Poznámka k (exekučním) dražbám

Chci si koupit pozemek. K takovému tomu letnímu hipsterskému táboření, časem možná něco víc (maringotka, srub, etc.). Chtěl bych, aby měl minimálně 0,5ha+ (čím větší, tím lepší), část les, část trvalý travní porost, ideálně u potoka (voda!), ostatní utilities/přípojky mě nezajímají, protože iPhone/tablet/kindle lze v pohodě dobíjet solárním kitem za 150 dolarů. A taky to musí být pár kilometrů od civilizace, abych unikl alespoň na chvíli sekačkám, motorovým pilám, rozbruškám, příklepovým vrtačkám a taky cirkulárkám. Bonusem by bylo umístění pozemku mimo CHKO.

Jak je vidět, mám celkem dost požadavků a takových pozemků zase tak moc k mání není a když jsou, tak za hodně peněz. A protože z finančního hlediska to není moc dobrá investice (úmyslně hledám místa, kde se nejbližších 10-20 let nebude ani zdaleka stavět), tak bych se rád vešel do kilečka, spíš ještě méně. Takže jsem mrknul na dražby a velmi rychle jsem našel pěkné kusy půdy, navíc za krásné vyvolávací částky – 50 tis -120 tis Kč za 0,5 – 1 ha.


*** Pro shánění levného stavebního materiálu a solidních řemeslníků doporučuji web DobraPoptavka.cz


Dost mě šokovalo, že ty pozemky sebrali (resp. seberou) lidem za v podstatě malicherné pohledávky. Jeden pozemek (7000m2) půjde do dražby kvůli 175 Kč (!!!) nezaplaceným České televizi, další (5000m2) kvůli nezaplaceným 2800 Kč jedné pojišťovně, atd. V uvedených částkách nejsou započítány úroky, náklady na vymáhaní, exekutor, atd. I tak mě ale překvapuje, že si to exekutoři nestáhnou od lidí z účtů nebo nějak jinak. Je pravda, že ty pozemky jsou skoro bezcenné (nemají přípojky, nelze na nich stavět, dost často nemají přístupovou cestu resp. přístup přes cizí pozemky, nelze na nich provozovat moc zemědělská činnost, atd.), i přesto jsem myslel, že tyto loupežnické praktiky už skončily vzhledem k novelizace legislativy týkající se exekucí.

16 komentářů u „Poznámka k (exekučním) dražbám

 1. Věc se má takto: Zůstane ti nedoplatek na televizi – stane se – ČT po vypršení lhůty předá věc svému dvornímu soudnímu exekutorovi. Ten zaměstnává cvičenou opici, jenž přepíše příslušná políčka do interní databáze. Za tento úkon spojený s vymáháním dlužné částky si úřad exekutora naúčtuje kolem 8 000-10 000. Za každou další korespondenci, odeslanou úřadem exekutora jde částka nahoru, o vše se stará automat. Mnohem důležitější, než mít zvládnutý systém výběru je ovšem umět získat zakázky. Typicky nejlukrativnější jsou města, technické služby, dopravní podniky, velké knihovny, poskytovatelé energií,aj.
  Student práv jehož znám v rámci praxe pracoval jako děvečka s kulatým štemplem u okresního soudu. Dělal schvalování exekucí. 70% úřad pana Vrány. 30% od dalšího takového z Plzně.

 2. Tož vzal jsi to nějak hopem Jene… Co nějaké nalézací řízení? Nebo je snad „nedoplatek na televizi“ nějaký nový exekuční titul? Nejdřív to půjde k advokátovi, ten podá k soudu návrh na vydání platebního rozkaz a teprve pokud ho soud vydá, tak na jeho základě (respektive na základě návrhu na nařízení exekuce) teprve může začít konat exekutor. Proto je taky nakonec z pár stovek taková řacha…

 3. 100 % věřím tomu, co píše Jan v prvním komentáři. Situace v tomhle státě s kriminálními zákony došla už tak daleko, že mohou být, a pravděpodobně jsou, „legálně“ okrádáni i lidé, kteří nedluží ani korunu. To, co exekutoři a soudci dělají, je možné jen na základě zákonů na objednávku. S kýmpak se asi páni soudci a exekutoři dělí?

  Popíši vám svůj osobní příběh, díky kterému jsem došel k závěru, že každého z nás může „navštívit“ exekutor!

  Asi před půl rokem jsem otevřel dopis od České spořitelny, a.s., ve kterém stálo: „Upomínka k úhradě dlužné částky na úvěrovém účtu“. Žádný úvěr nemám. Po prvotním šoku jsem zjistil, že dopis je adresován jisté Ludmile Hofmanové na mojí adresu. Zatelefonoval jsem na tel. číslo uvedené v dopise a operátorce řekl, že na této adrese se Ludmila Hofmanová nikdy nevyskytovala a žádnou Ludmilu Hofmanovou neznám. Operátorka České spořitelny mi odpověděla, že je to možné, že se pravděpodobně jedná o zaslání na korespondenční adresu, kterou Česká spořitelna neověřuje!! Ověřuje pouze adresu trvalého bydliště. Na otázku proč Česká spořitelna neověřuje korespondenční adresu u lidí, kteří si berou půjčku, mi operátorka odpověděla, jestli nevím, jak by asi korespondenční adresu měla ověřovat? Z rozhovoru vyplynulo, že Česká spořitelna, a.s. půjčuje lidem peníze a následně, při nesplácení dluhu, posílá upomínky na neověřené CIZÍ adresy!!

  Jelikož se mi to, co mi operátorka České spořitelny, a.s. řekla, moc nezdálo, začal jsem zjišťovat, co by se mně (a všem lidem, kteří bydlí na stejné adrese) mohlo stát. Asi to nejzásadnější co jsem zjistil je, že EXEKUTOR MŮŽE DOHLEDÁVAT MAJETEK DLUŽNÍKA NA VŠECH ZJIŠTĚNÝCH ADRESÁCH, KDE BY SE DLUŽNÍK MOHL ZDRŽOVAT!! To znamená, pokud bych dopis omylem neotevřel (byl v poštovní schránce mezi ostatními mými dopisy) a dotyčná osoba by se dostala do problémů, dost možná bych dluh za ní zaplatil já.

  Díky Bohu, že jsem dopis otevřel. Když jsem na tím přemýšlel, byla to šťastná náhoda. Vzpomněl jsem si následně, že už dříve, v průběhu asi dvou let zpětně, mi pošťačka minimálně 2x říkala, jestli u nás paní Ludmila Hofmanová nebydlí, že pro ní má dopis. Když jsem řekl, že to je omyl, dopis vždy odnesla zpět na poštu. Nepřikládal jsem tomu žádnou váhu, jelikož se může stát, že někdy dopisem omylem skončí kde nemá. Měl jsem potom štěstí, protože nová pošťačka nijak nezkoumala, jestli se Ludmila Hofmanová na mojí adrese vyskytuje nebo ne a dopis rovnou vhodila do schránky.

  Po všem co jsem zjistil jsem došel k závěru, že tohle není legrace a napsal jsem o tom dopis České spořitelně, a.s.. Odpověď České spořitelny, a.s. byla, že chybné zaslání upomínky na cizí adresu bylo způsobeno „technickou závadou, kterou s ohledem na značný rozsah dat, které systémy evidují a zpracovávají, bohužel nelze nikdy zcela zabránit.“ Dále mi Česká spořitelna sdělila, že jsem se mohl dopustit trestného činu porušení tajemství dopravovaných zpráv, což ale, vzhledem k výše popsanému, není samozřejmě pravda. Vyhrožování jde ale úředníkům České spořitelny očividně dobře. I když věřím tomu, že by se v tomto kriminálním státě klidně mohlo stát i to, že byl bych exekuován, aniž bych cokoli dlužil a ještě bych dostal flastr za otevření dopisu, který tento podvod odhalil.

  Podle mého názoru Česká spořitelna, a.s. (a pravděpodobně i ostatní banky a jiní lichváři) kontaktní adresy neověřují záměrně. Mají tak totiž jistou další, nic netušící, ovečku pro případné splacení pohledávky. Tuto mojí domněnku Česká spořitelna, a.s. vehementně odmítla, ale lze jí věřit?

  Můžeme si z toho udělat takový závěr, že pokud se nám např. někdo bude chtít pomstít, vezme si úvěr, jako kontaktní adresu uvede naší adresu, přestane splácet a problém je na světě. Jestli jste si dosud mysleli, že tohle není možné, tak vidíte, že v tomto kriminálním státě to možné je. Tak ať nejste překvapení, až exekutor zaklepe, zejména ať nejsou překvapeni ti co tvrdí, že lidé co nedluží se bát nemusí.

 4. DOPR.cz : nechapu to s tou adresou. Sam pises, ze na dopise byla psana Ludmila Hofmanova, to ty ale prece nejsi. Ze na dopise byla dale adrese ve forme ulice, cp, psc, mesto, coz je i dale take tva adresa, to prece nic neni, nic neresi, nic nedokazuje. Copak v panelaku na jednom c.p. nebydli leckdy treba i desitky lidi? Takze skutecne nechapu, kdyz byl dopis adresovan Ludmile, proc skoncil primo v tve schrance a proc se tim zrovna ty citis ohrozeny.

 5. to Viktor: Ne všichni bydlí v panelácích a předpokládám, že tohle byla adresa domu, takže by exekutor neřešil jaký je to byt a rovnou by šel konat.

  PS Pokud by to přišlo na mojí adresu, tak bych se taky cítil ohrožený.

 6. Viktor: jedná se o rodinný dům. Ulice, číslo popisné, obec a PSČ byly správně co se týká toho, do jaké schránky měl být dopis vhozen. Jméno bylo ale cizí osoby.

  Operátorka České spořitelny, a.s. mi to nejdříve po telefonu vysvětlila tak, že dopisy spořitelna zasílá na kontaktní adresy, které při sjednávání úvěru neověřuje (zapíšou to co jim žadatel o úvěr nadiktuje), že ověřuje pouze adresu trvalého bydliště podle občanského průkazu. Přitom ale upomínky Česká spořitelna, a.s. posílá na neověřené kontaktní adresy. Byl jsem z této odpovědi poměrně znepokojený a tak jsem reagoval písemně.

  V dopisu jsem to, co mi bylo řečeno po telefonu operátorkou České spořitelny, a.s.. Písemná odpověď České spořitelny, a.s. byla taková, že to, co mi operátorka řekla po telefonu, byla pouze jedna z možných příčin zaslání na chybnou adresu. V mém případě byla údajně chyba způsobena technickou závadou při automatizovaném zpracování dat – systém prý chybně přiřadil jméno dlužníka k cizí adrese.

  Podle mého názoru je to tak, jak mi to řekla operátorka spořitelny po telefonu. České spořitelně, a.s. se podle mě velmi hodí do krámu, že má více adres, kde může „dlužníka“ dohnat. To, že zákony s největší pravděpodobností toto kriminální jednání umožňují (zapisovat u dlužníků neověřené adresy), mě v kriminálním státě nepřekvapuje.

 7. OK, já to prozradim. Ve skutečnosti je to tak, že spořitelna získá kontaktní adresu, tu předá do sítě iluminátů a ti již vědí, kam mají fouknout příští várku chemtrails. 🙂 Já si o sobě myslim, že jsem celkem paranoik, ale co tady předvádíte je moc i na mě.

  Jak si proboha mají ověřit kontaktní adresu? Vždyť to může být ubytovna, VŠ kolej, … a že na ní posílají upomínku je snad dobře, ne? Snaží se dlužníka dohonit, předtím než to předají k vymáhání dál. Exekutor samozřejmě v exekučním řádu má napsáno, že musí věc vyškrtnout ze soupisu, pokud zjistí, že nepatří povinnému. Pravda, v krajním případě bys možná ty musel dokazovat, že s Hofmanovou nemáš nic společného, ale každopádně to není tak, že by ti kvůli Ludmilou nahlášené kontaktní adrese vyrazil exekutor dveře a zabavil porcelánového jelena.

 8. ja teda projizdim ty exekutorske vyhlasky docela pravidelne a je pravda ze hodne jich je na smesne castky do 1000,- Kc puvodniho dluhu a za to pak narizena exekuce rodinneho domu v hodnote milionu

 9. Loupežnické praktiky exekutorů jsou skutečně i mimo můj rozum. 280 Kč na účtě ti lidé jistě měli.

 10. DOPR.cz: Žádného, ale poslední dobou tak nějak plavu v právnickém rybníčku a mimo jiné mám na starost několik set dlužníků jedné velké zlé korporace, takže nějaký ten návrh na nařízení exekuce už jsem napsal a exekutorovi poslal. Spím dobře, děkuji za optání. 🙂

 11. @Marek Dobrá tedy. Česká předá věc své smluvní právní kanceláři, její cičená opice (koncipient za 8000 / měs.) vyplní údaje do databáze (5000) zašle na soud (zde pržichází ke slovu můj kámoš se štemplem) a předá věc spřátelenému exekutorovi (5000) zde další cičená opice vyplní pár políček v databázi. Na celé věci mě mrdá pouze fakt, že tyto „úkony spojené z vymáháním dlužné částky“ jsou vyhotoveny za max pětikilo + cena známky. A opravdu si myslím, že by zákon měl obsahovat tabulku/směrnici jenž by určila maximální přípustné náklady vzhledem k původní dlužné částce.

 12. Z pujckomatu ( krasnych 2 067% RPSN) mi dorazila na adresu obalka se jmenem ubozaka co u mne nebydli.
  Po tel info na lichvářskou firmu mi potvrdila, ze jim ten kastan daval a potvrzoval adresu na které vlastne nebydli. A oni mu pucili. Tak cekam kdy zaklepe nakej ex-ekutor.
  Pomer cena vykon je nehorazna. A ještě se citi urazeni. Vetsinou to jsou pirati se sidlem na ostrovech.

  Reseni?
  Pry odeslat doporuceny dopis s dodejkou na firmu odkud to prislo, ze tam nebydli.
  Podat trestni oznameni nebo aspoň zapis at je něco proti exekutorovi.
  Zjistit osoby trvale prihlaene na adrese. (většinou chteji vypis z katastru ze je to Vase)
  Pocitat s tim, ze Vas budou j*bat za otevreni cizího dopisu.
  Nakoupit naboje a cekat na hyenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.