Real estate update

Už dlouho jsem nepsal nic o svém real estate „podnikání“, vlastně je to už dva roky od poslední vyprávěnky. Nic vyloženě zásadního se nestalo, ale pár postřehů mám.

Letos je to už přes šest let, co jsem se pustil do první realitní investice. Vše šlape poměrně dobře, obsazenost je solidní, nyní mám neobsazenou pouze jednu nebytovou jednotku (o nebytech v Sudetech se rozepíšu dále) a dvě garáže (to mi rve srdce), jinak vše pronajaté solidním nájemníkům (s jednou výjimkou, o tom taky dále). Za poslední dva roky jsem nic nepřikupoval, poslední investicí byl redesignovaný byt, o kterém jsem na blogísku už psal. Měl jsem v té době realit resp. starostí s rekonstrukcemi plné zuby, takže jsem se vrátil zpět ke kořenům a investoval online – koupil jsem od spolužáků z erasmu jeden supiš webísek a investoval do Skrblouše (nezdá se to, ale už tam ekvivalent jednoho sudetského kvartýru zahučel, vlastní práci samozřejmě nepočítám).

Takže:
1. Došlo na slova některých čtenářů v diskusi a redesignovaný byt jsem pronajal. Nájemníky jsem sháněl poměrně dlouho, přes půl roku, ale nakonec našel, navíc velmi slušné a spolehlivé, čistý nájem (před zdaněním) je 5k czk, takže yield krásnej (porovnejte s Prahou, lol).

DSC_0058

Přineslo mi to dvě věci – jednak jsem tak náhodou narazil na opravdu dobrou realitní makléřku, se kterou spolupracuju dál (shání mi nájemníky do všech nemovitostí, když je potřeba). Do té doby jsem měl na makléře dost negativní pohled, vlastně ho mám pořád, ale tato dáma je světlou výjimkou. Má velmi proaktivní přístup, je celkem kreativní, pěkně byty aranžuje/fotí a poskytuje další nadstandardní servis (soft background check zájemců, …). Pokud byste někdo potřeboval makléře na severu Čech, třeba na koupi nebo prodej chalupy, mohu dát kontakt.

Druhým zjištěním je, že pěknej byt za rozumné peníze lze pronajmout fakt téměř všude (neberu v potaz hardcore sociálně vyloučené lokality). Redesignovaný byt je v mega prdeli, obec 200 obyvatel (bez cikánů), žádná občanská vybavenost (ani viet večerka) a přesto se pronajal. V okolních vesnicích jsou k mání další byty v cihle s cenou do 300k Kč a v celkem slušném stavu, myslím že by to mohla být zajímavá investiční strategie. Já se do toho ale pouštět nebudu, protože je to jednak časově dost náročné, jednak už nechci kupovat žádné byty v domech se sousedy/spoluvlastníky a v neposlední řadě prioritou je teď Skrblík, takže se nechci rozptylovat.

