Wikipedia zavedla No-Follow? No-A-Co?

Wikipedia opět doplnila k externí­m odkazům atribut nofollow. Důvodem má být sní­žení­ SEO spamu, neboť atribut nofollow zamezuje předávání­ pageranku (minimálně u Google). Je pravda, že link zdarma z velmi autoritativní­ho serveru ze stránky s PR5 až PR7 byl pří­jemný, ale sám o sobě web nespasil.

„Spamovaní­“ Wikipedie má kouzlo v něčem úplně jiném. Tí­m je jednak velmi slušně cí­lený traffic (a rozhodně ne nezanedbatelný, může tvořit několik procent návštěvnosti webu). Prostě takové PPC zdarma. Druhým významným pří­nosem je to, že Wikipedii a/nebo její­ národní­ verze přebí­rá řada subjektů (v ČR třeba Seznam pro svoji Encyklopedii, ve světe napří­klad Answers.com), tí­m se traffic pro „spam web“ multiplikuje, naví­c je otázka, jak se tyto třetí­ subjekty k otázce nofollow postaví­ (čti: nemusí­ nofollow aplikovat a pagerank by se tak přenášel). Což je mimochodem podobná výhoda, jakou měl opensource katalog DMOZ. Když jste tak před 3-4 lety přidali link a ten byl schválen, měli jste vyhráno, neboť DMOZ data přebí­ralo velké množství­ webů/serverů po celém světe.

Četl jsem nějaké case study nějaké americké „contentové“ firmy, která zaměstnává několik lidí­ na fulltime, jenž se starají­ jen o přidávání­ odkazů do Wikipedie. Osm hodin denně, stošedesát hodin měsí­čně. Kolik těch linků asi musí­ přidat? A jde jim o pagerank? Primárně ne, jde o kvalitní­ traffic zdarma.

Další­ počtení­čko k tématu (via vyhledavace.info)
Andy Beal, Rand Fishkin, Barry Schwartz, Philipp Lenssen a Marek Prokop

4 komentáře u „Wikipedia zavedla No-Follow? No-A-Co?

  1. Hmm.. 🙂 Docela by mě zají­malo, kolik taková firma přes Wikipedii dokáže zí­skat návštěvní­ků… určitě to nebude málo vzhledem k tomu, že na to mají­ těch lidí­ ví­ce… máte někdo nějaký odhad/tip?

    btw, Fandore, děláš tady z toho pěknej bulvár – „Petra Větrovská nahá“, … co si o tom mám myslet?! 😉

  2. martine – s tim trafficem v pripade te firmy nemam tuseni, mam nejake vlastni statistiky, ale to je spis legrace nez nejaky seriozni biz. nicmene, jeden borec delal ve velkem fake personal profiles na Google Base, v jednu chvili ty profily vytvarelo asi 15 brigadniku 8 hodin denne. Samozrejme tam vkladal affil linky na ruzne dating websites typu adultfriendfinder.com, … Vydelaval i 10k USD denne a celkem pres 300k USD (asi za mesic, mesic a pul) nez to Google zarazil.

    No, proc mam takovy pocit, Martine, ze si kliknul a chtel si videt Petru nahou? 🙂

    milane) ano, jde o anglickou wiki. cilem me vypravenky byla snaha o pohled z trochu jineho uhlu. a pro priste, tady to neni zadne katalog pro tvuj linkbuilding (ba ne, delam si legraci, je to uzitecny tutorial).

  3. Jako zdroj návštěv je pořád odkaz na Wikipedii, i české, slušný. Berou v potaz i přes neoznačení­ ‚follow‘ vyhledávače takový odkaz co myslí­te? Myslí­m tí­m, zda má vliv na seo v rámci zvýšení­ pozic všech url dané domény.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *