Wikipedia jako profesionální­ PR medium

Dí­val jsem se na Valentýnské blahopřání­ na Streamu. Po shlédnutí­ videa mě napadlo, ani neví­m proč, mrknout se na českou wikipedii na článek o zpěváku Pavlu Ví­tkovi🙂 Když už jsem tam byl, rozkliknul jsem i článek o Janisu Sidovském. Texty o obou pánech na mě od začátku působily velmi profesionálně, ale neencyklopedicky, spí­š propagačně. Pří­kladem mohou být třeba výrazové prostředky v této větě:

V únoru 2007 zpí­val jako host Evy Pilarové v legendární­ Rainbow Room v Rockefeller Centre v New Yorku na prestižní­m Beseda Ball pro špičky americko-české komunity.

Vrtalo mi to hlavou. Mohlo to být buď tak, že nějaký wikipedista převzal texty z webů Ví­tka/Sidovského a nedal si práci s editací­. A nebo tak, že jsou texty cí­leně napsány a editovány někým blí­zkým zmí­něných pánů. V historii obou článků se často vyskutuje uživatel Janis131, takže podezření­ mělo opodstatnění­.

V zásadě nejde o nic jiného než zají­mavost, pikošku – překvapilo mě, že si lidé z českého showbusinessu upravují­/tvoří­ hesla sami sobě. Známá věc – Wikipedie je cenný zdroj trafficu, když se chytře spamuje přidávají­ komerční­ odkazy, pří­náší­ wiki mraky trafficu, ale i konverzí­ (platí­ pro int, ale i cz prostředí­). To ale není­ nic nového. Nový je fakt, že i negeekové začí­nájí­ vní­mat zásah Wikipedie v rámci mediální­ho mixu a snaží­ je se to využí­vat ke svému prospěchu. Mimochodem, znáte někdo statistiky návštěvnosti české Wikipedie? Je to někde k dispozici?

7 komentářů u „Wikipedia jako profesionální­ PR medium

  1. Asi jediné dostupnéoficiálne.
    Sí­ce návštevy tam nie sú. ale dá sa odhadnúť keď si tipneš počet editorov/čitateľov.
    Hore si mí´žeš kliknúť aj na Tables

  2. no moc o tom neví­m, ale heslo o mém zaměstnavateli neexistovalo a bylo mi řečeno, že do 25.2. se to musí­ změnit. nechtěl jsem ho vytvářet sám (ani jsem ho needitoval), nicméně, je fakt, že nějaký podí­l na něm mám 🙂

  3. Myslí­m, že je to docela normální­ věc. Když jsem na Wikipedii hledala třeba informace o letiští­ch, našla jsem spoustu stránek, které byly očividně udělané/editované někým zevnitř. A když se odfiltrovaly reklamní­ řeči, informace na nich byly lepší­ než na těch ostatní­ch.

  4. Taky si myslí­m, že propagace přes Wikipedii je pomerně běžná… právě proto na Wikipedii zavedli nofollow u odkazů.

  5. Mně to také přijde jako bežný způsob „propagace“. Jen si pisatel PR článku na Wiki musí­ dávat pozor, aby to nebyla kopie 1:1 z jiného webu – pokud ví­m, tak tohle si Wiki tým hlí­dá.

  6. Propagace přes Wiki je dnes běžnou praxí­, kterou využí­vají­ nejen jednotliví­ lidé ze showbusinessu, ale na komerční­ bázi i řada PR agentur. Je to bohužel daň za otevřený systém této encyklopedie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *