Baile Funk – párty ve favele

Když jsem byl v březnu na výlete v Riu, chtěl jsem se podí­vat na baile funk ve favele Rocinha. Baile funk lze přirovnat možná k naší­ diskotéce. Je to párty, kde se poslouchá muzika, pije alkohol a dost explictině tancuje. Brazilský funk je druh taneční­ hudby, který vznikl v Rio de Janeiru a je odvozený z Miami bass, texty songů bývají­ značně vulgární­ a nemá to nic společného s funkem, který známe u nás.

Ve favelách to byla zábava oblí­bená mezi narkotrafikanty, nicméně speciální­ policejní­ jednotky už celou řadu favel včetně Rocinhy osvobodily (ří­ká se tomu pacifikace), trafikanty vyhnali, postří­leli nebo pozaví­rali, takže baile funk už není­ podle mí­stní­ch co býval. Napří­klad ve zmí­něné favele Rocinha se konaly baile funk party na několika mí­stech, ale po pacifikaci to policie zakázala s výjimkou jednoho klubu dole na kraji favely (důvodem zákazu je mimojiné propagace resp. napojení­ narakotrafikantů na baile funk).

Přemýšlel jsem jak se na party dostat. Byl jsem předtí­m sice v několika favelách (mám o tom rozepsaný další­ch post) včetně Rocinhy, ale jsem z nestálého prostředí­ favel, kde se může stát v podstatě cokoli, trochu nesvůj a představa, že se budu o půlnoci motat někde po Rocinhe nebyla zrovna nejlákavější­. Jednou možností­ je využí­t služeb některé z agentur působí­cí­ch ve favele a nabí­zejí­ gringo favela tourismus, ale tento typ služeb je mi krajně odporný, takže to jsem zavrhnul.

Nakonec jsem si udělal research, zkonzultoval situaci se známým, co v Rocinhe půl roku žil, našel jsem si Clube Emoí§íµes da Rocinha a v neděli jsem se tam vydal. Celkem zají­mavé je, že baile funk se konají­ v neděli a začí­nají­ kolem půlnoci (což mi připomnělo některé naše akce s JB před lety, když byl ještě chudý, relativně normální­ a tolik nefetoval). Dorazil jsem sdí­lenou dodávkou z Leblonu asi v 11pm, což bylo zbytečně brzy. Od dodávky je potřeba přejí­t asi 200-300m ke klubu okolo stanoviště policie, zrovna jsem viděl dva policajty na enduro motorce jak se chystali nahoru na kopec ve favele, jeden ří­dil a druhej měl v pohotovostní­ poloze vojenskou pušku. Z military grade zbraní­ jde docela strach a je to dost nezvyk, že je nosí­ a použí­vají­ ve městě. Cizinců / turistů si policie ale nijak nevší­má.

Klub otevřel asi až po 40 minutách, takže jsem stál venku a pozoroval pří­chozí­. Určitě vás zají­mají­ brazilské micinky, perverti, že? No, ve favele to není­ žádná hitparáda, na holkách je znát, že životospráva není­ úplně na vrcholu žebří­čku jejich priorit, občas se tam nějaký démant najde, ale není­ jich moc. Do favely jsem si nebral foťák ani mobil, jednak protože mi přišlo nevhodné fotit si tam jak v zoo a jednak jsem se bál, celkem zbytečně, aby mě někdo neobral. Na baile funk jsem ale zahlédl nějaké foto&video mediální­ mrdky. Následně jsem zjistil, že tam byli borci z A F P a udělali moc hezký a celkem unikátní­ fotky, které jsem si vypůjčil a můžete si je prohlédnout ní­že.

Samotná baile funk párty byl dost spektakulární­ zážitek. Vstupné pro muže je 10 BRL (cca 110 Kč), u vchodu ochranka prohmatala každého účastní­ka, od pacifikace je párty beze zbraní­. Uvnitř je bar s pivem, caipirinhou a nealkem, nejdří­ve je potřeba si koupit žetony od prodavačů a pak je proměnit za nápoje (systém podobný jako na českých festivatech). Za 14 BRL jsem si koupil dva žetony na caipirinhu a dva na pivo (nechtěl jsem se opí­t). Caipirinha dávala neuvěřitelnou damage (v podstatě je to 1dcl+ 40% brazilského rumu, trochu limetové štávy s cukrem a led), takže jsem druhý žeton vyměnil i za cenu finanční­ ztráty za o poznání­ slabší­ pivko 🙂

Hudba byla hrozně nahlas, v podstatě následují­cí­ch 24 hodin jsem měl zalehlo v uší­ch a slyšel jsem tak na půl. Holčičky předváděly někdy až neuvěřitelné pohyby. Na párty bylo celkem dost gringos, nesetkal jsem se s nevraživým pří­stupem od mí­stní­ch, takže lze klub označit jako gringos friendly. Poměrně zají­mavá mi přišla téměř VIP účast gayů z favely, kteří­ se naví­c prezentovali dost explicitně až na hraně takové té filmové gay parodie. Očekával bych, že zrovna ve favele nebudou mí­t gayové na růží­ch ustláno, zdá se ale, že opak je pravdou.

Asi po dvaceti minutách jsem potkal Angelu s její­mi kamarády – mladou argentinskou právničkou žijí­cí­ a studují­cí­ v Riu (index zbrody roztomilosti 10/10!) a nějakého Francouze. Angela je milá a chytrá černoška žijí­cí­ v prominentní­ favele Cantalago (sousedí­ těsně s Ipanemou a někteří­ pří­slušní­ci střední­ vrstvy si tam začí­nají­ pronají­mat a dokonce i kupovat byty), seznámil mě s ní­ pár dnů před párty Viktor z Prahy, který žije a pracuje v Riu. Bavili jsme se společně asi do půl čtvrté do rána, pak Angela zavelela k odchodu. Hned u vchodu čekaly sdí­lené dodávky, které nás odvezly domů, mě vyhodily v Leblonu na pláži kousek od mého bytu, to vše asi za 25 Kč 🙂

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

baile funk rocinha

10 komentářů u „Baile Funk – párty ve favele

  1. Timeline….jak ja nesnasim timeline! 😀 A ty tu udelas neco co vypada stejne blbe a neprehledne, jako timeline!

  2. Fandore super článek, jen tak dál!!! BTW kde se vlastně teďka nachází­š?

  3. tak to ja uz by na funku nahore na terase. Vstupne 5BRL, pivo taky nejaky extra pidi nesmysl. Spousta hezkych holcicek machajicich prdelkama pred ksichtem (nebo byla na me moc tma – jsem slepy jak patrona). Obcas nejaka bitka o nejakou holku(mistni gorilacka ochranka skocila robinsonadou po nasilnicich a vykopla je ven). Bavilo me to jen chvili, pokud si tam nejdes vyslovene zasukat, tak po hodine cumeni nemas co delat (pokud zrovna nejses ten typ, co by ukazoval favelakum, ze pri platu 500 BRL je nesmysl si koupit Oakleys‘ ksiltovku za 450 BRL).

  4. Kdo to fotil? Nějak se mně nezdá, že pan Fandor, ale budu rád, pokud se pletu 🙂

  5. Ráďánku, kdyby jsi text pořádně četl, tak nepí­šeš nadbytečný komentář 🙂

  6. Máš Fandore zají­mavý cestopisný zážitky, jen tak dál. Tady u nás na vsi jsou zábavičky na hřišti. Je to tu v pohodě a v klidu a jsem tu takovej jejich mí­stní­ gringo. S těch bouchaček mám respekt a rozhodně bych to nevyhledával, tam je to na dení­m pořádku a „Gringo in Rio“ si za pár měsí­ců zřejmě zvykne. U nás jestli jsou bouchačky tak schovaný, cajri občas vylezou, ale fakt klí­dek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *