New Sapa venture

Po delší­ době jsem byl s Kamilem v Sapě (obrovská vietnamská tržnice v Praze-Libuši pro ty co neznají­), dali jsme si obligátní­ bun-oc (polévka s ří­ční­mi šneky), pak jsme dostali chuť na vietnamský ovocný kompot, bohužel ho ale neměli, protože to z nějakého důvodu prodávají­ jen v letní­ch parných dnech. Tak jsme zkoušeli nají­t aspoň nějaký bufí­k s vietnamskou kávou (kafe v podstatě nepiju, výjimku tvoří­ ale to vietnamské, je to neskutečná dobrota). No a na co jsme nenarazili – fungl nová speciálka jen a pouze na bubble tea (hezky česky perlivý mléčný čaj).

Bubble tea Praha

Dovolí­m si malou edukativní­ odbočku. Bubble tea je náramná dobrota, kterou vymysleli kucí­ a holky a na Taiwanu, nicméně se rychlé rozší­řil do téměř celé jiho/východní­ Asie (Čí­na, Jižní­ Korea, Vietnam, Japonsko, …). Základem je zelený čaj, mléko a želé kuličky z tapioky; lze to různě variovat, teplý nebo studený, různé pří­chutě; i jiné typy čaje (např. černý), různě ochucené tapioka kuličky. Bubble tea se dělá do plastového kelí­mku, který na konci pří­pravy „zavaří­“ folii a dají­ vám brčko s tak třikrát větší­m průměrem než je běžné. Brčkem probodnete folii, cucáte čaj a taky kuličky z tapioky. Dost cool, vždy když to piju, tak mi vleze na mysl felace 🙂

Kromě Asie se tuší­m v 90. letech začal bubble tea prosazovat ve velkých severoamerických městech, kde byla pří­tomna asijská komunita (LA, SF, Las Vegas, Vancouver, New York, …). Postupně se to rozší­řilo po celém světě vč. Evropy, loni v listopadu jsem pil bubble tea pravidelně i v Karibiku na ostrově Saint Marteen 🙂
Konec edukativní­ odbočky.

V Sapě existují­ minimálně dvě mí­sta, kde dělají­ bubble tea delší­ dobu, nicméně jen okrajově a nebyl to žádný zázrak. Ovšem nově otevřený bubble tea bar je jinčí­ žrádlo. Mají­ dost velkou nabí­dku, různé pří­chutě vč. pří­chutí­ tapioka kuliček. Naví­c mají­ speciální­ „práskací­“ kuličky, kousnete do nich a uvolní­ se pří­chuť. Zkusil jsem tři různé druhy čajů, favoritem je green milk tea s liči práskací­ma kuličkama. Nabí­zejí­ taky jakýsi nápoj na bázi jogurtu, to nedoporučuju, nechutnalo mi to a jogurt jsem tam vlastně ani necí­til.

Bar má ještě jednu zvláštnost – je dost vystajlovaný, což je v Sapě unikát, většina gastro provozů vypadá dost ušmudlaně, starý nábytek, no fakt nic moc (i když ta ušmudlanost má podle mého názoru kouzlo autentičnosti). Zaujalo mě to, všimnul jsem si, že POS „mluvil“ německy, tak jsem se zeptal obsluhy, jestli to není­ frenčí­za z Berlí­na (Berlí­n je všeobecně znám jako mekka asijské kuchyně ve střední­ Evropě). Samozřejmě jsem se trefil a jde o německou frenčí­zu, kterou mi Vietnamci hned nabí­zeli jestli mám prý zájem 🙂 Co jsem tak v rychlosti koukal, tak v Ří­ši vietnamci do bubble tea docela šlapou, otevřeli krámky v Lipsku a Drážďanech. Nepochybuju, že to brzy dorazí­ ve větší­ mí­ře i do ČR (řekněme na úrovni krajských měst + Praha/Brno). Ono to z pohledu byznysu nemusí­ být vůbec špatné, náklady na nápoj jsou kolem 10 Kč, prodává se za 50 Kč+, je to studený provoz, obsluhu lze prý vyškolit za týden, není­ to stavebně náročné, …

Takže pokud se chystáte do Sapy, určitě zkuste. Pro ty co se mnou v Sapě někdy byli, tak je to na mí­stě bývalého „koktejl baru“ resp. objeden stánek od vyhlášeného bun-cha podniku Hai-ha resp. pří­mo vedle pizzerie / banh-mi bageťárny.

Jo a fotky si můžete prohlédnout na jejich FB stránce.

10 komentářů u „New Sapa venture

 1. No Fandore,
  sem se tě ptal u minulýho pří­spěvku – na jakým CMS jedou i-noviny? Dí­í­í­ky Petr

 2. OK, dí­ky…no já nikdy nic pořádně nenajdu…ale teď už jo…já se polepší­m pro pří­ště 🙂

 3. Vypadá to zají­mavě, ale do Sapy kvůli tomu nepojedu :-).

  Saint Marteen – to tam opravdu ty letadla takhle létají­? Není­ to nebezpečný? Si splete čudlí­ky a přeorá tu pláž kolečkama.

 4. jarda) Jo lí­tají­, ta pláž hned u letiště je v podstatě největší­ atrakcí­ ostrova. U pláže je několik barů, kde mají­ na tabuli napsány pří­lety a typy letadel, takže člověk může pí­t nějakej drink a čekat na éro, největší­ mazec je když přistáva Jumbojet (Boeing 747).

  Jinak ostrov moc velký vzrůšo není­, dá se za hodinku objet autem. Je tam ale celej rok hezky, fajn moře. Potkali jsme tam Čecha, co žije kousek od letiště, pronají­má si nějaký bungalov asi za 1000 USD na měsí­c a zevlí­ tam dlouhodobě, sem tam si prý odskočí­ do ČR, nechtěl ří­ct čí­m se živí­. Malé studio (garsonka) si lze pronajmout od 650 USD / měsí­c; krátkodobé pronájmy jsou ale dost drahé. Dobrý je, že je ostrov tak nějak tax-free, takže třeba třetinka Corony stojí­ v obchodě asi 13 korun v přepočtu, takže se dá i přes tu nudu zabavit.

  Pokud ale člověk není­ vyloženě fanda do letadel, tak dává větší­ smysl zaletět si spí­š na Martinik nebo Gaudelope, jednak je to EU (což Saint Martin není­, zkoušel jsem celou cestu letět na občanku, ale zarazil mě imigrační­ úřední­k na letišti na SXM, nechtěl jsem zdržovat frontu resp. jsem neměl koule na to hrát, že nemám pas, ale bylo by to zají­mavé dozvědět se co by se stalo), jednak má každý ostrov kolem 500k obyvatel, takže je tam už něco k vidění­ a normálně se tam žije.

 5. Dí­ky za tip. Vypadá to fakt super a ten design správně „asijsko-úchylně“ 🙂

 6. u Sapy bydlí­m 4 roky a byl jsem tam jen jednou i to omylem:) ale po týdle reklamě na vietnam čaj tam zajdu hned o ví­kendu 🙂

 7. já čet, že tam uplně běžnýho smrtelní­ka nepustí­, ale tak už vim, kam vyrazim nakupovat vánoční­ dárky 😀
  jinak jsem v jednom článku čet, že tam jezdí­ nakupovat i Orsay ve velký 😀

 8. Tak prave koukam na FB a uz maji pobocku v Brne 🙂 Hned to skocim otestovat, dik za tip fandore 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *