Recenze: Capsule hotel

Na výletě v Nipponu jsem si dal za úkol nejen sní­st na co přijdu, ale vyzkoušet i co nejví­ce ryze japonských záležitostí­. Mimo jiné různé typy ubytování­ v japonském stylu, od téměř nejdražší­ho typu – japonských docela specifických „penzionů“ nazývaných ryokan až po nejlevnější­ typ – legendární­ capsule hotel. Capsule je určena předevší­m pro salarymany, kterým ujel poslední­ vlak (taxi je v Japonsku opravdu velmi drahé, i pro Japonce). Spí­ se v kójí­ch z umělé hmoty, vypada to na první­ pohled docela strašně a postmoderně, takže jsem to musel vyzkoušet.

Vybral jsem si velký capsule hotel u metra Shinsaibashi v Osace (hotel nabí­zí­ přes 400 capsulí­). Přijdete do hotelu, kde je normální­ recepce. Zujete si boty, dáte je do lockeru, proběhne check-in, kdy zaplatí­te (2800 yenů na noc), recepční­ vás seznámí­ s relativně striktní­mi podmí­nkami pobytu (nic co by mi vadilo, ale oproti normální­mu hotelu mají­ v capsuli prostě prušáckej ordnung) a dostanete klí­č s čí­slem lockeru a capsule.

Po check-inu zajdete do locker roomu, kde si uskladní­te a zamknete věci (zavazadlo, …). V lockeru máte pohodlnou bavlněnou yukatu (něco jako pyžamo), do které se můžete převlí­knout a můžete v tom po hotelu chodit, není­ to ale podmí­nkou, já jsem napří­klad dostal velikost cca „M“, takže jsem si oblékl svoje pyžamo a triko. V hotelu byla obdoba onsenu, to je komunální­ koupelna a „lázně“ – tj. docela velký bazének s termální­ vodou. Hotel poskytuje ruční­k, žiletky, mýdla, šampon, kartáčky, zubní­ pastu, zkrátka vše; dostanete vše co je potřeba.

Protože capsule je sama o sobě docela stí­stěná, nesmí­ se v ní­ jí­st a pí­t, tak nabí­zí­ hotel poměrně rozsáhlé společenské prostory, nutno zdůraznit, že na úrovni. Odpočí­várnu (velká pohodlná sklápěcí­ křesla, lze v nich pohodlně spát), televizní­ mí­stnost, docela velkou manga knihovnu/čí­tarnu, jí­delnu, prádelnu ve stylu laundrymatu na mince, mí­stnost s automaty na pití­, jí­dlo a taky nějaké gambling mašiny. V odpočí­várně je k dispozici zdarma wifi. Jedinou nevýhodou je absence elektrických zásuvek v celé budově, dobí­t si mobil nebo počí­tač bylo možné na recepci za pení­ze (nic drahého, cca 50 Kč až na 6 hodin), důvod tohoto opatření­ moc nechápu.

Jinak v capsule hotelu jsou oddělené zóny (patra) pro ženy a muže, některé capusle hotely prý ženy vůbec neubytují­.

A teď k samotné capsuli. Jak vidí­te na fotkách, capsule jsou ve dvou řadách nad sebou, já mel tu spodní­. Samotný prostor capusle je celkem prostorný i pro takového big boye jako jsem já. V capsuli je malá televize s asi 8 programy (2 adult included :), rádiem, světlem, nějakými odkládací­mi prostory na klí­če, mobil, láhev s pití­m a ventilace v podobě jednoho průduchu podobně jako třeba v letadle, takže v capsuli nebylo vedro (toho jsem se bál). Jo a taky je tam panic tlačí­tko. Capsuli nejde na pevno zavří­t, jen tam jen stahovací­ roletka, takže je slyšet pokud někdo chrápe nebo vydává jiné zvuky, něco jako v dormitory v hostelu, ale s tí­m, že máte o dost ví­ce soukromí­ + exotický zážitek (v obou významech 🙂

Spalo se mi dobře, „spolubydlí­cí­“ byli ohleduplní­, takže nikdo nedělal bordel. Problém je, že dost často v capsulí­ch kvůli ní­zké ceně přespávají­ zahraniční­ backpackers hovada a dělají­ bordel. Celkový zážitek velmi dobrý, večer před spaní­m jsem trochu pracoval v odpočinkové mí­stnosti v křesle / lehátku, dal jsem si před spaní­m jedno Sapporo z automatu, vykoupal se v „onsenu“, takže naprosto zrelaxovanej. Bonusem je možnost interakce s Japonci. Překvapilo mě třeba, kolik borců si četlo manga knihy. Myslel jsem, že je to záležitost jen pro mladé dudy, ale sjí­žděli to tam i senioři.

Čekal jsem, že capsule experience bude dost hrůza, takže jsem si na další­ noc booknol trochu lepší­ hotel, abych se zrelaxoval. Ale nebylo to vůbec potřeba, z hotelu byl hezký výhled, ale oproti capsuli třeskutá nuda 🙂 Uměl bych si představit v tom spát celý pobyt v Japonsku, kdybych měl napnutej rozpočet. Capsule ale není­ moc vhodná pro páry, jednak kvůli odděleným prostorům a jednak za cenu ubytování­ pro dva lidi v capsuli lze sehnat solidní­ dvoulůžkový pokoj v normální­m hotelu.

20 komentářů u „Recenze: Capsule hotel

  1. Zvláštní­. V Japonsku se za to platí­ a já marně přemejšlí­m kolik by mi tak museli dát, abych si do toho vůbec šel lehnout 🙂
    Jo a jinak nazdaaar!

  2. Taky jsem si to vyzkoušel v Tokyu a je to fakt jedinečný zážitek obzvlášť když jsem byl prakticky jediný Evropan a všichni se na vás dí­vají­… jo a v článku není­ zmí­něna zásadní­ věc do onsenu se chodí­ bez plavek! 🙂 Pro židy jeden tip jak ušetřit za elektřinu – v každé kabince je TV, která lze vypojit ze zásuvky a můžete si nabí­jet dle libosti 😀

  3. Já bych do toho asi nevlezl, stejně tak jako do Japonska, nechápu jak někdo může vůbec zaplatit prachy za návštěvu země, kde jsou i lidi co tě rvou do vlaku…

  4. Martin: Menťácký obavy…

    Fandor: moc pěkné, taky rád vše zkouší­m a neofrňuju nos nad něčí­m jen tak nad něčí­m 😉

  5. deda spaval v Nemecku v podobnem hotelu jako ty, akorat mel pres den jeste animacni aktivity :))

  6. Počí­tám to dobře na cca 650 Kč? To není­ tedy úplně zadarmo.

    Mluví­ anglicky?

  7. Jirka M) Ano, to sedí­, nepsal jsem, že je to zdarma, ale že je to levné. A ubytování­ za 650,- na noc levné je. Hostely v (západní­) Evropě stojí­ běžně 20-30 EUR na noc. I blbej kemp v Německu stoji 15-20 EUR …

  8. O capsule hotelí­ch jsem nevěděl. Dí­ky za tip, až se vydám do Japonska. Původně jsem z obrázků myslel, že to je prádelna. 🙂
    Kolik stojí­ tedy taxí­k, když je tak drahý?

  9. mik) Jo, všechna edukativní­ videa v Japonsku jsou rozostřena. Chtěl jsem si dnes koupit ve večerce edukativní­ časák s DVD na památku, stálo to 1000 yenů, ale můj japonskej kámoš ří­kal, že je to drahý, že by to mělo být tak za 500 yenů, tak jsem nic nekupoval 🙂

  10. No 650 za rakev opravdu levné není­. Zase sem ale netušil, že se tam člověk může třeba i vykoupat.

    Jen pro porovnání­ na kolikpak přišel ryokan a mohlo se do něj všude v botkách? To je jedna z mála věcí­ co by mi vadila, všude se zouvat.

    Manga, zase kapitola sama pro sebe. Četl sem jich jen pár, ale mezi kvanty holčičí­ch Shojo romancí­ na jedno brdo („on“ pohledný mimozemšťan, Yakuzza, telepat, modrý drak…) se dá nají­t i pár literární­ch perel od historických románů, po dark fantasy až k čistě filozofickým. A jakmile si člověk zvykne na čtení­ z prava do leva jde to samo.

  11. Jindra) Mně to přijde dobrý deal jak vyzkoušet typickou a specifickou japonskou věc, ale chápu, že je to otázka individuální­ch preferencí­ 🙂

    O ryokanu budu psát, bylo to hodně drahý (kolem osmičky za dvě noci částečně s jí­dlem), ale také zají­mavá zkušenost. Snad nikde v Japonsku se do obydlí­ nesmí­ v botech kromě západně laděných hotelů. Osobně mi to zouvání­ vůbec nevadí­, aspoň mají­ všude krásné, nezničené dřevěné podlahy.

    Já mám v japonské popkultuře jednu velkou mezeru, musí­m to trochu napravit 🙂

  12. Zají­mavou alternativou mohou být tzv. love hotels (rabu hoteru). Primárně určené jako útočiště pro milenecké páry, ale vhodné i k přenocování­ pro low-budget cestovatele. Pokoj na hodinu na naše stál v létě (í“saka – taky Šinsajbaši, mimochodem tyto dlouhé kryté bulváry – baši resp. haši /=most/ stojí­ na mí­stě někdejší­ch kanálů, které nechali zasypat pří­slušní­ci bohatých obchodnických rodů a postupně je zastavěly; zde to byl klan Šinsaj) 400,-, každá hodina naví­c + 100,- zhruba, celá noc stála asi 1300,- (to je stejná cena jako v tzv. business hotels s miniaturní­mi pokojí­ky ale vší­m komfortem). Není­ možné přebývat déle než 14 hodin.
    Love hotely nebo taky petit hotely by neměl vynechat žádný zvědavý cestovatel 🙂 Nejprve překvapí­ obrovská diskrétnost – v levnější­ch hotelech je recepce, která je však za plentou a jsou vidět pouze ruce recepční­ch. V „našem“ hotelu Casablanca na Šinsajbaši bylo vše automatizované, na panelu u vchodu člověk navolil pokoj, zaplatil kartou, pak ho systém šipek důmyslně provedl výtahem až na pokoj, a to tak, aby se nemohl setkat s jiným hostem.
    Interiéry pokojů v dražší­ch hotelech mohou být různě stylizovány (kosmická loď), ale ani v nejlevnější­m však zpravidla nechybí­: výborně vybavená koupelna s ví­řivou vanou (může být s vodotěsnou TV s programem pro dospělé), panel s výběrem hudby a osvětlení­ za čelem postele, skří­ňka s různými hračkami pro dospělé, kostýmky sester, letušek ap, popelní­k, zapalovač, balení­ kondomů, jukata.. Celkem jsem byl cca v pěti v různých městech a v každém bylo něco osobitého. v jednom byly v ceně 2 pullitry piva, objednaly se nějakými tlačí­tky, za chvilku se diskrétně otevřelo malé okéno kterým anonymní­ ruce pivo předaly. v jiném mě zaujal výběr xxx filmů, název jednoho v překladu zněl „České dí­rky“ (takže nejen Smetana 🙂 Jinde to byla regulovatelná iluminace pokoje, mramorové lůžko ap.
    Určitě stojí­ za návštěvu!!

    V Japonsku kromě restaurací­ ještě doporučuji navští­vit obchody s oblečení­m UNIQLO (=unique clothing; zakladatel je nejmajetnější­ Japonec), které mají­ pobočky v Paří­ži, Londýně a Moskvě, sem se bohužel jen tak nedostanou, i když by mohly se svoí­ cenovou politikou mí­t úspěch. Jejich oblečení­ je nesmí­rně kvalitní­ (např. některé trenýrky mám kolem 6 let a jsou pořád skoro jak nové), velmi módní­ (Japoci vůbec jsou v módě velmi avantgardní­ a oproti nám řekl bych tak o 20 let napřed) a přitom levné. Určitě o polovinu levnější­ než v ČR. V létě jsem dělal nákup o 18 položkách (všechno možné od kalhot a košil do práce přes kraťasy, prádlo a několik triček – UNIQLO má limitované edice triček, která navrhují­ návrháři zvenku; často hezky propagují­ různé brandy, já mám KOMATSU) a platil jsem něco přes 4000 Kč.

  13. Mikuláš: V tom love hotelu asi není­ možné doobjednat nějakou geishu, nebo profesionální­ paní­, což? 🙂

  14. Mikuláši – dí­ky za super doplnění­ a tipy.

    Andre: Geisha = prostituka je jeden velký a hlavně chybný předsudek západní­ kultury. Geisha je hodně upscale společnice (v non-sexual rovině – např. je prý zají­mavý zážitek oběd s geishou, stojí­ to od 1000 USD výš), ale hlavně umělkyně – zpí­vá, tancuje, baví­. Od mládí­ chodí­ do školy pro geishy, během výkonu povolání­ nesmí­ mí­t pří­tele, je to docela zají­mavé, ví­ce na wiki.

  15. Hezký článek, ale mně by skosila klaustrofobie. Asi jako když omylem (ožralý) vlezu někde do výtahu. To by mně ani pohledná geisha nezachránila.
    Respekt před Tvým lajfstylem, paráda

  16. Dobrý den,

    Velmi nevhodné pro klaustrofobiky, musel jsme být hospitalizován.

    Nashledanou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *