Baile Funk – párty ve favele

Když jsem byl v březnu na výlete v Riu, chtěl jsem se podívat na baile funk ve favele Rocinha. Baile funk lze přirovnat možná k naší diskotéce. Je to párty, kde se poslouchá muzika, pije alkohol a dost explictině tancuje. Brazilský funk je druh taneční hudby, který vznikl v Rio de Janeiru a je odvozený z Miami bass, texty songů bývají značně vulgární a nemá to nic společného s funkem, který známe u nás.

Ve favelách to byla zábava oblíbená mezi narkotrafikanty, nicméně speciální policejní jednotky už celou řadu favel včetně Rocinhy osvobodily (říká se tomu pacifikace), trafikanty vyhnali, postříleli nebo pozavírali, takže baile funk už není podle místních co býval. Například ve zmíněné favele Rocinha se konaly baile funk party na několika místech, ale po pacifikaci to policie zakázala s výjimkou jednoho klubu dole na kraji favely (důvodem zákazu je mimojiné propagace resp. napojení narakotrafikantů na baile funk).

Přemýšlel jsem jak se na party dostat. Byl jsem předtím sice v několika favelách (mám o tom rozepsaný dalších post) včetně Rocinhy, ale jsem z nestálého prostředí favel, kde se může stát v podstatě cokoli, trochu nesvůj a představa, že se budu o půlnoci motat někde po Rocinhe nebyla zrovna nejlákavější. Jednou možností je využít služeb některé z agentur působících ve favele a nabízejí gringo favela tourismus, ale tento typ služeb je mi krajně odporný, takže to jsem zavrhnul.

Nakonec jsem si udělal research, zkonzultoval situaci se známým, co v Rocinhe půl roku žil, našel jsem si Clube Emoções da Rocinha a v neděli jsem se tam vydal. Celkem zajímavé je, že baile funk se konají v neděli a začínají kolem půlnoci (což mi připomnělo některé naše akce s JB před lety, když byl ještě chudý, relativně normální a tolik nefetoval). Dorazil jsem sdílenou dodávkou z Leblonu asi v 11pm, což bylo zbytečně brzy. Od dodávky je potřeba přejít asi 200-300m ke klubu okolo stanoviště policie, zrovna jsem viděl dva policajty na enduro motorce jak se chystali nahoru na kopec ve favele, jeden řídil a druhej měl v pohotovostní poloze vojenskou pušku. Z military grade zbraní jde docela strach a je to dost nezvyk, že je nosí a používají ve městě. Cizinců / turistů si policie ale nijak nevšímá.

Klub otevřel asi až po 40 minutách, takže jsem stál venku a pozoroval příchozí. Určitě vás zajímají brazilské micinky, perverti, že? No, ve favele to není žádná hitparáda, na holkách je znát, že životospráva není úplně na vrcholu žebříčku jejich priorit, občas se tam nějaký démant najde, ale není jich moc. Do favely jsem si nebral foťák ani mobil, jednak protože mi přišlo nevhodné fotit si tam jak v zoo a jednak jsem se bál, celkem zbytečně, aby mě někdo neobral. Na baile funk jsem ale zahlédl nějaké foto&video mediální mrdky. Následně jsem zjistil, že tam byli borci z A F P a udělali moc hezký a celkem unikátní fotky, které jsem si vypůjčil a můžete si je prohlédnout níže.

Samotná baile funk párty byl dost spektakulární zážitek. Vstupné pro muže je 10 BRL (cca 110 Kč), u vchodu ochranka prohmatala každého účastníka, od pacifikace je párty beze zbraní. Uvnitř je bar s pivem, caipirinhou a nealkem, nejdříve je potřeba si koupit žetony od prodavačů a pak je proměnit za nápoje (systém podobný jako na českých festivatech). Za 14 BRL jsem si koupil dva žetony na caipirinhu a dva na pivo (nechtěl jsem se opít). Caipirinha dávala neuvěřitelnou damage (v podstatě je to 1dcl+ 40% brazilského rumu, trochu limetové štávy s cukrem a led), takže jsem druhý žeton vyměnil i za cenu finanční ztráty za o poznání slabší pivko 🙂

Hudba byla hrozně nahlas, v podstatě následujících 24 hodin jsem měl zalehlo v uších a slyšel jsem tak na půl. Holčičky předváděly někdy až neuvěřitelné pohyby. Na párty bylo celkem dost gringos, nesetkal jsem se s nevraživým přístupem od místních, takže lze klub označit jako gringos friendly. Poměrně zajímavá mi přišla téměř VIP účast gayů z favely, kteří se navíc prezentovali dost explicitně až na hraně takové té filmové gay parodie. Očekával bych, že zrovna ve favele nebudou mít gayové na růžích ustláno, zdá se ale, že opak je pravdou.

Asi po dvaceti minutách jsem potkal Angelu s jejími kamarády – mladou argentinskou právničkou žijící a studující v Riu (index zbrody roztomilosti 10/10!) a nějakého Francouze. Angela je milá a chytrá černoška žijící v prominentní favele Cantalago (sousedí těsně s Ipanemou a někteří příslušníci střední vrstvy si tam začínají pronajímat a dokonce i kupovat byty), seznámil mě s ní pár dnů před párty Viktor z Prahy, který žije a pracuje v Riu. Bavili jsme se společně asi do půl čtvrté do rána, pak Angela zavelela k odchodu. Hned u vchodu čekaly sdílené dodávky, které nás odvezly domů, mě vyhodily v Leblonu na pláži kousek od mého bytu, to vše asi za 25 Kč 🙂

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

10 komentářů u „Baile Funk – párty ve favele

  1. Timeline….jak ja nesnasim timeline! 😀 A ty tu udelas neco co vypada stejne blbe a neprehledne, jako timeline!

  2. Fandore super článek, jen tak dál!!! BTW kde se vlastně teďka nacházíš?

  3. tak to ja uz by na funku nahore na terase. Vstupne 5BRL, pivo taky nejaky extra pidi nesmysl. Spousta hezkych holcicek machajicich prdelkama pred ksichtem (nebo byla na me moc tma – jsem slepy jak patrona). Obcas nejaka bitka o nejakou holku(mistni gorilacka ochranka skocila robinsonadou po nasilnicich a vykopla je ven). Bavilo me to jen chvili, pokud si tam nejdes vyslovene zasukat, tak po hodine cumeni nemas co delat (pokud zrovna nejses ten typ, co by ukazoval favelakum, ze pri platu 500 BRL je nesmysl si koupit Oakleys‘ ksiltovku za 450 BRL).

  4. Kdo to fotil? Nějak se mně nezdá, že pan Fandor, ale budu rád, pokud se pletu 🙂

  5. Ráďánku, kdyby jsi text pořádně četl, tak nepíšeš nadbytečný komentář 🙂

  6. Máš Fandore zajímavý cestopisný zážitky, jen tak dál. Tady u nás na vsi jsou zábavičky na hřišti. Je to tu v pohodě a v klidu a jsem tu takovej jejich místní gringo. S těch bouchaček mám respekt a rozhodně bych to nevyhledával, tam je to na dením pořádku a „Gringo in Rio“ si za pár měsíců zřejmě zvykne. U nás jestli jsou bouchačky tak schovaný, cajri občas vylezou, ale fakt klídek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *