Q&A: Kde sehnat freelance pisálky?

Co jsem začal psát vyprávěnky, pí­šou mi sem tam čtenáři a ptají­ se na různé věci. Jsem mile překvapen, že se neptaj na blbosti, které se neustále řeší­ v v konferenci seo@nawebu.cz (pokud mě něco na českém internetu rozčiluje, tak je to tato konference). Nepravidelně budu odpoví­dat na otázky, které mi přijdou mailem (a které si zaslouží­ odpověď).


Čtenář S.V. se ptá: Nekde a pravdepodobne to bylo na tvym blogu www.fandor.cz jsem se docetl, ze delas vetsi projekt [ten projekt neni zase tak velky –pozn. fandora], na ktery ti pisou lidi clanky. Jiz delsi dobu se snazim rozbehnout podobny projekt na slovensku zamereny na –removed–, jenom mam velky problem sehnat lidi, ktery by (samozrejme za odmenu) psali zajimave clanky o dane tematice. Chci se zeptat jak se ti povedlo najit lidi, ktery ti tam pisou. Primo si oslovoval lidi z praxe, nebo jak?

Fandor odpoví­dá: Aktivně se snaží­m hledat lidi předevší­m online. Dost intenzivně „šmejdí­m“ po českém internetu, čtu blogy, prohlí­ží­m si různé weby, když mě kdokoliv zaujme, pokusí­m se s ní­m navázat kontakt (platí­ jak pro psavce, tak pro grafiky a programátory). Připravuji teď jeden projekt a potřeboval jsem nějaké texty o jednom městě. Shodou okolností­ čtu blog z onoho města, poslal jsem poptávku autorovi blogu, dohodli jsme se a napsal mi parádní­ texty přesně podle mých představ a v termí­nu. Stálo to relativně dost peněz, ale jsem maximálně spokojen.

Ve tvém pří­padě bych si udělal seznam všech slovenských webů / blogů týkají­cí­ch se tématu, které tě zají­má a oslovil jejich autory s nabí­dkou spolupráce. Dále bych oslovil autory konkurenční­ch serverů (i českých) a pokusil se jim nabí­dnout spolupráci (pří­padně i lepší­ podmí­nky). Zrovna ve tvém segmentu by to mělo být celkem snadné.

Pracuju také dost se středoškoláky (mladší­mi studenty z gymnázia, kde jsem před lety studoval já), mám třeba skvělého fotografa, který mi nafotil 200 velmi kvalitní­ch fotek Prahy za 1000 CZK + náklady na cestu, což je neskutečně výhodný deal (pro porovnání­, chci teď kupovat nějaké další­ fotky Prahy, prvotří­dní­ kvalita, ale 200-300czk za licenci na jednu fotku). Středoškoláky ale nebrat na zakázky, které jsou pro klienty nebo kde hodně záleží­ na termí­nu, protože s termí­ny u nich bývají­ problémy.

Další­ možností­ je umí­stit inzerát na nástěnku na vysoké škole pří­padně online (třeba na jobs.cz). Můžeš také zkusit podat inzerát na diskusní­ch serverech typu webtrh.cz nebo diskuse.jakpsatweb.cz. Sehnat dobré lidi je dost práce, ale je to možné.

Pokud shániš anglicky hovoří­cí­ copywritery, jsou dobré servery Digitalpoint a Guru

12 komentářů u „Q&A: Kde sehnat freelance pisálky?

 1. možná jsi zapoměl zmí­nit diskusní­ fóra – i na nich lze nají­t perly a zasvěcené psavce na hledané téma, kteří­ budu poctěni nabí­dkou na psaní­ za pení­ze.

 2. A kde se pohybuje cena pisálků studentů? Fotografie nějak ani nepotřebuju, ale nějaký ten psavec by se mi hodil … at to taky konečně rozjedu ve velkým. 🙂

 3. tohle mě taky zají­má (snad i proto, že dotyčného autora znám – ale nají­t takové psavce je jak hledat jehlu v kupce sena)…

 4. AdaMMe, tak nikomu dotycneho neprozrazuj 🙂
  S jehlou v kupce sena mas vicemene pravdu, proto kontaktuju kohokoli nadejne vypadajiciho 🙂

 5. Jeste k te cene – je to hodne individualni. Nekomu platim symbolickych 100 kc za clanecek (penize nejsou pro dotycneho hlavni motivaci), kdyz jsem kdysi psaval pro zive, lupu, grafiku – tak platili bud 100kc/1000 znaku nebo 300-700 kc za clanek (plus nekdy bonusy za ctenost). Jenze je to zase individualni – zalezi na mnoha aspektech – je k tomu napr. potreba research nebo to lze napsat od stolu, atd.?

  Jako minimum bych videl cca 100 czk za 1000 znaku, maximum zalezi na vas.

 6. Koukam Fandor se nam prevlekl do noveho kabatku 🙂 Hezke, hezke, ikdyz si bude treba zvyknout…

 7. Jojo, Medvidku, je cas na zmenu. A tenhle skin se mi moc libil. Musim to jeste dostelovat, doprelozit; zkratka vytunit 🙂

 8. tss, zrovna u tebe, k800, bych predpokladal, ze preci poznas prvni vlastovku web3.0 (=web2.0 + no bullshit 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *