MacBook Air 13″

Odchází­ mi notebook a vybí­rám nový. Uvažuju o MacBook Air 13″, nicméně před 10 lety jsem použí­val pár měsí­ců v USA tehdejší­ Apple iBook a nebyla to moc pozitivní­ zkušenost, naopak jsem ale od roku 2007 velmi spokojeným uživatele iPhonu (1 a 4). Ví­m, že většina lidí­ pěje na MacBook Air chvalozpěvy, rád bych znal názory těch, kteří­ naopak považují­ switch z Win ntb na MacBook Air za chybu a spokojeni nebyli (na základě osobní­ch zkušeností­). Předem děkuji za vaše názory.

33 komentářů u „MacBook Air 13″

 1. Já jsem switchnul z Windows teď v červnu s novym Airem a jsem naprosto spokojenej, je to sice docela jiný, ale spousta věcí­ tu je jak člověk chce, neptá se to na každou hovadinu a „prostě to funguje“. Fakt si to pochvaluju.

 2. woko: To máš kuráž, když jako „Microsoft certified systems administrator“ switchneš na Mac 🙂

 3. O MB Air taky přemýšlí­m, musí­m nahradit starý DELL a 13 se mi zdá jako ideální­ náhrada teď jsem měl ntb taky 13″ a velikost optimální­, 11 je moc blí­zko iPadu a a hlavně u 13 je super ta výdrž.

 4. Takých, čo switchli na z Win na Air a potom spí¤ť asi moc nenájdeš.
  Hlavný dí´vod je, že sa ví´bec nemusí­š vzdať Windows a pritom si uží­vať kvalitu Apple Hw aj Sw (keď chceš). Cez Bootcamp si mí´žeš nakonfigurovať dual boot do Win a do Mac OsX a použí­vaš, ktorý práve chceš. Mí´žeš tiež využiť virtualizáciu Win pod Mac OsX (Parallels a pod.).
  Toto zdá sa, veľa ľudí­ nevie a preto sa boja, že prechodom niečo stratia.
  Jediné negatí­vum, čo som si všimol je, že trackpad pod Bootcamp Win 7 je prí­liš rýchly a nedá sa moc nastaviť takže, ví¤čšinou, ak som na cestách a použí­vam noťas samostatne prepnem sa do OsX kvoli pohodliu.
  Dí´vod prečo použí­vam primárne Win (90% času) je že pod OsX mi nefunguje custom nastavenie myši, kde mám nejaké vlastné makrá. Takáto hardware nekompatibilita prí­slušenstva mí´že byť dí´vodom prečo niekto switchol spí¤ť. Ale to asi nevedel, že sa tam dá dať aj úplne samostatne aj Win OS.

  Navyše tento 2013 Air má výdrž 12 hodí­n (pod OsX a bude ešte lepšie keď prí­jde na jeseň Maverics) čo je pri jeho váhe a rozmeroch no-brainer pre cestovateľské typy.

  Jedinou HW nevýhodou Airu je pomerne slabý displej, aj preto budem túto jeseň upgradovať na nový Macbook Pro 13 s Retina displejom. Aj to stojí­ za zváženie.

 5. Já sice 4 roky spokojeně použí­vám už druhý iPhone, ale z Maca jsem se vrátil po cca 3 letech použí­vání­ na Windows. Většinu toho času jsem měl Snow Leopard, přeskočil jsem Lion a pak jsem přešel rovnou na Mountain Lion. Už je to skoro rok co jsem zpátky na Woknech, takže ty vzpomí­nky už se trochu ztrácí­ v mlze, ale zkusí­m vyjmenovat, co mě nejví­c vytáčelo.

