Jak začít vydělávat na internetu

Dost často se mě lidé ptají, jak začít vydělávat peníze na internetu. Možností je mnoho, pokud nemáte moc zkušeností a peněz na investice, tak se vyplatí začít contentovými weby – tak říkám informačním webům zaměřeným na určitou oblast lidského konání 😉

Takto může začít v podstatě každý gramotný jedinec se základní znalostí uživání PC a internetu (což determinuje určitou inteligenční úroveň jedince, i když je pravda, že rozmáhající se splátkový prodej dopomohl k počítači a internetu i prostému lidu z venkova – speciálně ke sledování porna a objednávání vzorků čehokoliv zdarma).

Co je k tomu potřeba? V podstatě jen doména (.cz nebo generická, hosting, WordPress). Celé to pořídite už za cca 800 – 1500 s DPH při volbě vhodného hostingového balíčku. Jak nainstalovat WordPress si dohledejte jinde, případně si to nechte udělat od někoho za kapesné na svačinu.

Zpět k obsahu. Většina lidí mi říká, že nevědí o čem psát resp. že psát neumí, protože nemají žunalistickou školu (případně mají jinou výmluvu). Platí jedno zlaté pravidlo – psát byste měli o něčem, čemu buď rozumíte nebo vás baví, v ideálním případě by měly být zachována obě pravidla.

Každý člověk má určité znalosti, schopnosti a živnotní zkušenosti, ze kterých lze čerpat inspiraci nebo přímo vybrat téma.

Jako modelový příklad, jak o tom přemýšlet, uvádím pár příkladů ze svého života.

narodil jsem se a 19 let žil v České Lípě (nabízí se vytvořit turistický průvodce Českolipskem, vzhledem k tomu, že tam máme několik známých hradů a hlavně Máchovo jezero, mělo by to myslím smysl; další možností je psát něco jako zpravodajství o dění ve měste, to má taky smysl, protože Česká Lípa má 40.000 obyvatel, je to tedy středně velké město s dostupným broadband internetem, zpravodajství je běh na dlouhou trať, časožrout, ale lze vydělat řádově stovky tisíc korun ročně).

vychodil jsem víceleté gymnázium (z toho asi nic nebude)

chvilku jsem závodně plaval, nezávodně hrál tenis, basketbal, vše ale na mizerné úrovni (takže z toho taky nic nebude, protože se necítím ani v jednom z jmenovaných oboru kompetentní, nicméně o řadě koníčků&sportech lze velmi dobře psát)

hodně jsem jezdil po Českolipsku na kole (cyklotrasy, tipy na výlet, turistický průvodce – poměrně úzká oblast, na druhou stranu lze dobře monetizovat affiliate na ubytování&dovolené …)

nebyl jsem na vojně (nicméně ten kdo byl by z toho mohl možná nějak vytěžit)

dostal jsem se na vysokou školu a (zatím ji ne)studoval & žil jsem 6 let v Praze (plno témat – jak se na danou VŠ dostat, zvlášt pokud je těžké se tam dostat, jak ji dostudovat, průvodce pro studenty prvních ročníků nejen pražských univerzit, …)

pracoval jsem jako helpdesk u jedné webhostingové firmy, následně jsem si miniwebhostingovou firmu sám založil (neznám na českém internetu dobrý návod, jak si zaregistrovat domény, jak je zabezpečit před zneužitím/ukradením, různé další tipy, jak vybrat webhosting / serverohisting, …)

zajímají mě možnosti studia v zahraničí, stipendia, studoval jsem v cizině (super nika o možnostech studia v zahraničí, získávání stipendií, průvodce pro studenty co se chystají do ciziny jako erasmus/socrates, …)

byl jsem na jazykovém kurzu v Dublinu, učil jsem se řadu let anglicky až jsem se anglicky celkem naučil (ukázkou je můj nedávný článek, který získal během pár hodin několik backlinků, plno komentářů a pozitivních reakcí, možností jak to pojmout je plno).

byl jsem na pracovním pobytu v USA (taktéž skvělá nika, každoročně odjíždí pracovat ven tisíce studentů, dnes už možná desítky tisíc, je na to plno drahých adsense inzerátů, affiliate na letenky, …)

procestoval jsem mnoho zemí světa včetně některých exotičtějších, většinu evropských a amerických metropolí … (tohle je částečně ohrané, protože weby o cestování dělá kde kdo, ale málokdo dobře a kvalitně s vlastní zkušeností z dané země, navíc existuje plno jiných nik než jen těch geografických – jak cestovat levně, jak skutečně kupovat levné letenky, jak zajistit levné ubytování, jaké jsou nejlepší informační zdroje pro turisty)

děsně rád jím, hlavně etnická jídla, stravuju se z velké části v restauracích (opět spousta možností, ostatně Cuketka je skvělým žánrovým příkladem)

před pár lety jsem zhubnul asi 20kg (a už je zase nabral), tehdy jsem se o problematiku zajímal, naučil jsem se a dozvěděl plno zajímavých informací (opět téma, které dělá kde kdo, ale málokdo kvalitně, obrovský potenciál)

mám jednu velmi vzácnou oční chorobu (o které neexistují v češtině skoro žádné informace; nevím jestli má smysl dělat český web pro výdělek, v angličtině to určitě smysl má; nicméně nějakou tu nemoc máme skoro každý, takže potenciální téma)

v pubertě jsem měl dost problémy s akné (dobře udělaný web o beďárech může mít větší cenu než půl království i s princeznou)

pronajímal jsem si v Praze 2x byt (nika Jak si najít v Praze byt a vůbec jak začít v Praze fungovat jako student / nestudent je skvělá, pefektně monetizovatelná)

jsem neskutečně nedisciplinovaný a jedním z mých životních cílů je překonat to (což je mimojiné velmi dobré téma na blog, jeden na podobné téma píše Steve Pavlina, v angličtině a vydělává tím cca 10k USD měsíčně)

mám rád filmy, mám rozsáhlou kolekci latinskoamerických filmů (do tohoto bych se komerčně asi nepouštěl, protože informací je všude hodně a špatně se to monetizuje; anglicky by to mělo smysl)

na univerzitě jsem částečně prošel televizní specializací a foto specializací, umím nátačet (což neznamená jen pustit kameru, existuje tam celá řada pravidel, aby se na to dalo dívat), částečně zvládam střih a střihovou skladbu, umím vyvolávat a zvětšovat klasickou analogovou fotku (zvláště ty věci kolem natáčení a videokamery je super nika)

celkem rád si čtu americké bulvární blogy, především Drunkenstepfather.com (dobrý autorský bulvární blog by se v ČR setkal s velkým úspěchem, něco na způsob Baldachýna, divám se, že to u nás nikdo nedělá).

většinu života jsem strávil před počítačem, takže na ruzných úrovních ovládám win, linux, sítě, počítačovou grafiku, tvorbu webu, … (plno témat, dost penetrované, ale stále existuje prostor pro niky)

ještě mě napadá, že několik let jsem strávil víkendovým a odpoledním pomáháním s rekonstrukcí domu naší rodiny, takové chlapecké galeje, umím skvěle vysekávat elektřinu, čistit použité cihly, vynášet holubí trus z půdy nebo zametat a hrabat (nejsem si jist, jestli tady lze najít tu pravou niku, stavebnictví sice frčí, ale tohle je specifické a snažil jsem se na to raději zapomenout 😉

To pro inspiraci. Považuje se za člověka, který nemá moc zájmů, většinu života od cca 14 let až doteď jsem strávil u počítače, ve škole nebo u talíře se žvancem a i když nemám moc zálib, tak i přesto jsem našel aspoň 5 dobrých témat/oblastí, o kterých lze psát a zároveň na nich vydělat – buď celou výplatu nebo alespoň splátku na auto nebo hypotéku. Věřím, že každý z vás takto může najít tu svoji oblast, které se může věnovat.

Řekněme, že téma máte, dalším krokem je ZAČÍT. Zkrátka začněte psát, snažte se zvyšovat návštěvnost (přidáváním linků do katalogů, výměnou linků nebo ikonek, komentujte na žánrově podobných webech, …), za pochodu zjistíte jakým směrem se vydat dál. Díky tomu, že budete používat WordPress, je SEO (optimalizace pro vyhledávače) v podstatě vyřešené, i když ho lze samozřejmě ještě vylepšit. Pište pravidělně, několikrát týdně. Pište srozumitelně a hlavně zajímavě a užitečně (z pohledu čtenářů). Odkazujte na podobné servery, časem odkážou i oni na vás, odkazujte na zdroje, ze kterých čerpáte nebo jste se inspirovali. Pokud správně odhadnete niku, neměl by být problém dosáhnout během 12 měsíců 1000+ návštěvníků denně. A s tím už se dá začít něco dělat.

O způsobu monetizace si povímě někdy příště 😉

37 komentářů u „Jak začít vydělávat na internetu

 1. Jen pro upřesnění, Steve Pavlina vydělává přes 40k USD měsíčně (teď už spíš víc) a momentálně začíná už i se semináři. No ale kdyby psal jen o sebe-disciplíně, to by nebyl zdaleka tak populární a musel se soustředit na ty semináře. Každopádně by to byl super začátek.

 2. Tak dokonce az tak, nesledoval jsem to v posledni dobe. Diky za doplneni.

 3. Bezva článek, řekl bych, že velmi zajímavě by dokazála psát většina lidí v mém okolí (myslím zajímavě nejenom pro mě) – někdo jede studovat do ciziny, někdo studuje medicínu, brigádničí u Greenpeace… :)).

  Jenže to jsou všechno lidi, pro které je nějaký způsob výdělku z toho (třeba to AdSense) moc vzdálený a když z toho nebudou nic mít, tak je to časem přestane bavit. Nejen peníze, třeba i menší slávu, slušnou čtenost & komentáře, ale to je vždycky běh na delší trať.

 4. Super shrnutí – jen se obávám, že lidem se stejně nebude nic chtít dělat, protože ….. si najdou důvod, proč do toho nejít. Málo komu se chce půl roku něco budovat, když nemá peníze na účtu.. Prostě většina lidí by chtěla peníze hned a né na ně čekat. Ono je to vlastně celé o té disciplíně 🙂

 5. Clanek je supr, jako obvykle. A fandore, vydelas v pohode na tu splatku na auto i v CR, nebo spis na en trhu?

 6. Na CZ webech vydelavam nekolikanasobek prumerne mesicni ceske vyplaty, takze leasing na nejake skromne vozidlo, pripadne splatku hypoteky na nejakou kulnu to da.

 7. Diky Fandore… skoda jen, ze neudrzim tema… 😉
  A tak jsem se musel dat na eshop a reality. 🙂

  BTW dneska jsem se po letech konecne rozhoupal, dal vypoved a pokusim se postavit na vlastni nohy.

 8. Tak to drzim palce, at se ti dari.

  Ja se k tomu nemuzu po 2 letech v praci odhodlad i kdyz bych to mozna uz bez ni zvladnul.

  Nejtezsi je asi to, ze se mi nechce cekat rok, dva, nez se dostanu na stejnou platovou uroven nez mam ted. Chtelo by to fandoruv skill pro delani vydelecnych webu do pul roku 🙂

 9. Fandore, můžeš se podělit o zkušennosti co se týče poměru návštěvnost webu/výnos? Moje zkušennosti jsou následující:

  1. web
  cca 750/UIP denně (90% new visitors)
  adsense + affiliate dělají cca 5400,-/měs.

  2. web
  cca 190/UIP denně (87% new visitors)
  adsense + affiliate dělají cca 3200,-/měs.

 10. Fandore můžeš prosím trošku přiblížit, jak lze vydělat zpravodajství z Českolipska několik stovek tisíc ročně?

 11. martine, nechci zachazet do detailu, jsou weby, ktere vydelavaji treba do tisicovky mesicne a weby, ktere vydelavaji desitky tisic mesicne; v zasade by nemela konkretni odpoved zadnou edukativni hodnotu

 12. Neni to zadna „rocket science“. Staci delat kvalitni regionalni zpravodajstvi, nejlepe kazdy pracovni den, doplnit dalsi komunitni sluzby jako treba diskusni fora (dulezite), radkova inzerce, jizdni rady MHD, kulturni prehledy vcetne lokalnich kin (dulezite, na to chodi hodne lidi).

  Podarilo se mi vybudovat takovy web, ktery ma dnes nejakych 1200 UIP denne zamereny jen na Ceskolipsko, zacali jsme ale v druhe polovine roku 2000, propalili jsme tam plno penez na ruznych omylech a chybach, ale byla to velmi dobra skola zivota.

  A kupodivu i v regionech jsou firmy, ktere maji inzertni budgety, ne moc vysoke, ale chteji inzerovat a cilit lokalne za rozumne penize. A pokud mas traffic a „zvuk“ tveho internetoveho serveru ve meste, neni velky problem ziskat treba 10 inzerentu s rocnim budgetem rekneme 30-50 tisic korun z rad lokalnich realitek, bank, autosalonu, autoskol, … Kdyz to sectes, tak se na tech 300-500k czk dostanes, potom to lze delat na plny uvazek a velmi slusne se tim zivit.

  Druhou stranou mince je to, ze to zabere opravdu hodne casu (musi se to delat poctive ze vsech sil, aby clovek ziskal renome), clovek musi byt extrovertni, navazovat partnerstvi se vsemi moznymi institucemi typu knihovna, kulturni dum, divadlo, kino, sportovni kluby, delat lokalni marketing a server tlacit kde to jde a zaroven se nepoblit z komunalni politiky, coz je neskutecne svinstvo.

  Kvuli tomu je potreba byt i kontroverzni, coz prinasi radu negativ, protoze fungujes na malomeste a „ekosystem“ malomesta ma velmi zvlastni pravidla – ve zkratce nemuzes vsechny nasrat, pokud chces ve meste dlouhodobe zit. Jenze pak musis delat moralni kompromisy a to nebavilo.

  Ja i moje rodina jsme lokalne financne zcela nazavisli (tim myslim to, ze ja vydelavam penize na internetu a mam treba webhostingove zakazniky po cele CR a vlastne i ve svete, moji rodice podnikaji a take maji zakazniky mimo mesto; nejsme zavisli na zakazkach mistni samospravy, ktere se rozdavaji vetsinou za „odmenu“, pripadne provizi pro dotycnou osobu, ktera zakazku zajistila).

  Pokud by ale treba tvoji blizci pracovali na uradech, je to pro ne nebezpecny, protoze lokalni politici jsou vetsinou svine svinuty a pokud jim nejdes na ruku ci je dokonce krizitujes, snazi se mstit. V Lipe je situace pomalu horsi nez za bolsevika, nektera narusovani zastupitelske demokracie jsou neuveritelna, Palermo hadr!

  Vzhledem k vyse uvedenym duvodum a tomu, ze jsem v minulosti takovy server cca dva roky intenzivne pripravoval jako redaktor, me to zacalo dost srat, takze jsem s tim jako aktivni tvurce skoncil, cely obsah jsem nechal outsourcovat, sem tam sezenu reklamu, ale projekt nijak nerozvijim, protoze me to uz nebavi a hlavne ziju vetsinu casu v Praze a mam jine zajmy nez teplakovske zabomysi valky.

 13. 😀 to je odpověď jak od politika.

  zajímalo mě pouze, jestli má samotná návštěvnost webu vliv na ziskovost z projektů.

 14. Samozrejme, ze to vliv ma. Ale nevypovida to nic o ziskovosti na jednoho navstevnika resp. celeho webu.

 15. To ti nikdo nikdy neřekne, to je snad jasné, ne? Stejné jako v knížkách Bohatý táta, chudý táta apod. Nikdo ti nikdy přesně neřekne co a jak máš dělat. Já bych ti to taky neřekl a ty, kdybys to věděl, tak to taky nikdy neřekneš.

 16. No zas tak jednoduchy to neni Petre 🙂 . Na trhu je obsahu v tebou zminenych kategoriich dost a prosadi se jen ti nejlepsi.

  Jsem zvedavy na tvuj dalsi clanek na tema monetizace, protoze na internetu je hafu stranek s dobrou navstevnosti a nulovou monetizaci. AdSense neni samospasitelne a pokud uz chcete zlakat inzerenta, tak to uz zase potrebujete delat hodne veci okolo (prezentace, schuzky, smlouvy, …) coz zase neni pro lecjakeho internetoveho pisalka.

  Spis si natoc sve eroticke domaci fekalni hratky, hod to na web a zpoplatni SMSkou. Myslim, ze je snadnejsi cesta 🙂

 17. Steve:A co ti brani zacit a pracovat zaroven?Je hloupost pokud nemas zadny kapital odejit z prace.Lepsi je mit jisty prijem a behem toho neco delat a az se ti to trochu rozjede muzes dat vypoved.Pokud se to nerozjede porad mas praci ne?

 18. V tehle fazi uz to neni tolik skill v delani webu…ted uz si to jen prolinkuje s ostatnimi, ktere ma , a ma kvalitni web…. Ted uz to ma jednoduchy, ale taky nejak zacinal ..

 19. “(…)umím skvěle vysekávat elektřinu, čistit použité cihly, vynášet holubí trus z půdy nebo zametat a hrabat (nejsem si jist, jestli tady lze najít tu pravou niku, stavebnictví sice frčí, ale tohle je specifické a snažil jsem se na to raději zapomenout 😉 ”

  Tohle se celkem hodí, ne? Až si z vydělaných peněz z AdSense někdo koupí nějakou malou ruiničku, aby nemusel v Praze platit nájem, a bude jí chtít ve volných chvílích, mezi sledováním svých AdSense účtů, dát trochu do slušného stavu. Při tom se dá zhubnout těch 20 kilo! 😮 )

 20. Temer rok buduji http://www.ricansko.info a po precteni tohoto komentare jsem rad, ze smyslis (nebo si smyslel) stejne 🙂 Vidím v tom potenciál, ale takový server asi nemůže dělat jen tak každý, nutná je trpělivost, vytrvalost a v případě odpovědnosti za obsah i určité „novinářské“ schopnosti.

  Da se server uzivit jen reklamou, nebo je treba jej propojit se sluzbami se zasahem v kamennem svete? Jake byly ty slepe ulicky? (predem chapu, pokud to nebudes chtit prozradit).

  Zajimali by me velmi dalsi Tvoje nazory a protoze chci pripravit na tohle tema clanek pro Lupu, budu rad, pokud bys mohl byt jednom z oslovenych. Predem diky 🙂

 21. Honzo, kratce. Jestli te to vylozene bavi a jakkoliv uspokojuje (financne, dusevne), tak ma smysl to delat dale. Jinak ne 🙂

  Jak jsem psal – server se da uzivit reklamou, ale je potreba mit dostatecne vysokou ctenost a zalezi i na regionalni cileni – vim ze jsou Ricany bohata oblast, ale nejsou moc male? Je tam inzerzni potencial?

  Slepe ulicky – pokud najimas redaktory, coz jsme my ze zacatku udelali a dva na fulltime zamestnali, tak to jednak stoji dost penez a jednak je s nima casto velmi tezke jednani, protoze novinari maji svoji hlavu. Zkouseli jsme take vydavat tistenny ctrnactidenik (prodava se do toho daleko lepe inzerce), na tom jsme take prodelali dost penez. Spolupracoval s nama clovek, ktery s nama casem – kdyz si diky nam nasbiral dost kontaktu – vyjebal a snazil se pretahovat inzerenty do sveho inzertniho casopisu.

  Byla to pro me cenna zivotni zkusenost v tom, ze jsem poznal, jaky jsou lidi svine. A o to vic si ted vazim meho stavajiciho internetoveho podnikani, kdy s lidma do styku moc neprichazim 🙂

 22. Dobrý den,

  napsal jsem malou e-knižečku o vydělávání a marketingu na Internetu. Snažím se ji prodávat. Vám ji zašlu (resp. heslo pro otevření) zdarma, pokud si ji přečtěte a poté zašlete Váš názor. Stránka s obsahem:
  ebook.

  Díky za Váš čas
  vm

 23. No a co takhle neumět psát a jen publikovat obsah dále… třeba přes rss kanály…? A vydělávat na reklamě? Tak nějak to vypadá tady. (viz odkaz)

 24. Rád bych poradil, jak zhubnout 30 kg. Dvakrát jsem 42 dní nejedl, pouze pil, je to děsné první 3-4 dny, pak je to fajn. Začal jsem po třetí a psal svoje dojmy do počítače, ale po šesti dnech, přijela dcera a přivezla řízky. Já nevím jak kdo, ale já bych za řízkem šel světa kraj a bylo po bigbítu. Chystám se po Vánocích,to bych jistě nesvedl, začít znovu. Pokud máte zájem, můžeme si vyměňovat zkušenosti.
  Rufíno.

 25. Dost tipů se motalo kolem psaní v angličtině. Chápu, velký potenciál a nalezená nika bude zřejmě větší než u češtiny. Proč to vždycky vypadá tak jednoduše, když takové články čtu 🙂

 26. Ahoj lidi a Fandore,
  akorát nechápu když už mám web a dostatečný počet návštěvníků za den, jak z nich dostanu peníze? Kolik můžu chtít za reklamu měsíčně? A hlavně – potřebuji na to nějaký (jaký?) živnostenský list? Lze to dělat ze začátku bez něj? To mi vrtá hlavou…každopádně díky za info. Petr

 27. Ahoj, všichni, jako nováčka mne zajímají otázky v podstatě položené Petrem. Ještě bych prosil o radu – řekněme, že bych třeba měl dobrý nápad na webhosting, ale jaká je ochrana potažmo záruky toho, že mi ho někdo neukradne ? Je to asi naivní, ale děkuji i přesto za odpověď. Marian

 28. i když je pravda, že rozmáhající se splátkový prodej dopomohl k počítači a internetu i prostému lidu z venkova – speciálně ke sledování porna a objednávání vzorků čehokoliv zdarma

  to sedí 😀

 29. Jestli máš svůj web a chceš si vydělávat, tak tohle je článek pro tebe. Tady si vyděláváš velmi rychle – za čtrnáct dní dostaneš 780,- Kč.
  Dej na svojí stránku do HTML kódů tenhle kód:

  Potom počkej. Za čtrnáct dní ti přijde e-mail (pošlou to na e-mail, co máš u svý stránky), kde bude odkaz na tvůj HerocyByte (společnost) ten otevři. Potom už tam napíšeš jenom tvoje telefonní číslo, číslo kreditní karty apod. Do dvou dní ti peníze odešlou. Je to velmi snadné a dá se to dělat opakovaně… 100% funkční!!!

 30. Zajímavý článek, nemáte ještě další nápady na nějaký podobný text?

 31. i když je pravda, že rozmáhající se splátkový prodej dopomohl k počítači a internetu i prostému lidu z venkova – speciálně ke sledování porna a objednávání vzorků čehokoliv zdarma – tahle věta mi dostala, dlouho jsem se tak nezasmál a neválel se smíchy po zemi :))) Svatá pravda 🙂

  Vynikající článek 🙂

 32. Dobrý den, chtěl bych poradit zná někdo nějakou platformu kde jsou např akcie EBAY, ALIBABY, APPLE aby byl graf, a mohl si nainstalovat k němu indikátory?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.