2. Už jsem to trochu nakousnul v předchozím odstavci – největší voser v realitním investování jsem zažil se sousedy/spoluvlastníky (samozřejme po řemeslnících při rekonstrukcích, ale s těmi po odvedení práce člověk není ve styku). V menších městech nebo dokonce vesnicích jsou sousedi a spoluvlastníci problém (v Praze/Brně a dalších větších a anonymnějších městech to ale platit nemusí!). Zažil jsem následující:
– běžné sousedské prudění způsobené nejspíš závistí (je to nepříjemné, ale není to velký problém)
– sousedka měla „nalepenou“ svoji nezaizolovanou terasu v dezolátním stavu na můj byt, v bytě bylo kvůli tomu vlhko / mokrá zeď, musel jsem to kompenzovat nájemníkům významnou slevou na nájmu, stálo mě to cca 60-100k czk, sousedka to opravila za 2 roky, kompenzace z její strany nulová (takovou situaci lze řešit přes stavební úřad, ale tehdy se mi do toho z různých důvodů nechtělo)
– šílená spolumajitelka nemovitosti, které regulérně střílí pod tašky (halucinace a demence zaviněná asi vysokým věkem) –> to je celkem problém, v podstatě neřešitelný
– u spolumajitelů je obecně velký problém v dohodě nad společnými opravami / rekonstrukcemi – buď nemají peníze nebo jsou staří a je jim to jedno, protože to mají za pár –> může být velký problém
– jeden byt mám v domě, kde nikdy nevzniklo společenství vlastníků (v bytě je 6 bytových jednotek, sousedům je líto dát DOHROMADY 5 tyček notářce a „v obci to tak mají přece všichni“), jednak je to fakticky nelegální, jednak voda je napsána na jednu nájemnici, která to rozúčtovává, účtujé resp. snaží se účtovat netransparentní poplatky, fond oprav drži doma cash jeden z nájemníků (já za těchto okolností nepřispívám), „pojištění domu je přece vyhazování peněz“ a podobné vály 🙂

Plyne z toho poučení, že už nebudu kupovat jednotlivé byty v bytových domech. Jeden menší bytový dům vlastním celý sám a je to ideální stav. Rozhoduji si o opravách a investicích hezky sám, když mají mezi sebou jednotliví nájemníci nějaký beef (občas se stane), tak moudře rozhodnu jak to bude a je klid, atd.

3. Nájemníci – musím říct, že mám celkem štěstí. V podstatě až na dva případy jsem měl a mám férové nájemníky. Jak je hledat? Základem úspěchu je kauce, já beru obvykle 2 měsíce (někdy na splátky) + provize realitce, to leccos napoví o finančních možnostech budoucích nájemníků a vůbec o tom jak žijí. Jakmile někdo na prohlídce začne řešit jako jednu z prvních věcí výši nájmu nebo kauce, je to red flag. Za 6 let mám výborné zkušenosti s cizinci – pronajímal jsem byt bulharským a slovenským dělníkům (platila to za ně agentura), bezproblémoví nájemníci, prakticky jen chodili do práce a spali. Velmi dobré zkušenosti mám s Vietnamci, mají perfektní platební morálku, nejsou s nimi problémy a navíc mě občas výtečně nakrmí (viz foto). Vlastně se divím, proč vůbec pronajímám byty i Čechům? 😀 Další oblíbenou skupinou solidních nájemníků jsou důchodci, mají totiž jednu super věc – důchod (a k tomu většinou jako bonus slušné, staroškolské vychování). Problémovou skupinou jsou svobodné matky, to se píše všude, je to drsný, možná asociální, ale nejlepší je se jim prostě vyhnout (většinou je selektorem vhodně nastavená kauce).

4. První byt, který jsem začal pronajímat, je celkem atypická 3+1 (tři cca 16m2 neprůchozí pokoje, velká chodba s kuchyní, koupelna a samostatné WC). Dostal jsem nápad pronajímat to od začátku jako flatshare. Protože mám dobré srdce, tak uzavírám s nájemníky smlouvu vždy jen na jednu místnost (takže nemusí ručit za ostatní resp. z nich dolovat poměrnou část nájmu, jak je to jinak obvyklé). Tento byt je nejziskovějším bytem, který mám, za 5 let jsem měl jednu místnost neobsazenou tak 2-3 měsíce max., byt je v centru města, v cihle, orientovaný na jih do vnitrobloku, s pěkným výhledem, o nájemníky není nouze. Nejnovějším nájemníkem je pan Ngyuen, pracuje jako svářeč v Bombardieru, česky umí jenom „ahoj“, ale uvařil mi super kapří polívku (bun ca), pohostil finskou vodkou, platí včas, takže ho mám rád.