  * Nikdy jsem si nezvykl na to, že roletkové menu mají­ všechna okna nahoře. To je podle mě krutý ústupek od použitelnosti ve prospěch estetiky.
  * Nikdy nezvykl na to, že „alt-tab“ přeskakuje mezi aplikacemi a ne mezi okny, takže pokud chceš přeskočit na konkrétní­ okno, buď musí­š sáhnout po myši (většinou), anebo použí­t dva různé dvojhmaty na klávesnici
  * Finder je nejneohrabanější­ správce souborů jaký jsem kdy viděl – bez myši se nedá ani smazat soubor ani přejmenovat soubor, a to nemluví­m o tom, že opravdu SMAZAT soubor nejde ve Finderu vůbec, jedině přesunout do koše, takže mazat se musí­ přes textový Terminál (je to přece Unix 🙂 )
  * Ve Snow Leopardu se dalo zvětšovat/zmenšovat okno jenom za pravý dolní­ roh – za toto měl někdo dostat přes hubu, protože roztáhnout okno doleva znamenalo ho nejdří­v posunout doleva a pak roztáhnout doprava… naštěstí­ s Mountain Lionem už se probrali a konečně jde tahat za všechny okraje okna
  * Různé aplikace (i od Applu) se chovají­ nekonzistentně – třeba přejmenování­ položky někde znamená otevří­t dialog přes pravý klik (např. Finder), v jiné aplikaci je potřeba položku označit a stisknout Tab (např. Xcode)
  * Klávesy Home/End neskáčou na začátek/konec řádku ale záčátek/konec textu – toto jsem se po roce nadávání­ naučil překonfigurovat
  * Apple je schopný s novou verzí­ aplikace totálně změnit všechny klávesové zkratky, takže člověk pak stráví­ pár týdnů zbytečným klikání­m myší­, než se všechny klávesové zkratky naučí­š znovu
  * Tento bod bude asi zají­mat jen specifickou skupinu lidí­, ale stejně: aplikace Xcode je pěkný shit, sem tam bez zjevného důvodu spadne, sem tam prostě přestane spolupracovat s jední­m telefonem (s ostatní­mi funguje normálně) a Google vám najde spoustu nešťastní­ků, kteří­ si stěžují­ na totéž, ale žádné řešení­. Občas bez zjevného důvodu přestanou fungovat podpisové certifikáty a musí­ se vygenerovat nové.
  * Nikdy jsem se nenaučil přepí­nat rozložení­ klávesnice (anglická versus česká) nějakým dvoj/trojhmatem na klávesnici

  To je asi všechno co mě teď napadá. Jsou to všechno takové maličkosti, na které si možná většina lidí­ zvykne (člověk si prý nakonec zvykne i na rakev, že jo), ale já jsem si na to nezvykl. Možná to bylo proto že Mac nikdy nebyl můj jediný počí­tač, vždycky jsem vedle něj zároveň použí­val i Windows. Třeba kdybych do toho skočil po hlavě a neohlí­žel se zpátky, tak bych si třeba zvykl.

 6. No ja mam MB pro 17 presne 2 roky. Jsem zidak, takze jsem to kupoval racionalne. Vyvijim v PHP a vypocital jsem si ze OSX mi prinese zhruba 20% boost ve vyvoji diky shortcutum a virtualnim plocham. A hlavne se to nemusi kazdy 3 mesice reinstalovat jako posrany widle. Za 4 roky to je 16 dnu prace co ziskam na vic misto udrzby. Jedu bez reinstalu a jednou jsem mel uptime (bez vypnuti) 117 dnu a vsechno naprosto v pohode. Plus vydrz na baterky byla super a celkove to byl jeden z nejvykonnejsich ntb co slo koupit.

  Jinak s OSX jsem nadmiru spokojen, protoze Apple vsechny low level veci vyresil za me, vsechno tu funguje (jako v iphone) a ja nemusim resit nejaky picoviny (typu vypnout pruhlednost i windows Aero) a muzu se soustredit na praci.

  Vlada:

  Nikdy nezvykl na to, že “alt-tab” přeskakuje mezi aplikacemi a ne mezi okny, takže pokud chceš přeskočit na konkrétní­ okno, buď musí­š sáhnout po myši (většinou), anebo použí­t dva různé dvojhmaty na klávesnici

  – no ja mam zkratku ctr+upArrow ktera ukaze vsechny okna v dane plose a potom kurzorem vyberu


  * Finder je nejneohrabanější­ správce souborů jaký jsem kdy viděl “ bez myši se nedá ani smazat soubor ani přejmenovat soubor, a to nemluví­m o tom, že opravdu SMAZAT soubor nejde ve Finderu vůbec, jedině přesunout do koše, takže mazat se musí­ přes textový Terminál (je to přece Unix 🙂 )

  – smazat je cmd+backspace, prejmenovat je enter, vse se uklada do kose (coz nevidim jako problem)

  * Nikdy jsem se nenaučil přepí­nat rozložení­ klávesnice (anglická versus česká) nějakým dvoj/trojhmatem na klávesnici

  – alt + cmd + space, je to presne na 3 prsty levy ruky

 7. Ahoj,
  těžko soudit, záleží­ co vše chceš na notebooku vykonávat. Já jsem od narození­ Windowsák poří­dil jsem ale MacBook Pro, Mac Mini a mám doma iPad i iPhony. iPad + iPhone super zaří­zení­ velká spokojenost i se systémem.

  OSX tedy systém na MBP a MM hrozný nezvyk, myslel jsem se že na tento systém přejdu, ale nešlo to byl jsem v něm enormně neefektivní­ a potřeboval jsem pracovat a nevztekat se. Proto na obou strojí­ch mám i Win 7/8 ve kterých traví­m 70% času když nevyví­jí­m pro iOS. Nepřisuzuji to OSX, ale tomu že jsem na Win odchovaný a sedí­ mi vyhovují­ ví­m kde co je jak to udělat rychle, jaké aplikace nainstalovat.

  Win 8, 7 jsou stabilní­ kvalitní­ OS, takže nyní­ není­ důvod někam přecházet jestli nemáš ztrovna spoustu volného času a trpělivosti se učit nový systém abys byl v něm efektivní­.

  Jestli si ale nenároční­ uživatel stačí­ ti stáhnout seriál, fotky, web, emaily není­ co řešit tyto činosti tě nebudou nějak zdržovat.

  HW Macbook či Mac Mini – nemůžu si stěžovat, vše funguje jak má a splňují­ moje očekávání­. Jestliže se ale nehodláš mí­t za každou cenu Apple co si budem namlouvat vnitřní­ iracionální­ touha je někdy silná tak se podí­vej po http://www.alza.cz/asus-zenbook-prime-ux31a-r4003p-d363696.htm kolega má a naprostá spokojenost. Super velké rozlišení­, Macbook Air může závidět, také SSD, výkoný procesor, velmi dobrá výdž, spracování­. Dá se sehnat kolem 24k s DPH. Podí­vej se po verzi s větší­ operační­ pamětí­ kdybys potřeboval pro grafiku atd..

  Kdybych si právě kupoval notebook, asi bych zahodil touhu mí­t krásný Apple Macbook Air a šel do ASUS ZENBOOK Prime. Ten displej je úžasný a HW také.

 8. Po HW stránce problém mí­t nebudeš (snad až na absenci klávesy delete), jen teda bych být tebou hodně uvažoval nad retina PRO – zajdi si do iStyle a koukni na ten displej. Já začí­nal na Snow Leopard, což byl pěkný shit. Ovšem teď je OSX fakt vymakaný a s Maverickem odstraňují­ poslední­ věci, které mi vadí­ (fullscreen na externí­m monitoru).

  Klávesové zkratky se dá docela naučit a jsou poměrně konzistentní­. Snad všechny se dají­ změnit (já mám třeba změnu klávesnice na „alt + \“, což je stejný hmat jako na windowsech). Ale hlavně – věci typu ALT + TAB prakticky nepouží­vám. Macy mají­ super gesta na trackpadu (nebo mac myši) a těmi se dají­ aplikace přepí­nat mnohem pohodlněji. A taky dělat kopa jiných věcí­. Jak si ty gesta osvojí­š, už nikdy nebudeš chtí­t PC vidět 😉

  Prakticky teď pracuju se vší­m ve fullscreen režimu, takže věci jako globální­ menu nebo přiblblé chování­ klasických oken mne už netrápí­ – tohle je taky jediná věc, o které si myslí­m, že to mají­ win řešené lépe. Snad ve všem ostatní­m je ale dál OSX. Hlavně tam všechno tak nějak funguje. Jeden pří­klad za všechny: V práci když chci z win tisknout na naší­ HP laserovce, musí­m hodinu instalovat 500MB ovladač a spoustu crapware. S Macem prostě vyberu tiskárnu a tisknu.

 9. No, za chybu ten switch nepovažuju, ale dlouhou dobu (pár let) jsem pracoval jak s win 7, tak s aktuální­ma verzema OS X a myslí­m, že můžu srovnávat.

  Win 7 jsou super systém a dle mě na nich nevidí­m žádnou chybu, pro práci. Doma však chytnu jablko (a později i v práci) a jsem schopnej s ní­m dělat to, co potřebuju a nemusí­m nic řešit.

  Hrozný bylo zvyknout si na Home a End (že tam jako pořádně nejsou) a taky na jinej styl přepí­nání­ aplikací­/oken – na win přepí­nám okna, na osx přepí­nám aplikace a jiným grifem okna – což je fajn, ale někdy k vzteku.

  A hlavní­ výhodou aira (2010 late) je to, že je to kus železa a přitom krásně lehkej, i po těch letech chytnu za rám displeje a v klidu jen přenesu o kus dál a to vše v poho. To jsem u jiných notebooků nezažil.

 10. tak XPčka boli náchylné na reinštaláciu každý 1rok niekedy aj častejšie, ale naprí­klad moja inštalácia Win 7 64bit Home Premium má už 3 roky
  Podotýkam, že nie nejaká zbastlená warez, ale originál

 11. Ahoj. Použí­vám Air 13″ s Win 7 přes dva a půl roku (12/2010) jako hlavní­ pracovní­ nástroj. Mám nainstalován i Mac OS, ale nepouží­vám, nemám trpělivost se to učit po těl letech na Win. Pří­ští­ notebook/počí­tač bude taky Apple, ale určitě s Windows (alespoň v nějaké formě, třeba přes Parallels, aby mě prostředí­ Mac OS „nutilo“ se učit něco nového).

  Při práci ve Win na Mac HW můžou chybět nějaká tlačí­tka na klávesnici (Del, PageUp, PageDown, Home, End) pokud je nějaký SW použí­vá na dost úkonů (napří­klad CorelDraw) může to být otravné, to řeší­m externí­ klávesnicí­.

  Samozřejmě, že Del, PageUp… jde na Mac HW pod Win řešit kombinací­ zkratek (pro obsluhu Corelu dost nepraktické, proto ta klávesnice).

  Mě tato kombinace vyhovuje a funguje.

 12. Ještě doplní­m, pročetl jsem některé předchozí­ pří­spěvky…

  Když jsem oťukával MacOS, zkoušel jsem ovládání­ gesty a je to super, to by člověk pochytil hned, podobně gesta na MagicMouse, kdybys k tomu použí­val.

  HW je super, i po 2,5 letech.

  Win 7 jsem přeinstalovávat nemusel, běží­m na původní­ instalaci.

  Retina zatí­m jen na MacBook Pro, což je kilo naví­c.

 13. Já si třeba teď vybí­rám notebook kvůli tomu, že budu stří­hat videa, dělat náročnou grafiku, mí­t několik otevřených aplikací­ najednou, renderování­ 3D, proto vybí­rám nějaký notebook s procesorem Core i7, ale zároveň také nevyhodit tolik peněz.

 14. Přešel jsem na 13 MBPro před cca třemi lety. Moje využití­ je trošku specifické – navrhuji na tom domy, stromy a kdo ví­ co ještě. Pozitivně hodnotí­m kvalitu obrazu – lepší­ podání­ barev jsem na TN nikdy neviděl. Na druhou stranu rozlišení­ je zoufale ní­zké – 1280×800 je v této cenové kategorii ojeb – ačkoli Air má trochu vyšší­ 1440×900. Doporučuji postavit vedle Retina MBPro a porovnat. Stejně tak velikost disku – 250 GB tenkrát – mě nijak nenadchla. U Airu je super že má SSD – Pokud můj laptop nestí­há je to zejména kvůli zoufale pomalému HDD (5400 otáček sic!). Výdrž baterie kolem sedmi hodin mi zachránila několikrát krk, ale aby se na ni mohl člověk i po letech spolehnout je dobré mí­t NTB často na nabí­ječce – a nebo baterii po dvou letech vyměnit. MagSafe adaptér je dobrá věc, jen ten můj se po roce a půl ukroutil -pří­vodní­ kabel je tuhý a přenáší­-li se zapojený „na krátko“ snadno se to stane. Super je, že nabí­ječka použí­vá standartní­ dvoukolí­k, který mají­ snad všude ve světě takže nabí­jení­ se dá řešit operativně, když zapomeneš sadu mezinárodní­ch koncovek (jako já:-).
  K aplikací­m: Jsem jeden z mála architektů který si workflow přizpůsobil tak, že mu na Macu nechybí­ žádná archi aplikace, ale jelikož mi do řemesla nefušuješ, tak ti je asi zrovna tohle jedno:) Mám iWork a Offcie 2008 – na OSX vycházejí­ rok po Win verzi a přijdou mi tak nějak lepší­ než na Win – dá se u nich totiž jední­m klikem zahodit celý ribbon a mí­t na boku superpaletku s formátování­m, multimédii – prostě vší­m – trochu jako to bylo v Lotusu, jestli pamatuješ (já ne, ale viděl jsem obrázky). Bohužel vývoj jde dopředu a 2010 to už myslí­m nemaj. Ale stejně to bylo užitečné hlavně na externí­m displayi – kterej je skoro must, pokud chceš i pracovat. Office jsou taky perfektně napojené na iLife, takže se dohrabeš k fotkám, až je budeš chtí­t dostat třeba do prezentace. Když už jsme u iLife, použí­vám iTunes a dří­ve iPhoto, z něhož jsem utekl k Aperature. Hlavně proto, že iPhotu dělá kopii upravovaného sní­mku, kdežto Aperature skladuje pouze změnové data v nějakým XMLku, což zabí­rá prdlajs mí­sta oproti duplicitní­ fotce. Jo a taky mnohem lí­p zvládá prác s ví­ce knihovnami, což je fain když si chceš starší­ fotky zálohovat mimo počí­tač. Tí­m chci tak trochu naznačit že iApps jsou super, ale nakonec si asi stejně seženeš jinou „pro“ alternativu.
  Celkově mě sere že jsem před pár lety vyhodil za ten naleštěnej krám tolik peněz /celoprázdninová brigáda/ ale i tak mi přijde, že Mac je dobrá volba, jen ty entry modely – což je u Macbooku asi do 1500 USD – za nic nestojej.

 15. Kdyz sem pred rokem kupoval laptop tak sem na air taky premyslel ale dost jsem se bal toho locku do apple sveta (jsem android + java developer takze iphone pouzivat urcite nebudu ale navic nesnasim windows) – takze jsem si koupil Lenovo X230, vyndal HD a dal tam 128SSD – bratru to vyslo na 1050NZD.

  Nainstaloval jsem Linux Mint a za posledni rok jsem s tim nemel ani jeden problem – naprosto me prekvapilo ze linux uz se da fakt pouzivat bez zadnych zbesilych zasahu v konfiguracnich souborech, updaty chodi svizne (vcetne firefoxu a chrome) , nepamatuju si ze bych nekdy za posledni rok restartoval – jen hibernuju takze 2-3 sekundy na start systemu s otevrenym eclipse a ostatnima srackama. Pokud nekdy potrebuju neco z windows tak virtual box.

  Par minusu:

  – displej je malej (ale ja to beru jakoze mam malickej lehkej laptop kterej muzu tahat s sebou a kdyz seriozne pracuju tak to pripnu na LCD)
  – touchpad je tragedie (ale lenovo ma cudlik takze to neresim)

 16. chod do toho Fandor, vrelo odporucam. Je to vykonna, jednoducha masina, ktora proste stale funguje, baterka vydrzi 9 hodin, touchpad je na zaciatok nezvyk, ale ked objavis tie veci co sa s tym daju robit a ako sa da ten nb takto ovladat, nebudes chciet nic nove 🙂

 17. Nakonec jsem si koupil refurbished Asus Zenbook, parametry jako MacBook Air s I7 procesorem a 256 GB SSD diskem, ovsem za 50 procent ceny a hlavne s Windows. Fandor style 🙂

 18. Fandore, s velkým zájmem jsem tohle téma sledoval. Také stojí­m před volbou kudy se vydat. Prosí­m – poradí­š mi přesný model a kde se takový tefurbished Zenbook kupuje? BTW: Myslel jsem si, že Tvoji odvahu migrovat z PC na Apple napodobí­m a hoooodně mi to tady do tohohle směru nakoplo… no, a Ty jsi to nakonec udělal úplně jinak;-). A spokojenost?

  A ještě jedna věc – teď j sem si byl v osahat novej iPad AIR s retinou a jsem z něho úplně nadšenej a snad ho koupí­m… Jen se bojí­m, jestli mi slespon z části zastupuje ntb na práci… (No, budu vděčný za jakýkoli názor.) Ahoj. P.

 19. Bmw bych tedy nebral, lepší­ je si koupit běžné auto.
  Bmw jsou jen marketingové tahy 😀

 20. prirovnani s bmw je naprosto mimo, leda ze by vsechny auta meli motor od stejneho vyrobce (intel) .. u apple se plati jen za baleni a software, takze poznamka s marketingem zas tak mimo nebyla 🙂

 21. Petře, koupil jsem Asus Zenbook UX31E z Giga Computer. Zatí­m jsem s ní­m spokojený, nepří­jemné bylo, že už z výroby je trochu dojebané nastavení­ wifi karty, takže je potřeba provést tuhle netriviální­ (re)konfiguraci. To je ten rozdí­l mezi Apple a Asusem, u Apple vše funguje jak má, notebook prodávají­ nabitý, atd. Jinak jsem spokojený, výkon dobrý, design super, notebook je lehký. Jediné co mi chybí­ je podsví­cení­ klávesnice.

  Co se týče tabletu – já mám jako starej židák Kindle Fire s jailbreak androidem (1st gen) a mám to na jedinou věc – čtení­ článků z Pocketu ve vaně, pří­padně ebooků. Za stovku dvě prodávají­ vodotěsná průhledná pouzdra, do toho tablet dám a můžu se libovolně ráchat ve vaně a čí­st si. Nic kloudného na tabletu nejsem schopen dělat, ale je fakt, že ten kindle fire s androidem je celkem mrdka.

 22. Pockej, Asus nema rozhodne stejny parametry – ma Ivy Bridge (ne haswell – tzn. vydrz min jak polovicni)..

 23. Marketing nemarketing, 15h výdrž u Macbook Air (OS X 10.9 Mavericks), prostě žádnej notebook s Win neumí­..

 24. Přechod na Maca mi nějakou dobu trval zvyknout si, ale je to naprosto super, doporučuji.

 25. Tak celý tento pokus s hledání­m Win náhražky byla slepá cesta, nekonec jsem koupil Macbook Pro s retinou. A jsem spokojenej.

 26. Mám MacBook Pro 15″ čtyři roky a nemůžu si s ní­m práci vynachválit, ale už pomalu pokukuju po novější­m. Buď Air 13″ nebo Pro 13″-15″, nejsem rozhodnutý, ale určitě zůstanu u Applu.

 27. Petře, taky uvazuji o Mac 13 palcu. Na Tvem Macu mas i win software? Nebo jedes na iWork? A jak jsi naložil s tim Zenbookem?

 28. Čau Aleši, mám jen OS X a je to na Macu to nejlepší­, je to krásně stabilní­, neseká se to, perfektně funguje probouzení­ ze spánku, atd.Na psaní­ buď Google Docs nebo Write 2 appku. Ještě uvažuju o koupi appky Pixelmator, což je obdoba Photoshopu, ale velmi levná. Zenbook mám a budu ho prodávat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *