Nejlepší­ kniha roku 2012

Loni v listopadu jsem si všimnul v doménovém newsletteru TobyClements.com jedné z nabí­zených domén – Poland.org. Protože mám určitou afinitu k .net/.org geo doménám, dí­val jsem se do whois na majitele a trochu si ho progůgloval. Záhy jsem zjistil, že jde o Michaela Marcovici, docela zají­mavého dudu (odvozeno od the dude), který byl mimojiné jednu dobu největší­m prodejcem na eBay.

O svých zkušenostech s podnikání­m na eBay a následným krachem (600k EUR personal debt included, zdraví­me ví­tekoho) napsal vynikají­cí­ knihu The End of eBay: The Rise and Fall of eBay’s Biggest Powerseller (kindle verze)

Nikdy jsem nečetl tak otevřenou knihu o (online) byznysu. Je to samozřejmě dáno tí­m, že autor knihy zkrachoval, nicméně i zpětné popisování­ budování­ firmy, řešení­ neustálých problému s růstem firmy, platbami, fraudem, lokální­mi nuancemi v různých zemí­ch, logistikou, financování­ rozvoje firmy / nákupu zboží­, atd. je neuvěřitelně zají­mavé. Autor se v knize také dost věnuje hledání­ produktů v Čí­ně a import do Evropy (nicméně ví­ce prakticky a se zaměření­m na evropské subjekty než třeba kniha The Maui CEO: Import from China, Sell on eBay, and Live Wherever You Want
).

Velmi zají­mavá je napří­klad část o tom, jak licencovali světoznámé brandy na OEM elektroniku, kterou dováželi z Čí­ny (od autorádií­ přes čerpadla). Napří­klad se dohodli s Hyundai a za 10% provizi z prodejní­ ceny mohli lepit na OEM junk z Čí­ny logo Hyundai, dí­ky čemuž mohli zvednout cenu a výrazně to zvýšilo prodeje. Těsně před krachem se domlouvali na licencování­ ručně malovaného nábytku s motivy ze Starwars s Lucasfilm (zají­mavé bylo rozdí­l nároků Hyundai a Lucasfilm, první­m zmí­něným bylo jedno co se bude pod jejich brandem prodávat, v jaké kvalitě, atd.; naopak Lucasfilm měl velmi náročné podmí­nky pro udělení­ licence). Na uvedeném pří­kladu chci zdůraznit, že kniha je zají­mavá i pro lidi, kteří­ na eBay nikdy neprodávali a ani to neplánují­.

Marcovici psal knihu sám (německy i anglicky), anglickou verzi a ebook si myslí­m vydal sám. U anglické verze je celkem znát, že není­ rodilý mluvčí­, je tam dost gramatických chyb, na druhou stranu to vypadá autenticky a je to doslova nabité informacemi a fakty, žádná vata, jen praxí­ zí­skané zkušenosti. Přesný opak selfhelp knih od Kiyosakiho a mnoha další­ch.

Sám jsem na eBay zažil před lety docela fičák, mělo to sice jepičí­ život, nicméně jsem náhodou ze dne na den objevil niku, která během 2 měsí­ců udělala kolem půl milionu zisku a přinesla celkem zají­mavé momenty, třeba když mi Paypal zablokoval účet, kde bylo několik set tisí­c, ověření­ a odblokování­ trvalo asi 2 týdny, stálo to nervy, ale od té doby jsem neměl s Paypalem nikdy žádné problémy. Tehdy jsem poznal sí­lu eBay, když má člověk žádaný produkt, solidní­ ceny (a ideálně svým způsobem monopol), tak lze prodávat do celého světa, posí­lal jsem zboží­ po Evropě, do USA, Kanady, Mexika, Brazí­lie, JAR, Nové Kaledonie, atd.

Pokud bych měl doporučit jednu knihu ze všech co jsem loni přečetl, tak je to jednoznačně The End of eBay. Pokud děláte online byznys, je pro vás tato kniha must!

27 komentářů u „Nejlepší­ kniha roku 2012

 1. Myslí­m, že by tam mělo být „nabité informacemi“.

 2. Potesil by si, ak by si mozno spomenul tvoje skusenosti s ebayom z Ceska. Mna by hlavne zaujimalo, ako sa riesi to svetove postovne. Ci len jednoducho zbehnes za par prepravcami a spravia ti cenu? Dik za knizne tipy, precitam 🙂

 3. Fandore měl bych dotaz. Knihu máš v kindle edici? Po delší­ době jsem si vzal kindle a nějak se mi kní­žku nedaří­ objednat. Všiml jsem si, že kindle verze se jmenuje pouze The End of eBay. A pokud má člověk otevřenou papí­rovou verzi knihy je tam tlačí­tko „Tell the Publisher!
  I’d like to read this book on Kindle “ Tak si nejsem jistej zda ta kniha je nebo není­ v kindlu dostupná…

 4. Je v Kindlu dostupná, sám jsem ji v něm četl, ale není­ to spojené s tištěnou verzí­, asi kvůli rozdí­lným vydavatelům.

 5. Ja to posí­lal v malé bulbinkové obálce, kamkoli na světě to stálo do 60 Kč, účtoval jsem fandorovských 15 USD 🙂

 6. znam ho osobne, je to slizounek nejvetsiho kalibru

 7. Jo, von je v tom evropským doménovým investiční­m fondu. Každopádně mně je sympatickej.

 8. Jaký to přepravce posí­lá do celého světa za 60kč 😮

 9. Docela masakr kolik toho ten člověk stačil zatí­m úspěšně vytvořit/prodat. Lí­nej asi není­…

 10. Dí­ky za výborný tip, mám to rozečtené a zatí­m mě to hodně baví­.
  Pokud máš ještě dalši tipy na podobné knihy, tak sem s nimi 🙂

 11. good tip jedu objednat 🙂 no a copak že jsi to posí­lal v těch malých bublinkových obálkách ty dva měsí­ce? 🙂

 12. 2duga: Tipujem ze „sol do kupela“ neurcenu ke konzumaci, podobne ako teraz predavaju amsterdam shopy 😀

 13. Ahoj Fandore,

  co si použí­val na rozesí­lání­ balí­ku po světě? Respektive ví­te někdo o nejlevnější­m řešení­? Děkuji za tipy.

 14. Tak už jsem se k ní­ taky dostal. Dí­ky za tip. Je to sice pojaté trošku zvláštní­m způsobem, ale obsahově hodně zají­mavé čtení­.

 15. Diky za tip. Knizku mam rozectenou a uz hledam dalsi podobnou. Pokud nekdo o necem vite, dejte urcite vedet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *