Říká se, že kovářova kobyla chodí často bosa. To ovšem neplatí pro Skrblíka! Od spuštění až do listopadu 2016 jsme měli jeden mrzutý fixní náklad, u kterého jsem měl opravdu silný pocit, že poměr cena/výkon není vůbec dobrý. Šlo náklady za mailing, tedy rozesílání našeho pravidelného newsletteru.
Využívali jsme Mailchimp, který asi není třeba představovat. Mailchimp je velmi dobrý, dobře se integroval s pluginy na sbírání emailů, vše fungovalo, nezaznamenali jsme narozdíl od jiných žádné problémy s blokováním účtu nebo vyhlášeným arogantním Mailchimp supportem, ale to je asi tím, že jedeme rovinu a uživatelé nás nenahlašují. Problém jsem viděl v ceně, nyní bychom platili za Mailchimp 240 USD měsíčně, z této částky lze získat 10% slevu při implementaci two factor authentication, takže jsme na 216 USD resp. cca 5500 Kč. To není málo, zvlášť pokud se to vynásobí třeba několika desítkami měsíců.
Věnoval jsem dost času hledání alternativy a možnosti ušetřit. Zahraniční i české služby konkurující Mailchimpu mají víceméně podobné podmínky a ceny, takže tudy cesta nevedla. Vlastní selfhosted řešení s odesíláním přes vlastni SMTP server (třeba jako pommo) jsem nechtěl, protože rozesíláme emailů už docela dost – stovky tisíc měsíčně, potřebuju co nejvyšší delivery rate a správa selfhosted řešení také není zadarmo, když na to musíte někoho najmout. Selfhosted řešení je voser a já se snažím vosery ve svém životě eliminovat.
Pak jsem narazil na Sendy, což je malý zázrak pro lakomého email marketéra 🙂
Sendy je selfhosted php/mysql aplikace, v podstatě funguje jako interface, který využívá k rozesílání emailů Amazon SES (Simple Email Service), což je robustní emailové řešení od Amazonu. Nevýhodou SES je, že Amazon k tomu nenabízí uživatelsky přívětivé ovládací rozhranní jako je na Mailchimpu, jen API. To lze ale vyřešit právě používáním Sendy, které zajistí rozeslání vašich newsletterů přes Amazon SES a navíc řeší automaticky i mrzutosti jak bounces, complaints, odhlášení, atd. Sendy je placený software, stojí ale jen 59 dolarů.
Výše uvedené řešení má několik obrovských výhod:
1) Směšně nízká cena – $0.10 za 1000 rozeslaných emailů, za Skrblíka nyní měsíčně platíme cca 400 Kč místo 5500 Kč za Mailchimp
2) Pay for what you use model, zaplatíte jen za skutečně odeslané maily, neplatíte ani méně, ani více, je to krásně škálovatelné
3) Delivery rate / kvality rozeslání na úrovni Mailchimpu
4) Super infrastruktura Amazon AWS/SES
5) Sendy ma dobrou podporu různých pluginů nejen do WordPressu na sbírání emailů
6) Zvládne to nainstalovat a zprovoznit i „poučený“ neprogramátor
Sendy s Amazon SES používáme přes 3 měsíce, výsledky (delivery rate, open rate, click rate) jsou totožné jako u rozesílek Mailchimpem, ale za desetinové náklady. Jedinou nevýhodou je, že Sendy neumí hodnotit jednotlivé čtenáře newsletteru, takže se složitě spravuje databáze a je nemožné zjistit (a odmazat neaktivní uživatelé, kteří delší dobu (6+ měsíců) neotevřeli žádný náš email. To snad vyřešíme nějakým hotovým pluginem nebo to necháme připrogramovat.
Vím minimálně o jednom subjektu v ČR, který Amazon SES (s vlastním ovládacím interfacem) intenzivně používal (milióny odeslaných emailů měsíčně) a Amazon je zablokoval, protože trochu „mixovali“ databáze uživatelů a rozesílali jim i něco, k čemu se úplně nepřihlásili, takže uživatelé je začali nahlašovat a onen subjekt to nedokázal úplně věrohodně Amazonu vysvětlit. Podotýkám, že zmíněný subjekt bych neoznačil za spamery.
Možnosti Amazon SES jsou samozřejmě obrovské, včetně spuštění konkurence českému SmartEmailingu (no kdo by nechtěl nachcat do studánky vychcanému Kiršovi?), konkurence Mailchimpu za zlomek ceny už vznikají zde a zde. Samozřejmě u takové služby ale vyvstávají i potenciální problémy, viz odstavec výše.
Uvědomuju si, že pro mnohé mohu/budu tímto postem působit jako Captain Obvious, ale opravdu si připadám, jako bych objevil Ameriku. Tak třeba to někomu pomůže ušetřit nějaký ten zlaťák.
Na WordPressu je dobrý nástroj pro newslettry MailPoet http://www.mailpoet.com/
Také velmi dobře integrovatelný s různými dalšími doplňky a rozesílání přes PHP na hostingu, SMTP nebo služby jako Amazon, Sendgrid, Sparkpost…
Děkuji za tento post. Zkoušel jsem MoonMail a funguje to perfektně!
Ja mám v mailchimpe 7 účtov aby som nikde nepresiahol 2k limit B)
Super! Sendy ale vychází 5x levněji, odhlédneme-li od té jednorázové investice 59 USD za licenci, takže u nějakých pravidelných větších rozesílek se asi vyplatí více 🙂
Asi je to cesta pro extrémní šetřílky, ale mě to už přijde opruz, my bychom těch účtů potřebovali skoro 20 🙂
My vyuzivame MailWizz, az ti Sendy prestabe stacit, tak mrkni na to. U nas Sendy fungovala dobre par let, ale moznosti jsou tam fakt omezene.
A co treba Mailerlite?
Pokud chcete ušetřit a ještě to mít kvalitně automatizované, tak doporučuji najmout email marketéra Jaroslava Husse a používat jeho oblíbený Mautic.
Více informací: http://www.jaroslavhuss.cz/2017/03/09/uvod-do-mauticu/
Pokud jste používali MailChimp jen k rozesílání hromadných e-mailů, pak jste z něj využívali jen třetinu, kterou vám nabízí i konkurenční nástroje. MailChimp dává smysl, pokud využijete další třetinu – Automation (tzn. automaticky odesílané e-maily) a ještě ideálně i poslední třetinu a to je e-commerce – tedy napojení na e-shop. (Třetiny jsou pouze orientační – pro zjednodušení).
Sendy – díky moc! Dnešní dopoledne jsem se trápil s MailChimpem a už ho nechci vidět 🙂
Od postu uběhl již více než rok. Mohu se zeptat, zda jste se Sendy stále spokojeni?
Díky.
Marek: Ano, používáme a jsme velmi spokojeni, pro naše účely je Sendy ve spojení s Amazon SES ideální.