Q&A: Camp couselor

Přišel dotaz mailem, možná to bude inspirovat i někoho další­ho.

Zdraví­m Fandore,
v tvém postu http://webtrh.cz/showpost.php?p=56480&postcount=21 jsem si přečetl, že jsi jednu dobu pracoval jako camp couselor v USA.
Pří­ští­ rok bych chtěl dělat něco podobného proto mám 2 dotaky, předem dí­ky za odpovědi.
Je potřeba mí­t nějaký speciální­ kurz nebo vzdělání­, aby jsi mohl vykonávat takovou práci?
Zajiťovala ti to agentura nebo sám?

V roce 2004 jsem zjišťoval, jak efektivně a ne moc draze vylepšit angličtinu a zároveň strávit prázdniny mimo ČR. Prošmejdil jsem všechny dostupné nabí­dky práce v zahraničí­ a hlavně zpoví­dál své kamarády a spolužáky (mimojiné zážitkovou královnu Lindu) a volba padla na pozici camp counselor (táborový vedoucí­) v americkém kempu. Vychází­ to nejlepé finančně (vstupní­ náklady cca 15k), náklady na mí­stě de facto nula (kemp zajišťuje ubytování­ a stravu zdarma), mzda pokryje vstupní­ náklady, mě zbylo i něco na cestování­, jak teď ale padá dollar, tak je situace trochu jiná. Hlavní­ výhodou je cca 16 hodinový denní­ kontakt s americkými dětmi a neustálá komunikace s rodilými mluvčí­mi. To žádná jazykovka nenabí­dne. Nevýhodou je extrémní­ fyzická a psychická náročnost práce, nedostatek spánku, minimum osobní­ho volna. Lze to ale vydržet a stojí­ to za to, byť v určitých momentech je to velmi nepří­jemné.

Jel jsem přes agenturu CCUSA, která patří­ asi mezi nejlepší­ volbu pro zájemce z ČR. Vše potřebné najdete na webu, agenturu obvykle v březnu pořádá v Praze nebo Blavě camp fair, kam přijedou ředitelé, můžete si nimi pokecat a domluvit si práci. Několik tipů jak vybí­rat kemp a specializaci: existuje několik typů kempů – denní­ (ve městech, děti v kempu nepřespávají­), černoprdelnické, special needs (na to pozor, většinou postižené děti nebo výrazné problém s chování­m – jen pro velmi velmi otrlé a trpělivé povahy), sportovní­/specializované (dobrá volba), skautské, obecné. Byl jsem ve specializovaném kempu na performance arts (divadlo, hudba, … – děti tam měl třeba David Hasselhoff), jmenuje se French Woods a je ve státě New York. Nebyl to špatný kemp, ale měl několik nevýhod – byl hodně velký (700 dětí­, 300 zaměstnanců), managment kempu byl v podstatě nepřátelský vůči zaměstnancům. Dnes bych volil menší­ kemp (do 200 lidí­ dohromady), ideálně sportovní­ zaměření­ (dělal jsem mountain bike instruktora).

Kurzy nejsou potřeba, ale vždy se hodí­, protože čí­m je člověk kvalifikovanější­, tí­m lepší­ / zají­mavější­ práci sežene resp. může si vybí­rat.

Letos jsem shodou okolností­ v jiném kempu. Je v Texasu, je to fat camp, kde se snaží­ pomáhat tlustým dětem hubnout, vzdělávat je v oblasti výživy, fitness, etc. V kempu je kolem 70 dětí­ a cca 30 zaměstnanců, jsme jen tři cizinci (další­ dva jsou z Indie a Austrálie), managment kempu zacházi se zaměstnanci pří­kladně, což hodně pomáhá. Práci v kempu jsem si domluvil pří­mo s kempem – direct placement (protože jsem jel podruhé a protože znám jednoho člověka z kempu) a jel jsem přes YMCA, která mi poslala paperwork pro ambasádu, takže jsem ušetřil dost času s administrativou pro CCUSA.

Texas má své výhody i nevýhody, obecně jsem rád, že jsem jel, je to další­ velmi zají­mavá zkušenost i z business pohledu. Až se vrátí­m, tak snad napí­šu ví­c.

Pří­padné dotazy pište do komentářů, pokusí­m se odpovědět, budu-li vědět.

Souvisejicí­ článek
https://www.fandor.cz/jak-na-anglictinu-zabavne-a-efektivne/

17 komentářů u „Q&A: Camp couselor

  1. Ahoj,

    zají­malo by mě, jakou úroveň angličtiny si měl, když si jel do kempu poprvé. Já třeba mluví­m myslí­m celkem obstojně, ale třeba americkým filmům rozumí­m tak půl na půl.

  2. Byla to docela mizerie, tipuju tak A2 level, ale dalo se to. Obvykle trvá cca 3 týdny nez se clovek jazykove aklimatizuje, po kempu je anglictina o 100+ procent nahoru.

    Zajimave je to ted ve druhem kempu. Mam velmi slusnou slovni zasobu, zlepsila se mi plynulost mluveni, sem tam mam problemy se spravnou vyslovnosti nekterych slov, celkove mam ale pocit, ze jsem se moc nezlepsil, spis procvicil.

    Obecne bych se anglictiny nebal, pokud absolvujes uspesne pohovor s reditelem kempu, nemel bys mit vyrazne problemy.

  3. Pí­šeš o minimu osobní­ho volna. Stihneš se mezití­m podí­vat i na internet? 🙂 jak to tam s ní­m vlastně máš? Zvládáš i trochu pracovat, nebo vyhlásí­š několikaměsí­ční­ pauzu?

  4. Je možné jet na takový kemp ve dvou (s pří­telem, s pří­telkyní­ nebo dvě kamarádky, dva kamarádi)? Zají­má mě, jestli pro ně není­ problém vzí­t najednou dva lidi ze stejné země. Ví­m, že v některých workcampech to netolerují­.. dí­ky za odpověď

  5. Čí­m lepší­ má člověk angličtinu, tí­m mí­ň vidí­ pokroky. Pamatuju si na to moc dobře z Finska, kde se Španělé, kteří­ přijeli skoro bez znalosti angličtiny, zlepšovali každým dnem a já jsem měla pocit, že jsem pořád na mí­stě. Ale myslí­m, že pak zpětně zjistí­š, že jsi zase pokročil dál. Každopádně se moc těší­m na další­ zážitky z campu!

  6. Je nějaká šance, aby se tam dostal i ne-student? Mně je 27, už jsem čtyři roky po škole, ale takových pár měsí­ců prázdnin se zdokonalení­m se v angličtině bych si dal ří­ct.

  7. Vetsina kempu je pokryta wifi signalem (coz platilo i pro muj predchozi kemp), mam iphona, takze ve chvilkach volna muzu par veci poresit. Ale vicemene jen casove nenarocne spekulovani s domenama a resty, co hori. Jinak jsem praci stopnul 🙂

  8. Mozne to je, pokud se oba kandidati kempu hodi, v predchozim kempu se mnou byli bratranec a sestrenice z Cech. Nejlepsi je to resit na campfairu, obchazet reditele a ptat se jich, zda nepotrebuji par.

    Nedoporucuju to ale, duvodu je mnoho. Nejlepsi varianta je imho jet do rozdilnych kempu a na konci se sejit a cestovat spolecne … Cim min Cechu (a dalsi vychodoevropanu) v kempu, tim lepe (z pohledu jazykoveho progresu).

  9. Jasne, je to bez problemu mozne, ale jen na pozici counselor (nikoliv support staff). Mne je 26 a taky jsem nestudent. Navic muzes jet vicekrat, neni tam zadny limit.

    Bacha ale na ambasadu, na mne meli vsetecne otazky, chteli videt danove priznani, ktere to rozseklo a pak se na nic uz neptali 🙂

  10. J1, je to limitovane jen na domluvenou praci a do mesice po skonceni prace musis z USA vypadnout 🙂

  11. Když jsi byl v kempu poprvé uvádí­š, že tvoje angličtina nebyla moc dobrá…….Tak by mě zají­malo, jak na tebe ti puberťáci reagovali (brali tě vážně a nebo si z tebe dělali spí­še legraci)?

  12. Mno, jde o dve veci – jednak o obecnou neznalost anglictiny (spatna gramatika, mala slovni zasoba) a pak o akcent (prizvuk). Prvni tabor byl pred ctyrmi lety, uz si to moc nepomatuju, ale anglictina nebyla vylozene problem, castokrat jsem musel pozadat o zopakovani vety, plno slovicek pro me bylo novych (treba jsem asi dva dny zjistoval, co mysli tim [skedžl = schedule]. Pomatuju si, ze jsem nemel odvahu se treba ptat na neco na staff meetingu zpocatku prvniho tabora, … Je prijemne, ze lidi reaguji na cizi akcent uplne jinak nez treba my reagujeme na rusky/ukrajinsky prizvuk v CR 🙂

    Letos byl sem tam problem s mym prizvukem (je dost silny), zajimavym zjistenim je, ze mnohe deti (i dospeli) povazovali muj exotický akcent za desne cool. Asi by se na to dali v hospode balit i kocky 🙂

    Uz jsem to psal, jazyk neni zase az takovy problem, netreba se bat.

  13. Ahoj, vážně přemýšlí­m o tom takhle někam pří­ští­ léto vypadnout, ale moje angličtina je teď na úrovni A2 s tí­m, že se jí­ učí­m asi půl roku… Původně jsem myslela, že bych jela na work and travel, ale tam jsou poměrně vysoké vstupní­ náklady, tak se mi camp zamlouvá mnohem ví­c. Myslí­š, že tedy s angličtinou nebudou větší­ problémy? Pozn. stále se učí­m a teď v létě až na to bude ví­c času se do toho chci pořádně obout-do vánoc bych se chtěla dostat na B1.
    Dál by mě docela zají­malo jestli po tobě chtěli na začí­tku nějaká doporučení­ o tom, že už jsi hlí­dal děti, nebo tak něco? A myslí­š, že by pro mě mohlo být určitou výhodou při hledání­ campu to, že poměrně dobře jezdí­m na koni (a učí­m začáteční­ky), několikrát jsem dělala vedoucí­ na koňském táboře tady v Čechách a naví­c studuju pedagogickou školu?
    Já ví­m, že toho chci asi vědět hodně, ale tohle je jediný blog někoho kdo na campu skutečně byl, který jsem zatí­m našla. Každopádně budu moc vděčná za každé info 🙂

  14. Ahoj,

    tohle je poslední­ článek který mi chyběl – ted jsem pevně rozhodnut vyrazit zas sebezlepšení­m do Améru. 🙂 Musí­m si něc ozjistit o tom campfairu. Možná že by se amí­kům mohlo lí­bit že jsem tři roky dělal u agentury zabývají­cí­ se teambuildingem, dokonce jsem takto dělal vedoucí­ho na táboře pro anglicky mluví­cí­ děti 🙂
    Jen malý dotaz, na jakou dobu se člověk musí­ uvázat, že tam bude. Popř, jak dlouho ty campy trvají­ ?

    dí­ky
    Honza

  15. Honzo, co si pomatuju, tak v CCUSA chtěli obvykle, aby counselor byl schopny odjet do USA nejpozdeji do 15. června, což může někdy kolidovat s povinnostmi ve škole (ale zvládnout se to dá). Práce v kempu trvá většinou osm týdnů plus cca týden na staff training. K tomu nějaké to cestování­ po kempu a člověk se vrátí­ tak akorát na začátek zimní­ho semestru:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *