New Sapa venture

Po delší době jsem byl s Kamilem v Sapě (obrovská vietnamská tržnice v Praze-Libuši pro ty co neznají), dali jsme si obligátní bun-oc (polévka s říčními šneky), pak jsme dostali chuť na vietnamský ovocný kompot, bohužel ho ale neměli, protože to z nějakého důvodu prodávají jen v letních parných dnech. Tak jsme zkoušeli najít aspoň nějaký bufík s vietnamskou kávou (kafe v podstatě nepiju, výjimku tvoří ale to vietnamské, je to neskutečná dobrota). No a na co jsme nenarazili – fungl nová speciálka jen a pouze na bubble tea (hezky česky perlivý mléčný čaj).

Bubble tea Praha

Dovolím si malou edukativní odbočku. Bubble tea je náramná dobrota, kterou vymysleli kucí a holky a na Taiwanu, nicméně se rychlé rozšířil do téměř celé jiho/východní Asie (Čína, Jižní Korea, Vietnam, Japonsko, …). Základem je zelený čaj, mléko a želé kuličky z tapioky; lze to různě variovat, teplý nebo studený, různé příchutě; i jiné typy čaje (např. černý), různě ochucené tapioka kuličky. Bubble tea se dělá do plastového kelímku, který na konci přípravy „zavaří“ folii a dají vám brčko s tak třikrát větším průměrem než je běžné. Brčkem probodnete folii, cucáte čaj a taky kuličky z tapioky. Dost cool, vždy když to piju, tak mi vleze na mysl felace 🙂

Kromě Asie se tuším v 90. letech začal bubble tea prosazovat ve velkých severoamerických městech, kde byla přítomna asijská komunita (LA, SF, Las Vegas, Vancouver, New York, …). Postupně se to rozšířilo po celém světě vč. Evropy, loni v listopadu jsem pil bubble tea pravidelně i v Karibiku na ostrově Saint Marteen 🙂
Konec edukativní odbočky.

V Sapě existují minimálně dvě místa, kde dělají bubble tea delší dobu, nicméně jen okrajově a nebyl to žádný zázrak. Ovšem nově otevřený bubble tea bar je jinčí žrádlo. Mají dost velkou nabídku, různé příchutě vč. příchutí tapioka kuliček. Navíc mají speciální „práskací“ kuličky, kousnete do nich a uvolní se příchuť. Zkusil jsem tři různé druhy čajů, favoritem je green milk tea s liči práskacíma kuličkama. Nabízejí taky jakýsi nápoj na bázi jogurtu, to nedoporučuju, nechutnalo mi to a jogurt jsem tam vlastně ani necítil.

Bar má ještě jednu zvláštnost – je dost vystajlovaný, což je v Sapě unikát, většina gastro provozů vypadá dost ušmudlaně, starý nábytek, no fakt nic moc (i když ta ušmudlanost má podle mého názoru kouzlo autentičnosti). Zaujalo mě to, všimnul jsem si, že POS „mluvil“ německy, tak jsem se zeptal obsluhy, jestli to není frenčíza z Berlína (Berlín je všeobecně znám jako mekka asijské kuchyně ve střední Evropě). Samozřejmě jsem se trefil a jde o německou frenčízu, kterou mi Vietnamci hned nabízeli jestli mám prý zájem 🙂 Co jsem tak v rychlosti koukal, tak v Říši vietnamci do bubble tea docela šlapou, otevřeli krámky v Lipsku a Drážďanech. Nepochybuju, že to brzy dorazí ve větší míře i do ČR (řekněme na úrovni krajských měst + Praha/Brno). Ono to z pohledu byznysu nemusí být vůbec špatné, náklady na nápoj jsou kolem 10 Kč, prodává se za 50 Kč+, je to studený provoz, obsluhu lze prý vyškolit za týden, není to stavebně náročné, …

Takže pokud se chystáte do Sapy, určitě zkuste. Pro ty co se mnou v Sapě někdy byli, tak je to na místě bývalého „koktejl baru“ resp. objeden stánek od vyhlášeného bun-cha podniku Hai-ha resp. přímo vedle pizzerie / banh-mi bageťárny.

Jo a fotky si můžete prohlédnout na jejich FB stránce.

10 komentářů u „New Sapa venture

 1. No Fandore,
  sem se tě ptal u minulýho příspěvku – na jakým CMS jedou i-noviny? Díííky Petr

 2. OK, díky…no já nikdy nic pořádně nenajdu…ale teď už jo…já se polepším pro příště 🙂

 3. Vypadá to zajímavě, ale do Sapy kvůli tomu nepojedu :-).

  Saint Marteen – to tam opravdu ty letadla takhle létají? Není to nebezpečný? Si splete čudlíky a přeorá tu pláž kolečkama.

 4. jarda) Jo lítají, ta pláž hned u letiště je v podstatě největší atrakcí ostrova. U pláže je několik barů, kde mají na tabuli napsány přílety a typy letadel, takže člověk může pít nějakej drink a čekat na éro, největší mazec je když přistáva Jumbojet (Boeing 747).

  Jinak ostrov moc velký vzrůšo není, dá se za hodinku objet autem. Je tam ale celej rok hezky, fajn moře. Potkali jsme tam Čecha, co žije kousek od letiště, pronajímá si nějaký bungalov asi za 1000 USD na měsíc a zevlí tam dlouhodobě, sem tam si prý odskočí do ČR, nechtěl říct čím se živí. Malé studio (garsonka) si lze pronajmout od 650 USD / měsíc; krátkodobé pronájmy jsou ale dost drahé. Dobrý je, že je ostrov tak nějak tax-free, takže třeba třetinka Corony stojí v obchodě asi 13 korun v přepočtu, takže se dá i přes tu nudu zabavit.

  Pokud ale člověk není vyloženě fanda do letadel, tak dává větší smysl zaletět si spíš na Martinik nebo Gaudelope, jednak je to EU (což Saint Martin není, zkoušel jsem celou cestu letět na občanku, ale zarazil mě imigrační úředník na letišti na SXM, nechtěl jsem zdržovat frontu resp. jsem neměl koule na to hrát, že nemám pas, ale bylo by to zajímavé dozvědět se co by se stalo), jednak má každý ostrov kolem 500k obyvatel, takže je tam už něco k vidění a normálně se tam žije.

 5. Díky za tip. Vypadá to fakt super a ten design správně „asijsko-úchylně“ 🙂

 6. u Sapy bydlím 4 roky a byl jsem tam jen jednou i to omylem:) ale po týdle reklamě na vietnam čaj tam zajdu hned o víkendu 🙂

 7. já čet, že tam uplně běžnýho smrtelníka nepustí, ale tak už vim, kam vyrazim nakupovat vánoční dárky 😀
  jinak jsem v jednom článku čet, že tam jezdí nakupovat i Orsay ve velký 😀

 8. Tak prave koukam na FB a uz maji pobocku v Brne 🙂 Hned to skocim otestovat, dik za tip fandore 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *