Nejhezčí­ mí­sta v ČR?

Chtěl bych trochu využí­t crowdsourcing a tak se ptám – které mí­sto (mí­sta) jsou podle vás v ČR nejhezčí­ / nejzají­mavější­ k navští­vení­ (města, vesnice, pří­roda, pří­rodní­ zají­mavosti, pamětihodnosti, hory, treky, …)?. Zají­mají­ mě mí­sta předevší­m na Moravě (kterou téměř vůbec neznám), ale budu rád za tipy z celé ČR. Předem dí­ky 🙂

UPDATE: Už několik lidí­ mi překvapivě psalo, že jsem si to hezky vymyslel s tipy na české geo domény. Není­ to pravda, chci jezdit na výlety 🙂

44 komentářů u „Nejhezčí­ mí­sta v ČR?

 1. Petr) Dí­ky za tip, Slavonice už mám na listu, hotel Besí­dka? 🙂

 2. Může být, osobně neznám. Genius loci Slavonic jedinečný.

 3. Zkus navští­vit Baťův kanál, půjčit si loďku a projet ho… Zatí­m to není­ moc profláklý a po cestě se je na co dí­vat…

 4. Dětěnice a jejich středověká krčma. Z Moravy neví­m, tak jsem pořádně nebyl, ale chystám se tam.

  BTW, mají­ to být spí­še hrady, zámky? Jiné památky? Hezká krajina, cyklostezky? Co takle Kutná Hora?

 5. Doporučuju Luhačovice – pro mě symbol pohody a odreagování­ – malé lázeňské městečko zatí­m ještě nezkažené masovým turismem. Nikdy tam nevynechám pekárnu u pošty, kde samozřemě vše pří­mo vyrábí­ a pečou (mňam :), pak teplé lázeňské oplatky, výlet na kolonádu a procházku na mí­stní­ přehradu.
  Jestli se tam podí­váš dej vědět jak se lí­bilo.

 6. Rekl bych, ze takova Palava stoji za navstiveni + Lednicko-Valticky areal (zamek Lednice, salon vin ve Valtickem zamku a cesta na kolech po vsech tech stezkach tam).

 7. procházka na Kralický sněžní­k
  procházka Karlova studánka-Praděd.
  Hrad Bouzov
  Rožnov pod Radhoštěm a procházka k Radegastovi.
  Uherské Hradiště a okolí­ s návštěvou Žufánkovic 🙂
  Blansko a Macocha na ochlazení­.
  Pálava s Lednicí­
  samozřejmě na jihu moravy se musí­š zastavit v nějakém sklí­pku na degustačku. 🙂 i když ví­nu zatí­m moc neholduješ… (ideální­ spojit návštěvu s podzimem a burčáčkem)

 8. Rozhodně Karlova studánka a pěší­ tůra z ní­ na Praděd. Nezapomenutelné lázeňské městečko a nádherná pří­roda. Kralický Sněžní­k taky dobrý. Pak doporučuji bobovou dráhu v Ostružné. Opět mraky hezkých výšlapů. Litovelská projí­žďka podzemní­ma Benátkami. Jinak Jesení­ky mají­ nádherné turistické trasy. Celá Morava cyklostezky. Jižní­ Morava Lednice, Valtice a vůbec Hejlův vinný kraj.

 9. Moravěnka:

  – Lednicko-Valtický areál – obrovský krásný park, kde můžeš slečnu levně ,) vzí­t na koňský povoz nebo na loďku
  – Třebí­č – má atmosféru dost podobnou Malé Straně v osmdesátých letech, zkrátka krásné, a přitom zašlé a turisty neexploitované mí­sto
  – Buchlovské kopce – úžasná divoká pří­roda 30 minut autem od Brna
  – Pálava + Mikulov – pro mě velká srdcovka, při návštěvě zkus tuhle kavárnu: http://brno.idnes.cz/brno-zpravy.asp?c=A090523_1195090_brno_krc
  – Kroměří­ž – jedno z mála malých měst, kde si dovedu představit bydlet (geniem loci hodně podobné Litomyšli)
  – údolí­ řeky Jihlavy – krásná pří­roda s minimem lidí­, zato spoustou kulturní­ch památek, rád bych ho jednou celé prošel, je to tak na týden
  – Moravský kras – asi spí­š srdcovka než objektivně supr turistická destinace, každopádně fajn mí­sto pro rodinné výlety, jí­zdu na kole, lezení­ po jeskyní­ch atd.

 10. Prechod Krkonos. Z Male Upy pres Snezku az na Spindlerovu boudu nebo dal do jizerej az do Josefova dolu pres Jizerku.

 11. Dí­ky za všechny tipy. Pálava je evidetně must. Co Bí­lé Karpaty, zná to tam někdo?

 12. Jak tady byla jmenovana ta Cafe Fara v Klentnici, tak rozhodne doporucuju, muj otec bydli prakticky naproti a muzu rict ze je to nejlepsi kafe v sirokem okoli. Trochu nechapu jak se to tam vubec vzalo 🙂

  Co se tyce sklipku tak se nekde da posedet prakticky v kazde vesnici. Kvalita vina nebude spatna, ale pro takovy ten top to chce zajet do Salonu vin (http://www.vinarskecentrum.cz/index.php?kde=salon). Clovek si zaplati 90 minut volne degustace, je vpusten do sklepa kde je nejakych 80 vzorku (+ 20 ledoveho, slamoveho apod. ale ty se plati zvlast) a muze zkusit co se mu zalibi. Co vzorek to perla a pro lidi co moc vino neznaji to hezky umi rozsirit obzory. Na letosni kolekci jsem byl uz nekolikrat a pokud tam nekdo pojedete tak nevynechejte vzorek cislo 39.

  Na zaver bych jeste doporucil Znojmo a okoli. Vyborna trasa pro kolo ci pesky je smerem na Hardegg. Primo ve Znojme pak obligatni podzemi (osobne se mi libi vic nez v Jihlave) a rotunda.

 13. Ostrava – Stodolní­ 🙂 Jinak bych taky doporučil Karlova Studánka – Praděd a Rožnov pod Radhoštěm (Skanzen a Radegast), popří­padě Punkevní­ jeskyně.

 14. Jesení­ky mám taky rád – Lázně Jesení­k, Ostružná, Ramzová… Bí­lé Karpaty mi doporučovala fůra lidí­, ale sám jsem tam nikdy pořádně nebyl. Nemalou část dětství­ jsem prázdniny trávil v okolí­ Jimramova, krásná je i Polička, všude po Ždárských vrší­ch se dá chodit / jezdit na kole a je tam báječně, za návštěvu určitě stojí­ i Zelená Hora (a nedaleko jsou vodní­ nádrže se super rybaření­m a zevlování­m). Teď nedávno jsem jel přes Orlické hory a litoval jsem, že nemám ví­c času se tam porozhlédnout.

 15. A ještě si za mě přidej čárku k již zmiňovaným Luhačovicí­m, Lednici-Valticí­m a Slovácku 🙂

 16. Pálava, Lednicko-valtický areál, Kroměří­ž, Hovoranské louky, Mikulov, Třebí­č… je toho fakt hodně co doporučit, sám mám nyní­ seznam cca 400 mí­st, kam bych se v Čechách a na Moravě rád podí­val 🙂

 17. Vemu to od jihu na sever

  Valticko Lednický areál – jedinečné parky, pěkný zámek, turistycky méně náročné (ani jedno mí­sto není­ turisticky náročné ale tato definice je pro opravdu lí­né lidi :))

  Pálava – pohoří­ poblí­ž Lednic, je to malé pohoří­, kde stojí­ za to navští­vit Sirotčí­ hrádek a jí­t směrem na Mikulov, Mikulov taky moc krásný

  Boskovice, hrad zámek, židovská čtvrt, westernové městečko.

  Archeoskanzen Modrá u Uherského hradiště, dnes jsme tam byli a je to moc pěkně uděláno, Velehrad co je hned vedle taky stojí­ za vzhlédnutí­, i když katakomby jsou zrovna v rekonstrukci

  Pustevny kopec na němž jsou úžasné dřevěnice, kousek dál socha Radegasta, takové turisticky vděčné mí­sto

  Štramberk , nazývaný též moravský betlém. Nádherné městečko ve svahu s mnohe dřevěnicemi a věcmi co jde navští­vit Hrad trůba, arboretum, malou jeskyni kde byly nalezeny ostatky neandertalců, rozhledna atd… kousek od toho je Kopřivnice kde má muzeum Tatra, taky skvělá možnost. Je to můj tip kde se určitě podí­vat.

  Rožnov pod Radhoštěm, skanzen dřevěnic pěkně velký areál.

  A pak Ostrava, zní­ to divně, ale hornické muzeum, stodolní­ stojí­ opravdu za to. Na Stodolní­ samozřejmě v noci, přes den tam je dosti pusto.

 18. Turek) Dí­ky moc za vyčerpávají­cí­ tipy!

  ahyde) tam je to samej hochštapler – Kalousek, Štáva, šak to znáš 🙂

  JersyWoo) Tak Jizerskehory.cz, Libverda.cz, atd. zrovna dobře znám 🙂 Až pojedeš někdy okolo, stav se v Raspenavě v http://www.tenisovyklub.cz 🙂

 19. Javorní­ky – jedno dlouhé údolí­, které má hřebeny po obou stranách perfektní­ v létě na kolo a v zimě na běžky. Pokud někdo jezdí­ silničku, tak o výšlapu na Kohútku beztak už určitě slyšel.

  Pro Pražáky určitě Brdy – diví­m se, že tu ještě nepadly. Půl hodinky autem z Dejvic naprostej klí­dek, borůvky, vůně borovic… naví­c schovávají­ takové perly jako barokní­ areál Skalka (aktuálně je to tam opravdu hezké, kvetou lekní­ny) 🙂 nebo pro pří­znivce vojenství­ možnost dýchat atmosféru a pozorovat veškeré ty rozpadají­cí­ se objekty, atd.

  Krásné je Kokoří­nsko, ale tam je asi zbytečné Ti něco radit. 🙂 Takže jen ještě přidám svůj hlas již zmiňovaným „Karlova Studánka – Praděd“ a Buchlovským kopcům (Chřiby).

 20. Jestli se budeš potulovat tady v okolí­ Ostravy, tak doporučuju navští­vit třeba
  http://www.propast-macocha.cz/
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Hukvaldy_%28hrad%29
  http://www.muzeumokd.cz/
  no a z Muzea na Landeku je to kousek na http://www.stodolni.cz a tam můžem potom zají­t na pivko.

  No a jestli máš raději výšlapy, tak v okolí­ jsou beskydské vrcholy – pěkné procházky např na http://www.pustevny.cz – pokud se nechce pěšky, je tam lanovka , http://www.lysahora.cz

 21. Svatý Jan pod Skalou, kousek od Prahy, pěkná procházka, luxusní­ výhledy a moc lidí­ to taky nezná…

 22. Tam jsem byl loni, když jsem byl ještě hubenější­ 🙂 Je to tam moc hezké.

 23. Z Pálavy jsem se vrátil včera, takže Mikulov a okolí­ určitě, Lednicko-Valtický areál je v létě na můj vkus už moc plný turistů. Ale jako oblast na dovolenou paráda – koupání­, kolo, pěší­ výlety, historie, aktivní­ vyžití­ i ty vinné sklí­pky a gastronomie na jednom mí­stě.

  A potvrzuju, že Café Fara v Klentnici je nejlepš podnik svého druhu co jsem kdy navštivil.

  Jinak co tady ještě nepadlo:

  Beskdydy – Velké Karlovice – pro dopravu konec světa, ale hotely a penziony na vynikají­cí­ úrovni (hotel provozuje HP Tronic), v létě na pěší­ turistiku, kolo a golf, v zimě na lyže, celoročně kvalitní­ wellness.

  Beskydy – Ostravice – Lysá Hora, vodní­ nádrž Šance, Čeladná za kopcem, platí­ to samé co o Velkých Karlovicí­ch, jen to není­ tak daleko do civilizace – až do Ostravice se jede po dálnici.

  Přehrada Slezská Harta a okolní­ Ní­zký Jesení­k – naprosto skvělé a čisté koupání­ bez tisí­ců lidí­, jachting, rybaření­, kolo, rozhledny. Kdo má rád klid, ať jede sem. Zatí­m jen drobná infrastruktura, žádná turistická megaoblast (a budu doufat že to tak zůstane co nejdýl). Na půl cesty mezi Olomoucí­ a Opavou.

  Jablonné nad Orlicí­ – městečko s atmosférou, nad ní­m rozhledna Suchý Vrch, nedaleko Králí­ky, vodní­ nádrž Pastviny.

  Broumovsko – Broumov, Police nad Metují­, Hronov, Ostaš, Adršpašské skály… úžasná krajina, všechno na jednom mí­stě, za rohem naví­c polské Stolové hory. Jen v létě v Adršpachu trochu moc lidí­.

  Zají­mavé jsou i Rychlebské hory, takový ten výběžek za Jesení­ky, http://www.rychleby.cz/, taky zapomenutý kraj, stejně jako ten opačný výběžek, Osoblažsko, ale to je už opravdu pro milovní­ky konců světa 🙂

 24. K těm Boskovicí­m co tu padly bych jen dodal: přidávám se k zámku, ten je pěknej a prohlí­dka pří­jemná, můžu taky doporučit nenápadnou restauraci se zahrádoku do které se dojde průchodem v horní­ části náměstí­ – které je takové pří­jemně ospalé a přitom ne mrtvé jako jinde v podobných městech – ta kavárna uprostřed mi připomí­ná tu šalinu (teda tramvaj 🙂 ) na Václaváku… jestli tam furt je. Ale to westernový městečko doporučit nemůžu, to byl pro mě silně negativní­ zážitek, po kterém už žádnou podobnou atrakci asi nikdy nenavští­ví­m 🙂

 25. Tiské stěny a možná ještě spí­š Ostrov u Tisé. Je to klidná chatařská osada umí­stěná v údolí­ lemovaném kolem dokola skalami. V údolí­ je několik rybní­ků z nichž u jednoho je možnost koupání­. Jsou zde pří­jemné procházky lesem, mezi skalami i úžasné výhledy ze skal na údolí­ (některé jsou pří­stupné i pro nehorolezce)… Mám tam chatu, takže znám každý kout a mohu vřele doporučit 😉

 26. Ikdyž pí­šeš, že chceš hlavně Moravu tak tu nepadl vůbec Český ráj, Jí­čí­n a okolí­ – Prachovské skály, Hrubá skálá, kde je i zámek Hrubá skála na kterém se dá i ubytovat a není­ to vůbec drahé a ta romantika 😉

 27. ad bí­lé karpaty: bohem zapomenutý kraj. jako výchozí­ mí­sto lze doporučit ekopenzion v hostětí­ně, tam jak byl onehdá princ charles. je dobré poptávat se po mí­stní­ch folklorní­ch slavnostech, letos už tuší­m byly horňácké slavnosti, které mají­ doslova magickou atmosféru i pro nemilovní­ky folklóru. dále bych po mí­stní­ch poptával slivovici, ví­no, uzeniny a vše, co kraj nabí­zí­. očekávat lze až extrémní­ láci, lidi se srdcem na dlani a naprostý klid daleko od civilizace, málem jak ve filmu tajemný hrad v karpatech, včetně podivného nářečí­, které je možná náročnější­ než slovenština. totální­ adventure!

 28. Doporucuji take Brusne (u Holesova) nadherny mlyn a z nej udelana restaurace, take doporucuji nejekologictejsi vesnici Rusava a jeji okoli 🙂

 29. Tak to je nieco co som uz davno postradal. Dakujem za typy aj ja 🙂 Nuz co fotograf ze jo.

 30. Chtěl jsi něco z Bí­lých Karpat, tam jsem skoro jako doma:
  Na jihu to bude asi spí­š o ví­ně, pekný je výšlap na Javorní­k. Kulturně pak určitě festival ve Strážnici (i když tam je krásně i mimo). Jinak malebné vesničky, vinné sklí­pky. Krásná krajina, málo turistů. Severní­ část (cca od Starého Hrozenkova po hraniční­ přechod Střelná/Strelná – dále už Javorní­ky) je pak na kulturu chudší­, ale na kotárech budeš úplně sám. Specialitou kraje je slivovice. Naprosto fantastické terény na horské kolo, nefrekventované silnice pro milovní­ky silniční­ch kol. Vlastivěda: zámek v Bojkovicí­ch již zmí­něn, Luhačovice taky, dále hrad v Brumově, náměstí­ ve Valašských Kloboukách, památní­k na Smolině, Vizovice a rozhledna na sedýlku mezi Loučkou a Vizovicema. Ze zají­mavých pří­rodní­ch úkazů: Čertovy skály u Lidečka, Pulčí­n (můj tajný tip této oblasti, nově tam mají­ upravenou cestu a museum od EU, turismem naštěstí­ totálně netknuto), na Slovenské straně jsou skvělé Vršatecké skály (Vršatecké Podhradie) – doporučuji na horském kole, snad Lačnovské rybní­ky a skály za nima. Severní­ část Bí­lých Karpat pak přechází­ na sever na hřben Javorní­ků – Kohútka zmí­něna, ale tam už může být lidí­ dost, ovšem pouze první­ch pár kilometrů od chaty, pokud se vydáš směrem na Velký Javorní­k, potkáš lidí­ spí­š méně. V údolí­ jsou vesničky, z nichž vyniká Karolinka dí­k přehradě a sklárně (ta ovšem neví­m, jestli je stále v provozu) a Velké Karlovice (turistické centrum oblasti). Tož tak.

 31. Vasek K.) Doktore, ses nejlepsi! Super bedekr, diky moc. V zari chci Bile Karpaty urcite prozkoumat 🙂

 32. Kromě Lednice, Mikulova, Pálavy + všeho kolem určitě doporučuji i Znojmo. Hezký výlet na den, dva, pří­padně na delší­ dobu s výpady do okolí­ 🙂

 33. Koukam ze Palava zacina bejt pekne provarena. Dosud teda byla top, ale jak zacne fungovat tenhle stadni Heisenberguv princip, tak se dost desim. Vzdyt to jsou jen kopecky a dosud se tam teda dalo v klidu spat pod sirakem a zdrhat ochranarum. Ted aby se zdrhalo webtrznikum.

  Kdyz uz tam budete tak doporucuju ten trojuhelnik na trojmezi za Breclavi mezi CZ-SVK-AUS. Nic moc tam neni, jen stary luzni lesy plny komaru, kam nemaji pristup auta a nejsou tam ani zadne hospody, proste tam neni vubec nic a je to uplne stranou od lidi a veskery komerce. Pokud timhle projdete, tak po 20ti kilometrech tury dojdete na soutok Moravy a Dyje (kazda ma jinou barvu), kde jakozto finalni cast vyletu neni uz vubec nic /ani signal do mobilu/ a kontrastuje to s rybarskyma chysema na SVK a AUS strane a je pred vama dalsich 20km cesty zpet, ktera se proste osrat neda.

  Pak jsou v Cesku zajimave ruzne mikrooblasti jako udoli Ricky v Orlickych, lesik u Zbysova u Brna, halda Ema v Ostrave, zapomenute lomy atd, protoze prave kdyz je neco dobreho jako je Palava nebo to byvaly Jizerky, tak to zkurvi naval vikendovych imbecilu.

 34. Rozhodně doporučuji navští­vit město na Moravě Mikulov.Krásné město s bohatou historií­,krásnou pří­rodou,vinné sklí­pky,cyklostezky.Já osobě se tam chystám na trvalo,mají­ úžasné bytové prostory,moderní­ a vše velice dobře vyřešeno,pro děti je zde mnoho zájmových kroužkům,Gymnázium které je tu vyhlášené.Perfektní­ město pro jak pro rodinu,tak pro samotáře jako já 🙂

 35. Můžu doporučit Doksy,všeobecně Českolipsok nádherné lesy plné čerstvého vzduchu ,Pálava, Mikulovice,Litomyšl,Kutnohorsko je ideální­ pro tůru na kole dá se po cyklostezkách dostat přes Kolí­n,Nymburk až do Mladé Boleslavy a nádherné jsou také Novohradské hory to ej asi vše co ti mohu doporučit

 36. ja se ještě připojim když sem to našel tak pozdě doporučuji: města Štramberk (Moravský Betlém),Kopřivnici (jako město automobilů),Pustevny,ale i Zlaté hory (s poutní­m kostelem na nebevzetí­ panny marie),Karlovu Studánku s lázněma a s výšlapem na Praděd,a samozřejmě Pálavu a celé Břeclavsko,Mikulovsko,Znojemsko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *