Temná strana investování­ do nemovitostí­

Investice do realit jsou obecně považovány za jeden z nejbezpečnější­ch způsobů uložení­ a zhodnocení­ peněz, v současné době naví­c až s několika násobným výnosem oproti spoří­cí­m bankovní­m produktům. S realitami jsem začal před 4 roky, mám portfolio obsahují­cí­ v podstatě všechny typy nájemní­ch nemovitostí­ – byty, kanceláře, prodejnu a mé oblí­bené garáže. Kdybych na začátku věděl, co vše to bude obnášet, tak bych do to nejspí­š znova nešel. Problém je, že k investování­ do realit neexistuje v podstatě žádná solidní­ literatura nebo kurzy (naopak je tu plno teoretického bullshitu jako Kyosaki, který nezohledňuje právě tu temnou stranu realit), takže člověk si na vše musí­ přijí­t sám a většinou to dost bolí­ 🙁

K investování­ do nemovitostí­ mě přivedlo několik faktorů. Jednak jsem to viděl doma – rodiče investovali pení­ze vydělané podnikání­m už od revoluce pravidelně do nemovitostí­ (a já jsem tam jako malý trávil své galeje, doteď si pomatuju otrokářskou gáži – 15 Kč / hodina – prý to v té době byla minimální­ mzda; v pubertě jsem to o prázdninách zefektivnil – přes den jsem např. ručně sekal elektřinu nebo škrábal omí­tky za 15 vočí­ na hodinu, promýšlel jsem si články, které jsem pak večer napsal a vydělal si za pár hodin třeba litr). Druhým hybatelem byl John Vanhara, před lety jsme byli celkem intenzivně v kontaktu a dost mě svým podnikatelským přemýšlení­m ovlivnil (zrovna nedávno jsem mu vynadal, že vše může on 🙂 Třetí­m faktorem je moje asi vrozená lenost, trochu naivně jsem si maloval, že holt trochu zaberu, uskrovní­m se a pak se budu moc flákat (což bude během několika málo let skutečně možné, ale za jakou cenu …). A poslední­m důvodem bylo to, že jsem cca v roce 2006 – 2007 začal slušně vydělávat, nebyl jsem si jist jak dlouho to vydrží­, takže jsem došel k závěru, že je potřeba pení­ze předevší­m z prodejů domén začí­t trochu syslit na horší­ časy.

První­ nemovitost, moji hlavní­ z pohledů výše pří­jmů z nájmů, polyfunkční­ dům v centru Teplákova jsem koupil v roce 2008 (náhodou jsem zjistil, že tam nájemní­ci natočili dost surrealistický videoklip), součástí­ domu byly dvě samostatné mega-garáže (fakt macindy, geodeti tam parkovali své Lady se zahrádkami na střeše -> jak z Návštěvní­ků) asi 5 minut od domu. Na přelomu roku 2009/2010 jsem koupil od známého výhodně další­ garáž, v roce 2010 jeden malý byt v činžáku na vesnici a v roce 2011 ideální­ polovinu RD s celkem rozsáhlými pozemky (fakticky jeden samostatný byt v pří­zemí­ domu) v menší­m městě.

A teď to poselství­ pro budoucí­ generace – co jsem udělal blbě a co mě na realitní­m byznysu sere a co vás čeká a nemine 🙂

  • REKONSTRUKCE
  • – pokud nebudete kupovat novostavbu, což dnes nedává moc ekonomický smysl, budete muset ví­ce či méně rekonstruovat. Nemáte-li s tí­m zkušenosti, což většina lidí­ nemá, čeká vás plno nástrah a znepří­jemňování­ života (řemeslní­ci, úřady, nečekané problémy a další­ různé průsery). Rekonstrukci na klí­č většinou neuplatí­te (a pokud ano, tak ji taky hodně přeplatí­te), takže váš čeká systém subdodávek, nakupování­ levného materiálu, kontroly řemeslní­ků, atd. Pokud máte nemovitost v Praze, tak vás čeká dvojnásobné peklo 🙂

  • ŘEMESLNíCI
  • – měl jsem štěstí­, že jsem narazil na docela solidní­ zednickou partu, nicméně jsem dělal i s jinými profesemi a zkušenosti jsou dost tristní­ – lžou, nedodržují­ termí­ny, slibujou/neplněj, snaží­ se nestydatě okrádat, často jsou tupí­. Od mala se pohybuju mezi docela inteligentní­mi lidmi (ví­celetý gympl, VŠ, pracovní­ obor, kde se pohybují­ chytří­ lidé), takže mě jednání­ s některýma blbečkama dost unavovalo, not cool at all.

  • SOUSEDI
  • – bohužel mám v některých nemovitostech sousedy/spolumajitele pohybují­cí­ se na stupnici od ujde to po totální­ čůráky (sorry for my French), opět jsem mezi touto skupinou poznal lidi, které jsem do té doby v životě nepoznal (a netušil jsem, že něco takového vůbec může existovat), nepřál jsem si je poznat a bohužel se stali nedobrovolně součástí­ mého života.

  • NíJEMNíCI
  • – v tomto pří­padě jsem měl celkem štěstí­, mám své nájemní­ky docela rád, v podstatě všichni jsou solidní­, občas někdo zaplatí­ trochu pozdě, ale zaplatí­. Jen jednou jsem měl whitetrasháckej páreček, na který jsem byl moc hodný a skončilo to dluhem na nájmu ve výši desí­tek tisí­c korun a poničeným a vykradeným bytem.

  • ČASOVí NíROČNOST & GEOGRAFICKí ZíVISLOST
  • – počí­tejte s tí­m, že vám nemovitosti sežerou dost času ve fázi rekonstrukce (zvlášť když se učí­te za pochodu), shánění­ nájemní­ků, atd. Další­ nevýhodou je, že musí­te být v mí­stě, kde nemovitosti jsou, což většině lidem asi nevadí­, ale mě to dost blokovalo v tom, co dělám poslední­ půlrok – tj. žiju si různě po světě kde se mi zachce.

  • FINANČNí NíROČNOST
  • – na tohle velký pozor. Vše bude o dost dražší­ než čekáte, většinou nemovitosti pronajmete o dost později než si naplánujete, atd. Je třeba mí­t velmi solidní­ finanční­ polštář, sám jsem jel zrovna loni hodně nadoraz a není­ to nic pří­jemného.

  • NíHODNí‰ PRÅ®SERY
  • – další­ klasika, která čeká téměř každého realitní­ho investora. Sem tam se stanou neočekávané události, které vás budou stát desí­tky tisí­c. Mně se třeba stalo, že mi v zemi praskla vodovodní­ trubka a do země vytekla voda za 20 tisí­c korun (šlo tomu předejit, kdybych si každý měsí­c zapisoval stavy – to jsem nedělal a průšvih jsem se dozvěděl až z faktury od vodáren). Jeden byt jsem kupoval s tí­m, že je tam funkční­ topení­ a kotel. Na začátku topné sezóny se zjistilo, že kotel je děravý a radiátory tečou, takže jsem v tom byl hned za nějakých 40 tisí­c.

  • NíZKí VíNOS
  • – další­ problém, úmyslně jsem uvedl přesné částky, kolik jsem do nemovitostí­ nasypal a kolik to sype nazpět, s odstupem času mi to přijde dost hrozný (i přes těch mých velmi solidní­ch 8 procent) – taková mrda na vstupu a proti tomu ty relativně drobné na výstupu. Asi je můj pohled dost ovlivněn zkušenosti z internetu, kde běžně dělám yield v řádu desí­tek až stovek procent ročně resp. není­ těžké během roku vybudovat v jedné osobě (+ kontraktoři) solidní­ projekt se ziskem třeba milion korun a prodat za 3-5 násobek a samozřejmě bez té otravy v podobě komunikace s lidmi, se kterými komunikovat vlastně vůbec nechcete.

  • OPPORTUNITY COST
  • – tí­m, že jsem naprostou většinu svých peněz lil poslední­ tři roky do nemovitostí­ a vůbec se tí­m vší­m zabýval, mi určitě unikaly nejspí­š zají­mavější­ pří­ležitosti na internetu, kde jsem mohl vydělat řádově ví­c peněz (a nebo taky ne, to je samozřejmě typická kdyby otázka).

Takže jaký je závěr? Dobře si před investicí­ do nemovitostí­ rozmyslete, jestli vám to za výše uvedené stojí­. Pokud do toho chcete jí­t, doporučuji začí­t garáží­ nebo dvěma na vyzkoušení­, to je celkem pří­jemné, byť výnos je v absolutní­ch čí­slech malý. Pokud např. zí­skáte větší­ množství­ peněz z prodeje firmy, tak je určitě dobré část peněz investovat do nemovitosti, ideálně po rekonstrukci a ještě ideálněji s dlouhodobými nájemní­ky. Pouštět se do nějakých výraznější­ch investic přes hypotéku s vidinou toho, že nájemní­k to za 25 let zaplatí­ a vy budete potom mí­t nemovitost – do toho bych se určitě nepouštěl!


*** Pro shánění­ levného stavební­ho materiálu a solidní­ch řemeslní­ků doporučuji web DobraPoptavka.cz


Na podzim 2011 jsem dal nabí­dku na koupi jednoho zají­mavého polyfunkční­ho domu v centru Teplákova, byl za super pení­ze, ale k totální­ rekonstrukci. Nechtěl jsem se zadlužovat, takže jsem sehnal super investora, který nabí­dl velmi dobré podmí­nky. Naštěstí­ jsem byl ale zrovna v Berlí­ně, kde jsem měl čas přemýšlet o své budoucnosti a nakonec jsem usoudil, že tohle není­ cesta, kterou chci jí­t (viz nevýhody výše). Cí­tí­m, že se mi život vrací­ do starých dobrých relativně bezstarostných zlatomládežnických kolejí­, kdy začí­ná být peněz ví­c než reálně potřebuji, můžu si dělat co chci, potkávám se jen s lidmi, se kterými chci.

Vyprávěnka asi vyzní­vá dost negativisticky, není­ to zase tak horké, je ale třeba si uvědomit, že pří­běh má i pozitiva. Budu ještě cca tři čtyři roky splácet a pak budu sedět na docela solidní­m portfoliu s výnosem 50k měsí­čně, což je částka, se kterou se dá ží­t v regionu velmi pohodlný život (i s rodinou na krku). Bohužel jako vše v životě to něco stálo a nemyslí­m tí­m jen pení­ze.

53 komentářů u „Temná strana investování­ do nemovitostí­

  1. Takhle sepsaný to vypadá relativně v pohodě. V reálu jsem narazil na minimalne 2 dalsi temne stranky. Za prve, nekolikrat se mi stalo, ze najemnik se rozhodl skoncit ke konci roku, ale nejak to zapomnel zavcas rict. Ja se to dozvedel az podle toho, ze nezaplatil najem za listopad a v prosinci jsem nasel prazdnej byt. Najem umoris z kauce, ale obdobi okolo vanoc plus leden a obvykle i unor je na hledani noveho najemnika docela tezkej. Takze nez se stihnes otocit, tak je vypadek cashflow 30k a hypoteka nepocka.

    Druhej problem je v tom, ze aktualne jdou ceny nemovitosti dolu, takze kdyz blbe koupis, tak nejenom ze nemas realnej vynos 8%, ale klidne 10-15% sletis dolu …

  2. Pekne napsane Fandore, kdyz jsem zrovna nedavno bilancoval, dosel jsem k zaveru, ze investice do nemovitosti i pri vsech tech negativech stale prinasi vic tech pozitiv :o) Byly i situace, kdy me prave nemovitosti drzely nad vodou, kdyz jsem se potapel v jinem oboru,…

  3. Mno je mi to trošku záhada, proč Fandor, který běhá v online bizu a dokáže vytvořit projekt co vydělává mega za rok a prodat za tři až pět ztrácí­ čas nemovitostmi a to ještě na půjčku. Každej se má držet svýho kopyta. Ahyde taky zkoušel liposukce, Denny007 nepří­liš úspěšně natáčí­ filmy…i já bych se měl spí­še držet té lopaty a krompáče co mě živí­ a ne kafrat no online bizu…

  4. Mno, mně moc nejdou do hlavy ty garáže.
    Koupí­m garáž za 100.000Kč a pronajmu za 1.000Kč až 2.000Kč (dle lokality).
    Takže budu pronají­mat 50 až 100 měsí­ců než se nemovitost zaplatí­. To se mi zdá dlouho (jsem zvyklý z webových projektů na kratší­ doby)…

  5. fandor:
    me by zajimal spis jiny pristup, se kterym nemam vubec zkusenosti. da se realne nemovitosti flippovat s nejakym dobrym vynosem ?

    Tzn existuji lidi, kteri mi daji vyraznou slevu, kdyz jsem schopen nemovitost zaplatit ihned cash ? Treba 20% ?

    Je realny na tomto flipovani delat 15-20% rocne?

  6. Tak to sedí­, s nemovitostmi, rekonstrukcemi, sousedy a nájemní­ky mám stejné zkušenosti a jen už tak do něčeho nepůjdu. No jinak bych mohl varovat i před naivní­mi očekávání­mi v současném domain businessu. Kdybych některé věci věděl dří­ve, do domén nikdy nejdu ! 🙂

  7. TonyK) Tento problém beru jako součást podnikání­, stejně tak jako třeba neplatiče, s tí­m se musí­ počí­tat

    petr) ří­ká se tomu diverzifikace – zrovna ahyde&denny dělají­ věci, které jsou ve vyspělých zemí­ch nelegální­ a k tomu si uvědomují­, že to časem může vyschnout, takže se snaží­ investovat i jinak, v podstatě je to takové praní­ špinavých peněz. U online projektů platí­, že se o ně musí­š aktivně starat, jinak to jde do kytek, což u těch nemovitostí­ zase tolik potřeba není­, pokud je máš v solidní­m stavu, máš obsazeno nájemní­ky, atd. U online se mi nejví­c lí­bí­ něco vybudovat a prodat, touto cestou teď asi půjdu.

    olda) no, pokud dáš za garáž 100k a dostaneš 12k ročně, je to 12 procentní­ výnos. Proč si lidé ukládají­ pení­ze do ING konta za 1,75% PA? Zrovna garáže jsou skutečně téměř bez starostí­, kromě výnosu i lehce roste cena (města nerady povolují­ výstavbu samostatných nebo dokonče řadových garáží­, protože je to obludný, nic moc dobrého pro kvalitu života v okolí­, atd.), likvidita je taky slušná. Pokud chceš investovat menší­ částky, jsou podle mně garáže best.

    fkn) Osobně neznám nikoho, kdo by se tí­m zabýval, nicméně jsou lidi, kteří­ se tí­m živí­. Co ví­m, tak teď frčí­ předevší­m model, kdy se investoři (no, spí­š jsou to takoví­ veksláci z řad různých zastavární­ků a podobně) snaží­ kontaktovat lidi, co mají­ exekuci na nemovitost, vyplatit za ně dluhy / exekuci, dát jim nějaké odstupné
    (za které si můžou třeba na rok pronajmout někde byt a trochu se finančně zmátořit) a nemovitost schramstnou. Je to právně poměrně dost složité (údajně jen náklady na právní­ka a různé poplatky se pohybují­ kolem 30k / pří­pad), emocionálně asi ještě ví­c (jedná se s lidmi, kteří­ v podstatě přicházejí­ o vše co mají­, finančně jsou úplně v hajzlu), je otázka, jestli to lze nazvat jako pomoc nebo hyenismus (většinou ti lidé dopadnou o něco lí­p než po exekuci / dražbě nemovitosti). Myslí­m, že průměrně zí­skají­ investoři tí­mto způsobem nemovitost za 50 procent tržní­ hodnoty. S kapitálem v řádech desí­tek milionů by na tom šel vybudovat asi celkem prosperují­cí­ a v rámci možností­ i etický byznys.

    Zpět k tomu flippování­. Myslí­m, že není­ takový problém koupit výhodně nemovitosti, vidí­m ale velký problém v prodeji. Trh je celkem dlouhodobě zabržděný, lidé buď nemají­ pení­ze nebo se nechtějí­ v nejisté době zadlužovat, alespoň co sleduju teplákovský kraj na srealitách, tak se to moc nehýbe …

  8. ota1980) u domén je problém, že tomu moc nerozumí­š resp. si to nepochopil (no offense) 🙂

  9. fandor) me napadlo spis kontaktovat lidi tesne pred exekuci. Tady je ale problem zjistit kteri to jsou, a to bez nejaky znamosti pujde tezko.

    jinak to co jsi popisoval ty taky neni uplne nejhorsi a ja bych do toho klidne sel. Slysel jsem teda podobny pripad (ted se mi to spojilo) a borec misto predplaceni najmu na rok da lidem litr na hotel 🙂

    nicmene nevidim na tom nic extra hyenistickyho. Driv jsem byl takovej latentni levicak, ale od te doby co se zivim sam mam na veci jinej nahled.

    Pochazim z te „lepsi“ vrstvy, rodice oba VS, ja gympl a studuju VS, takze s odpadem jsem nikdy driv do styku neprisel. Nicmene moje pritelkyne je z delnicke rodiny, a tam je ten mindset uplne odlisny.

    Zasadne se nikdo z tech lidi nijak nevzdelava (nemyslim skoly, ale i samovzdelavani). Vsichni pracuji u linky. Prachy poradne nemaj, ke konci mesice casto tak tak vyjdou. ale maj pomerne hezky zarizenej dum, maji plasmy, maji moderni notebooky, lednicky, elektroniku. Vsechno samozrejme berou na nebankovni uvery. Financni polstar zadnej, a imo (zas tak dobre tu situaci neznam) kdyby nekdo z nich prisel o praci tak automaticky leti do exekuce.

    tezko rict jestli bych tak zil taky, kdybych mel delnicky prijem. Nicmene treba moji rodice to s prijmem nemaji dobry ( je to jejich chyba, ale to je vedlejsi ), ale krom hypo (vykrytou pro pripad problemu) nemaji jedinou pujcku a nejakej financni polstar nasetrili. faktem je, ze doted maji crt televize a zarizeni domacnosti neni nic extra…

    v podstate si myslim ze kazdej si za svou situaci muze sam. Vzdycky, kdyz se nad tim zamyslis, tak to je vzdycky vysledek predeslych rozhodnuti. A jenom zridka kdy se stane, ze se ten clovek rozhodnul spravne, ale posralo se to. Proto nevidim duvod mit slitovani s predluzenyma lidma. Nerikam ze bych te situace chtel extremne vyuzivat, na to nemam zaludek, ale neodsuzuju to, prijde mi to v poradku.

    a kdyz nekoho oddluzis a on na tom ve finale bude o neco lip nez pri exekuci, tak mi to prijde OK

  10. fkn.spammer) Každý člověk má nastavenou komfortní­ zónu co je pro něj ok a co už nikoli trochu jinak. Častým argumentem, proč výše uvedené věci dělat je – když lidi v nouzi neoberu já, obere je někdo jiný. Sám to mám nastavený tak, že se snaží­m nepodnikat tak, aby to ostatní­m lidem škodilo (třeba moje expří­telkyně pracovala v řetězci zlodějských směnáren v centru Prahy a i když se zcela explicitně podí­lela na okrádání­ lidí­, tak jí­ to vůbec nevadilo / nepřišlo divné a argumentovala, že jsou prostě blbí­, když si nepřečtou info na kurzové tabuli nebo se nezeptají­).

    Jinak k předluženým lidem ještě jedna poznámka – tí­m, že se jim pomůže vyřešit exekuce se fakticky nic nevyřeší­, přijdou o dům, ale do exekuce spadnou velmi rychle znova, protože nemají­ elementární­ finanční­ gramotnost, rozdí­l je jen v tom, že už jim není­ moc co sebrat a pokud jsou nezaměstnaní­ a žijou jen z dávek a pří­padně brigád na černo, tak nemají­ ani moc motivaci začí­t normálně pracovat, protože by jim exekutor ten rozdí­l oproti dávkám hned sebral …

  11. fandor) jo, tak ja to mam podobne. ono to je logicky, protoze kdyz skodis lidem, tak v dlouhodobem vysledku se ti to vzdy „vrati“. nemam namysli karmu nebo nejaky esotericky blaboly, ale nastartujes retezec udalosti, na jehoz konci na tom budes hur nez na zacatku.

    a financni gramotnost, to je blbost, tahle vec neexistuje. Proste bud jsi kokot nebo ne. V mem okoli znam par pripadu relativne predluzenych lidi. Nekteri z nich dokonce ani nevi kolik vlastne dluzi, ale vsichni maji jedno spolecne. Vzali si pujcku, vubec neresili jestli si ji vzit muzou a tak nejak doufali / doufaji ze to nejak dopadne.

    To neni o financni gramotnosti, to je o tom, ze ses linej / blbej / buhvijakej zamyslet se nad tim 🙂 a pak jen slepe doufas a lzes sam sobe, ze to nejak dopadne

  12. Tak sorry Fandore:-).. me ty nemovitosti taky sem tam serou.. ono na to clovek musi byt fakt odolny… v posledni dobe mam nejradeji jedineho najemnika (Shipito), takze misto domu radeji investuji do vlastnich skladu:-). Je to lepe pod kontrolou. Vim, ze kdyz se neco stane tak zamestnanci to poresi. Jinak je to fakt jebani s najemniky a reseni problemu, ktere se nahodne objevuji. Takze byty, domy.. postupne prodavam.

  13. To je dobrej vtip, Fandor se 3 roky věnoval nemovitostem, aby měl pří­jem 50k za měsí­c. S jeho pří­jmem z domén si mohl koupit za 10 mega směs akcií­ z PSE během pár minut a výsledek by byl stejný.

  14. Ad otáčení­ nemovitostí­ – v ČR podle mě utopie. Už jen kvůli daní­m (ačkoliv i tady může být člověk různě vynalézavý). Naví­c fandorem popsaný postup, kdy je výsledkem nákup za půlku tržní­ ceny mi přijde hodně optimistický. Dražba začí­ná na 2/3 ceny určené znalcem. Tato je podle mého pozorování­ většinou vyšší­ než cena obdobné nemovitosti na Srealitách. Takže i pokud by se vydražilo za nejnižší­ podání­, tak je to pro povinného výhodnější­ než prodat to za půlku (i když si zase exekutor stáhne o něco ví­c, než kdyby to povinný pořešil ještě před dražbou). Nehledě na to, že co jsem se účastnil dražeb, tak pokud nemovitost stojí­ za to (malé byty v Praze), tak lidi ztratí­ rozum a zažil jsem, že se končilo NAD cenou určenou znalcem (nechápu). To se pak povinný dočká leckdy i solidní­ hyperochy.

    Samozřejmě jsou i pří­pady, kdy lze vydělat mnohem ví­ce. Jeden ze života: povinný má zemědělskou půdu někde v řiti, na kterou by v dražbě nikdo nepřišel a hrozila by mu opakovaná dražba = rád ji prodá … my známe člověka, který potřebuje nutně přikoupit ještě pár hektarů, aby se mohl trhnout od mí­stní­ch myslivců a splnil požadavky na souvislou plochu vlastní­ honitby = ten samozřejmě rád koupí­ a platí­ zlatem. Jenomže kolikrát se to člověku podaří­ takhle trefit? 🙂

    No a pak jsou taky dražby, kdy se objeví­ podezřele ní­zký znalečák na vilku u Ladronky a dražba se zrovna moc neinzeruje… ale vás hoši zají­má ten etický byznys, ne?

  15. Mě je záhadou, jak může Fandor „už tři roky“ investovat a „další­ čtyři roky“ ještě splácet částku 6,5 mega, když je schopen každý rok udělat projekt vydělávají­cí­ mega a prodaný za 5 (čili kdyby nejedl necestoval, tak to má za rok splacené, s normální­m tempem třeba za dva, tři roky… ale sedm?)

  16. Ještě praktická ukázka – DV na byt na Praze 6: http://www.exdrazby.cz/files/catalog_documents/index.php?id=9690

    Proč to není­ výhodné?

    Cena vypočtená znalcem (i když bereme v potaz porovnávací­ metodu) není­ ani nabí­dková cena na Sreality – většinou bývá vyšší­. Naví­c pokud bychom chtěli podobný byt koupit, tak většina z nás uhraje deset procent dolů (fandor aspoň patnáct). Skutečná kupní­ cena za obdobný byt jako je nabí­zený v DV by tak mohla být třeba 2.400.000,-. Daň zaplatí­ prodávají­cí­.

    V dražbě se začne na 1,8 … minimálně jeden blbec se najde a vytáhne to určitě aspoň na 2,1, spí­š ví­c. Pak ještě cvakneme coby vydražitel 3% daně z převodu. Takže už skoro 2,2 a máme co? Byt, ve kterém bydlí­ původní­ vlastní­k a my ho nemůžeme legálně chytnout za uši a vytáhnout na ulici. Tudí­ž podáme žalobu na vyklizení­. Měli bychom vyhrát a v rozsudku bude, že původní­ majitel skutečně musí­ byt opustit. Opustí­? Samozřejmě, že ne… takže znovu exekutor a výkon tohoto rozhodnutí­. Naví­c soudu může být bývalého dlužní­ka lí­to a naří­dí­ nám sehnat mu bytovou náhradu či pří­střeší­. Tak co, jakej to je byznys? 😀

  17. Marosh) Nerozumí­me si. Ti investoři, které jsem zmiňoval, nenechají­ nemovitost spadnout do dražby. Vyplatí­ dluh exekutorovi (+ nějaká jeho feečka, většinou sní­žená) před samotnou dražbou, exekutor to kvituje, protože cash je pro něj lepší­ než sraní­ s dražbou, má své jisté. Samozřejmě se to vyplatí­ jen v některých pří­padech, kdy je dluh ve výši maximálně malých desitek procent tržní­ hodnoty nemovitosti (tj. majitel nemovitosti dluží­ třeba 400k a nemovitost má hodnotu milion).

    Jinak poznámka s daní­ z převodu z nemovitosti je dobrá, v pří­padě dražby ji při flipu vlastně zaplatí­ investor 2x (jednou při nákupu v dražbě, podruhé při prodeji), k tomu znalečák (to je třeba za 5k), k tomu ještě daň z pří­jmu při prodeji (naví­c, pokud se to dělá ve větší­m, je to z pohledu Žíš soustavná činnost, takže hezky živnost a VZP/OSSZ).

  18. Marosh) K tomu pražskému pří­kladu. Zahlédl jsem zají­mavou pří­ležitost loni na podzim. Nějakej chudák přišel o moc hezkej barák na Bělohorský na P6 (cca zastávka tram U Kaštanu), sloužilo to jako sí­dlo firmy + to mají­ pronajaté další­ firmy. Barák se dražil po jednotkách. Byla tam jedna jednotka, v podstatě větší­ mí­stnost, ale s hotovou koupelnou se sprchou a záchodem + podí­l na pozemku, takže parkovací­ stání­ za vyvolávačku 180k Kč. I kdyby se to vyšplhalo na 500k, tak je to imho velmi dobrej deal. Buď na office nebo na pronájem jako garsonka, sice to bylo zkolaudováno jako nebyt, ale who cares, že …

  19. Ale jo, rozumí­me si, ví­m co máš na mysli. Ale psal jsem, že většinou by byl povinný hlupák, kdyby na tohle přistoupil, protože v dražbě se dosáhne vyšší­ částky, i když dražba pro něj znamená, že si exekutor ukousne větší­ kus na nákladech. Imho se mu to stále vyplatí­ ví­c, než nechat se fandorem ukecat na odprodeji za půlku.

    Ano, pro hodně lidí­ asi bude důležitý fakt, že je zbaví­š neustálého tlaku věřitele/exekutora a pokud se tohle „oddlužení­“ udělá stylem: „Ty malý pí­smenka ve smlouvě musí­m čí­st? -Nemusí­te. Tak, fajn, kde to mám podepsat?“ tak se určitě jde dostat na zají­mavou nákupku. Ale pak to zase naráží­ na ty boží­ mlýny nebo co…

  20. Marek) To právě nemusí­ být vůbec pravda, protože exekutor je oškube a jeho feečko je dost vysoký (teď psali v novinách, že třetina dražeb jsou šméčka – různé pikle, cinknutý znalečáky, …). Většinou dlužní­ci nedostanou po dražbe vůbec nic, u těch privátní­ch předdražební­ch investorů dostanou často třeba prachy na nájem na rok někde. Další­ věc je, že se to většinou během pár měsí­ců vyřeší­, zatí­mco od exekuce do dražby může uplynout i pár let, je to stres, …

    Konkrétní­ pří­klad – borec dlužil asi 1.2 mio, nemovitost šla do dražby za vyvolávačku 800k, tržní­ cena nemovitosti cca 2,4 mio (podle srovnávací­ metody). Odhad cinknutej tuší­m na 1,2mio. Vydražilo se za 800k, exekutor si řekl 160k feečko. Takže věřitel dostal 640k, borec přišel o nemovitost za 2,4 mio a stejně ještě dluh nevyřešil. Tohle není­ ojedinělý pří­pad, ale bohužel dost častá klasika. Je to celkově škandál, ostatně ČR je jedna z mála zemí­ na světě, kde jsou soudní­ exekutoři privátní­ byznys, třeba v Německu na to má monopol stát a imho je to tak lepší­ (pokud to stát zvládá).

  21. Jo, pokud počí­táš automaticky s cinknutou dražbou, tak pak může být tvoje řešení­ pro povinného lepší­. Obecně to ale určitě neplatí­. Spousta exekucí­ na byty v ceně milionů je pro dluhy ve výši desí­tek/stovek tisí­c.

    Osobně jsem se setkal jen s takovým semi-pletichaření­m, kdy mi pár hoší­ků z realitek před dražbou nabí­zelo, že si hodí­me kostkou a komu padne nejví­c, tak vydraží­ za nejnižší­ podání­. „Nemá cenu to hnát nahoru, žejo.“ Možná mě ale jenom měli za rybu, které se chtěli lacino zbavit. Nicméně stejně přišlo další­ch x-lidí­, takže se jim to rozpadlo. Ale to bylo v Praze. Když se někde v regionech potkají­ dva zájemci, tak se asi budou dí­t věci.

    A nejsem si jistý, jestli je monopol státu na výkon rozhodnutí­ ideální­ řešení­ – být v kůži oprávněného a vědět, že mi to řeší­ úřední­k s desátou platovou tří­dou, který hlavně potřebuje ve dvě odjet na chatu? To taky neni výhra.

    Ovšem to jsme utekli od nemovitostí­, které přes všechny tvé nářky považuji za velice dobrou investici, protože lidi můžou přestat kupovat budí­ky nebo omezit letenky, ale bydlení­ si asi jen tak neodpustí­. 😉

  22. Nic jako cistej byznys neexistuje, argument „kdybych to nevzal ja, tak to vezme nekdo jinej“ je pravdivej. Ale pak jde o dve veci:

    1. Co s tim hodlate delat dal. Tj. jestli to cele jeste vic vykurvit a tvrdit sam sobe, ze to, co delate je cisty. Nebo jestli se snazite tam pro ty lidi, kterym se proste dneska prodavaj uz jen predrazeny sracky a vy se toho ucastnite, neco udelat a snazit se je navyst „do reality“. Vetsina lidi se to snazi jeste vic vykurvit, protoze limity toho, jak se da podvadet a veset nekomu na nos buliky nejsou nikdy dost maly. A panbuh s tim, kdo tyhle sracky extenduje.

    2. Je otazka, kolik toho vase psychika snese. Srat se do exekuci a pronajimat lidi whitetrash je proste zaprah na psychiku jako prase a kdo si naivne mysli ze ne uvidi sam. Jsme to, v cem se pohybujem a tomu se ubranit neda ani pancerovanym R-R.

    Takze pokud chce treba delat nekdo pasaka, tak by mel mit pro ty devky, coz jsou proste slaby zensky z prisernejch pomeru, pripravenou way out alternativu. Bez toho se z cloveka stane stejna dusevni troska jako jsou ti, kterymi opovrhuje a zdime z nich posledni drobak.

    Hodne lidi se snazi vydelat na nejak sracce a pak si v nejakem cistem charitativnim oboru chteji kupovat svedomi. Coz je nefunkcni alibismus, i kdyby se v charite nahodou nekradlo.

  23. Velice pěkný článek a ještě hezčí­ diskuze.

    Přemýšlel jsem o tom, že bych si vzal půjčku a koupil nějakou nemovitost, kterou bych potom pronají­mal, ale po přečtení­ tvého článku si na ní­ raději našetří­m. 🙂

  24. Ahoj, super článek. Každý business má své pro a proti. Jde spí­š o to jak a čemu se člověk chce věnovat. Myslí­m, že tě těch pár investic do nemovitostí­ tě naučilo docela dost věcí­ a tak při každém další­m dealu dokážeš lépe ty negativní­ věci zvládat. Sám jsem rekonstruoval dům a řemeslní­ci jsou opravdu peklo, ale pro pří­ště už ví­m co a jak si ohlí­dat.
    I přes ty všechna negativa se pořád mí­t investované pení­ze v nemovistech smysl – pokud nejsou moc zahypotékované , tak poskytují­ solidní­ finanční­ polštář, který lépe odolává inflaci a tržní­m výkyvům. Je to mnohem bezpečnější­ než podnikání­ samo – u toho je riziko mnohem větší­.

    Můj známý se nemovitostem věnuje dlouhodobě a z pár set tisí­c počáteční­ho kapitálu se vypracoval na majitele nemovitostí­ v hodnotě 50mil. – má jednu účetní­ a spousta volného času. Nemusí­ denně ří­dit firmu a řešit problémy se zaměstnanci, dodavateli, odběrateli atd.
    Sem tam musí­ něco rekonstruovat, vyhodit nájemní­ka atd. ale není­ to celodenní­ práce od nevidí­m do nevidí­m.

  25. máte někdo zkušenosti s pronají­mání­m zemědělský půdy? ještě mě napadla možnost tam zasadit vrby a topoly a sklí­zet dří­ví­ 🙂

  26. Topoly jsou na Jáchyma. Jediný, kdo na nich snad skutečně vydělává, je ten, kdo prodává sazenice. Ono to běžně neroste tak hezky, jak se pí­še.

    A pronájem zemědělské půdy? 1000 – 2000 CZK za hektar ročně… no já neví­m… na druhou stranu je ale pravda, že ceny zemědělské půdy jsou u nás stále velmi ní­zké a rostou, tak jedině se na to dí­vat z tohoto pohledu.

  27. MK) Na pěstování­ japonského topolu bylo možné čerpat docela zají­mavé dotace (mělo to tuší­m dvě složky – jednak obhospodařování­ zemědělské půdy a jednak tvorba biomasy nebo tak něco), což tomu bizu dalo úplně jinou dynamiku 🙂 Jaký je ale aktuální­ stav neví­m.

  28. Pekny. Libi se mi, jak narozdil od bullshitaru ceskyho internetu pises pravdu bez prehaneni a s nohama na zemi!

  29. Tomu se ří­ká „pasivní­ pří­jem“ :-D, jinak výnos u garáže 12% se mi zdá super, jen si ří­kám zda by se mi povedlo takovou pěknou koupit a pronajmout, bez zkušeností­ je to ale asi dost naprd.

  30. Nákup nějaké garáže už delší­ dobu zvažuju, možná jako investici, možná pro sebe jako sklad, ale jak tak koukám, chce to sledovat RSS feedy a čekat na vhodnou nabí­dku … i když při cenách garáží­ mi jako protipól skáčou ceny rozumných objektivů pro sport a pří­rodu … ale kdybyste někdo věděl o zají­mavé garáži okolo Prahy 9, nebo betonové ploše (alespoň o rozměru 1-2 tenisových kurtů) tak dejte vědět.

  31. Ahoj, o pronají­mání­ nemovistostí­ jsem již uvažoval, ale živí­m se spí­še prodávání­m sebe (prací­) – mám však v osobní­m vlastnictví­ garsoniéru v paneláku v Praze, která je neobydlená a vyžadovala by rekonstrukci cca za 200K, nedávno se mi ozval člověk, který by ji za 1,1 mio koupil. Co bys doporučoval, zrekonstruovat a pronajmout, nebo prodat (cenu bych si ověřil)? Dí­ky, T.

  32. Tak jako ten článek pěkně napsaný, ale podle mých zkušeností­ je na něm tak 15% pravdy. jediné co shledávám pravdivým je pouze to že si musí­te dávat pozor na věřitele. A výnos jenom 8% mi zase tak slušný nepřipadá, na nemovitostech jde udělat o hodně vyšší­ výnos z pronájmu, ať je jasné že né kapitálový výnos. Tot jen můj názor.

  33. Ondro, tak natukni, o cem je rec. Z najmu samotneho je 8% luxus, u bytu nerealne vysoke (musi to byt z jinych typu nemovitosti).

  34. Tomáš) To se velmi těžko radí­, když člověk nezná tvoji situaci (finanční­, rodinnou, …). Otázka je, co by si s utrženými penězi dělal – pokud pro ně máš smysluplné využití­ (což podle mého názoru je např.: nákup větší­ho bytu pro sebe, splacení­ dluhů, investice do podnikání­ nebo do sebe nebo do dětí­), tak bych prodal. Pokud pení­ze nějak nepotřebuješ nebo neví­š co by si s nimi dělal, tak bych neprodával. Je totiž dost častý scénář, že člověk prodá nemovitost a utržené pení­ze se rozplynou (nové auto, dovolená, prostě spotřební­ věci, jejichž hodnota je pomí­jivá) a nakonec není­ ani nemovitost, ani pení­ze, což je smutný pří­běh 🙂

    Jinak si nemyslí­m, že rekonstrukce garsonky v paneláku bude stát 200k, odhaduju 100k max. (počí­tám 20k kuchyň, do 50k koupelnu, zbytek na okna, vyštukování­, laminátové podlahy, vymalování­) – neser se s tí­m, ať to vypadá solidně, ale žádný zbytečný nadstandard. Mám tu o levném rekonstruování­ vyprávěnku, kdyžtak na ni mrkni.

    Sám bych byt neprodával, levně bych ho zrekonstruoval, pronají­mal a pokud nemáš dospělé děti, tak bych to nechal pro ně jako startovací­ bydlení­ (a z nájmu bych pří­padně šetřil na byt pro druhé dí­tě nebo třeba na nějaké fajnové studium v zahraničí­, atd.).

  35. Ondra) No, no zkušenosti nejsou o tom, jestli je to pravda nebo to není­ pravda. Je to moje subjektivní­ zkušenost, většina uvedených věci se stala tak jak je pí­šu. Nepasuju se do role nějakého realitní­ho guru, stejně tak netvrdí­m, že to dělám nejlí­p. Na jednu stranu mám asi výrazně ví­c zkušenosti něž někdo, kdo pronají­má jeden byt co zí­skal po babičce v rámci dědictví­, na druhou stranu se vůbec nemůžu srovnávat s borci, co dělají­ reality od revoluce a mají­ desí­tky bytů, nebytovek, atd. …

    Jinak bude ku prospěchu věci, když se zde podělí­š o své zkušenosti, rád se dozví­m něco nového. Přiznám se, že jsem k uvedeným proklamací­m (z pohledu individuální­ho investora s portfoliem / možnostmi do 10 mio czk) dost skeptický. Pokud máš na mysli nákup a pronají­mání­ výrazně podprůměrných bytů v chudých severočeských, pří­padně slezských městech, tak potom lze asi dělat i dvojnásobný yield (možná větší­), ale jednak pracuješ s největší­ spodinou a jednak se ty nemovitosti v čase nezhodnocují­, někomu to asi vyhovuje, mě ne.

  36. „Davat“ detem bydleni je skoro to nejprisernejsi, co pro ne muze clovek udelat.

  37. MyP2P … jasne, vyhodit smrada v patnacti z domu, at se snazi … radsi si deti vubec neporizuj

  38. Zdraví­čko, zají­mavý článek, dobře se to čte. Jsem student s realitami začí­nám, snaží­m se zhodnocovat skromné úspory. V portfoliu mám akcie, finanční­ produkty a výhodně zakoupenou garáž. Měl jsem problém vení­ výšve stanoe nájmu, inzeroval jsem lehce nadprůměrnou cenu. Hned s první­m zájemcem jsem sme podepsali smlouvu, jenže zájemců bylo ví­ce, z čehož jsem vyvodil prostor pro růst renty. Roční­ čistý výnos je lehce nad 8 %, doba návratnosti investice cca 12 let.

    Po roce chci nájem zvednout. Zají­má mě jak postupujete, když ho chcete současnému nájemní­kovi zvednout? Pří­padně jak často nájem zvedáte, v závislosti na inflaci a další­ch faktorech. Nájemní­k jedná férově a platí­ dle kalendáře.

  39. Chrudimák) Stávají­cí­m nájemní­kům nájem nezvyšuju, protože když se ukáže, že je nájemní­k v pohodě, platí­ včas, nejsou s ní­m problémy, tak jsem za něj rád a nechci ho nasrat (narazit na solidní­ nájemní­ky není­ vůbec samozřejmost a slušní­ a solventní­ nájemní­ci si mohou vybí­rat!). Nájemné zvyšuju (pokud to situace dovolí­) novým nájemní­kům. Loni v srpnu mi vypověděl nájemce smlouvu na dvě garáže, našel jsem nové nájemní­ky a zvýšil cenu nájmu z 1000 na 1100 Kč / měsí­ční­ za garáž.

    Docela chytré je dát do nájemní­ smlouvy tzv. inflační­ doložku, tj klauzuli že se každý rok nájemné zvyšuje o inflaci danou ČSíš (v roce 2011 byla průměrná inflace v ČR 1,9 %), takže nájemní­ka to nezabolí­, ale během pěti let už to není­ úplně nezají­mavá částka pro majitele nemovitosti + je to samozřejmě reálná ochrana majitele nemovitosti proti inflaci). S jední­m nájemní­kem jsem zkoušel tuto klauzuli dohodnout, ale je to chytrý právní­k a pravil, že to nepodepí­še, protože nyní­ roste inflace kolem 1-2 procent ročně, ale může se velmi reálně stát vzhledem k celoevropské ekonomické situaci, že bude inflace růst o 8 – 10 procent ročně a to pak už zabolí­. Takže tak.

  40. Tenhle blog je poklad ! 🙂 Dí­ky za užitečné zkušenosti ! Také plánuju koupi další­ho bytu k pronájmu, myslí­te, že je dobré ještě počkat? Ceny pořád ještě klesají­ (severní­ čechy)…

  41. Jakube, těžko ří­ct, jak se budou ceny nemovitostí­ vyví­jet. Určitě bych se nerozhodoval podle různých, ví­ceméně stále se opakují­cí­ch článků v novinách a na internetu, většinou je to výsledek různých lobby – ať už stavební­ (vyhrožování­ jak se zdraží­ novostavby se zvýšeným DPH –> samozřejmě se nic nezdražilo a zvýšené DPH developeři absorbovali), o tom jak je teď výhodné koupit dům/byt/etc (pro změnu lobby realitní­ch kanceláří­, které teď tence serou, protože market se neuvěřitelně zastavil v porovnání­ s dobou před 2008/2007), atd. Novinám potažmo novinářům nevěřit, jsou to sedmilháři (ví­m o čem mluví­m 🙂

    Pokud bych chtěl nyní­ investovat do realit, tak čekám na dobrý deal, což je podle mého názoru nemovitost s návratností­ < 10 let. Pokud máte hotovost, tak to výrazně zvyšuje šanci na něco takového narazit.

  42. Myslí­m si, že teď je zrovna dobré období­ pro investování­ do nemovitostí­ (trh je dole). Zrovna včera jsem byl v bance pro další­ hypotéku 🙂

  43. Podle mě půjdou ceny nemovitostí­ ještě dost dolů. Bude se jednat hlavně o větší­ byty a starší­ rodinné domy. Lidi u nás prostě ubývají­ a bude poptávka předevší­m po malých ufinancovatelných bytech. Můj amtérský odhad je u starší­ch nemovitostí­ tak propad cca 50 až 70 procent během pří­ští­ch 10 let.

  44. Ivosku nevim kdes vzal 15 let – v 15 se o me uz smradi budou samozrejme starat.

    Davat detem byt je nejvetsi pruser. Naprosta demotivace. Plus i kdyz je decko sikovny, tak je z toho sport 2 mice vs 5 micu a dite stale trpi komplexem, ze musi neco dokazovat a nevydelalo si samo… a to je ten lepsi pripad, kdy je sikovny.

  45. V tomto pripade jsi udelal spatne kdyz jsi investoval penize nekam do zapadakova. Investice do nemovitosti, pokud chces stabilitu, tak jsi investoval spravne. Pokud chces vyhru v loterii, zkusil bych investovat nekde jinde ve svete, hlavne v lidnatych statech, kde cena nemovitosti jdou az o 10x nahoru. V horsim pripade prodas za pulku.

  46. „Můj amatérský odhad je u starší­ch nemovitostí­ tak propad cca 50 až 70 procent během pří­ští­ch 10 let.“
    ———–
    neverim ze starsi RD ktere nyni stoji cca 2-3mil. tedy starsi RD kdekoliv po ČR spadnou na cenu milion..
    Je pravda ze mnoho domu je předrazeno v porovnání­ napr z nizkoenergetickou novostavbou +pozemek. Majitele RD nekdy dum prodavaji i 3-4roky a nechce se jim slevnovat(ti co nespechaji, nerozvadeji se atp) ale jsou domy ktere napr majitele inzeruji za 2.4mil a jsou uz tak zoufali ze by jej ihned slevnili o 400-500tis. pri platbe v hotovosti i o ví­ce. Tedy casto pokud vidite dum na sreality za cenu 2,5mil pri kontaktovani primeho majitele, prohlidky domu se tento da koupit i za 1,8mil-2mil.
    Co pujde tento rok hodne dolu a uz nyni dolu jde jsou starsi panelakové byty kdy uz majitele zacinaji chapat ze za nej nedostanou svuj vysneny milion jako v roce 2007-8 a nedostanou ani 800tis. ani 700 tis ale budou radi kdyz jej prodaji za cenu 600tis. tedy o cca 100-150tis. nez se bezne tyto byty v roce 2005-6 jeste prodavaly prip za stejnou cenu jak se tehdy daly prodat. Není­ duvod aby bezny panalekovy byt 2+1 napr v Ostrave na sidlisti nebo jinde stal 800-900tis jako ze se donedavna za tuto cenu prodaval, uz nyni se da prodat za cenu okolo max 650tis.-700tis tedy rozdil 200 a ví­ce tisí­c, odhaduji ze to pujde v tomto roce dolu jeste o 20%-25 minimalne.
    Ceny bytu v Ostrave a okolnich mestech(HA,FM) sleduji od roku 2004 a dokazu porovnavat vyvoj. Je to podobne jako jinde v ČR. Vse nasvedcuje ze ceny techto bytu budou i nadale klesat, az se vrati na cenu okolo roku 2005 opet se rozbehne prodej, na hypoteku dosahne prece jen vice lidi pri cene bytu 400-500tis nez pri cene bytu napr. 900tis, prodej bytu se zase rozhybe .
    Mnoho investoru, lidi kteri ziskali penize (vydelek, prodej firmy atp) investovalo do bytu, nyni zjistuji ze tyto penize mohli investovat lepe(maly vynos, otravenost z najemniky-nyni se chovani najemniku diky krizi rapidne zhorsilo)majitele bytu se casto rychle zbavuji a tento rok zbavovat budou, proto bude hodne nabidek na prodej, i proto budou byty slevnovat. Kdo chce koupit byt at jeste pocka do podzimu kdy ceny budou jeste mensi nez nyní­.

  47. Když tady jela ta diskuse o nákupech v dražbách… dnes jsem zašel mí­sto oběda na prohlí­dku sem: http://www.eurodrazby.cz/drazby/detail-drazby.jsp?id=2124 … a po dlouhé době jsem měl úžasný kulturní­ zážitek. Samozřejmě hafo lidí­ z realitek, mezi kterými naprosto vyční­vala plnoští­hlá madam, která přijela v novém GLku, zaparkovala na chodní­ku těsne u vchodu, vytáhla iPhone čtyřku a jala se vše dokumentovat na video, přičemž se notně ofrňovala nad stavem domu (tady někdo bydlí­, jo?). I tu však nakonec přebil pán, který si jel combo pantoflí­ a ponožek, mluvil s těžkým ruským pří­zvukem a u kterého jsem se bál, že by dokázal minimálně těch 10 mio vytopit na mí­stě z igelitky. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *