Před pár měsíci tu vyšla vyprávěnka o jedné z možností, jak začít podnikat na internetu s minimální finanční investicí. 251107 20:40 lehounce oživeno
Rád bych ji trochu rozvinul o to, o co se v poslední době sám snažím. Dost mě baví sledovat dění kolem sebe, u nás, ale i ve světě. Snažím se brát současné fungující modely podnikaní, které na internetu úspěšně existují, zamyslet se proč fungují, jak dlouho fungují a zda je možné konkretní model nějak modifikovat, obohatit, případně přenést do jiné oblasti. Zní to poměrně komplikovaně, takže uvedu konkretní příklad.
Není pochyb o tom, že docela dobrým byznysem je Prague incoming. Tedy dovolené zahraničních turistů v Praze, okrajově v jiných městech ČR (typicky Karlovy Vary). Uvádí se, že v Praze je 100.000 lůžek určených pro turisty, z toho vyplývá, že nezanedbatelná část obyvatelstva Prahy jsou zahraniční turisté. Bezpochyby je to celé miliardový byznys, počínaje transportem z letiště, přes ubytování, restaurace, bordely pro britské stag parties konče. Přesuňme se teď na internet. Co lze dnes s malými nebo žádnými prostředky v této oblasti na internetu podniknout? Odpověď je snadná – téměř nic. Především segment ubytování je neskutečně konkurenční, o SEO se starají lidi / firmy i na fulltime, ceny PPC inzerce jsou vyšponované do závratných výšin. Pokud nemáte dostatek prostředků nebo hodně času, případně znalostí a/nebo kreativity, není moc šance na úspěch. Hlavně ale nemá smysl se do toho boje pouštět, protože existuje plno jiných příležitostí.
Zkusme se Prague incoming podívat zeširoka. Jedná se většinou o eurovíkendy, byť část turistů cestuje ze zámoří, především z USA a Japonska, takže v jejich případe to už moc euro není a často je Praha jen jednou ze zastávek společně třeba s Vídní, Benátkami a dalšími městy. Majoritu tvoří němečtí a britští turisté, u těch druhých jmenovaných jsou obrovským katalyzátorem nízkorozpočtové aerolinky, které létají do Prahy téměř ze všech větších britských měst (čili zdaleka ne jen z Londýna). City breaks, jak britové eurovíkendy nazývají, jsou nejrychleji rostoucím turistickým odvětvím ve Velké Británii. Svoji roli hraje nízká cena a hlavně délka zájezdu – není třeba si brát dovolenou nebo stačí třeba jen jeden den. Dalším důvodem (pro určitou skupinu turistů) je levné pivo a české dívky.
Praha má však v očích bríitských turistů dva problémy – je dražší a dražší a také už trochu okoukaná. V poslední letech proto získaly na oblibě pobaltské metropole jako Tallinn a Riga. Jsou o desítky procent levnější než Praha a minimálně Tallinn neméně malebný. Do obou zmíněných měst míří řádově méně turistů než do Prahy, na druhou stranu není ten počet zanedbatelný a bude nejspíš růst.
Dalšími destinacemi, které nahrazují Prahu jsou třeba Bratislava nebo Budapešt, kde je o dost snaží uspět na internetu v oblasti incomingu než z Prahy, nicméně není to už tak triviální jak bylo před několika málo lety.
Vraťmě se k Praze a zkusme se zamyslet, soustřeďte se, pomalu přichází pointa 😉 Kolik můžou mít dnes hodnotu weby jako třeba Prague.cz? Tedy web, který měl donedávna GTPR7, nyní GTPR6, který je 10 let starý, který vyskakuje na prvních místech ve vyhledávačích na frázi Prague, který má desítky .edu, .gov, .mil odkazů a obecně je neskutečně autoritativní. Takový web nelze v krátkém horizontu vybudovat, protože editorial linky .edu, .gov, … nelze v podstatě koupit, stejně tak nelze koupit stáří domény, ani autoritativnost. V penězích nedokážu přesně cenu té domény a webu odhadnout, ale řekněmě, že by to mohlo být klidně 100k USD (ten odhad není vycucaný z prstu, vychazím z podobného projektu a tržní nabídky několika zájemců). A teď kvízová otázka. Kolik usilí a peněz bylo před deseti lety nezbytné vynaložit k výrobě webu, který může mít dnes hodnotu třeba ty 2 miliony korun? Nic moc. Tehdy to byla otázka nápadu(!), 1680 Kč za doménu, pár stovek měsíčně za hosting a maximálně několika desítek hodin práce při vytváření obsahu, který se za těch 10 let podle web.archive.org moc nezměnil. Prague.cz není nijak zázračný web, ani obsahem, ani formou. Nicméně je to skvělý základ pro jakýkoliv web o Praze v angličtině – ať už incomingový, nebo třeba komunitní pro local expats (ala expats.cz nebo prague.tv).
Jsem přesvědčen, že takové weby lze zakládat i dnes. S tím rozdílem, že už není možné registrovat rozumnou (geografickou) doménu za cenu registračního poplatku, nicméně v určitých případech ji lze získat za rozumné peníze (pro mě osobně je to cena do 1000 USD). Lze to i bez pěkné domény, ale věřím že pěkná doména automaticky zvýší cenu celého webu, stejně tak i důveryhodnost, pro mnoho méně zkušených uživatelů může navodit zároveň pocit jakési oficiality.
Konkrétní příklad – vyhlédl jsem si před časem město Bělehrad v Srbsku. Bělehrad měl tu smůlu, že ho postihl válečný konflikt v bývalé Jugoslávii, ze kterého se vzpomatoval před několika málo lety. Nezažil tedy módní vlnu eurovíkendů / city breaks, která přišla ve druhé polovině 90. let s rozvojem lowcostů (Ryanair/easyJet).
V součanosti se dostává Bělehrad na mapu city breaks destinací. Mělo to několik indikátorů – jednak se zvýšil počet leteckých spojení z evropských metropolí a hlavně si města začaly všímat průvodci pro baťůžkáře – především cestovatelská bible Lonely Planet. Zmínky o Bělehradu bylo možné nalézt v jejich Bluelistu, což je každoročně vydávaný almanach, který upozorňuje na trendy v cestovním ruchu, především z pohledu destinací. Záhy se na trhu objevilo první vydání průvodce Lonely Planet zaměřeného jen na Bělehrad. Nyní se o Bělehradu mluví jako o Praze z 90.let – sice šedivé a relativně hnusné město, ale s neuvěřitelnou atmosférou, undergroundovou klubovou scénou, kavárnami, milými lidmi, dobrým jídlem a nízkymi cenami – i za ubytování.
Před rokem jsem získal doménu Belgrade.org (anglický název Bělěhradu) přímou koupí za 1200 USD (tedy nikoliv přes žádnou aukci či tržiště typu Sedo). Letos jsem poptával doménu Vienna.net (anglicky Vídeň) a po brutálním smlouvání jsme se dostali na 10.000 EUR, což jsem neakceptoval. Vidíte ten rozdíl?
Kolik myslíte, že existuje dobrých webů zaměřených na Belgrade incoming, které dobře rankují ve vyhledávačích? A jak myslíte, že je složite takový web vyrobit a dostat se nyní na první místa? Odpověd je jednoduchá – je to velmi snadné. Tím, že bude člověk mezi prvními, zároveň na doméně evokující řekněme jistou oficiálnost, se lze svést na vlně přirozeného linkbuildiíngu. Potom stačí pár let počkat, projekt prodat a koupit si za něj v Bělehradě třeba malý byt 🙂
Eurovíkendy / city breaks jsou jeden segment. Příklad číslo dvě. Loni v létě jsem si všimnul v časopisu The Economist kráťounkého článku o tom, že kolumbijská vláda uvolnila asi 10 milionů dolarů na tourism marketing – tj. na propagaci Kolumbie jako turistické destinace v USA. Vláda mimojiné zabezpečila policejní ochranu dálnice z letiště k moři a doufá, že se turistický ruch v Kolumbii rozjede, protože to samozřejmě přínáší $$$. Zprávička mi přišla dost zajímavá, protože do té doby jsem měl o Kolumbii povědomí jako o latinskoamerickém Iráku. Jistě jste slyšeli pojmy jako mendelínský kartel, Pablo Escobar, kokain, únosy a podobně. Následně jsem zjistil, že bezpečnostní situace se v Kolumbii v posledních letech výrazně zlepšila a do země skutečně začínají cestovat turisté, kteří si pochvalují přírodu, lidi, jídlo a taky jistou exotičnost (kterou není už tak lehké najít).
Opět platí, že o cestování v Kolumbii existovalo/existuje daleko méně kvalitních webů než o Paříží, Baleárských ostrovech nebo o Mexiku. A je tedy levnější a snažší vyrobit a marketovat web o Kolumbii a doufat ve světlé zítřky.
Jako další příklady lze uvést i krátkodobější akce, třeba mistrovství světa(?) v lyžování v Liberci. Nebo olympijské hry v Pekingu (na ty se ale bude zaměřovat kdekdo).
Pointa je snad jasná a nevztahuje se samozřejně jen na cestovní ruch, ten jsem použil na konkrétní příklady, protože je mi tento segment blízký. Ještě bych zdůraznil, že cílem je vyrobit kvalitní a užitečný web, který bude vynikat, nikoliv 3 stránkové MFA. To nemá z pohledu do budoucnosti žádnou cenu.
Na okraj – pro sledování dění u nás i ve světě čtu několik médií, které celkem dobře pokrývají to, co mě zajíma. Jedná se o:
– Reflex – Reflex mám rád jednak kvůli původním českým reportážím, kvůli fotkám Jana Šibíka a Petra Jedináka a hlavně kvůli tomu, že celkem pravidelně vykrádají zajímavá témata (čti: inspirují se) ze zahraničních časopisů jako Spiegel, Newsweek; takže je nemusím sledovat a udělají předvýběr za mně.
– The Economist (anglicky a nepravidelně) – The Economist je podle mého názoru nejlepší časopis na světě věnující se politice, mezinárodním vztahům, válečným konfliktlm, ekonomice, businessu. Velmi užitečné je vánoční shrnující dvojčíslo. Přečtěte si jednou Economist a bude od té doby smát českým pokusům a analytickou žurnalistiku. V ČR je jedno číslo velmi drahé, chlap u kasy v Kerfuru si jednou myslel, že je ta cena omyl 🙂 Lze ale předplatit za rozumné peníze.
– Wired (anglicky, předplaceno) – pro geeky, nerdy, prostě pro lidi od kompů a internetu. Lze předplatit do ČR na rok asi za 1700 czk.
– bulvár – Blesk, Hollywoodtuna – aspoň základní orientace v showbusinessu je pro internetového marketéra nezbytná, třeba jen kvůli inspiraci na virál. Blesk je česká kvalita, Hollywoodtuna zase americká. Navíc tam mají denně plno obrázků s babama v bikinách!
– International Herald Tribune (anglicky a velmi nepravidelně) – IHT jsou asi nejlepším anglicky psaným deníkem s akcentem na evropského čtenáře, byť mají tuším i asijskou mutaci. Většinou si je čtu v letadle a nebo příležitostně na internetu. Je zábavné sledovat, jak některé zprávy přinášejí druhý den v neoznačeném překladu české noviny.
– české deníky – podle libosti, ja kombinuju novinky, mfdnes a ihned.
Jako obvykle – těším se na vaše komentáře, dotazy a postřehy.
Myslim si, ze situace je dnes naprosto jina. Proste v dnesni dobe ziskat nejake prirozene EDU linky je v podstate nemozne. Pred 10 roky bylo o tolik mene webu, ze kdyz jsi udelal nejaky web na nejake tema tak vynikl. Protoze zadny jiny web na to tema nebyl. Ale ukaz me nejake tema na ktere chybi web (nemyslim domeny), ale aktualni web.
Prvni komentar!:-)
Ne, situace neni jina. Nemluvim o domenach, ale o webech, o informacnich webech. Ty mas jen prodejni weby a tem prirozene vysoce kvalitni linky pribyvaji organicky spatne.
Ale typicka u tech mest to funguje dobre. Treba ma univerzita nejaky vymenny program, zenska na studjnim hodi do Google Belgrade, prvni nebo druhej prdne k infotextu o programu na web. Chapes?
A temata jsem ukazal – nerikam ze chybi, ale rikam, ze lze v tech segmentech uspet
Píšeš o rozpoznávání trendů a budování webů s výhledem na příští roky (až 10 let), přirozeném linkování, dobrých pozicích ve vyhledávačích… Z toho mi vychází jako Tvoje hlavní strategie zaměření na vyhledávače, možná type-in traffic. Očekáváš tedy, že za 10 let budou vyhledávače fungovat stejně jako dneska? Že si nepohlídají první místa a dostat se na přirozené pozice bude podobně „jednoduché“ jako nyní?
Nepřemýšlím v horizontu 10 let, to je moc dlouho. Uvažuju v horizontu tří, maximálně pěti let. Obecně je mým cílem vytvořit autoritativní a užitečný web v relativně nekonkurenčním segmentu, v mém případě třeba ten cestovní ruch.
Jedním z cílů snažení je získat co nejvíce organických a ideálně tématických odkazů (protože to přináší kromě linkjuice také cílený traffic, zároveň je to začarovaný kruh – čím lépe je na tom web ve vyhledávači, tím více linků má šanci získat), dostat se třeba i do nějakých tištěných průvodců a také rankovat ve vyhledávačích (byl bych ale rád, kdyby alespoň polovinu návštěvnosti tvořily jiné zdroje než vyhledávače).
K fungování vyhledávačů – netroufám si odhadnout, jak to bude fungovat za X nebo XX let. Dnes je ale známá věc, že jedním z veledůležitých faktorů úspěšného webu z pohledu umístění ve vyhledávačích je stáří webu – protože nelze koupit a ani ofixlovat – narozdíl od zpětných odkazů.
Taky jsem o tom tak uvazoval a poridil jsem si http://www.goto-tibet.com 😉 za $50 na snapnames, akorat k tomu obsahu se zatim moc nemam. Neco je z wikipedie, neco jsem si zaridil sam, neco napsal, ale je toho porad malo 🙂
Jo, jenze tohle je priklad MFA, ktery jsem nemel na mysli 🙂 Zminoval jsem uzitecny web s unikatnim obsahem …
Pokud máš rád Herald Tribune, vřele doporučuju tuto návštěvu pařížské pobočky Loic Le Meurem (borec co rozjel Seesmic)
Zajimava uvaha…sam buduji web zamereny na incomingovou turistiku, a proto je mi toto tema dost blizke. Ale konkretne: prague.cz je velice autoritativni server, tezko ho nekdo predezene na KW prague, ale na druhou stranu tento web ma i mnoho zaporu – malo obsahu, stary obsah, spousta nefunkcnich linku. Jedine, co prodava, je v podstate ubytovani (a nepochybuji, ze velmi dobre a majitelum to pravdepodobne staci 🙂 Jinak s timhle webem by se dalo udelat mnohem vic – budovanim obsahu a pridanim nabidky dalsich sluzeb. A zde je prave prostor pro dalsi weby – prodej jizdenek na vlak, okruzni jizdy, pruvodcovske sluzby a dalsi. Co mi treba uplne chybi na (nejen) ceskem internetu je prodej mezinarodnich autobusovych jizdenek – tedy nejaky system jako je na prodej letenek, aby existoval pro autobusove linky po Evrope.
Cili, myslim ze prostor tu je i v „Prague incoming“, ale zlaty vek z doby pred 10 lety, kdy jakykoliv web prorazil, protoze byl proste unikatni, uz je navzdy pryc. Jinak dobry tip na Beograde 😉
v google na KW Beograde – cca 100 tis vysledku, na Prague – 46 milionu 🙂
S nedokonalosti Prague.cz souhlasim, ale to nicemu nevadi. Lusknuti prstem z toho muzou udelat majitele rozsahly portal, oni ostatne takovy portalek buduji, ale na jine adrese. Myslim si, ze Prague.cz ani moc nevydelava. Nicmene i pres to vse ma podle meho nazoru domena a web obrovskou hodnotu.
Co se tyce dalsich napadu – jednak uz vetsina zminenych webu existuje, ale hlavne musis sehnat spolehliveho a feroveho „affiliate“ partnera, coz neni jednoduche. A taky se zamyslet, jakou provizi muzes z okruzni jizdy za litr nebo jizdenky za 500 dostat. Oproti provizi z ubytovani je to celkem marginalni castka.
Beograde – Beograd ma mozna 100tis vysledku, ale Belgrade 14 milionu. Nicmene je to dano i tim, ze stejnojmene mesto je v Montane, USA a zacina se stava vyhledavanym lyzarskym centrem.
Tech rozvijejich turistickych destinaci resp. tech druhoradych, o ktery neni takovy zajem, ale jejich hvezda stoupa, je mraky.
skvělá vyprávěnka, jen tak dál prosím, vždy mě hezky inspirujete…
když to přenesu do své oblasti zájmů, pokaždé se něco změní k lepšímu 🙂
Prague.cz je typický příklad člověka, který se bojí udělat jakékoli úpravy, aby náhodou z první pozice neklesl. Ale výnosný určitě je, neboť hlavní účel splňuje, reklama na své ubytovací stránky: prague-hotels-site
Vidím, že máte podobné myšlenky jako já avšak já jsem se stále neodhodlal k nějakým vyšším investicím a směrem do zahraničí, takže zatím jsem vzal před několika týdny expirující http://www.belehrad.cz a uvidíme co s tím dál…třeba budeme spolu soupeřit s mojí anglickou verzí 🙂
Soupeřit sice můžete, ale problém je v tom, že belehrad.cz bude anglicky hovořícím návštěvníkům znít „tak nějak divně“. Belgrade.org je daleko přirozenější a při případném dalším prodeji bude mít takový projekt podstatně vyšší cenu. Ještě lepší by sice byla doména Belgrade.com, ale tu asi nelze za rozumné peníze koupit:-(
Riga je ještě malebnější než Tallin. – doporučuju pro inspiraci http://www.latviatourism.lv/
Mne se vic libi Tallinn. Libi se mi kompaktnost mesta, hradby, strazne veze. A malebne ulicky v centru 😉
Tomasi, ja si myslim, ze Prague.cz neni v soucasne dobe zdaleka tak vynosny, jak se domnivate. Usuzuji tak z implementace a urovne reklamy.
Když se mluví o budoucím úspěchu s doménovým jménem, zajímalo by mě, jestli je nějak ověřeno, že třeba ve vyhledávačích bude doména Belgrade.org výše, jak třeba Europe.org/Belgrade nebo třeba CityInfo.org/Belgrade ?
A co třeba rozdíl domén Belgrade.org a Belgrade.info ? Nemají uživatelé s příponou .org spíše spojené instituce, jak nějaké informace? Díky.
Doba, kdy Google prioritizoval weby s kw v domene je nejspis pryc (u Seznamu je to naopak, za kw v domene davaji stale nejake body), takze z pohledu optimalizace tam nejake velke zvyhodneni uz neni.
Jde tu spis o branding. Mit specializovany (info)web na Belgrade.org je podle meho nazoru „vice cool“ nez ho mit na vami uvedenych pripadech.
Rozdil mezi Belgrade.com/net/org/info neni z pohledu vyhledavacu zadny. Jde jen o psychologii uzivatele – .com je bezesporu nejlepsi, ale taky nejdrazsi. Org a Net jsou na druhem miste. Info domena ma na anglosaskem internetu povest jako domena spammeru (protoze je mozne ji uz nekolik let koupit za cca 1,5 USD). A biz je pro infosajt tak nejak divna.
Díky za vysvětlení, myslel jsem si něco podobného, jen jsem přesně nevěděl, že jde „jen“ o branding pro budoucí prodej 🙂
Jinak, není daná doména (Belgrade.org) nějak penalizovaná od Google & spol., když parkuje na SEDOPARKING.COM a obsahuje jen reklamy?
Potvrdzujem, toto funguje. Stačí ten obsah napísať práve pre potreby vysokoškolského prostredia.
Jeste doplneni – jak jste naznacoval temi priklady s domenami – bylo by skvele mit web s 10-20-50-100 vynikajicimi pruvodci evropskymi nebo svetovymi metropolemi. To ale v podstate neni v jednom cloveku mozne zvladnout, zvlast kdyz to neplanuje mit jako hlavni zdroj obzivy, ale jako investici-pokus do budoucna. Neni mozne vytvorit dokonale texty, marketovat to na internetu, atd. v takovem mnozstvi. Bylo by mozne to castecne outsourcovat, ale neni zarucena kvalita a je to drahe.
Naopak u toho Belehradu vezmu rekneme 50tis korun, na mesic tam zajedu, napisu ve spolupraci s mistnaky content, poridim fotky, videa, recenze hotelu, hostelu, klubu, hospod, baru,… dam si zalezet na designu webu, budu somrovat backlinky a diky tomu vsemu udelam nejlepsi web o Belehradu.
Co jsou to organické backlinky?
Co je to autoritativní web?
Martin
Martine,
organicke backlinky – jsou prirozene odkazy na tvuj web, ktere nekdo prida podle vlastniho uvazeni na svuj web, bez tveho vedomi a pricineni (na tomto je zalozen puvodni algoritmus Google). Opakem jsou placene zpetne odkazy, kdy nekoho presvedcis, aby si dal na svuj web odkaz na tvuj web – za uplatu nebo vymenou za jine odkazy.
Autoritativni web – to je takovy web, ktery je podle vyhledavacu dulezity. Diky tomu je autoritativni web velmi casto indexovan, nove stranky jsou velmi rychle pridavany do indexu a vyskakuji na prvnich mistech vysledku vyhledavani.
Jinak, není daná doména (Belgrade.org) nějak penalizovaná od Google & spol., když parkuje na SEDOPARKING.COM a obsahuje jen reklamy?
Není to jen další MFA site?
Já z těch časopisů čtu poslední dobou Respekt. Od doby, kdy změnil formát, je tam méně alternativních témat, ale o to více těch ekonomických, což je z pohledu podnikání na internetu dobré. A kvalitou podle mě stále předčí Reflex i Týden. Kromě toho tam vycházejí překlady zajímavých článků z The Economist, takže aspoň něco, když to člověk nestíhá všechno číst 🙂
Neni to MFA site, je to parkovani domeny nez na tom web spustim, coz bude behem par mesicu, nejspis az na jare. A i kdyby to bylo treba za 100 let, je vam po tom Kajmane hovno.
Jinak k diskuzi neni ani tak muj konkretni priklad s Belgrade.org, jako spis nastina uvaha, kterou lze aplikovat na ruzne obory/segmenty.
A clanek na vasem blogu je zcela mimo misu, vlastne jsem ani nepochopil nosnou myslenku. Kazdopadne – za sve penize si muzu kupovat co chci, treba domenu a klidne ji nechat parkovat. A nikdo nema absolutne zadne pravo urcovat, co mam se svymi penezi delat.
Domenovy byznys je absolutne legitimni byznys jako kazda jina spekulace (s nemovitostmi, akciemi, forex) a nechapu lidi, kteri si porad mysli, ze oni maji na urcitou domenu vetsi narok nez nekdo jiny. Ano, nebojim se to nazvat spekulaci, protoze nevidim na spekulaci nic spatneho. Neni to detske porno, neni to obchodovani s drogami nebo s bilym masem, jak se nekteri pseudomoraliste snazi neustale evokovat.
Domeny jsou komodita stejne jako treba nemovitosti nebo nerostne bohatstvi. To znamena, ze je jich omezene mnozstvi, ziska je ten kdo si je koupi prvni a nebo nejdraz a take kolem nich prirozene existuje trh, kde se prodava a kupuje.
Chapu frustrace lidi, kteri prisli na internet v poslednich letech a jsou nasrani, ze jim v domainingu ujel vlak. Shit happens. Stejne tak jsem ja nastvany, ze jsem se nezucastnil nejvetsi statni charity – tedy polistopadove privatizace, protoze to bych se tu pak nemusel prdet s weby o Belehradu 🙂
Zajimalo by me co je vyhodnejsi v nasledujicim pripade:
Mam slusne vybudovany web na domene A zamereny tema X. Dale mam zaregistrovanou domenu B (s mininalnim obsahem) jejiz nazev a obsah pojednavaji o podtematu tematu X.
Je lepsi presmerovat domenu B na A, nebo vytvorit minimalni (ne MFA) obsah na domene B a odkazovat na domenu A? Rekl bych, ze druhy pripad (ac mozna ne tak primocary pro navsteniky) muze celkove zvysit navstevnost obou webu.
Jen na vysvětlenou, nic ve zlém, jasně, že každý si může dělat s penězi, co chce, podobně, jak si může každý dělat se svým časem, co chce. NIC mi po tom není, ale to neznamená, že na to nemůžu mít svůj názor.
Je to podobné, jak se mi nemusí líbit, že někdo jezdí autem do centra, že někdo čte bulvár, že někdo obchoduje s čínským haraburdím, či jak někdo vychovává děti. Je to každého volba, jen mi je osobně „líto“, čím vším někdo ztrácí čas, když by ho mohl použít na něco smysluplnějšího, kdyby se zastavil a zamyslel.
Osobně opravdu nejsem nijak „frustrován“, neboť nechci koupit ani Beograd.org ani hi-fi.cz ani něco jiného, jen to prostě a obyčejně nechápu. PROČ tím někdo ztrácí čas? Pro těch pár kaček? A „státní charity“ jsem se úmyslně neúčastnil ani nikomu nic nezávidím. Každého volba, co dělá se svým časem.
Jinak to zmínka, že „Neni to MFA site, je to parkovani domeny“, se mi líbí. Je to takové pěkné obejití pravidel Google Adsense, neboť kdyby tohle někdo udělal individuálně, tak mu Google zcela jistě zruší Adsense účet. ALE chápu, že vy za to nemůžete podobně, jako ostatní, co takovým způsobem podnikají 🙂
Pokud tedy něco nechápete, zkuste o tom nejdříve přemýšlet než začnete nazývat lidi, kteří se zabývají legální činností mimo vaše chapání, jako zmrdy. Pokud s tím co dělám nesouhlásíte, na což máte právo a ja to plně respektuji, nemusíte na tento blog chodit, číst ho a příspívat svými komentáři, kterými zesměšňujete především sám sebe.
K parkování – projevujete jen svojí neznalost problematiky a švejkovský rádobyselský rozum.
Sám Google nabízí službu, která se jmenuje AdSense for domains, která slouží pro velké vlastníky doménových portfolií. Adsense for domains je přesně to, co vy označujete jako MFA a obcházení pravidel AdSense. Společnosti jako Sedo, Parked.com a další sdružují menší vlastníky doménových portfolií, kteří by sami nedosáhli na kvantitativní požadavky služby Adsense for domains.
Parkování a MFA jsou dvě zcela odlišné služby fungující na odlišných principech.
Cílem MFA je získat traffic z vyhledávačů – buď přirozenými výsledky nebo nízkorozpočtovými PPC kampaněmi, naopak u parkování jsou tyto metody striktně zakázány, na parkované domény by neměly vznikat ani odkazy a traffic by měl být jen formou type-in.
Mimochodem, uvádí se, že type-in zajišťuje až 15 procent celkové návštěvnosti internetu.
TO byla puvodni myslenka globopolisu, mozna by ten projekt dnes dopadl jinak…
Omlouvám se, jen poslední komentář zde na vysvětlenou a už nebudu otravovat, neboť všichni „víme“, jen si jaksi „nerozumíme“, jako většina lidí na světě.
Já dobře vím, co je to „AdSense for Domains„, ale to neznamená, že to ve své podstatě není MFA web. Rád nazývám věci pravými jmény, takže Adsense for Domain je MFA web a tečka. Z pohledu laického návštěvníka je totiž úplně jedno, jestli tomu někdo říká „parkovani domeny“ nebo „MFA„.
Jinými slovy – Google jen oficiálně toleruje „MFA“ sites u velkých hráčů, což se mi nelíbí ani z pohledu návštěvníka ani z pohledu inzerující firmy. Klidně si tomu říkejte „zaparkované domény“ a argumentujte rozdílnými podmínkami. Laický uživatel kliká na všechno, co má podobu linku a u tzv. „zaparkované“ domény jsou to jen a jen reklamy. Z mého pohledu je to sviňárna, ať tomu říká, kdo chce, co chce.
FYI – Já vlastním asi 30 domén, kdy většina čeká „v šuplíku“ na realizaci, ale ani jednu nemám „zaparkovanou“, neboť nechci rozšiřovat Web prostor o nějakou MFA plnou reklam. Žádné prachy mi nestojí za to, abych parazitoval na náhodných návštěvách „chudáků“ na webu, co na všechno naletěj.
Někdo si může myslet, že jsem dement, když se dobrovolně vzdávám zisku (a vězte, že by tedy byl, neboť vlastním dost dobré domény pro AJ world!), ale posledních pár let nedělám nic „jen“ pro peníze a jelikož můj čas je mi drahý, tak mi těch pár drobáků, co bych dostal za reklamy při „parkování“, nestojí ani za přemýšlení. Je jednodušší rozdělané projekty dokončit a začít opravdu pořádně vydělávat.
Berte můj příspěvek jen jako názor jednoho mírného odpůrce (klamavé) reklamy v mezích zákona a příznivce čistoty v hlavě i na Internetu bez spamu a bez MFA sites – i bez „parked sites“ 🙂
Ať se daří!
JJ, to je v planu, akorat jak rikam zatim jsem se k tomu nedostal. Setrim na dovolenou v Tibetu 😉
Copak týdeník íšcta knížete Bělohorského už není shit?
Doporučuji k přečtení Telekomunikační pohádku:
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2007110601
(je zcela smyšlená, zejména asi kvůli právníkům, že…)
Hey there! I’ve been reading your blog for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Tx! Just wanted to tell you keep up the great job!