Wikipedia zavedla No-Follow? No-A-Co?

Wikipedia opět doplnila k externím odkazům atribut nofollow. Důvodem má být snížení SEO spamu, neboť atribut nofollow zamezuje předávání pageranku (minimálně u Google). Je pravda, že link zdarma z velmi autoritativního serveru ze stránky s PR5 až PR7 byl příjemný, ale sám o sobě web nespasil.

„Spamovaní“ Wikipedie má kouzlo v něčem úplně jiném. Tím je jednak velmi slušně cílený traffic (a rozhodně ne nezanedbatelný, může tvořit několik procent návštěvnosti webu). Prostě takové PPC zdarma. Druhým významným přínosem je to, že Wikipedii a/nebo její národní verze přebírá řada subjektů (v ČR třeba Seznam pro svoji Encyklopedii, ve světe například Answers.com), tím se traffic pro „spam web“ multiplikuje, navíc je otázka, jak se tyto třetí subjekty k otázce nofollow postaví (čti: nemusí nofollow aplikovat a pagerank by se tak přenášel). Což je mimochodem podobná výhoda, jakou měl opensource katalog DMOZ. Když jste tak před 3-4 lety přidali link a ten byl schválen, měli jste vyhráno, neboť DMOZ data přebíralo velké množství webů/serverů po celém světe.

Četl jsem nějaké case study nějaké americké „contentové“ firmy, která zaměstnává několik lidí na fulltime, jenž se starají jen o přidávání odkazů do Wikipedie. Osm hodin denně, stošedesát hodin měsíčně. Kolik těch linků asi musí přidat? A jde jim o pagerank? Primárně ne, jde o kvalitní traffic zdarma.

Další počteníčko k tématu (via vyhledavace.info)
Andy Beal, Rand Fishkin, Barry Schwartz, Philipp Lenssen a Marek Prokop

4 komentáře u „Wikipedia zavedla No-Follow? No-A-Co?

  1. Hmm.. 🙂 Docela by mě zajímalo, kolik taková firma přes Wikipedii dokáže získat návštěvníků… určitě to nebude málo vzhledem k tomu, že na to mají těch lidí více… máte někdo nějaký odhad/tip?

    btw, Fandore, děláš tady z toho pěknej bulvár – „Petra Větrovská nahá“, … co si o tom mám myslet?! 😉

  2. martine – s tim trafficem v pripade te firmy nemam tuseni, mam nejake vlastni statistiky, ale to je spis legrace nez nejaky seriozni biz. nicmene, jeden borec delal ve velkem fake personal profiles na Google Base, v jednu chvili ty profily vytvarelo asi 15 brigadniku 8 hodin denne. Samozrejme tam vkladal affil linky na ruzne dating websites typu adultfriendfinder.com, … Vydelaval i 10k USD denne a celkem pres 300k USD (asi za mesic, mesic a pul) nez to Google zarazil.

    No, proc mam takovy pocit, Martine, ze si kliknul a chtel si videt Petru nahou? 🙂

    milane) ano, jde o anglickou wiki. cilem me vypravenky byla snaha o pohled z trochu jineho uhlu. a pro priste, tady to neni zadne katalog pro tvuj linkbuilding (ba ne, delam si legraci, je to uzitecny tutorial).

  3. Jako zdroj návštěv je pořád odkaz na Wikipedii, i české, slušný. Berou v potaz i přes neoznačení ‚follow‘ vyhledávače takový odkaz co myslíte? Myslím tím, zda má vliv na seo v rámci zvýšení pozic všech url dané domény.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.