Real estate update

Už dlouho jsem nepsal nic o svém real estate „podnikání­“, vlastně je to už dva roky od poslední­ vyprávěnky. Nic vyloženě zásadní­ho se nestalo, ale pár postřehů mám.

Letos je to už přes šest let, co jsem se pustil do první­ realitní­ investice. Vše šlape poměrně dobře, obsazenost je solidní­, nyní­ mám neobsazenou pouze jednu nebytovou jednotku (o nebytech v Sudetech se rozepí­šu dále) a dvě garáže (to mi rve srdce), jinak vše pronajaté solidní­m nájemní­kům (s jednou výjimkou, o tom taky dále). Za poslední­ dva roky jsem nic nepřikupoval, poslední­ investicí­ byl redesignovaný byt, o kterém jsem na blogí­sku už psal. Měl jsem v té době realit resp. starostí­ s rekonstrukcemi plné zuby, takže jsem se vrátil zpět ke kořenům a investoval online – koupil jsem od spolužáků z erasmu jeden supiš webí­sek a investoval do Skrblouše (nezdá se to, ale už tam ekvivalent jednoho sudetského kvartýru zahučel, vlastní­ práci samozřejmě nepočí­tám).

Takže:
1. Došlo na slova některých čtenářů v diskusi a redesignovaný byt jsem pronajal. Nájemní­ky jsem sháněl poměrně dlouho, přes půl roku, ale nakonec našel, naví­c velmi slušné a spolehlivé, čistý nájem (před zdanění­m) je 5k czk, takže yield krásnej (porovnejte s Prahou, lol).

DSC_0058

Přineslo mi to dvě věci – jednak jsem tak náhodou narazil na opravdu dobrou realitní­ makléřku, se kterou spolupracuju dál (shání­ mi nájemní­ky do všech nemovitostí­, když je potřeba). Do té doby jsem měl na makléře dost negativní­ pohled, vlastně ho mám pořád, ale tato dáma je světlou výjimkou. Má velmi proaktivní­ pří­stup, je celkem kreativní­, pěkně byty aranžuje/fotí­ a poskytuje další­ nadstandardní­ servis (soft background check zájemců, …). Pokud byste někdo potřeboval makléře na severu Čech, třeba na koupi nebo prodej chalupy, mohu dát kontakt.

Druhým zjištění­m je, že pěknej byt za rozumné pení­ze lze pronajmout fakt téměř všude (neberu v potaz hardcore sociálně vyloučené lokality). Redesignovaný byt je v mega prdeli, obec 200 obyvatel (bez cikánů), žádná občanská vybavenost (ani viet večerka) a přesto se pronajal. V okolní­ch vesnicí­ch jsou k mání­ další­ byty v cihle s cenou do 300k Kč a v celkem slušném stavu, myslí­m že by to mohla být zají­mavá investiční­ strategie. Já se do toho ale pouštět nebudu, protože je to jednak časově dost náročné, jednak už nechci kupovat žádné byty v domech se sousedy/spoluvlastní­ky a v neposlední­ řadě prioritou je teď Skrblí­k, takže se nechci rozptylovat.

2. Už jsem to trochu nakousnul v předchozí­m odstavci – největší­ voser v realitní­m investování­ jsem zažil se sousedy/spoluvlastní­ky (samozřejme po řemeslní­cí­ch při rekonstrukcí­ch, ale s těmi po odvedení­ práce člověk není­ ve styku). V menší­ch městech nebo dokonce vesnicí­ch jsou sousedi a spoluvlastní­ci problém (v Praze/Brně a další­ch větší­ch a anonymnější­ch městech to ale platit nemusí­!). Zažil jsem následují­cí­:
– běžné sousedské prudění­ způsobené nejspí­š závistí­ (je to nepří­jemné, ale není­ to velký problém)
– sousedka měla „nalepenou“ svoji nezaizolovanou terasu v dezolátní­m stavu na můj byt, v bytě bylo kvůli tomu vlhko / mokrá zeď, musel jsem to kompenzovat nájemní­kům významnou slevou na nájmu, stálo mě to cca 60-100k czk, sousedka to opravila za 2 roky, kompenzace z její­ strany nulová (takovou situaci lze řešit přes stavební­ úřad, ale tehdy se mi do toho z různých důvodů nechtělo)
– ší­lená spolumajitelka nemovitosti, které regulérně stří­lí­ pod tašky (halucinace a demence zaviněná asi vysokým věkem) –> to je celkem problém, v podstatě neřešitelný
– u spolumajitelů je obecně velký problém v dohodě nad společnými opravami / rekonstrukcemi – buď nemají­ pení­ze nebo jsou staří­ a je jim to jedno, protože to mají­ za pár –> může být velký problém
– jeden byt mám v domě, kde nikdy nevzniklo společenství­ vlastní­ků (v bytě je 6 bytových jednotek, sousedům je lí­to dát DOHROMADY 5 tyček notářce a „v obci to tak mají­ přece všichni“), jednak je to fakticky nelegální­, jednak voda je napsána na jednu nájemnici, která to rozúčtovává, účtujé resp. snaží­ se účtovat netransparentní­ poplatky, fond oprav drži doma cash jeden z nájemní­ků (já za těchto okolností­ nepřispí­vám), „pojištění­ domu je přece vyhazování­ peněz“ a podobné vály 🙂

Plyne z toho poučení­, že už nebudu kupovat jednotlivé byty v bytových domech. Jeden menší­ bytový dům vlastní­m celý sám a je to ideální­ stav. Rozhoduji si o opravách a investicí­ch hezky sám, když mají­ mezi sebou jednotliví­ nájemní­ci nějaký beef (občas se stane), tak moudře rozhodnu jak to bude a je klid, atd.

3. Nájemní­ci – musí­m ří­ct, že mám celkem štěstí­. V podstatě až na dva pří­pady jsem měl a mám férové nájemní­ky. Jak je hledat? Základem úspěchu je kauce, já beru obvykle 2 měsí­ce (někdy na splátky) + provize realitce, to leccos napoví­ o finanční­ch možnostech budoucí­ch nájemní­ků a vůbec o tom jak žijí­. Jakmile někdo na prohlí­dce začne řešit jako jednu z první­ch věcí­ výši nájmu nebo kauce, je to red flag. Za 6 let mám výborné zkušenosti s cizinci – pronají­mal jsem byt bulharským a slovenským dělní­kům (platila to za ně agentura), bezproblémoví­ nájemní­ci, prakticky jen chodili do práce a spali. Velmi dobré zkušenosti mám s Vietnamci, mají­ perfektní­ platební­ morálku, nejsou s nimi problémy a naví­c mě občas výtečně nakrmí­ (viz foto). Vlastně se diví­m, proč vůbec pronají­mám byty i Čechům? 😀 Další­ oblí­benou skupinou solidní­ch nájemní­ků jsou důchodci, mají­ totiž jednu super věc – důchod (a k tomu většinou jako bonus slušné, staroškolské vychování­). Problémovou skupinou jsou svobodné matky, to se pí­še všude, je to drsný, možná asociální­, ale nejlepší­ je se jim prostě vyhnout (většinou je selektorem vhodně nastavená kauce).

4. První­ byt, který jsem začal pronají­mat, je celkem atypická 3+1 (tři cca 16m2 neprůchozí­ pokoje, velká chodba s kuchyní­, koupelna a samostatné WC). Dostal jsem nápad pronají­mat to od začátku jako flatshare. Protože mám dobré srdce, tak uzaví­rám s nájemní­ky smlouvu vždy jen na jednu mí­stnost (takže nemusí­ ručit za ostatní­ resp. z nich dolovat poměrnou část nájmu, jak je to jinak obvyklé). Tento byt je nejziskovější­m bytem, který mám, za 5 let jsem měl jednu mí­stnost neobsazenou tak 2-3 měsí­ce max., byt je v centru města, v cihle, orientovaný na jih do vnitrobloku, s pěkným výhledem, o nájemní­ky není­ nouze. Nejnovější­m nájemní­kem je pan Ngyuen, pracuje jako svářeč v Bombardieru, česky umí­ jenom „ahoj“, ale uvařil mi super kapří­ polí­vku (bun ca), pohostil finskou vodkou, platí­ včas, takže ho mám rád.

Flatshare se mi osvědčil jako skvělý koncept, není­ to nic neobvyklého ve velkých nebo univerzitní­ch městech, ale v Teplákově to není­ moc běžné. Nicméně funguje to skvěle. Škoda jen, že ne moc bytů má vhodné dispozice pro flatshare (tj. dostatečně velké a neprůchozí­ pokoje). Doporučuju.

5. Mám jednu nemovitost poří­zenou v exekuční­ dražbě, už jsem o tom psal. Je tam slušný yield (10+ procent PA) plus poměrně hodnotné stavební­ pozemky (sice nenesou kačky, ale beru to jako spoření­ – cena se neustále zvyšuje). Nicméně karma mě asi zaslouženě dohnala, jednak je tam už zmí­ňovaná bláznivá spolumajitelka, ale hlavně dům je brutálně podinvestovaný, předchozí­ majitel dobrých 15-20 let prakticky neinvestoval. Na prohlí­ce vypadalo vše vizuálně báječně (opravy jsem odhadl na cca 50 tí­sí­c, nakonec to bylo bezmála 250 tisí­c), jenže po koupi se to začalo postupně srát. Nejdří­v jsem zjistil, že kotel je děravej a radiátory tečou, takže cca 50 tisí­c nečekaná investice naví­c. Pak se objevila v bytě dost záhadně vlhkost, která se řešila rok než se to vyřešilo. Potom problém s hlavní­ odpadní­ trubkou vedoucí­ z domu do jí­mky. Pak nefunkční­ trativod v jí­mce. Teď komí­n v havarijní­m stavu, bylo potřeba vystavět novou nadstřešní­ část, vyfrézovat, vyvložkovat, no oprava za 30k czk a jako bonus prolhanej lempl kominí­k. K tomu nějaké drobné opravy jako rozbitá střecha na kolně, oprava části plotu, atd. Velkým štěstí­m je stávají­cí­ nájemní­k, bývalý údržbář, který si většinu drobnější­ch oprav udělá sám (a rád) za cenu materiálu.

S odstupem je to logický – pokud to někdo nechal dojí­t tak daleko, že přišel o vlastní­ dům, tak lze předpokládat, že jednak asi nebyl dlouhodobě v nejlepší­ finanční­ kondici a že do domu nejspí­š moc investoval. Na tohle si dejte u exekuční­ch dražeb pozor. U jednotlivých bytů to asi nebude problém (protože bývají­ téměř vždy k rekonstrukci a moc kostlivců tam být nemůže), ale u rodinných domů to problém může být.
Já už do nákupů v dražbách určitě nepůjdu.

6. Nebytové (prodejní­) prostory na maloměstě – to se ukázalo jako dost problematické. Nájemní­ci byli nestabilní­, většinou nevydrželi dlouho. Možná je problém ve mně – neumí­m vhodné nájemní­ky sehnat a nebo může být problém v domě/lokalitě. V nejbližší­ době bude část nebytových prostor předelávat na byty, se kterými naopak problém není­ a solidní­ nájemní­ky lze sehnat prakticky okamžitě.

7. Od loňského roku mě několikrát obtěžovali policajti z cizinecké policie ohledně vietnamských nájemní­ků. Celé to bylo dost zvláštní­ – volali z běžných mobilní­ch čí­sel (PČR volá vždy buď ze skrytého čí­sla nebo z jejich speciální­ho tel. čí­sla), měli zvláštní­ otázky, vyhrožovali že mě udají­ na Fíš pro krácení­ daně pokud jim neřeknu co chtějí­(!!!), chtěli se scházet na kafe (!!!) a podobně. Vždycky jsem je vyfakoval, protože se s PČR bezdůvodně nebaví­m a pokud PČR něco chce, tak k tomu má určité zákonné možnosti (pí­semná výzva k podání­ vysvětlení­, …). Nakonec to zašlo tak daleko, že jsem výzvu k podání­ vysvětlení­ skutečně dostal a musel jsem dostavit na cizineckou policii v Liberci.

Přiznám se, že jsem vůbec netušil, že jako tzv. ubytovatel cizinců (mezi cizince patří­ mimochodem i občané zemí­ EU vč. Slovenska!) mám ze zákona celkem dost povinností­.

Začal jsem to řešit se zdejší­m čtenářem a zároveň skvělým cynickým právní­kem Markem, vyšlo najevo, že mi hrozí­ pokuta až 50 tyček. Nakonec jsem na cizineckou policii dodal část materiálů, na které měli nárok (tzv. domovní­ knihu), pří­slušnice mě až mateřsky poučily, že musí­m odesí­lat tzv. ohlašovací­ lí­stky když přibude nový cizinec a dali mi nejnižší­ možnou pokutu 500,- českých, takže success, Maroši ještě jednou dí­kec!

8. Dost známých se mě ptá, jak ten real estate můžu dělat, když jsem takovej lenoch, že to musí­ zabrat moře času. No, ono to moc času nezabere (neberu v potaz rekonstrukce, to je prostě nefinanční­ součást té počáteční­ investice), naví­c čí­m déle to člověk dělá, tí­m je to snažší­, protože zí­skává zkušenosti, má už kontakty na osvědčené řemeslní­ky a v neposlední­ řadě už většinu problematických situací­ jednou řešil, takže je to celkem snadné (naví­c plno problémů dnes už dokážu vyřešit i ze zahraničí­ po telefonu).

Samozřejmě některé výše uvedené historky mohou zní­t dost hrozně, ale realita je taková, že správa jedné pronají­mané „jednotky“ (byt, nebyt, garáž, …) zabere podle amerického realitní­ho guru Johna T Reeda cca 1,25 hodiny měsí­čně. A já s tí­m souhlasí­m, měsí­čně mi real estate zabere zhruba 2 dny (2×8 hodin) práce. Není­ to přesně rozložené, spí­š je to tak, že třeba jednou za kvartál zajedu do Teplákova a týden tam řeší­m různé problémy s nemovitostmi.


*** Pro shánění­ levného stavební­ho materiálu a solidní­ch řemeslní­ků doporučuji web DobraPoptavka.cz


Osobně to považuju za naprosto akceptovatelné, protože mi nemovitosti generují­ ekvivalent solidní­ výplaty a v porovnání­ s „tradiční­m“ podnikání­m (napří­klad ří­zení­m vlastní­ malé firmy) je to brnkačka. Velkým bonusem budiž fakt, že nemovitosti jsou velmi konzervativní­, stabilní­ a bezpečná investice (narozdí­l od klasické firmy, kdy často neví­te, co bude za rok).

27 komentářů u „Real estate update

  1. Ahoj,

    možná stupidní­ dotaz, Teplákovem myslí­š Teplice?

  2. Souhlasí­m s tebou, že nejlepší­m filtrem je kauce a platba nájemného měsí­c dopředu. To odfiltruje všechny bez peněz a bez zájmu platit. Taky mám zkušenost, že svobodná matka je největší­ problém, ale jako pronají­matel bytu nemám povinnost sociální­ho cí­tění­, na to jsou jiné složky. Taky mám byt v chudší­ části státu, takže výnos podle toho taky vypadá, ale uvažuji poří­dit si další­ levný byt, aby to začalo být zají­mavé. Za pár let budu mí­t volný nebytový prostor, zatí­m ho sám využí­vám. Rozhodné jer tento způsob investice výhodnější­, než lecjaké fondy, úspory nebo důchodové spoření­ a pojištění­.

  3. Teplákov je v tomto pří­padě Česká Lí­pa 😉

    U Teplic mame take problem s nebyty – kancelaremi, mame obrovsky barak o dvou patrech s nejakymi 20 kancelaremi a obsazenosti 20%… :/ taky zvazuju predelat jedno patro na byty

  4. Děkuji za podnětný článek Fandore.
    Chci se zeptat, od J. T. Reeda jsi něco kupoval? Knihu/kurz? Můžeš něco z toho doporučit pro začáteční­ky?
    Dí­ky předem!

  5. Fandore, asi se to nehodi, ale slo by sem hodit nejaka tvrda (alespon relativni) data, tedy jaky je p.a. vynos / pocatecni investice / udrzba p.a. ?

    Abych se jen neptal, par lidi, co neco pronajima znam, vynos maji rekl bych do 7% p.a. (+/-), coz nezni spatne. Jenze stejne jako Ty se o byty/domy musi starat, a to mnohdy na muj vkus vic nez je s pomerem k vysledku zdravo. Se zapoctenim nejakych oprav to je uz treba jen 4-5%, zapocteni casu a ztrat (nepronajmuto, neplatic) mozna o procento mene.

    Z tohoto pohledu existuji myslim sice trosku riskantnejsi, ale vynosnejsi investice (ciste financni; nemyslim tim akcie, ale „pevny“ vynos).

    Prave kupuji jednu nemovitost k bydleni, tak me to taky zrejme ceka (dal jsem si na cas, jestli si vzpominas na nasi mailovou diskusi).

  6. Doplnujici otazka, jsou najemnici bezne zvykli topit manualne drevem / uhlim, i kdyz je dum defacto ve meste? Jde mi treba o lokalitu, kde neni plyn. Topil elektrinou je ekonomicka sebevrazda, takze bud‘ tuha paliva, nebo nejake topne oleje (nikoho s LTO neznam), pripadne ruzna tepelna cerpadla (do toho si nejsem jist, jestli vubec chci jit, take mi to na papire prilis nevychazi). Alternativou je jeste nejaky automat na peletky, ale s tim take nemam zkusenosti. V kazdem pripade pevna paliva jsou opruz, protoze se musi nekde skladovat a nasledne transportovat. Asi jsem moc zmlsany z Prahy.

  7. tom:
    Jo, některé knihy jsem si od něj kupoval, je dobrej, pí­še realisticky bez bullshitu, v minulosti sám aktivně investoval do nemovitostí­, měl celkem velké portfolio, už jsem od něj doporučoval Succeeding, což je imho naprosto skvělá kniha „o životě“ pro mladého člověka. Problém jeho knih je v tom, že popisují­ US realitní­ trh (takže třeba knihy o daňové optimalizaci při realitní­m investování­ jsou samozřejmě nesmysl pro českého čtenáře investují­cí­ho v Evropě), takže většina věcí­ je tam jinak u nás, nicméně i ta trocha inspirace / informací­ se za 30 USD vyplatí­, zvlášť když v ČR prakticky žádného dobré informační­ zdroje k investování­ do realit nejsou. Já jsem si koupil mimojiné How to Manage Residential Property for Maximum Cash Flow and Resale Value, můžu klidně za náklady prodat pokud by měl někdo zájem 🙂

    mhi:
    V tuto chví­li je výnos 7,85% pa. Absolutní­ částky psát nebudu, v minulosti jsem to tady na blogu udělal a hned mi psala (naví­c hrozně hloupě) nějaká špindí­ra ze severní­ch Čech, že se chce seznámit 😀

    Náklady na opravy/údržbu mám do 10 procent z výše vybraných nájmů, takže těch 7% mi zůstane. Při plném obsazení­, které se mi snad během pří­ští­ho roku povede dí­ky nějakým změnám (konverze nebytů na byty) by se ten výnos měl zvýšit zhruba na 9,75%.

    Důležité je zmí­nit, že se ten výnos nebyl takový od začátku, zvyšoval se s různými změnami a zkušenostmi, které jsem nabí­ral.

    Časovou náročnost se správou jsem zmí­nil, mně jde hlavně o stabilitu investice/výnosu a tu nemovitosti nabí­zejí­, proto mi to vyhovuje. Další­ výhodou je pro mě komplikovaná likvidita, je to ochrana před sebou samým, abych ty investované pení­ze neprojebal.

    Co se týče topení­ na tuhá paliva resp. na dřevo – pronají­mám takto dva byty a pro nájemní­ky to není­ žádný problém, oni kvitujou tu značnou úsporu, hezká krbová kamna lze naví­c svým způsobem považovat za určitou formu „luxusu“ 😀 V obou bytech je topení­ vyjde do 10tis ročně (za každý), v jednom bych řekl že dokonce do 6tis ročně. Bydlejí­ tam spí­š sociálně slabší­ lidé (senioři a ve druhém velmi mladý pár), takže jsou za tuhle možnost úspory rádi.

  8. fandor:
    Důležité je zmí­nit, že se ten výnos nebyl takový od začátku, zvyšoval se s různými změnami a zkušenostmi, které jsem nabí­ral.

    To si take myslim … prijde mi, ze si tim co jdu delat trosku nabiham na vidle. Na druhou stranu kazda zkusenost dobra.

    Kazdopadne diky za takoveto clanky, je to dobra inspirace a studnice informaci. Kdybys nekdy chtel zajit v PRG na neco k jidlu, tak napis (zvu Te – resp. „investuju“, protoze takovy rozhovor se mi urcite vrati jako nic jineho). Pred lety to nejak vysumelo.

  9. Máte někdo zkušenosti s Mostem? Koukal jsem a ceny bytů tu začí­nají­ na 120.000 Kč. Je to taková blbá cena, na takto ní­zké hodnoty nedá žádná banka hypošku (hypotéky jsou od 200.000 Kč) a překlenováky ze stavebka jsou ší­leně předražené. Naví­c uvažuji tak, že většina lidí­ zde pracuje na DPP a DPČ nebo na černo, takže ani na úvěr nedosáhnou, i kdyby měli dostatečný pří­jem (banky a stavební­ spořitelny DPČ jako zdroj pří­jmů neakceptují­ nebo jen jako doplňkový). Kdo chce bydlet, prakticky jiné řešení­, než bydlet v pronájmu, tam nemá.

  10. Most nebrat, pokud nechceš mí­t ze života peklo. Teoreticky můžeš vzí­t třeba 3 miliony a koupit za to na Mostecku 10 bytů a mí­t z nich třeba 30k měsí­čně výnos, ale ti nájemní­ci budou rovnou z pekla, v podstatě se z toho stane fulltime job, kdy budeš vymáhat nájmy a řešit srajdy se spodinou.

    A právě fakt, že pracují­ na černo / brigády nese za následek to, že mají­ práci jen sezónně, „zaměstnavatel“ jim třeba občas nezaplatí­, budou mí­t značné výkyvy v pří­jmech, naví­c se většinou neumí­ chovat a byt zničí­ (i když v Mostu se většinou pronají­mají­ byty v původní­m stavu), takže pro majitele nemovitosti rozhodně nic žádoucí­ho.

    Hezký rozhovor na téma investování­ do realit v těchto končinách zde:
    http://bydleni.idnes.cz/koupil-si-sidliste-plesnive-domy-opravuje-a-najemniky-peclive-vybira-1kd-/stavba.aspx?c=A090626_200936_stavba_web

  11. Ahoj Fandore… na margo tych flatshare zmluv – ako to presne riesis? Maju v zmluve, ze mozu vyuzivat svoju izbu + spolocne priestory v byte? Sharuju naprilkad jednu izbu 2 ludia (cudzi)?
    Vedia pravnici pripravit taketo zmluvy ci si to nejak zosmolil sam „z internetu“?
    Dik a drzim palce

  12. Nějak jsem to sesmolil z internetu, myslí­m že v té smlouvě je jen ten pronájem jedné mí­stnosti. Já na smlouvy (v oblasti pronají­maní­ bytů) moc nevěří­m, přijde mi, že tržní­ prostředí­ a rozumná domluva prakticky vše vyřeší­ – já chci spolehlivé nájemní­ky, nájemní­ci chtějí­ solidně bydlet a mí­t férového landlorda. Zatí­m se to nějak daří­. Jiná situace je u pronájí­mání­ nebytových prostor, tam je potřeba být obezřetný.

  13. Ahoj Fandor, mam otazku mimo temy – kupujes niektore z tych novych domen co idu na trh?

  14. Dí­ky moc za zají­mavý článek,

    chtěl bych se ještě zeptat na ty garáže: Dří­ve to bylo téma, kterým ses takřka „proslavil“, pořád to považuješ za dobrou investici pro „chudší­ investory“? Jak shání­š nájemní­ky? Je riskantní­ koupit garáž (k pronájmu) na odlehlejší­m mí­stě? Nebo ve vilové čtvrti, kde půlka lidí­ má garáž a půlka parkuje pohodlně před domem? Je tam obecně nějaké další­ riziko (kromě neobsazenosti)? Kdybys měl někdy čas odpovědět, budu vděčný. Ať se daří­!

  15. Adam: Myslí­m, že garáže jsou dobrý a nenáročný způsob, jak si investování­ do realit vyzkoušet. Občas mi pí­šou třeba nějací­ mladí­ studenti, kteří­ si našetřili 100k a chtěji to hned investovat do garáže, to není­ imho dobrý napad, s těmi 100 tisí­cí­ lze v takto mladém věku naložit daleko efektivněji (na seberozvoj, cestování­, základ na nějaké nenaročné podnikání­, které lze boostrapovat, atd.). Přijde mi to ale dobrý, pokud má člověk dlouhodobě nějaké pení­ze naví­c (třeba zí­skané darem, dědictví­m, …), rozhodně lepší­ a bezpečnější­ než různé podí­lové fondy a podobně.

    Se shánění­m nájemní­ků je to teď horší­ když před časem brutálně zdražily Sreality inzerci. Lze buď přes realitku, nějaká „vylepovací­“ inzerce v okolí­, bezreality, bazos, atd.

    Mí­sto je důlěžité, samožrejmě že nejlepší­ jsou garáže blí­zko sí­dlišť, lidé využí­vají­ garáže často jako kombinaci parkování­ auta a „externí­ skladiště“, proto ve vilové čtvrti to nevidí­m jako nejlepší­ nápad. Na druhou stranu záleží­ i na ceně, třeba u nás v Teplákově se občas objeví­ garáž v horší­ části města za třetinu ceny co v dobré části města, pak už to má smysl, protože garáž lze pronajmout nějakým řemelsní­kům na sklad, atd. (za méně peněz, ale při stejném nebo dokonce lepší­m percentuální­m výnosu).

    Rizika prakticky nejsou. Nájemní­kovi třeba může v garáži shořet auto. U garáže je ale nejcennější­ pozemek s územní­m rozhodnutí­m, že na něm může stát garáž. Opravit vyhořelou garáž může stát maximálně nějaké desetití­sí­ce. Určitě je dobré mí­t na pronájem garáže vždy pí­semnou smlouvu s nájemcem pro pří­pad, kdyby tam nájemce prováděl nějakou trestnou činnost (napadá mě pěstování­ marihuany, kradená auta …) a začal to řešit PČR.

  16. K tomu shánění­ nájemní­ků ke garáží­m, nejví­c se mi osvědčilo vylepit papí­r pří­mo na garáž pak regionální­ inzerce, Sreality mi překvapivě nikoho nepřivedly.

  17. Roman – souhlasí­m, akorát mě sreality fungovaly, když jsem si tam v minulosti inzeroval sám.

  18. Fandor: dí­ky! Tak třeba až za rok za dva dáš na web další­ update, budu se moct podělit o zkušenosti.

  19. A co v jedné větě „nakousnutý“ Skrblí­k, zvyšuje se jeho návštěvnost, nebo projekt stagnuje?

  20. Pat: Skrblí­k hezky téměř organicky roste, za 12/2014 cca 20k visitors, každý měsí­c vyleze návštěvnost o desí­tky procent oproti předchozí­mu měsí­ci. Na začátku května napí­šu kam jsme se za 12 měsí­ců po spuštění­ Skrblí­ka posunuli (target je dostat se do 05/2015 na 50k visitors / měsí­c) …

  21. @fandor – Kam bych se mohl ozvat, pokud bych měl zájem koupit některou z uvedených knih?

  22. Dobrý den!
    Mohl byste mi prosí­m dát kontakt na tu šikovnou makléřku ze severní­ch Čech?
    Existuje spousta realitní­ch společností­, ale vybrat schopné lidi je opravdu umění­.
    Děkuji.

  23. fandor
    November 28, 2014 at 2:33 am

    Most nebrat, pokud nechceš mí­t ze života peklo. Teoreticky můžeš vzí­t třeba 3 miliony a koupit za to na Mostecku 10 bytů a mí­t z nich třeba 30k měsí­čně výnos, ale ti nájemní­ci budou rovnou z pekla, v podstatě se z toho stane fulltime job, kdy budeš vymáhat nájmy a řešit srajdy se spodinou.

    —————————
    Fandore, platí­ to stále? Kauce a smlouva na rok to může docela zmí­rnit,ne..

  24. Ahoj, mohu poprosit o kontakt na tu sikovnou maklerku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *