Raketový růst cen zahraniční­ch geo domén

Od roku 2005 investuju průběžně nějaké pení­ze do zahraniční­ch geo domén (typu belgrade.org, nemám na mysli .com geo domény). Až na výjimky kupuju domény jen od koncových vlastní­ků, většinou non-domainerů, v ojedinělých pří­padech přes tržiště.

V roce 2005 a 2006 jsem dával za jednu doménu většinou stovky dolarů, maximálně kolem jednoho tisí­ce (a u některých domén jsem tak během dvou tří­ let udělal 10x zhodnocení­). Přišlo mi to tehdy jako dobrý způsob, jak investovat menší­ částky, protože mám k travel segmentu vztah a protože geo domény dávají­ smysl (narozdí­l třeba od dvoj a troj znakových alfa-numerických smysl nedávají­cí­ch domén), naví­c jsem ručně vybí­ral lokality, kde lze očekávat v následují­cí­ch letech prudký rozvoj turistického ruchu.

Nasbí­ral jsem takto asi 15 velmi slušných domén. Letos v zimě jsem kupoval další­ domény a ceny se pohybovaly už v cca 3-5 tisí­cí­ch USD resp. EUR. Teď dělám další­ kolo poptávek a překvapuje mě, jak ceny opět povyrostly. V podstatě začinají­ aksing prices na 5-10tis USD s tí­m, že s některými prodejci lze usmlouvat slevu v řádech desí­tek procent, s některými bohužel ani cent.

Jeden zkušený domainer mi vyprávěl, že zhodnocení­ generických domén je dnes na úrovni 20-30 procent ročně, u geo domén mi to ale přijde, že se to zvedá každý rok pomalu o řád. Jsem zvědavý, kam až to poroste, kde může být pomyslný cenový strop?. Faktem je, že se jedná o velmi omezenou komoditu (k dispozici jsou 3-4 solidní­ koncovky + lokální­ ccTLD) a travel business neustále roste.

14 komentářů u „Raketový růst cen zahraniční­ch geo domén

 1. otazkou je, ci je tento trend dobry nebo spatny. Muj (skromny) nazor je, ze je to OK.

  S rustem internetu a zivotni urovne se vytvari prostor pro nove typy podnikani, domaining je jednou z nich (a jeste je tady cas naskocit i pro nove hrace)

 2. Otazka spis je, jaka muze byt resp. je skutecna hodnota (geo) domen. Nyni tlaci ceny (geo) domen nahoru jen hladovy trh (kazdy chce ukousnout kus kolace diky pohadkovym pribehum top domaineru jako je Frank Schilling), naprosta vetsina domen je ale nevydevelopena (bez webu/obsahu), prinasi nejake, celkem nezajimave, penize na parkingu (v radech desitek az stovek dolaru rocne u tech nejlepsich).

 3. myslim si ze geo domeny, napriklad ten belgrade.org maji velku potencial rustu. Je to dobra investice.

  S tim developovanim domen mas pravdu, na parkingu se vydelat neda pokym nemas slusne genericke domeny.

  Neplanujes udelat na belgrade.org nejaku minisite? je to lepsi nez parking (adsense popripate affil travel)

 4. myslim si ze geo domeny, napriklad ten belgrade.org maji velku potencial rustu. Je to dobra investice.
  S tim developovanim domen mas pravdu, na parkingu se vydelat neda pokym nemas slusne genericke domeny.

  Neplanujes udelat na belgrade.org nejaku minisite? je to lepsi nez parking (adsense popripate affil travel)

 5. Planuju to u vsech a ne jen minisites, ale jde to velmi pomalu. Mam dobrou native textarku, ale vic nez jednu lokalitu mesicne nezvladne napsat 🙂

  Prave tim developmentem se velmi zvedne cena kazde domeny, pokud tam bude nejaky solidni revenue (5k+ usd/rok/domena), tak to lze prodat za 5-10 lety multiple rocniho revenue. A to je cil 🙂

 6. myslim ze i stari domeny je duvod k pekne sumicke:
  stari 5-10 let, domena NEparkovana ale developed site -> to google miluje

  samozrejme, pokud preukazes revenue tim vecsi plus 🙂

  hodne zdaru

 7. A jakou cenu podle Vás mají­ domény jako dovolenavtunisku.info? Tolik se v tom neorientuju a zají­má mě jestli se investice do těchto domén vůbec vyplatí­.

 8. Zadnou, jednak to neni v .cz ccTLD a jednak je takovych domen mraky volnych.

 9. Bohuzel, kdyz je ta cena v USD, vychazi to trochu jinak. Dolar ztratil za nekolik let vuci euru asi 50% a vuci korune vic nez 60%, takze mozna z pohledu Americana…

 10. To je dobra pripominka. Je fakt, ze dnes je velmi dobra doba na nakup domen za USD 🙂

 11. Obecne domeny info nejsou moc oblibene a nemaji tak vysoky rustovy potencial jako treba domeny org. Do info domen bych ja osobne investoval jenom tehdy, pokud bych mel nejaky dobry projekt a nebyla by volna domena s jinou koncovkou.

 12. .info domeny maji zvlastni postaveni, nicmene zrovna jejich geo odruda neni spatna investice. samozrejme jsou levnejsi nez net/org, ale moznosti zhodnoceni jsou podobne jako u ostatnich koncovek.

 13. By ma zaujimalo kde nakupujes domeny a ako to prebieha…. nebola by to vhodna tema pre tvoj blog?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *