Transkace YouTube vs Google komentovaná insiderem

Mark Cuban zveřejnil velmi zajímavý pohled anonymního odborníka na akvizici služby YouTube Googlem. Nejzajímavější informací je asi to, že velká část kupní ceny YouTube půjde na „licenční poplatky“ pro největší nahrávací společnosti (jako třeba Universal) za content, který byl na YouTube nelegálně nahrán (tedy hlavně video klipy), hovoří se až o 500 milionech USD, tedy skoro o třetině kupní ceny, kterou Google za YouTube zaplatil.

Poměrně zajímavé (nikoliv však překvapivé) je i to, jak se snaží nahrávací společnosti vyjebat s umělci, jejichž klipy na YouTube jsou – peníze nemají být vyplaceny jako licenční poplatky, ale chtějí to obejít přes prodej „fiktivních“ investic nahrávacích společností do YouTube (za normálních okolností by měli umělci nárok až na 50 procent licenčních poplatků). Součástí dealu bylo údajně i to, aby dotyčné nahrávací společnosti začaly právně tlačit na menší konkurenční video servery jako jsou Bolt nebo Grouper, které také distribuují obsah bez vyřešené licenční politiky. Tím chce YouTube potažmo Google udržet nebo zvýšit svůj podíl na trhu s online videem a během následujících 6 měsíců dlouhodobě vyřešit licenční problémy s největšími nahrávacícimu společnostmi.

Celé je to poměrně složité, ale dává to smysl. A potvrzuje, že hošové v Google nějak zapomínají na své krédo Don’t be evil.

  • Some intimate details on the Google YouTube Deal
  • 2 komentáře u „Transkace YouTube vs Google komentovaná insiderem

    1. Piš, já mám v hlavě tolik témat, že bych mohl psát na full time 🙂

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.