Jak začí­t vydělávat na internetu

Dost často se mě lidé ptají­, jak začí­t vydělávat pení­ze na internetu. Možností­ je mnoho, pokud nemáte moc zkušeností­ a peněz na investice, tak se vyplatí­ začí­t contentovými weby – tak ří­kám informační­m webům zaměřeným na určitou oblast lidského konání­ 😉

Takto může začí­t v podstatě každý gramotný jedinec se základní­ znalostí­ uživání­ PC a internetu (což determinuje určitou inteligenční­ úroveň jedince, i když je pravda, že rozmáhají­cí­ se splátkový prodej dopomohl k počí­tači a internetu i prostému lidu z venkova – speciálně ke sledování­ porna a objednávání­ vzorků čehokoliv zdarma).

Co je k tomu potřeba? V podstatě jen doména (.cz nebo generická, hosting, WordPress). Celé to poří­dite už za cca 800 – 1500 s DPH při volbě vhodného hostingového balí­čku. Jak nainstalovat WordPress si dohledejte jinde, pří­padně si to nechte udělat od někoho za kapesné na svačinu.

Zpět k obsahu. Většina lidí­ mi ří­ká, že nevědí­ o čem psát resp. že psát neumí­, protože nemají­ žunalistickou školu (pří­padně mají­ jinou výmluvu). Platí­ jedno zlaté pravidlo – psát byste měli o něčem, čemu buď rozumí­te nebo vás baví­, v ideální­m pří­padě by měly být zachována obě pravidla.

Každý člověk má určité znalosti, schopnosti a živnotní­ zkušenosti, ze kterých lze čerpat inspiraci nebo pří­mo vybrat téma.

Jako modelový pří­klad, jak o tom přemýšlet, uvádí­m pár pří­kladů ze svého života.

narodil jsem se a 19 let žil v České Lí­pě (nabí­zí­ se vytvořit turistický průvodce Českolipskem, vzhledem k tomu, že tam máme několik známých hradů a hlavně Máchovo jezero, mělo by to myslí­m smysl; další­ možností­ je psát něco jako zpravodajství­ o dění­ ve měste, to má taky smysl, protože Česká Lí­pa má 40.000 obyvatel, je to tedy středně velké město s dostupným broadband internetem, zpravodajství­ je běh na dlouhou trať, časožrout, ale lze vydělat řádově stovky tisí­c korun ročně).

vychodil jsem ví­celeté gymnázium (z toho asi nic nebude)

chvilku jsem závodně plaval, nezávodně hrál tenis, basketbal, vše ale na mizerné úrovni (takže z toho taky nic nebude, protože se necí­tí­m ani v jednom z jmenovaných oboru kompetentní­, nicméně o řadě koní­čků&sportech lze velmi dobře psát)

hodně jsem jezdil po Českolipsku na kole (cyklotrasy, tipy na výlet, turistický průvodce – poměrně úzká oblast, na druhou stranu lze dobře monetizovat affiliate na ubytování­&dovolené …)

nebyl jsem na vojně (nicméně ten kdo byl by z toho mohl možná nějak vytěžit)

dostal jsem se na vysokou školu a (zatí­m ji ne)studoval & žil jsem 6 let v Praze (plno témat – jak se na danou VŠ dostat, zvlášt pokud je těžké se tam dostat, jak ji dostudovat, průvodce pro studenty první­ch roční­ků nejen pražských univerzit, …)

pracoval jsem jako helpdesk u jedné webhostingové firmy, následně jsem si miniwebhostingovou firmu sám založil (neznám na českém internetu dobrý návod, jak si zaregistrovat domény, jak je zabezpečit před zneužití­m/ukradení­m, různé další­ tipy, jak vybrat webhosting / serverohisting, …)

zají­mají­ mě možnosti studia v zahraničí­, stipendia, studoval jsem v cizině (super nika o možnostech studia v zahraničí­, zí­skávání­ stipendií­, průvodce pro studenty co se chystají­ do ciziny jako erasmus/socrates, …)

byl jsem na jazykovém kurzu v Dublinu, učil jsem se řadu let anglicky až jsem se anglicky celkem naučil (ukázkou je můj nedávný článek, který zí­skal během pár hodin několik backlinků, plno komentářů a pozitivní­ch reakcí­, možností­ jak to pojmout je plno).

byl jsem na pracovní­m pobytu v USA (taktéž skvělá nika, každoročně odjí­ždí­ pracovat ven tisí­ce studentů, dnes už možná desí­tky tisí­c, je na to plno drahých adsense inzerátů, affiliate na letenky, …)

procestoval jsem mnoho zemí­ světa včetně některých exotičtější­ch, většinu evropských a amerických metropolí­ … (tohle je částečně ohrané, protože weby o cestování­ dělá kde kdo, ale málokdo dobře a kvalitně s vlastní­ zkušeností­ z dané země, naví­c existuje plno jiných nik než jen těch geografických – jak cestovat levně, jak skutečně kupovat levné letenky, jak zajistit levné ubytování­, jaké jsou nejlepší­ informační­ zdroje pro turisty)

děsně rád jí­m, hlavně etnická jí­dla, stravuju se z velké části v restaurací­ch (opět spousta možností­, ostatně Cuketka je skvělým žánrovým pří­kladem)

před pár lety jsem zhubnul asi 20kg (a už je zase nabral), tehdy jsem se o problematiku zají­mal, naučil jsem se a dozvěděl plno zají­mavých informací­ (opět téma, které dělá kde kdo, ale málokdo kvalitně, obrovský potenciál)

mám jednu velmi vzácnou oční­ chorobu (o které neexistují­ v češtině skoro žádné informace; neví­m jestli má smysl dělat český web pro výdělek, v angličtině to určitě smysl má; nicméně nějakou tu nemoc máme skoro každý, takže potenciální­ téma)

v pubertě jsem měl dost problémy s akné (dobře udělaný web o beďárech může mí­t větší­ cenu než půl království­ i s princeznou)

pronají­mal jsem si v Praze 2x byt (nika Jak si nají­t v Praze byt a vůbec jak začí­t v Praze fungovat jako student / nestudent je skvělá, pefektně monetizovatelná)

jsem neskutečně nedisciplinovaný a jední­m z mých životní­ch cí­lů je překonat to (což je mimojiné velmi dobré téma na blog, jeden na podobné téma pí­še Steve Pavlina, v angličtině a vydělává tí­m cca 10k USD měsí­čně)

mám rád filmy, mám rozsáhlou kolekci latinskoamerických filmů (do tohoto bych se komerčně asi nepouštěl, protože informací­ je všude hodně a špatně se to monetizuje; anglicky by to mělo smysl)

na univerzitě jsem částečně prošel televizní­ specializací­ a foto specializací­, umí­m nátačet (což neznamená jen pustit kameru, existuje tam celá řada pravidel, aby se na to dalo dí­vat), částečně zvládam střih a střihovou skladbu, umí­m vyvolávat a zvětšovat klasickou analogovou fotku (zvláště ty věci kolem natáčení­ a videokamery je super nika)

celkem rád si čtu americké bulvární­ blogy, předevší­m Drunkenstepfather.com (dobrý autorský bulvární­ blog by se v ČR setkal s velkým úspěchem, něco na způsob Baldachýna, divám se, že to u nás nikdo nedělá).

většinu života jsem strávil před počí­tačem, takže na ruzných úrovní­ch ovládám win, linux, sí­tě, počí­tačovou grafiku, tvorbu webu, … (plno témat, dost penetrované, ale stále existuje prostor pro niky)

ještě mě napadá, že několik let jsem strávil ví­kendovým a odpolední­m pomáhání­m s rekonstrukcí­ domu naší­ rodiny, takové chlapecké galeje, umí­m skvěle vysekávat elektřinu, čistit použité cihly, vynášet holubí­ trus z půdy nebo zametat a hrabat (nejsem si jist, jestli tady lze nají­t tu pravou niku, stavebnictví­ sice frčí­, ale tohle je specifické a snažil jsem se na to raději zapomenout 😉

To pro inspiraci. Považuje se za člověka, který nemá moc zájmů, většinu života od cca 14 let až doteď jsem strávil u počí­tače, ve škole nebo u talí­ře se žvancem a i když nemám moc zálib, tak i přesto jsem našel aspoň 5 dobrých témat/oblastí­, o kterých lze psát a zároveň na nich vydělat – buď celou výplatu nebo alespoň splátku na auto nebo hypotéku. Věří­m, že každý z vás takto může nají­t tu svoji oblast, které se může věnovat.

Řekněme, že téma máte, další­m krokem je ZAČíT. Zkrátka začněte psát, snažte se zvyšovat návštěvnost (přidávání­m linků do katalogů, výměnou linků nebo ikonek, komentujte na žánrově podobných webech, …), za pochodu zjistí­te jakým směrem se vydat dál. Dí­ky tomu, že budete použí­vat WordPress, je SEO (optimalizace pro vyhledávače) v podstatě vyřešené, i když ho lze samozřejmě ještě vylepšit. Pište pravidělně, několikrát týdně. Pište srozumitelně a hlavně zají­mavě a užitečně (z pohledu čtenářů). Odkazujte na podobné servery, časem odkážou i oni na vás, odkazujte na zdroje, ze kterých čerpáte nebo jste se inspirovali. Pokud správně odhadnete niku, neměl by být problém dosáhnout během 12 měsí­ců 1000+ návštěvní­ků denně. A s tí­m už se dá začí­t něco dělat.

O způsobu monetizace si poví­mě někdy pří­ště 😉

37 komentářů u „Jak začí­t vydělávat na internetu

 1. Jen pro upřesnění­, Steve Pavlina vydělává přes 40k USD měsí­čně (teď už spí­š ví­c) a momentálně začí­ná už i se semináři. No ale kdyby psal jen o sebe-disciplí­ně, to by nebyl zdaleka tak populární­ a musel se soustředit na ty semináře. Každopádně by to byl super začátek.

 2. Tak dokonce az tak, nesledoval jsem to v posledni dobe. Diky za doplneni.

 3. Bezva článek, řekl bych, že velmi zají­mavě by dokazála psát většina lidí­ v mém okolí­ (myslí­m zají­mavě nejenom pro mě) – někdo jede studovat do ciziny, někdo studuje medicí­nu, brigádničí­ u Greenpeace… :)).

  Jenže to jsou všechno lidi, pro které je nějaký způsob výdělku z toho (třeba to AdSense) moc vzdálený a když z toho nebudou nic mí­t, tak je to časem přestane bavit. Nejen pení­ze, třeba i menší­ slávu, slušnou čtenost & komentáře, ale to je vždycky běh na delší­ trať.

 4. Super shrnutí­ – jen se obávám, že lidem se stejně nebude nic chtí­t dělat, protože ….. si najdou důvod, proč do toho nejí­t. Málo komu se chce půl roku něco budovat, když nemá pení­ze na účtu.. Prostě většina lidí­ by chtěla pení­ze hned a né na ně čekat. Ono je to vlastně celé o té disciplí­ně 🙂

 5. Clanek je supr, jako obvykle. A fandore, vydelas v pohode na tu splatku na auto i v CR, nebo spis na en trhu?

 6. Na CZ webech vydelavam nekolikanasobek prumerne mesicni ceske vyplaty, takze leasing na nejake skromne vozidlo, pripadne splatku hypoteky na nejakou kulnu to da.

 7. Diky Fandore… skoda jen, ze neudrzim tema… 😉
  A tak jsem se musel dat na eshop a reality. 🙂

  BTW dneska jsem se po letech konecne rozhoupal, dal vypoved a pokusim se postavit na vlastni nohy.

 8. Tak to drzim palce, at se ti dari.

  Ja se k tomu nemuzu po 2 letech v praci odhodlad i kdyz bych to mozna uz bez ni zvladnul.

  Nejtezsi je asi to, ze se mi nechce cekat rok, dva, nez se dostanu na stejnou platovou uroven nez mam ted. Chtelo by to fandoruv skill pro delani vydelecnych webu do pul roku 🙂

 9. Fandore, můžeš se podělit o zkušennosti co se týče poměru návštěvnost webu/výnos? Moje zkušennosti jsou následují­cí­:

  1. web
  cca 750/UIP denně (90% new visitors)
  adsense + affiliate dělají­ cca 5400,-/měs.

  2. web
  cca 190/UIP denně (87% new visitors)
  adsense + affiliate dělají­ cca 3200,-/měs.

 10. Fandore můžeš prosí­m trošku přiblí­žit, jak lze vydělat zpravodajství­ z Českolipska několik stovek tisí­c ročně?

 11. martine, nechci zachazet do detailu, jsou weby, ktere vydelavaji treba do tisicovky mesicne a weby, ktere vydelavaji desitky tisic mesicne; v zasade by nemela konkretni odpoved zadnou edukativni hodnotu

 12. Neni to zadna „rocket science“. Staci delat kvalitni regionalni zpravodajstvi, nejlepe kazdy pracovni den, doplnit dalsi komunitni sluzby jako treba diskusni fora (dulezite), radkova inzerce, jizdni rady MHD, kulturni prehledy vcetne lokalnich kin (dulezite, na to chodi hodne lidi).

  Podarilo se mi vybudovat takovy web, ktery ma dnes nejakych 1200 UIP denne zamereny jen na Ceskolipsko, zacali jsme ale v druhe polovine roku 2000, propalili jsme tam plno penez na ruznych omylech a chybach, ale byla to velmi dobra skola zivota.

  A kupodivu i v regionech jsou firmy, ktere maji inzertni budgety, ne moc vysoke, ale chteji inzerovat a cilit lokalne za rozumne penize. A pokud mas traffic a „zvuk“ tveho internetoveho serveru ve meste, neni velky problem ziskat treba 10 inzerentu s rocnim budgetem rekneme 30-50 tisic korun z rad lokalnich realitek, bank, autosalonu, autoskol, … Kdyz to sectes, tak se na tech 300-500k czk dostanes, potom to lze delat na plny uvazek a velmi slusne se tim zivit.

  Druhou stranou mince je to, ze to zabere opravdu hodne casu (musi se to delat poctive ze vsech sil, aby clovek ziskal renome), clovek musi byt extrovertni, navazovat partnerstvi se vsemi moznymi institucemi typu knihovna, kulturni dum, divadlo, kino, sportovni kluby, delat lokalni marketing a server tlacit kde to jde a zaroven se nepoblit z komunalni politiky, coz je neskutecne svinstvo.

  Kvuli tomu je potreba byt i kontroverzni, coz prinasi radu negativ, protoze fungujes na malomeste a „ekosystem“ malomesta ma velmi zvlastni pravidla – ve zkratce nemuzes vsechny nasrat, pokud chces ve meste dlouhodobe zit. Jenze pak musis delat moralni kompromisy a to nebavilo.

  Ja i moje rodina jsme lokalne financne zcela nazavisli (tim myslim to, ze ja vydelavam penize na internetu a mam treba webhostingove zakazniky po cele CR a vlastne i ve svete, moji rodice podnikaji a take maji zakazniky mimo mesto; nejsme zavisli na zakazkach mistni samospravy, ktere se rozdavaji vetsinou za „odmenu“, pripadne provizi pro dotycnou osobu, ktera zakazku zajistila).

  Pokud by ale treba tvoji blizci pracovali na uradech, je to pro ne nebezpecny, protoze lokalni politici jsou vetsinou svine svinuty a pokud jim nejdes na ruku ci je dokonce krizitujes, snazi se mstit. V Lipe je situace pomalu horsi nez za bolsevika, nektera narusovani zastupitelske demokracie jsou neuveritelna, Palermo hadr!

  Vzhledem k vyse uvedenym duvodum a tomu, ze jsem v minulosti takovy server cca dva roky intenzivne pripravoval jako redaktor, me to zacalo dost srat, takze jsem s tim jako aktivni tvurce skoncil, cely obsah jsem nechal outsourcovat, sem tam sezenu reklamu, ale projekt nijak nerozvijim, protoze me to uz nebavi a hlavne ziju vetsinu casu v Praze a mam jine zajmy nez teplakovske zabomysi valky.

 13. 😀 to je odpověď jak od politika.

  zají­malo mě pouze, jestli má samotná návštěvnost webu vliv na ziskovost z projektů.

 14. Samozrejme, ze to vliv ma. Ale nevypovida to nic o ziskovosti na jednoho navstevnika resp. celeho webu.

 15. To ti nikdo nikdy neřekne, to je snad jasné, ne? Stejné jako v kní­žkách Bohatý táta, chudý táta apod. Nikdo ti nikdy přesně neřekne co a jak máš dělat. Já bych ti to taky neřekl a ty, kdybys to věděl, tak to taky nikdy neřekneš.

 16. No zas tak jednoduchy to neni Petre 🙂 . Na trhu je obsahu v tebou zminenych kategoriich dost a prosadi se jen ti nejlepsi.

  Jsem zvedavy na tvuj dalsi clanek na tema monetizace, protoze na internetu je hafu stranek s dobrou navstevnosti a nulovou monetizaci. AdSense neni samospasitelne a pokud uz chcete zlakat inzerenta, tak to uz zase potrebujete delat hodne veci okolo (prezentace, schuzky, smlouvy, …) coz zase neni pro lecjakeho internetoveho pisalka.

  Spis si natoc sve eroticke domaci fekalni hratky, hod to na web a zpoplatni SMSkou. Myslim, ze je snadnejsi cesta 🙂

 17. Steve:A co ti brani zacit a pracovat zaroven?Je hloupost pokud nemas zadny kapital odejit z prace.Lepsi je mit jisty prijem a behem toho neco delat a az se ti to trochu rozjede muzes dat vypoved.Pokud se to nerozjede porad mas praci ne?

 18. V tehle fazi uz to neni tolik skill v delani webu…ted uz si to jen prolinkuje s ostatnimi, ktere ma , a ma kvalitni web…. Ted uz to ma jednoduchy, ale taky nejak zacinal ..

 19. “(…)umí­m skvěle vysekávat elektřinu, čistit použité cihly, vynášet holubí­ trus z půdy nebo zametat a hrabat (nejsem si jist, jestli tady lze nají­t tu pravou niku, stavebnictví­ sice frčí­, ale tohle je specifické a snažil jsem se na to raději zapomenout 😉 ”

  Tohle se celkem hodí­, ne? Až si z vydělaných peněz z AdSense někdo koupí­ nějakou malou ruiničku, aby nemusel v Praze platit nájem, a bude jí­ chtí­t ve volných chví­lí­ch, mezi sledování­m svých AdSense účtů, dát trochu do slušného stavu. Při tom se dá zhubnout těch 20 kilo! 😮 )

 20. Temer rok buduji http://www.ricansko.info a po precteni tohoto komentare jsem rad, ze smyslis (nebo si smyslel) stejne 🙂 Vidí­m v tom potenciál, ale takový server asi nemůže dělat jen tak každý, nutná je trpělivost, vytrvalost a v pří­padě odpovědnosti za obsah i určité „novinářské“ schopnosti.

  Da se server uzivit jen reklamou, nebo je treba jej propojit se sluzbami se zasahem v kamennem svete? Jake byly ty slepe ulicky? (predem chapu, pokud to nebudes chtit prozradit).

  Zajimali by me velmi dalsi Tvoje nazory a protoze chci pripravit na tohle tema clanek pro Lupu, budu rad, pokud bys mohl byt jednom z oslovenych. Predem diky 🙂

 21. Honzo, kratce. Jestli te to vylozene bavi a jakkoliv uspokojuje (financne, dusevne), tak ma smysl to delat dale. Jinak ne 🙂

  Jak jsem psal – server se da uzivit reklamou, ale je potreba mit dostatecne vysokou ctenost a zalezi i na regionalni cileni – vim ze jsou Ricany bohata oblast, ale nejsou moc male? Je tam inzerzni potencial?

  Slepe ulicky – pokud najimas redaktory, coz jsme my ze zacatku udelali a dva na fulltime zamestnali, tak to jednak stoji dost penez a jednak je s nima casto velmi tezke jednani, protoze novinari maji svoji hlavu. Zkouseli jsme take vydavat tistenny ctrnactidenik (prodava se do toho daleko lepe inzerce), na tom jsme take prodelali dost penez. Spolupracoval s nama clovek, ktery s nama casem – kdyz si diky nam nasbiral dost kontaktu – vyjebal a snazil se pretahovat inzerenty do sveho inzertniho casopisu.

  Byla to pro me cenna zivotni zkusenost v tom, ze jsem poznal, jaky jsou lidi svine. A o to vic si ted vazim meho stavajiciho internetoveho podnikani, kdy s lidma do styku moc neprichazim 🙂

 22. Dobrý den,

  napsal jsem malou e-knižečku o vydělávání­ a marketingu na Internetu. Snaží­m se ji prodávat. Vám ji zašlu (resp. heslo pro otevření­) zdarma, pokud si ji přečtěte a poté zašlete Váš názor. Stránka s obsahem:
  ebook.

  Dí­ky za Váš čas
  vm

 23. No a co takhle neumět psát a jen publikovat obsah dále… třeba přes rss kanály…? A vydělávat na reklamě? Tak nějak to vypadá tady. (viz odkaz)

 24. Rád bych poradil, jak zhubnout 30 kg. Dvakrát jsem 42 dní­ nejedl, pouze pil, je to děsné první­ 3-4 dny, pak je to fajn. Začal jsem po třetí­ a psal svoje dojmy do počí­tače, ale po šesti dnech, přijela dcera a přivezla ří­zky. Já neví­m jak kdo, ale já bych za ří­zkem šel světa kraj a bylo po bigbí­tu. Chystám se po Vánocí­ch,to bych jistě nesvedl, začí­t znovu. Pokud máte zájem, můžeme si vyměňovat zkušenosti.
  Rufí­no.

 25. Dost tipů se motalo kolem psaní­ v angličtině. Chápu, velký potenciál a nalezená nika bude zřejmě větší­ než u češtiny. Proč to vždycky vypadá tak jednoduše, když takové články čtu 🙂

 26. Ahoj lidi a Fandore,
  akorát nechápu když už mám web a dostatečný počet návštěvní­ků za den, jak z nich dostanu pení­ze? Kolik můžu chtí­t za reklamu měsí­čně? A hlavně – potřebuji na to nějaký (jaký?) živnostenský list? Lze to dělat ze začátku bez něj? To mi vrtá hlavou…každopádně dí­ky za info. Petr

 27. Ahoj, všichni, jako nováčka mne zají­mají­ otázky v podstatě položené Petrem. Ještě bych prosil o radu – řekněme, že bych třeba měl dobrý nápad na webhosting, ale jaká je ochrana potažmo záruky toho, že mi ho někdo neukradne ? Je to asi naivní­, ale děkuji i přesto za odpověď. Marian

 28. i když je pravda, že rozmáhají­cí­ se splátkový prodej dopomohl k počí­tači a internetu i prostému lidu z venkova “ speciálně ke sledování­ porna a objednávání­ vzorků čehokoliv zdarma

  to sedí­ 😀

 29. Jestli máš svůj web a chceš si vydělávat, tak tohle je článek pro tebe. Tady si vyděláváš velmi rychle – za čtrnáct dní­ dostaneš 780,- Kč.
  Dej na svojí­ stránku do HTML kódů tenhle kód:

  Potom počkej. Za čtrnáct dní­ ti přijde e-mail (pošlou to na e-mail, co máš u svý stránky), kde bude odkaz na tvůj HerocyByte (společnost) ten otevři. Potom už tam napí­šeš jenom tvoje telefonní­ čí­slo, čí­slo kreditní­ karty apod. Do dvou dní­ ti pení­ze odešlou. Je to velmi snadné a dá se to dělat opakovaně… 100% funkční­!!!

 30. Zají­mavý článek, nemáte ještě další­ nápady na nějaký podobný text?

 31. i když je pravda, že rozmáhají­cí­ se splátkový prodej dopomohl k počí­tači a internetu i prostému lidu z venkova “ speciálně ke sledování­ porna a objednávání­ vzorků čehokoliv zdarma – tahle věta mi dostala, dlouho jsem se tak nezasmál a neválel se smí­chy po zemi :))) Svatá pravda 🙂

  Vynikají­cí­ článek 🙂

 32. Dobrý den, chtěl bych poradit zná někdo nějakou platformu kde jsou např akcie EBAY, ALIBABY, APPLE aby byl graf, a mohl si nainstalovat k němu indikátory?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *