Smetana

Ani jsem se nenadál a výlet v Brazí­lii skončil, mohl jsem tam být kvůli letence bohužel jen měsí­c, no člověk si nemůže moc výmýšlet u zpáteční­ letenky do Ria za necelou osmičku, že jo. Během týdne v ČR jsem pořešil nejdůležitější­ věci, doktory, očkování­, nájemní­ky a vyrazil jsem za novým dobrodružství­m do Nipponu.

Jsem teď pár dní­ ve městě Fukuoka, o kterém jste nejspí­š nikdy neslyšeli, já do doby před několika dny taky ne. Fukuoka je pro mně zají­mavá ze třech důvodů. Jednak je to japonské hlavní­ město na street food. A my samozřejmě ví­me, že street food = best food. Druhým dobrým důvodem je, že v městské části Hakata vznikl tzv. hakata ramen, známý také po názvem tonkotsu ramen, pro mně jednoznačně nejchutnější­ varianta ramenu (vepřové je prostě vepřové, fat is fat, asi to mám v sobě od raných let, kdy jsem mí­chal krev na prdelačku na zabijačce). O ramenu jsem se tu už zmiňoval, takže se nebudu opakovat (pro zájemce jsou informace na wikipediii).

No a třetí­ důvod – Fukuoka je relativně málo turistická, very walking friendly (není­ vůbec potřeba využí­vat MHD), není­ zdaleka tak přelidněná jako Toyko, mají­ tu nádherný park, pláže a je tu málo bí­lých turistů, takže (bí­lý) člověk sám o sobě vzbuzuje pozornost, což často usnadňuje navázání­ kontaktu s mí­stní­mi a v neposlední­ řadě je tu levněji než v Tokyu. Moc se mi tu lí­bí­.

Byl jsem se dneska nasvačit v yatai stáncí­ch u řeky, dal jsem si nejdří­ve masakrální­ tonkotsu ramen a pak ještě grilovanou chobotničku a japonskou sardinku a když kluci viděli jak mi chutná, tak mi udělali grátis tempuru z jiker. Bohužel yatai stánky u řeky už trochu pochytily neblahý turistický morésy (jezdí­ sem dost japonských turistů), takže to malinko holej a rozhodně to není­ sváča za hubičku jako třeba v Sapě (ale stále to ještě jde).

Po cestě zpátky do hotelu jsem měl chuť ještě na jedno pivko před spaní­m a vepřový grilovaný špí­z. Narazil jsem na dva vyloženě mí­stňácké yatai stánky, oba byly takové ušmudlané, zvenku vypadaly jak pří­bytky pražského bezdomovce. Jak jsem ale napsal na začátku – street food is best food, takže na nějaké serepetičky, které se netýkají­ pří­mo jí­dla, nebereme ohledy 🙂

V jednom stánku bylo narváno a ve druhém nebyl nikdo kromě sympaticky vypadají­cí­ho majitele, kterého si dovolí­m pojmenovat jako dědoucha šediváka. Zvolil jsem tedy ten druhý, dědouchův, prázdný stánek (za normální­ch okolností­ je celkem nebezpečný vybrat si podnik, kde nejsou lidi, ale risknul jsem to). Dědouch byl zároveň překvapený že někdo přišel a naví­c že jsem gaijin. Dal jsem si jednoho Kirin lahváče a poručil jsem si tři špí­zky (vepřový, kuřecí­ a variaci na buřtí­ka).

Dědouch se optal odkud jsem, odpovětil jsem, že čeko, podivil se a šel grilovat. Po cca pěti minutách prohlásil:“SMETANA“, vylovil odněkud krabičku s kazetami a hledal tu správnou. Po chvilce našel cosi od Smetany, nalil si sake, zapáli si cí­go, strčil kazetu do magiče a začali jsme poslouchat. Snažil se se mnou trochu komunikovat, moc nám to ale nešlo, i když jsme se oba snažili, seč nám sí­ly stačily. Samozřejmě mě trochu překvapilo, že borec co prodává lahváče a griluje špí­zy v bezďáckým stánku má takový řekněme intelektuální­ zájem. Tipuju, že by mohl mí­t velmi zají­mavý životní­ pří­běh, bohužel no japanese = no story for blog 🙁

Dosvačil jsem, dopil lahváče, zaplatil dědouchovi asi o 60 procent mí­ň než u řeky (pravda, u řeky jsem měl obecně dražší­ seafood) a vydal jsem se k hotelu. Byl to hezký večer.

Nějaké fotky z popisovaného večera:

29 komentářů u „Smetana

 1. Dí­ky za článek.
  Kolik destinací­ a času jsi už procestoval? 🙂

 2. Letos jsem byl v ČR celkově asi 18 dní­, jinak v Berlí­ně, Neapoli, Bruselu, Londýně, Paří­ži, Brazí­lii a Japonsku prozatí­m.

 3. Letos jsem byl v ČR asi 106 dní­, takže docelá závidí­m, inspirativní­, motivují­cí­ 🙂
  A moc dí­ky za článek – podobné reporty jsou vždycky ke čtení­ to nej – a když jsou naví­c vygradovaný i nějakou pointou (Smetana) je to ještě o tří­du výš.
  Umět takhle ží­t, umět ží­t tak, abych si mohl dovolit takhle ží­t a naví­c ještě umět o tom psát – ideální­ kombinace 🙂

 4. TO fandor: A kterou ze zmiňovaných destinací­ bys zopakoval ze všech nejradši?

 5. Já bych se rád zeptal, jestli jezdí­š vždycky sám, nebo s pří­telkyní­/kamarády, a nebo to stří­dáš?

 6. V Bruselu jsi byl nějak dýl? Mn2 to přišlo jako dost hnusný město, ovšem super jí­dlo.

 7. Petr) vyzkoušel jsem všechny uvedené možnosti a vyloženě na poznávací­ cestování­ jezdí­m nejradši sám, protože člověk toho tak nejví­c vstřebá a oteví­rá to různé zají­mavé možnosti. Pak jsou ale výlety typu sportování­ na Gardě, to je samozřejmě o dost lepší­ s kamarády a známými a pak jsou země, kde 4 lidi cestují­ za téměř podobné pení­ze jako jeden (typicky roadtrip v USA po parcí­ch, atd.).

  MSanger) Ne, krátce, jí­dlo super, hodně jsem si oblí­bil marockou čtvrť hned nad nádraží­m Midi, sice dost seedy area, ale zají­mavá atmosféra a hlavně dělají­ pravý marocký mint tea 🙂 Věří­m ale, že tam bude asi dost nuda, plus to není­ úplně nejlevnější­ město.

 8. Fukukoka je take moje oblibene mesto v Japonsku.. hlavne kvuli tomu, ze tam uz neni tolik turistu a fakt je, ze uz jako beloch vzbuzujes pozornost a da se lepe navazat kontakt s mistnimi. Jel jsem tak hlavne kvuli Hakata ramen ale sokovalo me jak tam ta Hakata ramen strasne smrdi prasetem.. 🙂

 9. Tomáš – za zopakování­ určitě stojí­ Brazí­lie, vlastně přemýšlí­m jestli tam nějaký čas neží­t, bohužel je tam i relativně dost „proti“ důvodů a nejsem si zatí­m úplně jist, jestli se mi chce ty „nesnáze“ překonávat. Jinak platí­, že Berlí­n je super mí­sto k žití­.

 10. Fukuoka/Hakata je také (kromě letadla) dobře dosažitelná vlakem “ končí­ zde shinkansen směřují­cí­ z Tokia. Ideální­ při cestování­ s JR passem. Jinak si vybavuji, že jsem objevil zají­mavou sushárnu někde pod střechou v obchodní­m komplexu Canal City, kde měly zají­mavé ryby, které jsem pak již jinde neviděl “ např. tuna belly. Ale extra cheap deal to asi nebyl, ale to už si přesně nepamatuju 🙂

 11. ahoj, zajimalo by mne kolik platis ve Fukuoce za ubytko?

 12. Vlasto, kolem 5000 yenu za noc za peknej 3* hotel s rychlym kabelovym netem hned u Ohori parku. Btw. ve Fukuoka je pry nejvetsi Hilton v Asii, paradni lokalita uplne u more, musi z nej byt super vyhledy, maji i celkem rozumne ceny (kolem 2500 czk za single pokoj).

 13. diky za rychlou odpoved. 🙂
  Jak dlouho planujes pobyt v Japonsku? Prece jenom Japonsko neni Berlin , odhaduji budget alespon 2000 CZK na den. Nebo se mylim?

 14. Letim za tejden dom, tohle je vylozene poznavacka na necele 3 tydny. Budget by mohl byt kolem te dvojky denne, uplne presne to spocitany nemam, neni to ale tak hrozny jak se rika. Prijde mi to nekde na urovni zapadni Evropy (ale ne treba Londyna).

  Trochu narocnejsi je ten uvod – tj. letenka (cena rekneme 8-16k), rail pass (7,5 – 11,5k – 7dni/14 dni) a 3g simkarta bez ktere by to bylo male peklo (ja platil 4k za 19 dni unlimited). A pak uz celkem pohoda, jak ubytovani, tak jidlo, i MHD a vstupy ujdou.

  Samozrejme jde jit do extremu (jezdeni autobusy, spani pres couchsurfing/hostely/capsule), jist ultralevny jidla resp. nakupovat v 100yen obchodech, … Ale ja mam rad nejaky svuj stredni komfort jako cistej hotel, vlastni hajzlik se sprchou a hlavne jí­zdu šinkanzenem 🙂

 15. Zvolil jsem špatný pořadí­, nejdří­v děti, pak cestování­, ale kdoví­ jestli se k tomu dostanu. Tak pří­ště. 🙂

 16. Zvolil jsem špatný pořadí­, nejdří­v děti, pak cestování­, ale kdoví­ jestli se k tomu dostanu. Tak třeba pří­ště. 🙂

 17. Když jsem lezl před lety na Mt.Fuji (takovou těžší­ cestou, kde člověk potkal asi třicet lidí­ za den, výlet na dva dny s přespání­m na poslední­ chatě pod vrcholem), tak jsem potkal cestou nahoru studentí­ka, který se dost vtí­ral a byl zvědavý, odkud jsem a když jsem mu to řekl, začal mi popěvovat Janáčka. Ještě dobře znají­ fotbalisty, ale tam se už moc nechytám. A pak český film, zejména animovaný, ale v jednom multikině měli pohlednice filmových plakátů, tak 150 motivů a mezi nimi byl i „Lásky jedné plavovlásky“. Jinak i v Tokiu jsem v některé dny nepotkal bělocha. Pracují­cí­ tam tvrdě makají­ a turisté s cestovkama jezdí­ jen po pár mí­stech, já se bezprizorně toulal právě po těch mí­stech, kde lidé vypadají­ jako bezdomáče a chýše mají­ z vlnitého plechu, prken a popraskaného plexiskla. Dovolená v Japonsku rozhodně stojí­ za to, pokud někdo myslí­, že to vyjde draho, ale jezdí­ každý rok k moři, tak ať jednou vynechá a pří­ště dá Japonsko, je to nezapomenutelné.

 18. Libore, to i takovej méďa od počí­tačů jako ty vylezl na Mt. Fuji těžší­ cestou? 🙂 Můj japonskej kámoš mi ří­kal, že je to děsně náročný, takže jak to je?

  V Tokyu jsem potkával dost bělochů, ale třeba ve Fukuoka, Nagasaki nebo Kinosaki o dost méně resp. skoro minimum.

  Jinak souhlas, Japonsko je bezkonkurenčně nejlepší­ dovolená za poslední­ch 5 let, i když v mém pří­padě je to daný i tí­m, že jsem si tu našel i nějaké japonské kamarády.

 19. Fandore, domů do Prahy jsem si přivezl bytelnou bambusovou hůl, kterou jsem se cestou odpichoval 🙂 (ta trasa byla http://mountfujiguide.com/guide/Gotemba_Trail) Na tu hůl mi nahoře vypálili nějaká razí­tka, takže když jsem to předával na letišti se zavazadly, uznale na to koukli a dali mi bez keců krabici „sport equipment“ a ani jsem nedoplácel. Je to už dlouho (2004), tehdy jsem pravidelně chodil do posilovny a vypadal trošku jinak.

 20. Do Japonska se určitě jednou vypraví­m, na týden-14 dní­ je to ale stále o ničem .-(, ta země je hrozně zají­mavá.

  Co se týče hudby to je kapitola sma pro sebe, Japonci jsou hrozně hudební­ národ, proto dokáží­ ocenit i naše staré mistry. Stačí­ si procházet chvilku youtube, dodnes má většina i těch poslední­ch seriálů lepší­ hudební­ doprovod než mnohé HW spektákly.

  Hodně poslouchám, tak jen opravdu namátkou:
 21. Taky sem prave vratil z brazilie, vylet skvelej. Rad cestuju, hlavne asie, ale neznam moc lidi, ktery nemaji problem dat mesic, dva mimo CR. Zvazuju proto jet sam, ale neumim si to vubec predstavit. Pride mi, ze si to pak clovek uzije o hodne min, nema s kym sdilet zazitky, pokecat atp. Tobe to opravdu takto vyhovuje?

 22. Ahoj Fandore, ahoj Tome,
  když člověk cestuje sám, může zí­skat ví­cero informací­ a skutečných zážitků v té destinaci. Zážitky můžeš sdí­let pomocí­ toho co čteš, tak jako Fandor. Každopádně to cestování­ je úplně jiné, zážitky jsou úplně jiné a určitě doporučuji

 23. Miloši, já bych jako ten hlavní­ argument proti viděla tu strašnou kriminalitu, kdy vážně nedokážeš odhadnout, jestli se ti něco stane nebo ne. Nemluví­m jen tak, sama tu zkušenost odtamtud mám:) Ale i přesto je pro mě Brazí­lie fantastická země, jen taková plná extrémů v obou směrech.
  A taky je tam poměrně draho, to je možná další­ argument.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *