Wikipedia jako profesionální PR medium

Díval jsem se na Valentýnské blahopřání na Streamu. Po shlédnutí videa mě napadlo, ani nevím proč, mrknout se na českou wikipedii na článek o zpěváku Pavlu Vítkovi🙂 Když už jsem tam byl, rozkliknul jsem i článek o Janisu Sidovském. Texty o obou pánech na mě od začátku působily velmi profesionálně, ale neencyklopedicky, spíš propagačně. Příkladem mohou být třeba výrazové prostředky v této větě:

V únoru 2007 zpíval jako host Evy Pilarové v legendární Rainbow Room v Rockefeller Centre v New Yorku na prestižním Beseda Ball pro špičky americko-české komunity.

Vrtalo mi to hlavou. Mohlo to být buď tak, že nějaký wikipedista převzal texty z webů Vítka/Sidovského a nedal si práci s editací. A nebo tak, že jsou texty cíleně napsány a editovány někým blízkým zmíněných pánů. V historii obou článků se často vyskutuje uživatel Janis131, takže podezření mělo opodstatnění.

V zásadě nejde o nic jiného než zajímavost, pikošku – překvapilo mě, že si lidé z českého showbusinessu upravují/tvoří hesla sami sobě. Známá věc – Wikipedie je cenný zdroj trafficu, když se chytře spamuje přidávají komerční odkazy, přínáší wiki mraky trafficu, ale i konverzí (platí pro int, ale i cz prostředí). To ale není nic nového. Nový je fakt, že i negeekové začínájí vnímat zásah Wikipedie v rámci mediálního mixu a snaží je se to využívat ke svému prospěchu. Mimochodem, znáte někdo statistiky návštěvnosti české Wikipedie? Je to někde k dispozici?

7 komentářů u „Wikipedia jako profesionální PR medium

  1. Asi jediné dostupnéoficiálne.
    Síce návštevy tam nie sú. ale dá sa odhadnúť keď si tipneš počet editorov/čitateľov.
    Hore si môžeš kliknúť aj na Tables

  2. no moc o tom nevím, ale heslo o mém zaměstnavateli neexistovalo a bylo mi řečeno, že do 25.2. se to musí změnit. nechtěl jsem ho vytvářet sám (ani jsem ho needitoval), nicméně, je fakt, že nějaký podíl na něm mám 🙂

  3. Myslím, že je to docela normální věc. Když jsem na Wikipedii hledala třeba informace o letištích, našla jsem spoustu stránek, které byly očividně udělané/editované někým zevnitř. A když se odfiltrovaly reklamní řeči, informace na nich byly lepší než na těch ostatních.

  4. Taky si myslím, že propagace přes Wikipedii je pomerně běžná… právě proto na Wikipedii zavedli nofollow u odkazů.

  5. Mně to také přijde jako bežný způsob „propagace“. Jen si pisatel PR článku na Wiki musí dávat pozor, aby to nebyla kopie 1:1 z jiného webu – pokud vím, tak tohle si Wiki tým hlídá.

  6. Propagace přes Wiki je dnes běžnou praxí, kterou využívají nejen jednotliví lidé ze showbusinessu, ale na komerční bázi i řada PR agentur. Je to bohužel daň za otevřený systém této encyklopedie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.