Flatshare se mi osvědčil jako skvělý koncept, není to nic neobvyklého ve velkých nebo univerzitních městech, ale v Teplákově to není moc běžné. Nicméně funguje to skvěle. Škoda jen, že ne moc bytů má vhodné dispozice pro flatshare (tj. dostatečně velké a neprůchozí pokoje). Doporučuju.

5. Mám jednu nemovitost pořízenou v exekuční dražbě, už jsem o tom psal. Je tam slušný yield (10+ procent PA) plus poměrně hodnotné stavební pozemky (sice nenesou kačky, ale beru to jako spoření – cena se neustále zvyšuje). Nicméně karma mě asi zaslouženě dohnala, jednak je tam už zmíňovaná bláznivá spolumajitelka, ale hlavně dům je brutálně podinvestovaný, předchozí majitel dobrých 15-20 let prakticky neinvestoval. Na prohlíce vypadalo vše vizuálně báječně (opravy jsem odhadl na cca 50 tísíc, nakonec to bylo bezmála 250 tisíc), jenže po koupi se to začalo postupně srát. Nejdřív jsem zjistil, že kotel je děravej a radiátory tečou, takže cca 50 tisíc nečekaná investice navíc. Pak se objevila v bytě dost záhadně vlhkost, která se řešila rok než se to vyřešilo. Potom problém s hlavní odpadní trubkou vedoucí z domu do jímky. Pak nefunkční trativod v jímce. Teď komín v havarijním stavu, bylo potřeba vystavět novou nadstřešní část, vyfrézovat, vyvložkovat, no oprava za 30k czk a jako bonus prolhanej lempl kominík. K tomu nějaké drobné opravy jako rozbitá střecha na kolně, oprava části plotu, atd. Velkým štěstím je stávající nájemník, bývalý údržbář, který si většinu drobnějších oprav udělá sám (a rád) za cenu materiálu.

S odstupem je to logický – pokud to někdo nechal dojít tak daleko, že přišel o vlastní dům, tak lze předpokládat, že jednak asi nebyl dlouhodobě v nejlepší finanční kondici a že do domu nejspíš moc investoval. Na tohle si dejte u exekučních dražeb pozor. U jednotlivých bytů to asi nebude problém (protože bývají téměř vždy k rekonstrukci a moc kostlivců tam být nemůže), ale u rodinných domů to problém může být.
Já už do nákupů v dražbách určitě nepůjdu.

6. Nebytové (prodejní) prostory na maloměstě – to se ukázalo jako dost problematické. Nájemníci byli nestabilní, většinou nevydrželi dlouho. Možná je problém ve mně – neumím vhodné nájemníky sehnat a nebo může být problém v domě/lokalitě. V nejbližší době bude část nebytových prostor předelávat na byty, se kterými naopak problém není a solidní nájemníky lze sehnat prakticky okamžitě.

7. Od loňského roku mě několikrát obtěžovali policajti z cizinecké policie ohledně vietnamských nájemníků. Celé to bylo dost zvláštní – volali z běžných mobilních čísel (PČR volá vždy buď ze skrytého čísla nebo z jejich speciálního tel. čísla), měli zvláštní otázky, vyhrožovali že mě udají na FÚ pro krácení daně pokud jim neřeknu co chtějí(!!!), chtěli se scházet na kafe (!!!) a podobně. Vždycky jsem je vyfakoval, protože se s PČR bezdůvodně nebavím a pokud PČR něco chce, tak k tomu má určité zákonné možnosti (písemná výzva k podání vysvětlení, …). Nakonec to zašlo tak daleko, že jsem výzvu k podání vysvětlení skutečně dostal a musel jsem dostavit na cizineckou policii v Liberci.

Přiznám se, že jsem vůbec netušil, že jako tzv. ubytovatel cizinců (mezi cizince patří mimochodem i občané zemí EU vč. Slovenska!) mám ze zákona celkem dost povinností.

Začal jsem to řešit se zdejším čtenářem a zároveň skvělým cynickým právníkem Markem, vyšlo najevo, že mi hrozí pokuta až 50 tyček. Nakonec jsem na cizineckou policii dodal část materiálů, na které měli nárok (tzv. domovní knihu), příslušnice mě až mateřsky poučily, že musím odesílat tzv. ohlašovací lístky když přibude nový cizinec a dali mi nejnižší možnou pokutu 500,- českých, takže success, Maroši ještě jednou díkec!

8. Dost známých se mě ptá, jak ten real estate můžu dělat, když jsem takovej lenoch, že to musí zabrat moře času. No, ono to moc času nezabere (neberu v potaz rekonstrukce, to je prostě nefinanční součást té počáteční investice), navíc čím déle to člověk dělá, tím je to snažší, protože získává zkušenosti, má už kontakty na osvědčené řemeslníky a v neposlední řadě už většinu problematických situací jednou řešil, takže je to celkem snadné (navíc plno problémů dnes už dokážu vyřešit i ze zahraničí po telefonu).

Samozřejmě některé výše uvedené historky mohou znít dost hrozně, ale realita je taková, že správa jedné pronajímané „jednotky“ (byt, nebyt, garáž, …) zabere podle amerického realitního guru Johna T Reeda cca 1,25 hodiny měsíčně. A já s tím souhlasím, měsíčně mi real estate zabere zhruba 2 dny (2×8 hodin) práce. Není to přesně rozložené, spíš je to tak, že třeba jednou za kvartál zajedu do Teplákova a týden tam řeším různé problémy s nemovitostmi.


*** Pro shánění levného stavebního materiálu a solidních řemeslníků doporučuji web DobraPoptavka.cz


Osobně to považuju za naprosto akceptovatelné, protože mi nemovitosti generují ekvivalent solidní výplaty a v porovnání s „tradičním“ podnikáním (například řízením vlastní malé firmy) je to brnkačka. Velkým bonusem budiž fakt, že nemovitosti jsou velmi konzervativní, stabilní a bezpečná investice (narozdíl od klasické firmy, kdy často nevíte, co bude za rok).

27 komentářů u „Real estate update

 1. Ahoj,

  možná stupidní dotaz, Teplákovem myslíš Teplice?

 2. Souhlasím s tebou, že nejlepším filtrem je kauce a platba nájemného měsíc dopředu. To odfiltruje všechny bez peněz a bez zájmu platit. Taky mám zkušenost, že svobodná matka je největší problém, ale jako pronajímatel bytu nemám povinnost sociálního cítění, na to jsou jiné složky. Taky mám byt v chudší části státu, takže výnos podle toho taky vypadá, ale uvažuji pořídit si další levný byt, aby to začalo být zajímavé. Za pár let budu mít volný nebytový prostor, zatím ho sám využívám. Rozhodné jer tento způsob investice výhodnější, než lecjaké fondy, úspory nebo důchodové spoření a pojištění.

 3. Teplákov je v tomto případě Česká Lípa 😉

  U Teplic mame take problem s nebyty – kancelaremi, mame obrovsky barak o dvou patrech s nejakymi 20 kancelaremi a obsazenosti 20%… :/ taky zvazuju predelat jedno patro na byty

 4. Děkuji za podnětný článek Fandore.
  Chci se zeptat, od J. T. Reeda jsi něco kupoval? Knihu/kurz? Můžeš něco z toho doporučit pro začátečníky?
  Díky předem!

 5. Fandore, asi se to nehodi, ale slo by sem hodit nejaka tvrda (alespon relativni) data, tedy jaky je p.a. vynos / pocatecni investice / udrzba p.a. ?

  Abych se jen neptal, par lidi, co neco pronajima znam, vynos maji rekl bych do 7% p.a. (+/-), coz nezni spatne. Jenze stejne jako Ty se o byty/domy musi starat, a to mnohdy na muj vkus vic nez je s pomerem k vysledku zdravo. Se zapoctenim nejakych oprav to je uz treba jen 4-5%, zapocteni casu a ztrat (nepronajmuto, neplatic) mozna o procento mene.

  Z tohoto pohledu existuji myslim sice trosku riskantnejsi, ale vynosnejsi investice (ciste financni; nemyslim tim akcie, ale „pevny“ vynos).

  Prave kupuji jednu nemovitost k bydleni, tak me to taky zrejme ceka (dal jsem si na cas, jestli si vzpominas na nasi mailovou diskusi).

 6. Doplnujici otazka, jsou najemnici bezne zvykli topit manualne drevem / uhlim, i kdyz je dum defacto ve meste? Jde mi treba o lokalitu, kde neni plyn. Topil elektrinou je ekonomicka sebevrazda, takze bud‘ tuha paliva, nebo nejake topne oleje (nikoho s LTO neznam), pripadne ruzna tepelna cerpadla (do toho si nejsem jist, jestli vubec chci jit, take mi to na papire prilis nevychazi). Alternativou je jeste nejaky automat na peletky, ale s tim take nemam zkusenosti. V kazdem pripade pevna paliva jsou opruz, protoze se musi nekde skladovat a nasledne transportovat. Asi jsem moc zmlsany z Prahy.

 7. tom:
  Jo, některé knihy jsem si od něj kupoval, je dobrej, píše realisticky bez bullshitu, v minulosti sám aktivně investoval do nemovitostí, měl celkem velké portfolio, už jsem od něj doporučoval Succeeding, což je imho naprosto skvělá kniha „o životě“ pro mladého člověka. Problém jeho knih je v tom, že popisují US realitní trh (takže třeba knihy o daňové optimalizaci při realitním investování jsou samozřejmě nesmysl pro českého čtenáře investujícího v Evropě), takže většina věcí je tam jinak u nás, nicméně i ta trocha inspirace / informací se za 30 USD vyplatí, zvlášť když v ČR prakticky žádného dobré informační zdroje k investování do realit nejsou. Já jsem si koupil mimojiné How to Manage Residential Property for Maximum Cash Flow and Resale Value, můžu klidně za náklady prodat pokud by měl někdo zájem 🙂

  mhi:
  V tuto chvíli je výnos 7,85% pa. Absolutní částky psát nebudu, v minulosti jsem to tady na blogu udělal a hned mi psala (navíc hrozně hloupě) nějaká špindíra ze severních Čech, že se chce seznámit 😀

  Náklady na opravy/údržbu mám do 10 procent z výše vybraných nájmů, takže těch 7% mi zůstane. Při plném obsazení, které se mi snad během příštího roku povede díky nějakým změnám (konverze nebytů na byty) by se ten výnos měl zvýšit zhruba na 9,75%.

  Důležité je zmínit, že se ten výnos nebyl takový od začátku, zvyšoval se s různými změnami a zkušenostmi, které jsem nabíral.

  Časovou náročnost se správou jsem zmínil, mně jde hlavně o stabilitu investice/výnosu a tu nemovitosti nabízejí, proto mi to vyhovuje. Další výhodou je pro mě komplikovaná likvidita, je to ochrana před sebou samým, abych ty investované peníze neprojebal.

  Co se týče topení na tuhá paliva resp. na dřevo – pronajímám takto dva byty a pro nájemníky to není žádný problém, oni kvitujou tu značnou úsporu, hezká krbová kamna lze navíc svým způsobem považovat za určitou formu „luxusu“ 😀 V obou bytech je topení vyjde do 10tis ročně (za každý), v jednom bych řekl že dokonce do 6tis ročně. Bydlejí tam spíš sociálně slabší lidé (senioři a ve druhém velmi mladý pár), takže jsou za tuhle možnost úspory rádi.

 8. fandor:
  Důležité je zmínit, že se ten výnos nebyl takový od začátku, zvyšoval se s různými změnami a zkušenostmi, které jsem nabíral.

  To si take myslim … prijde mi, ze si tim co jdu delat trosku nabiham na vidle. Na druhou stranu kazda zkusenost dobra.

  Kazdopadne diky za takoveto clanky, je to dobra inspirace a studnice informaci. Kdybys nekdy chtel zajit v PRG na neco k jidlu, tak napis (zvu Te – resp. „investuju“, protoze takovy rozhovor se mi urcite vrati jako nic jineho). Pred lety to nejak vysumelo.

 9. Máte někdo zkušenosti s Mostem? Koukal jsem a ceny bytů tu začínají na 120.000 Kč. Je to taková blbá cena, na takto nízké hodnoty nedá žádná banka hypošku (hypotéky jsou od 200.000 Kč) a překlenováky ze stavebka jsou šíleně předražené. Navíc uvažuji tak, že většina lidí zde pracuje na DPP a DPČ nebo na černo, takže ani na úvěr nedosáhnou, i kdyby měli dostatečný příjem (banky a stavební spořitelny DPČ jako zdroj příjmů neakceptují nebo jen jako doplňkový). Kdo chce bydlet, prakticky jiné řešení, než bydlet v pronájmu, tam nemá.

 10. Most nebrat, pokud nechceš mít ze života peklo. Teoreticky můžeš vzít třeba 3 miliony a koupit za to na Mostecku 10 bytů a mít z nich třeba 30k měsíčně výnos, ale ti nájemníci budou rovnou z pekla, v podstatě se z toho stane fulltime job, kdy budeš vymáhat nájmy a řešit srajdy se spodinou.

  A právě fakt, že pracují na černo / brigády nese za následek to, že mají práci jen sezónně, „zaměstnavatel“ jim třeba občas nezaplatí, budou mít značné výkyvy v příjmech, navíc se většinou neumí chovat a byt zničí (i když v Mostu se většinou pronajímají byty v původním stavu), takže pro majitele nemovitosti rozhodně nic žádoucího.

  Hezký rozhovor na téma investování do realit v těchto končinách zde:
  http://bydleni.idnes.cz/koupil-si-sidliste-plesnive-domy-opravuje-a-najemniky-peclive-vybira-1kd-/stavba.aspx?c=A090626_200936_stavba_web

 11. Ahoj Fandore… na margo tych flatshare zmluv – ako to presne riesis? Maju v zmluve, ze mozu vyuzivat svoju izbu + spolocne priestory v byte? Sharuju naprilkad jednu izbu 2 ludia (cudzi)?
  Vedia pravnici pripravit taketo zmluvy ci si to nejak zosmolil sam „z internetu“?
  Dik a drzim palce

 12. Nějak jsem to sesmolil z internetu, myslím že v té smlouvě je jen ten pronájem jedné místnosti. Já na smlouvy (v oblasti pronajímaní bytů) moc nevěřím, přijde mi, že tržní prostředí a rozumná domluva prakticky vše vyřeší – já chci spolehlivé nájemníky, nájemníci chtějí solidně bydlet a mít férového landlorda. Zatím se to nějak daří. Jiná situace je u pronájímání nebytových prostor, tam je potřeba být obezřetný.

 13. Ahoj Fandor, mam otazku mimo temy – kupujes niektore z tych novych domen co idu na trh?

 14. Díky moc za zajímavý článek,

  chtěl bych se ještě zeptat na ty garáže: Dříve to bylo téma, kterým ses takřka „proslavil“, pořád to považuješ za dobrou investici pro „chudší investory“? Jak sháníš nájemníky? Je riskantní koupit garáž (k pronájmu) na odlehlejším místě? Nebo ve vilové čtvrti, kde půlka lidí má garáž a půlka parkuje pohodlně před domem? Je tam obecně nějaké další riziko (kromě neobsazenosti)? Kdybys měl někdy čas odpovědět, budu vděčný. Ať se daří!

 15. Adam: Myslím, že garáže jsou dobrý a nenáročný způsob, jak si investování do realit vyzkoušet. Občas mi píšou třeba nějací mladí studenti, kteří si našetřili 100k a chtěji to hned investovat do garáže, to není imho dobrý napad, s těmi 100 tisící lze v takto mladém věku naložit daleko efektivněji (na seberozvoj, cestování, základ na nějaké nenaročné podnikání, které lze boostrapovat, atd.). Přijde mi to ale dobrý, pokud má člověk dlouhodobě nějaké peníze navíc (třeba získané darem, dědictvím, …), rozhodně lepší a bezpečnější než různé podílové fondy a podobně.

  Se sháněním nájemníků je to teď horší když před časem brutálně zdražily Sreality inzerci. Lze buď přes realitku, nějaká „vylepovací“ inzerce v okolí, bezreality, bazos, atd.

  Místo je důlěžité, samožrejmě že nejlepší jsou garáže blízko sídlišť, lidé využívají garáže často jako kombinaci parkování auta a „externí skladiště“, proto ve vilové čtvrti to nevidím jako nejlepší nápad. Na druhou stranu záleží i na ceně, třeba u nás v Teplákově se občas objeví garáž v horší části města za třetinu ceny co v dobré části města, pak už to má smysl, protože garáž lze pronajmout nějakým řemelsníkům na sklad, atd. (za méně peněz, ale při stejném nebo dokonce lepším percentuálním výnosu).

  Rizika prakticky nejsou. Nájemníkovi třeba může v garáži shořet auto. U garáže je ale nejcennější pozemek s územním rozhodnutím, že na něm může stát garáž. Opravit vyhořelou garáž může stát maximálně nějaké desetitísíce. Určitě je dobré mít na pronájem garáže vždy písemnou smlouvu s nájemcem pro případ, kdyby tam nájemce prováděl nějakou trestnou činnost (napadá mě pěstování marihuany, kradená auta …) a začal to řešit PČR.

 16. K tomu shánění nájemníků ke garážím, nejvíc se mi osvědčilo vylepit papír přímo na garáž pak regionální inzerce, Sreality mi překvapivě nikoho nepřivedly.

 17. Roman – souhlasím, akorát mě sreality fungovaly, když jsem si tam v minulosti inzeroval sám.

 18. Fandor: díky! Tak třeba až za rok za dva dáš na web další update, budu se moct podělit o zkušenosti.

 19. A co v jedné větě „nakousnutý“ Skrblík, zvyšuje se jeho návštěvnost, nebo projekt stagnuje?

 20. Pat: Skrblík hezky téměř organicky roste, za 12/2014 cca 20k visitors, každý měsíc vyleze návštěvnost o desítky procent oproti předchozímu měsíci. Na začátku května napíšu kam jsme se za 12 měsíců po spuštění Skrblíka posunuli (target je dostat se do 05/2015 na 50k visitors / měsíc) …

 21. @fandor – Kam bych se mohl ozvat, pokud bych měl zájem koupit některou z uvedených knih?

 22. Dobrý den!
  Mohl byste mi prosím dát kontakt na tu šikovnou makléřku ze severních Čech?
  Existuje spousta realitních společností, ale vybrat schopné lidi je opravdu umění.
  Děkuji.

 23. fandor
  November 28, 2014 at 2:33 am

  Most nebrat, pokud nechceš mít ze života peklo. Teoreticky můžeš vzít třeba 3 miliony a koupit za to na Mostecku 10 bytů a mít z nich třeba 30k měsíčně výnos, ale ti nájemníci budou rovnou z pekla, v podstatě se z toho stane fulltime job, kdy budeš vymáhat nájmy a řešit srajdy se spodinou.

  —————————
  Fandore, platí to stále? Kauce a smlouva na rok to může docela zmírnit,ne..

 24. Ahoj, mohu poprosit o kontakt na tu sikovnou maklerku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *