Nejlepší kniha roku 2012

Loni v listopadu jsem si všimnul v doménovém newsletteru TobyClements.com jedné z nabízených domén – Poland.org. Protože mám určitou afinitu k .net/.org geo doménám, díval jsem se do whois na majitele a trochu si ho progůgloval. Záhy jsem zjistil, že jde o Michaela Marcovici, docela zajímavého dudu (odvozeno od the dude), který byl mimojiné jednu dobu největším prodejcem na eBay.

O svých zkušenostech s podnikáním na eBay a následným krachem (600k EUR personal debt included, zdravíme vítekoho) napsal vynikající knihu The End of eBay: The Rise and Fall of eBay’s Biggest Powerseller (kindle verze)

Nikdy jsem nečetl tak otevřenou knihu o (online) byznysu. Je to samozřejmě dáno tím, že autor knihy zkrachoval, nicméně i zpětné popisování budování firmy, řešení neustálých problému s růstem firmy, platbami, fraudem, lokálními nuancemi v různých zemích, logistikou, financování rozvoje firmy / nákupu zboží, atd. je neuvěřitelně zajímavé. Autor se v knize také dost věnuje hledání produktů v Číně a import do Evropy (nicméně více prakticky a se zaměřením na evropské subjekty než třeba kniha The Maui CEO: Import from China, Sell on eBay, and Live Wherever You Want
).

Velmi zajímavá je například část o tom, jak licencovali světoznámé brandy na OEM elektroniku, kterou dováželi z Číny (od autorádií přes čerpadla). Například se dohodli s Hyundai a za 10% provizi z prodejní ceny mohli lepit na OEM junk z Číny logo Hyundai, díky čemuž mohli zvednout cenu a výrazně to zvýšilo prodeje. Těsně před krachem se domlouvali na licencování ručně malovaného nábytku s motivy ze Starwars s Lucasfilm (zajímavé bylo rozdíl nároků Hyundai a Lucasfilm, prvním zmíněným bylo jedno co se bude pod jejich brandem prodávat, v jaké kvalitě, atd.; naopak Lucasfilm měl velmi náročné podmínky pro udělení licence). Na uvedeném příkladu chci zdůraznit, že kniha je zajímavá i pro lidi, kteří na eBay nikdy neprodávali a ani to neplánují.

Marcovici psal knihu sám (německy i anglicky), anglickou verzi a ebook si myslím vydal sám. U anglické verze je celkem znát, že není rodilý mluvčí, je tam dost gramatických chyb, na druhou stranu to vypadá autenticky a je to doslova nabité informacemi a fakty, žádná vata, jen praxí získané zkušenosti. Přesný opak selfhelp knih od Kiyosakiho a mnoha dalších.

Sám jsem na eBay zažil před lety docela fičák, mělo to sice jepičí život, nicméně jsem náhodou ze dne na den objevil niku, která během 2 měsíců udělala kolem půl milionu zisku a přinesla celkem zajímavé momenty, třeba když mi Paypal zablokoval účet, kde bylo několik set tisíc, ověření a odblokování trvalo asi 2 týdny, stálo to nervy, ale od té doby jsem neměl s Paypalem nikdy žádné problémy. Tehdy jsem poznal sílu eBay, když má člověk žádaný produkt, solidní ceny (a ideálně svým způsobem monopol), tak lze prodávat do celého světa, posílal jsem zboží po Evropě, do USA, Kanady, Mexika, Brazílie, JAR, Nové Kaledonie, atd.

Pokud bych měl doporučit jednu knihu ze všech co jsem loni přečetl, tak je to jednoznačně The End of eBay. Pokud děláte online byznys, je pro vás tato kniha must!

27 komentářů u „Nejlepší kniha roku 2012

 1. Myslím, že by tam mělo být „nabité informacemi“.

 2. Potesil by si, ak by si mozno spomenul tvoje skusenosti s ebayom z Ceska. Mna by hlavne zaujimalo, ako sa riesi to svetove postovne. Ci len jednoducho zbehnes za par prepravcami a spravia ti cenu? Dik za knizne tipy, precitam 🙂

 3. Fandore měl bych dotaz. Knihu máš v kindle edici? Po delší době jsem si vzal kindle a nějak se mi knížku nedaří objednat. Všiml jsem si, že kindle verze se jmenuje pouze The End of eBay. A pokud má člověk otevřenou papírovou verzi knihy je tam tlačítko „Tell the Publisher!
  I’d like to read this book on Kindle “ Tak si nejsem jistej zda ta kniha je nebo není v kindlu dostupná…

 4. Je v Kindlu dostupná, sám jsem ji v něm četl, ale není to spojené s tištěnou verzí, asi kvůli rozdílným vydavatelům.

 5. Ja to posílal v malé bulbinkové obálce, kamkoli na světě to stálo do 60 Kč, účtoval jsem fandorovských 15 USD 🙂

 6. znam ho osobne, je to slizounek nejvetsiho kalibru

 7. Jo, von je v tom evropským doménovým investičním fondu. Každopádně mně je sympatickej.

 8. Jaký to přepravce posílá do celého světa za 60kč 😮

 9. Docela masakr kolik toho ten člověk stačil zatím úspěšně vytvořit/prodat. Línej asi není…

 10. Díky za výborný tip, mám to rozečtené a zatím mě to hodně baví.
  Pokud máš ještě dalši tipy na podobné knihy, tak sem s nimi 🙂

 11. good tip jedu objednat 🙂 no a copak že jsi to posílal v těch malých bublinkových obálkách ty dva měsíce? 🙂

 12. 2duga: Tipujem ze „sol do kupela“ neurcenu ke konzumaci, podobne ako teraz predavaju amsterdam shopy 😀

 13. Ahoj Fandore,

  co si používal na rozesílání balíku po světě? Respektive víte někdo o nejlevnějším řešení? Děkuji za tipy.

 14. Tak už jsem se k ní taky dostal. Díky za tip. Je to sice pojaté trošku zvláštním způsobem, ale obsahově hodně zajímavé čtení.

 15. Diky za tip. Knizku mam rozectenou a uz hledam dalsi podobnou. Pokud nekdo o necem vite, dejte urcite vedet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.