Prodává se Praha.cz

Na Webtrhu se objevila na prodej doména praha.cz, vyvolávací cena je 1 milion korun. Po dlouhé době veřejná nabídka opravdu atraktivní domény.

Přijde mi to zajímavé na jednu věc – relativně levný komunální vlivový nástroj (na provoz) – v porovnání s tištěným médiem. V ukrajinském Užhorodu, což je cca 120 tisícové město, existuje přes 10 internetových deníků, které jsou relativně profesionálně vedeny (jeden deník je dokonce překládán do angličtiny).

Vrtalo mi hlavou, proč je v tak malém městě tolik lokálních online médií. Důvod je prostý – všechny jsou „vlivové“, více či méně skrytě je financují místní politici, případě galerka/mafie, která má v politice zájem. Ohromnou zdejší výhodou jsou ultra nízké mzdy, takže provoz takového webu může stát třeba jen 500 dolarů měsíčně a budou na tom makat dva velmi kvalifikovaní lide na plný úvazek.

Zrovna teď v Užhorodu probíhají volby do zastupitelstva, rady a na starostu a předvolební kampaň je opravdu intenzivní, v této době se ta média právě hodí, očerňování nebo naopak vychvalování probíhá docela chytře.

Důvodem snah je zřejmý – komunální politika je ohromný byznys. V komunální politice je obrovský korupční potenciál (a to i v ČR, třeba jeden z bývalých starostů v Teplákově přišel v 90s do politiky prakticky s holou řití a po 7 letech ve funkci odešel s majetkem 50+ milionů), na Ukrajině to platí dvojnásob, korupce je místní rakovinou, se situací v ČR je to neporovnatelné.

Věřím tomu, že je reálné koupit Praha.cz, postavit na tom dobrý a čtený zpravodajský projekt a půl roku před volbami do komunálu to vyexitovat, třeba takoví Passer bros jsou imho ideální potenciální kupci. Jak říká můj otec, za korunu koupím, za dvě prodám, to je jedno procento zisku 🙂

11 komentářů u „Prodává se Praha.cz

 1. Jane klidně bych měl zájem…

  Fandore a ty bys přesně do toho nešel s někým ? Zkušenosti s tvorbou obsahu se Skrblikem máš (ikdyž zrovna to asi nedopadlo dle očekávání co)…

 2. Boris: Mně už to lokální zpravodajství od dob i-novin nezajímá, navíc nežiju v Praze, navíc prakticky nedělám partnershipy, nemám s tím dobrou zkušenost a ani nejsem dobrý team player :))

  Proč myslíš, že Skrblík nedopadl podle očekávání? Já jsem celkem spokojený a počítal jsem s tím, že to bude nějakou dobu trvat. Nyní se blížíme provozně k nule a k 100k návštěvníkům měsíčně, to mi úplně špatné nepřijde. Není to tak přímočarý a jednoduchy byznys jako třeba letenkové weby, složitěji se to monetizuje, ale zase potenciál je o řád větší, jen si holt budu muset počkat …

 3. tak uvidím jak to dopadne s Janem 🙂

  ad Skrblik: trvalo hodně dlouho než to bylo online, stálo to jak si někde psal x krát víc než si počítal, pak se mi zdálo že to mělo hodně vlažný start a teď po roce a půl se to blíží k nule… běh na hodně dlouhou trať …

 4. prave na to koukam a na webtrhu to uz není…ví někdo za kolik se to prodalo? ale nedivil bych se kdyby o to měla zajem Babisova Mafra … jinak skrblos se mi líbí – fandím! uz jsem se nechal i inspirovat několika slevickama 🙂

 5. ještě se to neprodalo, v tuto chvíli majitel jedná s nějakým zájemcem o splátkovým prodeji…

  Fandore napiš nám svůj názor na to – jak myslíš že je velké riziko že o tu doménu nový vlastník příjde ?

 6. ad skrblik) No je to „mediální“ projekt, takže to trvá dlouho narozdíl od transakčních webů. Prostě to trvá, ale děláme to nízkonákladově, růst je prakticky všechen organický, neplatíme za traffic (s výjimkou pár drobných za FB propagaci), makáme na brandu a důvěryhodnosti, neojebáváme čtenaře cinknutými dealy. Meziměsíční nárůsty jsou v procentech dvojciferné (dlouhodobě), nárůst návštěvnosti září/říjen byl dokonce 34%. Nepochybuju, že se to vyplatí a za pár let bude moc hezký payday. Navíc teď už nebudu mít stres z toho, že do toho musím každý měsíc sypat svoji čočku.

  k doméně) riziko tam je, už existuje „precedens“ v podobě zabavené domény ostrava.cz, více k tomu nevím co říct, je to otázka spíš na nějakého dobrého pravníka, který má s CZ doménami zkušenosti. Velkým problémem je, že to neřeší klasický soud, ale ten zaprcaný rozhodčí soud (jedna z největších sviňáren CZ NICu).

 7. Tak urcite s domenou by slo delat hodne, ale jak pise Fandor, rizika tu jsou. Nicmene i rozhodnuti rozhodciho soudu se da napadnout u normalniho soudu.

 8. Dával jsem majiteli nabídku, ale jedná s vyššími, tuším 1,3 milionu je nejvyšší, ale na splátky.
  Pravděpodobně by se o doménu nepřišlo, pokud by se nepoužila v rozporu s dobrými mravy, nepoužila se na cybersquatting a sloužila k tomu, co se na ní očekává, ale v případě tak vysoké investice bych nechtěl pravděpodobnost, ale jistotu. A ta zde nikdy nebude.
  U Ostravy byl tuším právě problém cybersquatting, majitel chtěl X milionů a kvůli tomu soud prohrál.

 9. Zije jeste pan Fandor? Velka skoda, ze nepise dalsi vypravenky.

 10. Ano, žiju v plné síle. Jednou třeba zase vše bude!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.