Jak filtrovat potenciální­ nájemní­ky

V realitní­m podnikání­ je dost důležité umět vyfiltrovat dobré nájemní­ky od špatných, aby se předešlo problémům jako neplacení­ nájemného, totální­ zničení­ bytu, atd. Jak to udělat? Každý má jiné metody, já se drží­m těchto pravidel:

  • Kauce
  • – striktně vyžaduju kauci ve výši dvouměsí­ční­ho nájemného včetně záloh, to je nejlepší­ prevence před problémy (nelze ale asi moc použí­vat na průměrné až podprůměrné byty). V pří­padě mých bytů (většinou lehce nadstandardní­ch – dobrá lokalita, v cihle, po rekonstrukci) se výše nájmu se zálohami na služby a energie pohybuje mezi 7 až 9 tisí­ci měsí­čně, takže kauce bývá 14 až 18 tisí­c. Při nastěhování­ musí­ tedy nájemní­ky zaplatit kauci a první­ nájem, tedy nějakých 21 až 27 tisí­c. To celkem hezky ilustruje, jestli nežije úplně z ruky do huby a zároveň to vyfiltruje nesolventní­ a problémové nájemní­ky aniž bych je musel odmí­tat třeba kvůli předsudkům. U mně prostě platí­ – money talks, bullshit walks 🙂
    Jednou jsem udělal výjimku a umožnil jsem nájemní­kům půlku kauce postupně splácet – doteď mi dluží­ přes 40 tisí­c a naví­c mi vykradli a částečně poničili byt. Bydlí­ u mně několik lidí­, které osobně znám, těm někdy individuálně kauci snižuju.

  • Cizinci
  • – citlivé téma, většina landlordů je poněkud xenofóbní­, já nikoliv, pracují­cí­ cizinci patří­ mezi nejlepší­ nájemní­ky vůbec. Chtějí­ v ČR bez problémů fungovat, nedělají­ problémy, jsou většinou nenároční­, neznají­ českou legislativu, takže nejsou vychcaní­ jako někteří­ čeští­ nájemní­ci. Pronají­mal jsem byt pracovní­ agentuře, která dodávala dělní­ky z Bulharska do teplákovské Vagónky. Nenároční­, slušní­, absolutně v pohodě. Od známých mám taky dobré reference na vietnamské nájemní­ky, osobní­ zkušenost s nimi nemám, ale teď s jední­m jednám (má hospodu, kde dělá pho, takže to je tak trochu srdeční­ záležitost 🙂


    *** Pro shánění­ levného stavební­ho materiálu a solidní­ch řemeslní­ků doporučuji web DobraPoptavka.cz


  • Cikáni
  • – ještě citlivější­ téma. Cikánům jsem byt zatí­m nepronají­mal, v zásadě nejsem proti, ale je potřeba velmi důkladný research. Měl jsem zájemce, kterému jsem chtěl dát šanci. Problém byl, že při první­m telefonátu lhal o práci. Ptal jsem se ho, kde pracuje, tak mi řekl kde a uvedl kontaktní­ osobu, nikoho pod jeho jménem ve firmě neznali, takže asi nepracoval nikde a tí­m jsme skončili.

Jaké tipy a triky na odhalování­ dobrých a špatných nájemní­ků máte vy?

9 komentářů u „Jak filtrovat potenciální­ nájemní­ky

  1. Ono jsou lokality kde 2mes.kauce je už skoro z ří­še snů. Jsou města kde i kdybych se stavěl na hlavu 2mes.kauci nedá skoro nikdo/Haví­řov,F-M, Ostrava/ a byt se takto pronají­ma dlouho pokud se trvá na 2mes.kauci. Kdo chce bydlet mel by na kauci pení­ze mit ale opak je často pravdou, lide kt.berou podnajmy js.vesmes nemajetni a nějakým důvodem bez penez/kdyz vyloucim urcite procento lidi kt.byt napr.plati firma nebo si to proste mohou dovolit, manzel pracuje v zahranici a plati rodine zde bydleni atd./
    Nájemniky filtruji dle chovani, vzhledu, jejich zamestnani jak na me působí­ celkově. Pokud je jakykoliv naznak ze si na kauci pujcuji, resi uz dopredu co se stane kdyz nahodou zaplati pozdeji atd.neberu je. Vyjimka se da udelat kdyz je to napr.mlady par, napr.cerstve po skole, oba si nasli praci ale proste na kauci nemaji, nedostali od rodicu, nemeli doposud brigadu atd. Taky nejsou dobri frajirci pro ktere je vše samozrejmost, podnikaji a vydelavaji nevim kolik s tema byva casto problem. To uz je nekdy lepsi svobodna matka s jednim ditetem ktera ma treba i dve prace. Romum bych nepronajal ani garaz. Je tam na 99%jisty problem. To zbyvajici 1% leda tak pokud by to byl od nekoho znamy a „doporucil“ ho že je spolehlivy, pracovity a na nájem si vyděla.

  2. Kauce je pro pronají­matele nejdůležitější­ + ve smlouvě mí­t, že opakovaná pozdní­ splátka je považována smluvní­mi stranami za hrubé porušení­ smlouvy a v tomto pří­padě může pronají­matel dát nájemci okamžitou výpověď. Nemělo by se tak stát, že nájemce zůstane dlužit, k uhrazení­ nájmu se použije kauce (také dát tuto možnost do smlouvy) a do dvou měsí­ců by měl být byt volný. V krajní­m pří­padě by měl pronají­matel „zůstat na svých“.

  3. Pokud je problem byt pronajmout s kauci, tak osobne radsi nasadim nizsi najemne nez bych se kauce vzdal. Pri pronajmu bez kauce jsem mel temer vzdy s najemnikem nejaky problem.

    Pri pronajmu bez kauce je celkem bezne, ze se Vam najemnik odstehuje bez toho aniz by dal vedet. Vy se to dozvite podle toho, ze „zapomene“ zaplatit posledni najemne. Problem pak je, ze nez najdete noveho, tak je nejakou dobu byt prazdny.

    Samozrejme se zvysuje i riziko zavaznejsich problemu. Kdyby se mi to nestalo, tak bych neveril, jak se da „vybydlet“ stary panelakovy byt, kde jsem se domnival ze neni co znicit.

    Jedina vyjjimka, kdy pronajimam bez kauce, je v pripade cizincu kteri pracuji v montovnach (obvykle Slovaku), kde za ne najemne plati agentura. Zde mam naopak s najemniky velmi dobre zkusenosti a i v pripade problemu jsem se s agenturou v pohode domluvil na kompenzaci.

  4. No trochu pohled z druhé strany. Kauci v podstatě akceptuju jako nějaký takový zažitý zvyk. Ačkoli osobně i ze svého okolí­ nemám extra dobré zkušenosti s vrácení­m takové kauce. Průtahy, často nechuť něco vracet, sem tam vymýšlení­ nějakých záminek, aby alespoň část kauce nemusel pronají­matel vracet. Je dobré si byt předem důkladně nafotit.
    Když pominu, že jsem vlastně úplně nepochopil proč je běžné žádat dvou nebo dokonce tří­měsí­ční­ kauci (no ani jsem nad tí­m moc nepřemyšlel, ale přišla by mně normální­ asi max. měsí­ční­ kauce, zvlášť když platí­m nájem za první­ měsí­c hned na začátku) tak další­ „chuťovkou“ je to co už je pomalu v každé smlouvě a sice, že je kauce vratná až po vyúčtování­ poslední­ zálohy. S tí­m mám zkušenosti takové, že se v podstatě čeká na vyúčtování­ za teplo (respektive teplo+teplou vodu), které aspoň v mém regionu je jednou ročně, cca duben, přeplatek vidí­te až v létě.. A tak nastává situace, kdy se odstěhujete třeba v červenci a ted čekáte v souladu se smlouvou na vratku kauce skoro rok až bude i poslední­ vyúčtování­. Když k tomu připočí­táte zaplacenou kauci v novém bytě, tak máte v kaucí­ch někde i několik desí­tek tisí­c korun a to i jen při jednom stěhování­.
    Naví­c pokud zaplatí­m dvou, tři měsí­ční­ kauci, tak nějak smysl v té kauci vidí­m třeba v tom, že pokud se mi stane že se zpozdim o pár dnů třeba z částí­ nájmu, tak se ta část zaplatí­ bez problémů právě z té kauce, tak jí­ trochu vní­mám, že i na to by mohla být. No jenže v reálu jsou ty pení­ze už někde „rozpuštěné“ a nefunguje to, z toho pak i ty komplikace při vracení­.
    Další­ „chuťovkou“ je

  5. Kauci 2 – 3 měsí­ce dneska dá málo kdo i když asi záleží­ na výši nájmu a nebo jestli je furnished. Každopádně min. na výši 1 nájmu bych trval a z ní­ se převážně nic nevrací­ = kryje amortizaci + vyúčtování­ energií­. Nájem by měl být vždy splatný předem.

  6. IMO alfa a omega je mit dobre udelany atraktivni inzerat s mnoha fotkami a detailnim popisem, ktery prilaka co nejvice zajemcu, ze kterych si je pak mozno dobre vybirat. A zaroven zminenim dvoumesicni kauce odfiltruje ty nejmin perspektivni.

    Kdyz jsme driv poverili nejakou mistni realitku, tak dodala par zajemcu, ze kterych se pak vetsinou vyklubaly socky a na dverich ted musime mit A4ku „Potencialni exekuce – exekutori, misto vyrazeni techto dveri prosime kontaktujte majitele na tel. cisle XXX. Osoby, ktere pravdepodobne hledate zde jiz nebydli.“.

    Dokonce jsem si vytvoril stranku „fotografbytu.cz“ kde nabizim pomoc s vytvorenim inzeratu, ale za nekolik mesicu se mi zatim nikdo neozval :))

  7. jeste k DO: to s tim opakovanym spozdenim a okamzitou vypovedi ve smlouve sice byt muze, ale takovy clanek je neplatny. Ze zakona to jsou 3 najmy. Takze to muze slouzit jen jako strasak (ale na 99% populace to funguje 🙂 Taky jsme v jedne smlouve jako najemnici meli, ze pokud po skonceni najmu v byte neco zustane, tak majitel byt otevre a vse vyveze na skladku jako veci bez hodnoty. Taky dobry strasak 🙂

    Jinak ohledne prava me hodne pomohla cca 100strankova knizka jedne myslim brnenske pravnicky o najemnich smlouvach a najemnim pravu, kde byli i vyborne rozebrane soudni pripady z praxe. Bohuzel jsem se tam dozvedel, ze majitele jsou na tom fakt bidne a jedina zachrana je, ze najemnici se v problematice moc neorientuji a nedavaji veci k soudu.

  8. Tohle je ta kniha: Marketa Selucka: Najem a podnajem bytu
    http://www.neoluxor.cz/knihy/odborna/pravo/najem-a-podnajem-bytu-d3t41937
    http://knihy.abz.cz/prodej/najem-a-podnajem-bytu

    A jeste poznatek ze zahranici: Nevim, jak je to mozne, ale v Berline je vetsinou na byt obrovsky pocet zajemcu (treba 15) a kazdy automaticky dodava slozku s vypisem z BRKI a NRKI („SCHUFA Auskunft“), spolecne s doporucujicim dopisem od minuleho pronajimatele, zivotopisem a kopii pracovni smlouvy, aby mel vubec nejakou sanci byt ziskat. Sice je to hrozna pruda a komoustvi, ale ani by mi nevadilo, kdyby se neco z toho prejalo. Myslim, ze hlavni duvod toho, proc to tak chodi, je, ze jednou uzavrena najemni smlouva je ze strany majitele prakticky nevypoveditelna a smlouvy na dobu urcitou se tu snad ani ze zakona nesmi uzavirat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *