Polský investiční­ fond MCI koupil Invia.cz

UPDATE: Podle E15 byla prodejní­ cena nad 73m CZK (10m zlotých).

Dnes ráno byla podle dobře informovaného zdroje podepsána smlouva o prodeji 51procentní­ho podí­lu největší­ české internetové cestovní­ agentury Invia.cz. Kupcem je polský investiční­ fond MCI, který již má v ČR účast v několika projektech, mimojiné ve společnosti Geewa nebo Retail Info (akcniceny.cz, …). Doposud držel 51 procentní­ podí­l svýcarský Centralway Holding, majoritní­ podí­l prý podali čeští­ majitelé a Centralway napůl (tj. oba subjekty si ponechaly určitý menšinový podí­l).

Prodejní­ cena není­ známá, z dobře informovaných zdrojů přišla informace, že o Invii se ucházeli již dva kupci a nabí­zeli 100 miliónů korun, představa majitelů Invie byla prý cca dvojnásobná. Lze tedy předpokládat, že MCI zaplatila za kontrolní­ balí­k v Invii částku do 100 miliónů CZK.

Zají­mavé je, že v Polsku vlastní­ MCI podí­l v největší­ internetové cestovní­ agentuře TravelPlanet.pl (prý 190k klientů, velikost o něco menší­ než česká Invia), Invia se také snaží­ působit mimo jiné na polském trhu, zatí­m spí­š neúspěšně.

Invia měla v loňském roce obrat kolem 1 miliardy korun, v jejich segmentu podnikání­ lze prý dosáhnout zisku ve výši cca 1 procenta (za předpokladu dobře nastavených procesů), v pří­padě Invie tedy 10 miliónů korun.

Máte-li další­ drby, šup s nima do diskuse!

20 komentářů u „Polský investiční­ fond MCI koupil Invia.cz

 1. Větší­ část tohohle postu je skutečně pouze drb. Kdo jsou ty dobře informované zdroje? Nikdo neměl ani nebude mí­t informace o ceně a o minulých nabí­dkách.

 2. A kde bereš jistotu, že si tvoji bossové (spolumajitelé Invie) nepouštěli ústa na špací­r? To že ty informace nemáš ty neznamená že je nemůže mí­t někdo jiný 🙂

  Zdroje neřeknu, ale než něco napí­šu, tak si to buď ověřuju a nebo je zdroj natolik věrohodný, že je to prostě pravda.

 3. Mně to neřekli, ale narozdí­l od tebe znám lidi, kterým to řekli 🙂

  Obchodní­mu partnerovi, který mi vyplatil již stovky tisí­c korun rád reklamu udělám! Kdykoliv!

 4. Vzdyt je to uplne jedno, jestli to bylo 80 nebo 140 milionu, zprava je zajimava, a v MF Dnes vetsinou taky nemaji presnejsi informace…

 5. Věří­m, že ta částka je reálná, ale stejně mi ty výpočty trochu nesedí­. Pokud je zisk Invie opravdu jedno procento, tak by byla návratnost investice moc dlouhá a tí­m pádem i pří­liš riziková. A to zrovna neodpoví­dá potřebám investiční­ho fondu.

 6. Baro, proc ti to nesedi? Pokud je hodnota Invie cca 100-120m czk, je kupni cena 10-12lety multiple rocniho zisku. A ber v potaz, ze obrat/zisk Invie muze do budoucna vyrust klidne jeste o desitky procent + mozny synergicky efekt s polskym TravelPlanetem …

 7. ked kupili polovicu za 73+, je hodnota povedzme 150, teda p/e 15 a 18% rast neni nejaky turbo-medzigalakticky, takze sa mi to tiez zda vela, resp. toho zisku by som povedal ze bude viac.

 8. kdyz stalo kontrolnich 51 procent rekneme 80m, tak dalsich 49 procent nema resp. nemusi mit hodnotu 70m, ne?

  dalsi bonus u invie je pozice na trhu – totalni jednicka, dlouho nic a pak teprve dalsi hrac.

 9. Misho, diky za komentar, tohle jsem nevedel/netusil 🙂

 10. odkial je ten 80 strop?

  http://www.czechidea.com/?p=58
  tu je potvrdeny zisk 400 000 euro

  a cena za tu polovicu:
  between 3 and 8 mil. euro, which is quite a large range, but most probably they got no more than 4 mil. euro.

  ta burza ale meni situaciu, potom tych 15x moze kludne byt

 11. zdroj 80m nemuzu rict, ale je kurna dobre informovany a duveryhodny 🙂

 12. Je zají­mavé, že polští­ investoři poslední­ dobou vždycky něco koupí­ a hned s tí­m šup na burzu (i mimo web).

 13. Pokud ale koupili 51%, mají­ sice majoritu v rozhodování­, ale zisk se pořád dělí­. Takže návratnost při současném zisku je při kupní­ ceně 100 miliónů cca 20 let, což značí­, že musí­ počí­tat se silným vzrůstem zisku, nebo mí­t nějaké jiné plány (viz ta zmiňovaná burza dole).

 14. Ja podle svych zdroju vim, ze investice polaku v CR budou se zvetsovat.

  Leader w prodeji pocitacu v Polsku ma v planech koupit nejakou ceskou sit prodejen.

 15. Myslí­m, že Poláci u nás investují­, protože jejich trh je už také dosti nasycen a náš trh jim nabí­zí­ dobré možnosti pro další­ expanzi. Prostě jen hleadjí­ další­ pří­ležitosti k rozší­ření­ podnikání­ jako každý rozumný podnikatel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *