DPH, v okamžiku investice přichází­š o 20%, tzv. sběratelská a umělecká hodnota je jakési fluidum, kdy zlato mnohdy i o 50% přeplácí­š, ale budeš li se ho potřebovat zbavit, nikdo ti to nezaplatí­.

    Zemědělské půda, je ji stále méně a populace roste, s tí­m souvisí­ hnojiva a pitná voda. Jen na těchto komoditách je tolik pří­pežitostí­, že není­ co řešit.

  34. No, problém je v tom, že to není­ investice s pravidelným výnosem, výnos se realizuje jedině při prodeji a nejsem si jist jaká je skutečná likvidita.

  35. Dluhopisy nejsou špatné, ale na českém trhu lze nají­t i „spořáky/termí­ňáky“ s podobným zhodnocení­m (např. produkt Clear Deal od J&T). Nicméně problém je pořád v tom, ze 3-4 procenta je děsně málo.

  36. Kanclů, třeba u nás v Teplákově, je brutální­ přetlak, nají­t solidní­ nájemní­ky (resp. vůbec nějaké nájemní­ky) je dost těžké, zvlášť pokud nemáš áčkové kanceláře (po rekonstrukci, strukturovaná kabeláž, klimatizace, …). Myslí­m, že v Praze to bude podobné.

    A jinak ta poznámka s daněmi a dokladem je myšlena jako vtip nebo jak?

  37. Kde se dá dozvědět ví­ce o korporátní­ch dluhopisech, pří­padně je nakoupit?

  38. fandor: Blbě jsem to napsal. Třeba, kdybych pronají­mal jednu garáž/byt, tak bych mohl vybí­rat nájem v hotovosti pří­mo od nájemní­ka a finančák by teoreticky nemusel nic vědět. 🙂

    Což u seriozní­ho byznysu s několika byty není­ možné.

  39. Andre: my jsme meli kdysi pronajatej druzstevni byt a majitele nekdo naprasil na FU a ten pak s prosikem po roce volal, celej nestastnej, jak to bude resit … a tak stejne ja mel pronajatej dum, majiteli jsem to platil cash a kdyz na konci najmu vztah zaskripal skrz kauce, tak jsem ho taktne upozornil, ze se muzeme sejit na FU a doresit to tam … takze nedoporucuji ani u blbe garaze 🙂

  40. Co byste doporučili devatenáctiletému studentovi, který má našetřeno nějakých 300k CZK? Mám docela solidní­ zaměstnání­ (Už teď 60k při osmi hodinách denně bez ví­kendů).

    Nebo se úplně vysrat na nějaký investování­, a procestovat to, dokud jsem mladej?

  41. TO Roman: Omyl, osvobozené od DPH je pouze investiční­ zlato, umění­ v podobě mincí­ a jiných forem pseodu zlata zatí­ženo DPH je, ale v pří­padě prodeje ti kupec zaplatí­ jen fyzické zlato, to má svou cenu kótovánu a vyděračství­ státu se nepočí­tá, zrovnatak jako „umělecké“ stvárnění­ neznámým mazalem, chceš li uplatnit likviditu např. v zahraniční­.

    TO Fandor: Linvidita fyzického zlata je omamžitá, celosvětová a uplatnitelná od poslední­ho frcu v Bronxu až po prestižní­ investiční­ dům na Manhetenu.

    U zemědělské půdy se pachtovné (nájemné) obvykle ročně. Vzhelem k tomu, že v ČR prakticky neexistuje neobdělávané pole, odpadá i problém s hledání­m nájemní­ka, ba naopak, často nájemní­k léta neplatil, takže se při zpětném výběru dá počáteční­ návratnost dostat hodně nad dvojciferná %. Stejně tak voda (akcie – dividenda), voda rybní­k – výlov, atd.

    Investovnání­, je předevší­m o přemýšlení­, štve tě, že již 10 let neustále zdražuje plyn, svez se ….

  42. Ivo: Dí­k, je mi to jasné. 🙂 Také bych to nedělal.

  43. To ROB …..štve tě, že již 10 let neustále zdražuje plyn, svez se ….
    Můžeš to nějak rozvést ?

  44. Fandor – korporátní­ dluhopisy: http://screener.finance.yahoo.com/bonds.html nebo https://www.zionsdirect.com/.
    Ja to ale takto nedelam. Vetsinou, kdyz narazim na nejakou zajimavou firmu, proverim si ji, seznamim se s jejim byznysem. Kdyz je ta firma zadluzena, podivam se, za kolik se obchoduje jeji dluh. Pak se muzu rozhodnout, jestli koupim equity nebo bond. No a kdyz je nahodou byznys nevalny a dluh vysoky, je to kandidat na dalsi zkoumani a capital structure arbitraz.
    Jinak bych po zkusenostech na trhu doporucil zacinat delat investice do firem prave pres dluhopisy a az nasledne zkouset equity, kde je to riziko vetsi.

  45. Těžaři plynu, přepravci plynu (potrubáři, rejdaři), břidlicový plyn, distributoři plynu, sklady plynu, technické plyny …. chce to přemýšlet, představ si tn bussines, kdo má jakou marži, kde je riziko podnikání­, je obor regulovaný státem a jí­m placenými vyží­rkami, ovládají­ trh odbory, je vykazován stabilní­ růst atd.

    Není­ to fak nic těžkého, představ si webstudio A a B. Obě jsou na prodej, obě za podobnou cenu, co tě bude zají­mat? Nejspí­š – zadlužení­, schopné vedení­, bussines model, vůdcovství­ na trhu, nasmlouvané zakázky dopředu, není­ podnikání­ postaveno na jednom grafikovi, který může odejí­t či onemocnět, jak je rozvrstveno portfolio zákazní­ků (např. statní­ sektor začne šetřit a jsi bez zakázek) atd.

    Obecně lze ří­ci, že nejlepší­ obory jsou takové, které si spotřebitel nemůže odepří­t, nový nábytek oželí­m, ale co:
    jí­dlo – se někde pěstuje (pole), zemědělec chce max výtěžnost (hnojiva), za minimální­ práci (stroje)
    voda – se někde čistí­ (technologie, chemie), nějak dopravuje (vodárny)
    energie – se někde vyrábí­ (výrobce), potřebuje účinné (technologie), a pro výrobní­ kapacity pohon (uhlí­, plyn, jádro)
    zdraví­ – někdo se stará (nemocnice), diagnostikuje na špičkových (vývoj), pří­strojí­ch (výroba) a léčí­ (léky), pokud možno civilizační­ a bují­cí­ nemoce (rak, parkinson, atd.) a má v portfoliu stárnoucí­ populaci (geriatrika).

    Takovou slohovku zvládne skoro každý, jen se nad tí­m zamyslet a věcí­ nezbytných, stále zdražují­cí­ch nabí­zejí­cí­ch možnost se svést jsou stovky 🙂

  46. Robe, moc pekna slohovka 😀 A mel bys v soucasne dobe tip na neco konkretniho? Jednak podnik, na kterem se vest (je vubec neco takoveho realne v CR nebo se bavis o zahranici? je CEZ a RWE ta prava volba?) a jednak metoda toho vezeni – akcie? V CR podminkach mi to porad prijde trosku jako loterie. Dluhopisy (vydava je vubec nejaka z tech spolecnosti? Nevim o tom.). Atp. Jeste jedna konkretnejsi slohovka by mohla, dobre se to cte. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *